Βιβλιοφάγος εν δράση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Γιο dudes, εκτιμώ ότι έχετε πολλά βιβλία να προτείνετε, αλλα το να παραθέτετε απλά μια λίστα από τίτλους δε λέει και πολλά, όχι κάτι παραπάνω από το να χαζεύεις μια συλλογή ενός online βιβλιοπωλείου (και εκεί τουλάχιστον έχεις και το οπισθόφυλλο να διαβάσεις). Το ζητούμενο είναι να μας πείτε γιατί άρεσαν σε εσάς, τι σας τράβηξε το ενδιαφέρον, γιατί μας τα προτείνετε :)

    Και Keep, έλεος! Καλά το αναγνώρισα το Linux ως λειτουργικό, και νόμιζα ότι κάποιος έγραψε βιβλίο για τη ζωή του χωρίς Windows :P
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    και εγω ηθελα να γραφτω αλλαεκτος οτι ειναι πολυ ακρυβο το υλικομεχρι 1500 ευρο,χρειαζονται και αρκετες συναντησεις στην Αθηνα και εγω δεν εχω ουτε τα χρηματα για τα βιβλια ουτε για τα ταξιδια.
    καιεχω ακουει οτι θελει πολυ διαβασμα.σε πιο σταδιο βρισκεσε?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by DissolvedGirl
    Γιο dudes, εκτιμώ ότι έχετε πολλά βιβλία να προτείνετε, αλλα το να παραθέτετε απλά μια λίστα από τίτλους δε λέει και πολλά, όχι κάτι παραπάνω από το να χαζεύεις μια συλλογή ενός online βιβλιοπωλείου (και εκεί τουλάχιστον έχεις και το οπισθόφυλλο να διαβάσεις). Το ζητούμενο είναι να μας πείτε γιατί άρεσαν σε εσάς, τι σας τράβηξε το ενδιαφέρον, γιατί μας τα προτείνετε :)

    Και Keep, έλεος! Καλά το αναγνώρισα το Linux ως λειτουργικό, και νόμιζα ότι κάποιος έγραψε βιβλίο για τη ζωή του χωρίς Windows :P

    σου γραφω τωρα μερικα σχολια διπλα στα βιβλια :P

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να σου προτεινω κανα βιβλιο πως να ριχνεις γυναικες δεν νομιζω να σε ενδιαφερει ε?:D

    Καλα ας πω ενα που το εχω αναφερει παλι σε παλιοτερο νημα:H Βερονικα αποφασιζει να πεθανει\\

    Μια κοπελλα σαν τα κρυα τα νερα αποφασιζει και διαπρατει αποπειρα αυτοκτονιας την κλεινουν σε ενα τρελλαδικο,οπου συνανταει πολυ περιεργους τυπους,εναν ψυχιατρο ο οποιος φτιαχνει θεωριες για το πως πρεπει να λυσει διαφορα προβληματα.
    Η κοπελλα σκεφτεται τη ζωη της συναναστρεφεται με τους διαφορους τυπους,συνανταει τον ερωτα της ζωης της και αποφασιζει κατοπιν διαφορων γεγονοτων να ζησει τη ζωη της στο maximum.
    Ενα αισιοδοξο βιβλιαρακι απο το παολο κοελιο ή δεν ξερω πως γραφεται αυτος ο αναθεματισμενος συγγραφεας στα αγγλικα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    διαβαζω επισης και το photoshop.
    αλλα δυσκολο :P

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αιχμηρα αντηκειμενα(θριλερ αλλα δεν τρελλαθηκα κιωλας)

    εραγκον ( 1ο ςτομοςισορικο φαντασιας με δρακους εχει γινει και ταινια)

    μπρισινγκρ(2ος τομοςισορικο φαντασιας με δρακους εχει γινει και ταινια)

    ο πρωτοτοκος(3 ος τομοςισορικο φαντασιας με δρακους εχει γινει και ταινια)

    αυτοι που ποτε δνε κοιμουντε ποτε(οξυ θρυλερ για δυνατα νευρα με βρικολακες.δεν πινουν ομως αιμα αλλα την αδρεναλυνη απο τα νευρα.)


    ολα του στιβεν κινκγ

    τζειν ευρ(για μενα ηταν τοκαλυτερο .μια μικρη φτωχεια κοπελαερωτευεται εναν πλουσιο μετα απο πολα βασανισμενα παιδικα χρονια)

    τα σταφλια της οργης (μια αγροτικη οικογενια που παλευει με την φτωχεια και με τα λιγα αμπελια π εχουν ,φανταζομαι το εχεις ακουστα)

    το μαγικο βουνο (ενα ατυχημα π γιναται αιτια φιλετικων διαφορων....)


    ο βιαστης(μεσα αποταματια του βιαστη στο τελος αρχηζεις να τον συμπαθεις και να τον νιωθεις)

    η φαρμα της σηωπης(αστυνομικο ψυχολογικο θριλερ με ηρωηδα την ντετεκτιβ κειτ σκαρπετα)

    αγνωστων λοιπων στοιχειων(αστυνομικο ψυχολογικο θριλερ με ηρωηδα την ντετεκτιβ κειτ σκαρπετα)
    το αρωμα (εχει γυριστει και ταινια)

    ψυθηροι αγγελων(παρομοιο με το αρωμα του ζιζκιντ)

    ορσους το πνευμα των σπηλαιων(αφηγειται την ζωη μια ς κρομανιον στην εποχη των νεαρτενταλ την οποια μετα απο εναν σεισμο βρισκουν και αναθρεφουν πλατικεφαλοι νεαρτεταλ.θα τα λατρεψεις ειναι συνολικα7 βιβλια της bell)
    τα πετρινα καταφυγια
    οι κινηγοι των μαμουθ
    οι κοιλαδα των αλογων

    oι α8λιοι( ενα αριστουργημα οπως τασταφυλια της οργης)

    εγκλημα και τημωρια( ενα αριστουργημα οπως τασταφυλια της οργης)

    ο καπεταν μηχαλης(αφηγειτε την κρητηκη επαναταση κλπ)

    ο τελευταιος πειρασμος(τελειο)του καζαντζακη λεει για την ζωη του χρηστου.ε.....καπωςδιαφορετι κια οπως την ξερουμε :P)

    ματωμενα χωματα(δηδω σωτηριου η μικρασιατικη καταστροφη.φοβερο!)


    ο ιστορικος (καποιος ιστορικος ανακαλυπτει τον βλαντ ντρακουλ)

    το κλειδη της ζωης( δεν τοθυμαμαι πανε χρονια αλλα θυμαμαι οτι ηταν αρκετα καλο)

    κλεμενη εξησωση(καποιοι ψαχνουν και ανακαλυπτουν την κλεμενη εξησωση του αιν σταιν,ο κοσμοςπεριβαλεται αποχιλιαδες σωματιδια)

    τομαντολινο του λαχαγου κορελι(και σε ταινια βγηκε)

    ο αρχοντας των δαχτυλιδιων1,2,3(παιδικο μεν αλλα πολυ καλο)

    χομπιτ(πριν τον αρχοντα)

    ο ανθρωπος των βαλτων(ενας δολοφονος κριβεται σε μια ελλωδη περιοχη και δολοφωνει)

    ο εραστης της λαιδης Τσατερλη(μια πλουσια γυναικα παντρεμενη με αναπηρο αντρα ερωτευεται τον φυλακα)

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by keep_walking
    Να σου προτεινω κανα βιβλιο πως να ριχνεις γυναικες δεν νομιζω να σε ενδιαφερει ε?:D

    Καλα ας πω ενα που το εχω αναφερει παλι σε παλιοτερο νημα:H Βερονικα αποφασιζει να πεθανει\\

    Μια κοπελλα σαν τα κρυα τα νερα αποφασιζει και διαπρατει αποπειρα αυτοκτονιας την κλεινουν σε ενα τρελλαδικο,οπου συνανταει πολυ περιεργους τυπους,εναν ψυχιατρο ο οποιος φτιαχνει θεωριες για το πως πρεπει να λυσει διαφορα προβληματα.
    Η κοπελλα σκεφτεται τη ζωη της συναναστρεφεται με τους διαφορους τυπους,συνανταει τον ερωτα της ζωης της και αποφασιζει κατοπιν διαφορων γεγονοτων να ζησει τη ζωη της στο maximum.
    Ενα αισιοδοξο βιβλιαρακι απο το παολο κοελιο ή δεν ξερω πως γραφεται αυτος ο αναθεματισμενος συγγραφεας στα αγγλικα:)



    δεν ηξερα οτι μου βγαλανε και βιβλιο :P:P:P:P:P


    αμαν τι ωρα πηγε?με ξεμιαλισατε?ποτε θα προλαβω να διαβασω τωρα ε???

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ξανθούλης
    το ροζ που δεν ξέχασα.

    Απώλεια, παιδική ηλικία, μνήμες. Συγκινητικά ωραίο.

    Το τραγούδι της μάσκας.
    Βαμβουνάκη.

    Σκιαγράφημα λεπτομερέστατο και εύστοχο της ναρκισσιστικής προσωπικότητας. Ενδιαφέρον βιβλίο.

    Κανεχάρα.
    Η γλώσσα του φιδιού.
    Ευχάριστη ομώτητα, στείρα ειλικρίνεια, αίσθηση νεότητας. Η αφήγηση μιας προικισμένης κοπέλας. Διαφορετικός τρόπος γραφής.

    Φακινού.
    Ζάχαρη στην άκρη.
    Αβίωτες ζωές, ψυχογραφήματα ανθρώπων ηλικιωμένων. Γλυκά μελαγχολικό με νοήματα.

    Μπουκάι.
    Βασίσου πάνω μου.
    Σε αντίθεση με τον τίτλο, δίνει σπουδαία μαθήματα αυτονομίας στο παιχνίδι της ζωής. Ψυχολογικότατο και απολαυστικό.

    Η τέχνη του έρωτα.
    Χονγ Γινγκ.
    Απο τα πιο ερωτικά αισθηματικά που έχω διαβάσει. Ωραίο.

    Χρυσόστομος και Νάρκισσος.
    Εσσε.

    Εξαίσιο βιβλίο. Η ανεύρεση του αληθινού εαυτού μιας ψυχής βαθιά καλλιτεχνικής. Αυτοπραγμάτωση.

    Μιχαέλ Εντε.
    Η μομο.

    Παιδικό περιτύλιγμα, πλούσιο σε νοήματα περιεχόμενο. Ο χρόνος του συναισθήματος. Το παιδί που όλοι έχουμε μέσα μας.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    χα ημουν αρκετα μεθυσμενος χθες μετα απο πολυ καιρο...μες την τρελλη χαρα.:)
    Να προτεινω ιστοσελιδα για βιβλια?
    http://www.scribd.com/
    κατι σαν το youtube αλλα για βιβλια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Επειδή μόλις το πρόσεξα να κάθεται ήσυχα ήσυχα στη βιβλιοθήκη μου, αλλα θυμήθηκα τον ανεμοστρόβιλο της γραφής που με παρέσυρε σε μια αδιάκοπη ανάγνωση μεχτί τη τελευταία σελίδα, των εικόνων που σαν σταγόνες πρωινής χειμωνιάτικης πάχνης να έσταζαν από το χαρτί, των περιγραφών που ξυπνούσαν το μυαλό και το κορμί μου σε σημείο που νόμιζα πως θα τις γευτώ, παραθέτω το παρακάτω:

    Tom Robbins - Το Άρωμα του Ονείρου
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Λοιπον, μ αρεσει πολυ να διαβάζω κ θα θελα να διαβασω κ πολλα περισσοτερα βιβλια με εξισου μεγάλο ενδιαφερον. Οποτε dissolved, ωραιο το θεμα κ είδα πώς κατέθεσες και εσυ τις προτάσεις σου:)

    Γνωρίζοντας βέβαια πώς ειναι καθαρα υποκειμενικο το τί βιβλιο μπορει να \"κουνήσει\" κάτι μέσα μας οι δικες μου προτάσεις ειναι:


    Ο λύκος της Στέπας του Ερμαν Εσσε: Το πρώτο βιβλιο που με εκανε να δω τη λογοτεχνια αλλιως κ με εβαλε σε πολυ βαθιες σκεψεις. Πραγματεύεται τον ανθρωπο, τη μοναξια του, την προσπάθεια του να συναντήσει τον αληθινο του εαυτο κ μεσα απο αυτον κ τον απέναντι. Εξαιρετικη γραφη, πολυ αληθινη. Κριτικαρει ομως κ το περιβάλλον μεσα στο οποιο γινεται η ατομικη αυτη προσπάθεια. Μιλάει για το πώς μπορει να επηρεαστει η προσπάθεια αυτη μέσα σε ενα αστικο περιβάλλον φορτωμενο με προκαταληψεις, κοινωνικα στερεοτυπα κ επιφανειακοτητα.

    Η τέχνη της Αγάπης του Εριχ Φρομ: Το δεύτερο βιβλιο που με έβαλε σε αμφισβήτηση με τα οσα ειχα στο μυαλο μου μεχρι τοτε (τα 19) για την αγαπη. Κυριως την γονεϊκη αγαπη, πιο συγκεκριμενα την μητρικη αγάπη. Πραγματεύεται την αγάπη σε ολες της τις εκφάνσεις: γονεικη, αδερφικη, ερωτικη, την αγάπη στο Θεο, στον ιδιο μας τον εαυτο. Την σημαντικοτητα του να αγαπας, πέρα απο το να αγαπιεσαι. Κάτι πολυ ομορφο που θυμαμαι: αγαπη ειναι δράση κ οχι ενα παθητικο συναισθημα.

    Η Αθανασία του Μίλαν Κούντερα: Αγαπημενος οχι μονο για αυτο το βιβλιο. Πολλες σκεψεις, πολλες οπτικες γύρω απο ενα θέμα χωρις να θεωρει τίποτα αυτοννοητη. Δοσμένο απο τόσες πολλες πλευρές ωστε να επαναπροσδιοριζεις την εννοια του πραγματικου. Θυμαμαι μια υπέροχη φράση απο εκει μεσα\" Το θεμέλιο του εγώ δεν είναι η σκέψη, αλλά ο πόνος, το πιο στοιχειώδες αίσθημα όλων…\" και
    \"…Παράξενη, αξέχαστη στιγμή: είχε ξεχάσει το εγώ της, είχε χάσει το εγώ της, και είχε απελευθερωθεί από αυτό. Και εκεί υπήρχε η ευτυχία…\"


    Τα Μαύρα Φεγγάρια του Ερωτα του Πασκαλ Μπρυκνερ: Εξαιρετικο βιβλιο, δοκιμιο στις ερωτικες σχεσεις. Στον έρωτα. Στο πώς ερωτευόμαστε κ πώς αποδομούμε τον έρωτα μας. Τί περιμένουμε μεσα απο τον έρωτα κ πώς ματαιώνονται οι φαντασιωσεις μας. Απο τα πιο ωραια βιβλια που εχω διαβάσει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    μακαρι να μπορουσα να διαβασω βιβλια με θεμα αγαπες και ερωτες αλλα μου φαινοντε πολy ανιαρα.
    διαβασω αυτα που με ταρακουνουν.:P

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Συνεχιζω με λιγα ακομα που θεωρω πραγματικα ξεχωριστα.

    \" Οι φυλακές της παιδικης μας ηλικιας\" της Αλις Μιλλερ. Μιλάει για τη λήθη, για την αναγκη να θάψουμε δυσάρεστες στιγμες μας, ως μεθοδος προστασιας μας κ συνεχειας της ζωης μας, πιο ανωδυνα. Αλλα ποσο μπροστά μας βρισκουμε οσα μας πονουν, οταν διαχειριζομαστε το παρελθον με \"λάθος\" τροπους...Πολυ σκληρο βιβλιο, ομως πολυ αληθινο.

    \" Ο άνθρωπος χωρίς ιδιοτητες\" του Ρομπερτ Μουζιλ: Κι αυτο καταπληκτικο. Το βρηκα πολυ διαφορετικο απο οτι ειχα διαβάσει μέχρι τοτε. Πραγματεύεται την προσπάθεια ενος ανθρωπου να παραμεινει \"αορατος\", αυτο που λεει ο τίτλος του, χωρίς ιδιοτητες έτσι ωστε να μπορει να επιβιωσει στην κοινωνια που ζει. Αχρωμος δλδ. Διαπιστώνει πώς ουτε αυτο τον ικανοποιει, αφου οι ιδιοτητες του υπάρχουν.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #29
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    32
    Tο άρωμα του Πάτρικ Ζίσκιντ,
    δε συγκρίνεται με τη ταινια!

    Στο δρόμο του Τζακ Κέρουακ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Tom Robbins - Το Άρωμα του Ονείρου


    Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου βιβλια ολων των εποχων και για μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •