Βιβλιοφάγος εν δράση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640

    Βιβλιοφάγος εν δράση

    Το ομολογώ ότι λίγα πράγματα με ηρεμούν περισσότερο από το να ξαπλώνω στο pouf μου και να απολαμβάνω ένα βιβλίο τις νεκρές ώρες του μεσημεριού... οι οποιες, αν το βιβλίο είναι καλο, μετατρέπονται αδιάκοπα στις πρώτες ώρες της νυκτός.

    Εγώ λοιπόν ο μικρός και απροστάτευτος βιβλιοσκώληξ σας ζητάω βοήθεια.
    Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία για να διαβάσω.
    Αλλα δεν είναι τόσο απλό.
    Δε με ενδιαφέρει αν είναι φρέσκο εκ του τυπογραφείου η κλασσική λογοτεχνία, έχει μοντέρνο θέμα η επεξεργάζεται ένα από τα ποιο πολυσυζητημένα θέματα, αν είναι διδακτικό, χιουμοριστικό, μελαγχολικό...

    Το μονο που θέλω είναι να μου δικαιολογείτε την επιλογή σας με μια μικρή σύνοψη της υπόθεσης, και του γιατί σας άρεσε τόσο ώστε να το συμπεριλάβετε στη λίστα σας.

    ...Please? :D
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  2. #2
    Ντι...σου εδωσα δυο προτασούλες ;)
    Για τα βιβλία μπορώ να σου εγγυηθώ, γι αυτήν που τα έγραψε ....μπα....μάλλον όχι.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by Θεοφανία
    Ντι...σου εδωσα δυο προτασούλες ;)
    Για τα βιβλία μπορώ να σου εγγυηθώ, γι αυτήν που τα έγραψε ....μπα....μάλλον όχι.....
    Και οι 2 προτάσεις καταγραφείσαν σε post it και διακοσμούν το πλάι του γραφείου μου :D
    Μέχρι να κυκλοφορήσουν όμως, κάποια άλλη πρότασις;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    της Μαρως Βαμβουνακη

    ολα

    ειναι ωραια παιχτρια

    γραφει καλα συναισθηματικα και αληθινα

    βγαλμενα απο τη ζωη

    με παθος και αμεσοτητα

    μου αρεσε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Μαργαρίτα Καραπάνου.
    Η ζωή είναι αγρίως απίθανη.

    Το βιβλίο αυτό είναι αποσπάσματα απο το ημερολόγιο της μανιοκαταθλιπτικής συγγραφέως.
    Εκπληκτικά αληθινό, με άγγιξε πολύ.

    Παύλος Μάτεσις.

    Σκοτεινός οδηγός.
    Η μητέρα του σκύλου.
    Ο παλαιός των Ημερών.
    Μύρτος.

    Απο τους αγαπημένους μου.
    Εξαίσια σκοτεινός, λυτρωτικός συνάμα,
    με μεταφέρει στο ιδιαίτερο σύμπαν του.

    Αλκυόνη Παπαδάκη.

    Η βαρκάρισσα της χείμερας.

    Με έφερε σε επαφή με ότι πιο βαθύ συναισθηματικό είχα μέσα μου.

    Ιρβιν Γιαλομ.

    Οταν έκλαψε ο Νίτσε.
    Υπέροχη εκδοχή της γένεσης της ψυχανάλυσης.
    Συγκινητικό.

    Μισέλ Ουελμπεκ.
    Τα στοιχειώδη σωματίδια.

    Δίνει μια σφαιρική όψη ( την δική του) του ανθρώπινου γίγνεσθαι.
    Αντίληψη του ατόμου ως ανθρώπου, ως μέρος ενός συνόλου. Ψαγμένο, βαθυ, λυρικό με έναν καταδικό του τρόπο, έξυπνο.

    Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα ;)

    Καλή ανάγνωση!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Για να πω την αλήθεια δεν διαβάζω Έλληνες συγγραφείς αλλά φέτος το καλοκαίρι κάτι με έπιασε κα στράφηκα στην εγχώρια αγορά. Όπως κάθε ταπεινός καταναλωτής απευθύνθηκα στα μπεστ σέλερ....
    Διάβασα λοιπόν Αβραμίδη, Μαντά και Δημουλίδου. Με την πρώτη αναρωτήθηκα αν γράφει τα βιβλία της στο κομμωτήριο. με τον άλλο αν είναι το άλτερ έγκο του Ξανθόπουλου, αλλά η Δημουλίδου μου άρεσε στο Φιλί του Δράκου και το διάβασα μονοκοπανιά...
    Μπορούμε λοιπόν εκτός του να δώσουμε αξιόλογους τίτλους στην αγαπημένη Ντι, να μιλήσουμε και για τις πατάτες που έχουμε διαβάσει...τι λέτε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by weird
    Μαργαρίτα Καραπάνου.
    Η ζωή είναι αγρίως απίθανη.

    Το βιβλίο αυτό είναι αποσπάσματα απο το ημερολόγιο της μανιοκαταθλιπτικής συγγραφέως.
    Εκπληκτικά αληθινό, με άγγιξε πολύ.

    Παύλος Μάτεσις.

    Σκοτεινός οδηγός.
    Η μητέρα του σκύλου.
    Ο παλαιός των Ημερών.
    Μύρτος.

    Απο τους αγαπημένους μου.
    Εξαίσια σκοτεινός, λυτρωτικός συνάμα,
    με μεταφέρει στο ιδιαίτερο σύμπαν του.

    Αλκυόνη Παπαδάκη.

    Η βαρκάρισσα της χείμερας.

    Με έφερε σε επαφή με ότι πιο βαθύ συναισθηματικό είχα μέσα μου.

    Ιρβιν Γιαλομ.

    Οταν έκλαψε ο Νίτσε.
    Υπέροχη εκδοχή της γένεσης της ψυχανάλυσης.
    Συγκινητικό.

    Μισέλ Ουελμπεκ.
    Τα στοιχειώδη σωματίδια.

    Δίνει μια σφαιρική όψη ( την δική του) του ανθρώπινου γίγνεσθαι.
    Αντίληψη του ατόμου ως ανθρώπου, ως μέρος ενός συνόλου. Ψαγμένο, βαθυ, λυρικό με έναν καταδικό του τρόπο, έξυπνο.

    Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα ;)

    Καλή ανάγνωση!
    και προχειρα κιολας σου ηλθανε...χμ

    weird μου αν μη τι αλλο σε βρισκω διαβασμενη!

    ζηλευω με την καλη την εννοια παντοτε :)

    ευγε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Oh yes συμφωνώ Θεοφάνια, και τι συμπτωσις, ούτε εγώ προτιμώ το εγχώριο προϊόν!

    Οι τελευταίες μου προτάσεις είναι οι εξής

    Mark Huddon - Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα
    Ένα βιβλίο γραμμένο από την οπτική ενός αυτιστικού παιδιού. Γραφή ειλικρινής, βαθιά, εκνευριστική, συγκινητική που στο τέλος σε αφήνει να θαυμάζεις τη λογική που κρύβεται πίσω από αυτό που ο κόσμος ονομάζει \"ειδικές ανάγκες\".

    Βασίλης Αμανατίδης - Μη με φας
    Μια συλλογή 14ων ιστοριών που προκαλούν ποικίλα συναισθήματα, χαρά, θλίψη, θυμο, απογοήτευση, αγανάκτηση, ελπίδα... Μια συλλογή συναισθημάτων, που δεν περίμενα από έλληνα συγγραφέα.

    James Ellroy - Το μεγάλο πουθενά
    Κλασσική ξένη λογοτεχνία, σκληρό, γρήγορο, δε χαρίζεται και συναρπάζει με την αμεσότητα του, τη προσέγγιση του, τη περιγραφή του της νότιας αμερικής του πρώτου μισού του 20ου αιώνα, της διαπλοκής, των taboo και της άνθησης του Hollywood.

    Απόστολος Δοξιάδης - Logicomix
    Για τους λάτρεις τόσο των μαθηματικών όσο και των κόμιξ, μια κατάβαση στην απαρχή της λογικής των μαθηματικών μέσα από το στόμα ενός εκ των θεμελιωτών της. Αστείο αλλα και άκρως ενημερωτικό, μπορεί να μην είμαι μαθηματικός αλλα το απήλαυσα :)

    Και κλείνω με ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία:

    Gabriel Garcia Marquez - 12 διηγήματα περιπλανώμενα
    Δεν έχω λόγια. Διαβάζω με πάθος και αφοσίωση από τα 4 μου και είναι ένα από τα λίγα βιβλία, ίσως το μονο σε τέτοιο επίπεδο, που μου προκάλεσε τόσο έντονα συναισθήματα, έστω και αν ήταν απόγνωσης, αγανάκτησης, τόσο που πέταξα το βιβλίο στην άκρη του δωματίου και έκανα 4 μέρες να το συνεχίσω. 12 ιστορίες που διαπραγματεύονται κάποιου είδους \"θάνατο\" είτε πραγματικό, είτε μεταφορικό, γραμμένο με τέτοιο τρόπο που δεν μπορείς παρα να ταυτιστείς με τουλάχιστον έναν από τους ήρωες. Μοναδικό, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Θα σας συγκινήσει, θα σας κάνει να αναρωτηθείτε για ιδέες και αξιες, θα σας εκνευρίσει, θα σας γεμίσει ελπίδα... αλλα πάνω από όλα, θα σας χαρίσει υπέροχες εικόνες μεταδομενες από ένα σπάνιο στυλ γραψίματος.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αιχμηρα αντηκειμενα(θριλερ αλλα δεν τρελλαθηκα κιωλας)

    εραγκον ( 1ο ςτομοςισορικο φαντασιας με δρακους εχει γινει και ταινια)

    μπρισινγκρ(2ος τομοςισορικο φαντασιας με δρακους εχει γινει και ταινια)

    ο πρωτοτοκος(3 ος τομοςισορικο φαντασιας με δρακους εχει γινει και ταινια)

    αυτοι που ποτε δνε κοιμουντε ποτε(οξυ θρυλερ για δυνατα νευρα με βρικολακες.δεν πινουν ομως αιμα αλλα την αδρεναλυνη απο τα νευρα.)


    ολα του στιβεν κινκγ

    τζειν ευρ(για μενα ηταν τοκαλυτερο .μια μικρη φτωχεια κοπελαερωτευεται εναν πλουσιο μετα απο πολα βασανισμενα παιδικα χρονια)

    τα σταφλια της οργης (μια αγροτικη οικογενια που παλευει με την φτωχεια και με τα λιγα αμπελια π εχουν ,φανταζομαι το εχεις ακουστα)

    το μαγικο βουνο (ενα ατυχημα π γιναται αιτια φιλετικων διαφορων....)


    ο βιαστης(μεσα αποταματια του βιαστη στο τελος αρχηζεις να τον συμπαθεις και να τον νιωθεις)

    η φαρμα της σηωπης(αστυνομικο ψυχολογικο θριλερ με ηρωηδα την ντετεκτιβ κειτ σκαρπετα)

    αγνωστων λοιπων στοιχειων(αστυνομικο ψυχολογικο θριλερ με ηρωηδα την ντετεκτιβ κειτ σκαρπετα)
    το αρωμα (εχει γυριστει και ταινια)

    ψυθηροι αγγελων(παρομοιο με το αρωμα του ζιζκιντ)

    ορσους το πνευμα των σπηλαιων(αφηγειται την ζωη μια ς κρομανιον στην εποχη των νεαρτενταλ την οποια μετα απο εναν σεισμο βρισκουν και αναθρεφουν πλατικεφαλοι νεαρτεταλ.θα τα λατρεψεις ειναι συνολικα7 βιβλια της bell)
    τα πετρινα καταφυγια
    οι κινηγοι των μαμουθ
    οι κοιλαδα των αλογων

    oι α8λιοι( ενα αριστουργημα οπως τασταφυλια της οργης)

    εγκλημα και τημωρια( ενα αριστουργημα οπως τασταφυλια της οργης)

    ο καπεταν μηχαλης(αφηγειτε την κρητηκη επαναταση κλπ)

    ο τελευταιος πειρασμος(τελειο)του καζαντζακη λεει για την ζωη του χρηστου.ε.....καπωςδιαφορετι κια οπως την ξερουμε :P)

    ματωμενα χωματα(δηδω σωτηριου η μικρασιατικη καταστροφη.φοβερο!)


    ο ιστορικος (καποιος ιστορικος ανακαλυπτει τον βλαντ ντρακουλ)

    το κλειδη της ζωης( δεν τοθυμαμαι πανε χρονια αλλα θυμαμαι οτι ηταν αρκετα καλο)

    κλεμενη εξησωση(καποιοι ψαχνουν και ανακαλυπτουν την κλεμενη εξησωση του αιν σταιν,ο κοσμοςπεριβαλεται αποχιλιαδες σωματιδια)

    τομαντολινο του λαχαγου κορελι(και σε ταινια βγηκε)

    ο αρχοντας των δαχτυλιδιων1,2,3(παιδικο μεν αλλα πολυ καλο)

    χομπιτ(πριν τον αρχοντα)

    ο ανθρωπος των βαλτων(ενας δολοφονος κριβεται σε μια ελλωδη περιοχη και δολοφωνει)

    ο εραστης της λαιδης Τσατερλη(μια πλουσια γυναικα παντρεμενη με αναπηρο αντρα ερωτευεται τον φυλακα)




    εχω και αλλα να σου προτεινω αλλα ειναι τοσα πολλα που δεν βαριεμαι να τα γραφω.
    εγω καθε βραδυ διαβαζω ενα π σηνηθως το τελειωνω σε 2-3 μερες
    δεν προλαβενω να περνω,εχω εθηστει :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Beginning
    Ubuntu
    Linux

    Τωρα εγω να προτεινω αυτο που διαβαζω τωρα ή θα με παρετε με τις λεμονοκουπες:p
    Μαλλον δεν ενδιαφερει ε?
    Καλα θα σκεφτω κανα αλλο και θα ποσταρω...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι ειναι ουμπουντου βρε κιπ?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by keep_walking
    Beginning
    Ubuntu
    Linux

    Τωρα εγω να προτεινω αυτο που διαβαζω τωρα ή θα με παρετε με τις λεμονοκουπες:p
    Μαλλον δεν ενδιαφερει ε?
    Καλα θα σκεφτω κανα αλλο και θα ποσταρω...

    πιο διαβαζεις?
    εχω τοσα πολλα που τα ξαναδιαβαζω απο την αρχηγιατι δεν εχω χρηματα να αγοραζω συναχεια.
    αφου εχω βρει ενα σαιτ και κατεβαζω ψυφιακα βιβλια αλλαδεν ειναι το ιδιο.με κουραζει η οθονη και δεν μπορω να ξαπλοσω μπρουμητα οπως μαρεσει να διαβαζω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    1590599918 ειναι το isbn του.
    Βασικα ειναι κομπιουτεριστικο για ενα λειτουργικο συστημα...λεω να το ριξω στο διαβασμα εχω πολλα να κανω και να φτιαξω και...ενα μηνα να φαω λογω αδειας;)
    Μετα λεω να διαβασω κανα βιβλιο του στυλ πως να ριχνεται γυναικες στο κρεββατι σας σε 10 λεπτα:p ή κανα
    dating and flirt for dummies δεν μπορει αυτοι που τα γραφουν επι συνολου 100αδων σελιδων κατι θα ξερουν παραπανω
    απλως τα απαξιωνα τοσο καιρο:)
    Μετα δεν ξερω βασικα εχω μαζεψει και εγω πολλα e-bοoks και ταδιαβαζω στο υπολογιστη γιατι ειναι ακριβη η εκτυπωση...αν τα εκτυπωνα καλυτερα να τα αγοραζα...βεβαια αν αξιζει καποιο διεξοδικη μελετη θα το εκτυπωσω γιατι οντως ειναι κουραστικη η οθονη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εχω σκευτει και εγω την εκτηπωση με δικες μ κολλες σε α4 σελιδα ,αλλα το δεσιμο πως θα γινει βρε Νικο?
    γιατι ομως κουραζεις το μυαλο σου με κομπιουτεριτηκα βιβλια?
    και δεν χρειαζεται να διαβασεις βιβλια για να ριξεις γυναικα σε 10λεπτα.ριξε εμενα σε 10 δευτερολεπτα χαχαχαχα:P:P:P:P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    δεν με νοιαζει και πολλη το δεσιμο ή το πας σε φωτοτυπαδικο και στο δενουν ή αν εκτυπωνεις πολλα παιρνεις ενα μηχανακι βιβλιοδεσιας εσυ δεν πρεπει να ειναι πολυ ακριβα.Απο τη στιγμη που θα το διαβασω δεν με ενδιαφερει...ή πιο ευκολη λυση ειναι να το βαλεις σε ντοσιε.

    Οσο για τα κομπιουτεριστικα ειμαι πορωμενος:d μου αρεσει να κατασκευαζω κια να κανω πραγματα στον υπολογιστη...αλλωστε τωρα πλεον σπουδαζω και στο ανοικτο πανεπιστημιο πληροφορικη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •