lexotanil και ζαλάδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    lexotanil και ζαλάδες

    Καλησπέρα. Ο ψυχίατρός μου μου είπε ότι το lexotanil μπορεί να κάνει ζαλάδες και αστάθεια ή να νιώθεις αδυναμία. Το παίρνω σχεδόν δύο μήνες. Να είναι άγχος και να μην το καταλαβαίνω; Έχει τύχει και παλαιότερα να έχω αστάθεια και ζάλη, σαν να πάω να πέσω από την μία μεριά. Αλλά αυτή τη φορά παραέγινε. Το νιώθω και στο σπίτι αλλά στο σπίτι το διαχειρίζομαι δεν φοβάμαι μη πέσω, περισσότερο έξω με ενοχλεί, σαν να είμαι μέσα σε βάρκα που πάει πέρα δώθε, σε ανοιχτούς χώρους ή πεζοδρόμια που έχουν μία ήπια κλίση είναι ακόμη πιο έντονο. Επίσης αν σταθώ για λίγο όρθιος και κουνηθώ μετά είναι ακόμη πιο έντονο. Και πολλές φορές πήγα να πέσω αλλά κρατήθηκα. Να είναι ο αυχένας; Καμιά φορά με πονάει, αλλά εγώ το βιώνω ακόμη κι όταν δεν έχω πόνο. Μέχρι και τρίπλεξ αρτηριών σκέφτομαι να κάνω αλλά θα δείξει τίποτα ή απλά θα πετάξω πάλι τα χρήματά μου; Μετράω και την πίεση αλλά την βρίσκω καλή. Αν έχει κάποιος ανάλογες εμπειρίες παρακαλώ ας σχολιάσει. Οι ζαλάδες είναι από τα πιο ανυπόφορα συμπτώματα.

  2. #2
    Επίσης έχει νιώσει ποτέ κανείς μια αίσθηση στο κάτω μέρος του λαιμού προς το στήθος σαν να εγκλωβίζεται ο αέρας και σου κάνει βήχα ή αντίστοιχα καμια φορά όταν σηκώνεις το κεφάλι ψηλά, μια αίσθηση σαν αντανακλαστικό «πνίξιμο» που συνοδεύεται με βήχα αν είναι λίγο πιο έντονο. Και φυσικά κάποιες φορές έκτακτες συστολές. Αυτό το πάθαινα πριν δύο χρόνια και τώρα επανήλθε. Πώς γίνεται ενώ λαμβάνω αντικαταθλιπτική αγωγή σχεδόν δύο μήνες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπέρα.ασταθεια και ζαλάδες έχω κι εγώ.περπαταω και γερνω από την μία μεριά και νιώθω μια ψιλό ζαλάδα λες και είμαι σε βάρκα.χθες το βράδυ εγώ ένιωσα κάτι να ανεβαίνει στο κεφάλι μου και μια πιεση σαν να μου σπρώχνουν το κεφάλι προς τα κάτω.το είπα στον γιατρό και είπε ότι λέει παντα:"ΑΓΧΟΣ".εγώ δεν παίρνω lexotanil αν και μου το πρότεινε αλλά παίρνω zanax.νομιζω ότι το lexotanil είναι λίγο πιο βαρύ φάρμακο ή κάνω λάθος?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Αστάθεια και ζάλη εγώ εδώ από Ιανουαρίο σε σχεδόν μόνιμη βάση. Εμένα το έχουν αποδωσει σε αυχένα και κακή στάση σώματος. Εμένα με πιάνει όταν είμαι ακουνητη ή όταν στέκομαι όρθια. Εγώ το αποδίδω στο άγχος επειδή το σκέφτομαι. Έχεις κοιτάξει σε ωρλ μήπως είναι ίλιγγος?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μπορεί να οφείλεται σε κακό ύπνο, μπορεί στο άγχος, μπορεί και στα ίδια τα φάρμακα. Κι εγώ το παθαίνω.

  6. #6
    Εγώ το είχα πάθει όταν γέννησα κ Μ είπαν άγχος είχα κ μια θολούρα στην όραση μου πήρε αρκετό καιρό με αντικαταθλιπτικά να περασει

  7. #7
    To lexotanil είναι λίγο πιο ελαφρύ. Τι να πω ρε παιδιά ο θεός βοηθός. Σε ωρλ δεν έχω πάει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    To lexotanil είναι λίγο πιο ελαφρύ. Τι να πω ρε παιδιά ο θεός βοηθός. Σε ωρλ δεν έχω πάει.
    Εσύ πας σα βάρκα ή κουνιούνται τα πράγματα?
    Μπορεί πάντως να είναι κ από τον αυχένα σου να ξέρεις , γιατί είναι σημείο τζιζ για το άγχος :)

  9. #9
    Θα κάνω άλλο ποστ, τώρα είδα το μήνυμά σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    ".εγώ δεν παίρνω lexotanil αν και μου το πρότεινε αλλά παίρνω zanax.νομιζω ότι το lexotanil είναι λίγο πιο βαρύ φάρμακο ή κάνω λάθος?

    οντως κανεις λαθος , το lexotanil μπροστα στο xanax ειναι καραμελιτσα .........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Μπορει να φερει λιγο ζαλαδα. Εμένα δεν μου προκαλουν ζάλη αλλά τα αντικαταθλιπτικα μου βγαζουν πολύ αγχος στην αρχή. Καπου διαβασα ότι είχες ότι στον 1 μήνα σε πιανουν τα αντικαταθλιπτικά. Έχεις αλλαξει κάτι. Σε ρωταω γιατι εχω και γω το φοβο μηπως δεν λειτουργήσουν και σε μένα αυτή τη φορά.

Similar Threads

  1. Απορία για LEXOTANIL 1,5mg
    By Kwstas1980 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2023, 18:58
  2. lexotanil vs xanax
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 26
    Last Post: 31-08-2019, 23:31
  3. Pramital/lexotanil
    By a+b in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 63
    Last Post: 20-12-2016, 16:00
  4. lexotanil??
    By kaity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 23:35
  5. lexotanil
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-01-2009, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •