Μια βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15

    Μια βοήθεια

    Καλησπέρα σας , έχω κάποια σοβαρά θέματα τα οποία δεν ήξερα που ακριβώς να κατατάξω την ερώτηση , εάν θεωρείτε ότι πρέπει να μεταφερθεί το ποστ ας μεταφερθεί , λοιπόν από που να ξεκινήσω...γενικά είμαι μοναχικός άνθρωπος, ήρεμη, δεν έχω μεγάλο κοινωνικό κύκλο διότι ανέκαθεν δεν έβρισκα κ ανθρώπους να ταιριάξω ζω σε σε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας, είμαι 44 χρόνων ασχολούμαι με ζωγραφική μουσική και γενικά είμαι σπιτογατα μιας και πότε δεν με γέμιζαν οι κοινωνικές επαφες. Αγάπησα έναν ναρκισσιστη δυστυχώς το κατάλαβα πολύ αργότερα οτι ηταν , όταν μου κατέστρεψε την ζωή , ευτυχώς μπόρεσα να ξεφύγω αν και μήνες νωριτερα ηθελα να φυγω κ έψαχνα σπίτι δεν υπήρχε τίποτα διότι είμαστε τουριστική περιοχή κ όλα ήταν rbnb . Μετά από 1,5 χρόνο συμβίωσης μαζί του, νιώθω ένα ράκος ψυχολογικά, με τους συνεχεις τσακωμούς χωρίς λόγο, με τις συνεχεις απειλές κ τις βρισιές του με όλην την απαίσια συμπεριφορά που χαρακτηρίζει έναν ναρκισιστη εγωπαθή σκατοχαρακτηρα. Τεσπα το πρόβλημα είναι ότι δυσκολεύομαι να τον ξεχάσω παρ όλα αυτά που τράβηξα, είχα ψυχοσωματικους πόνους, έβγαζα σπυριά από το στρες που μου δημιουργούσε κι ακόμη πονάω πονάω πολύ, έχω εφιάλτες ξυπνάω μες την νύχτα, δυσκολεύομαι να κοιμηθώ νιώθω άγχος στρες τα οποια μου δημιουργουν πονους στο στομαχι πονοκεφαλους κακη διαθεση, και μαζί με όλα αυτά έχω να φροντίζω τους ηλικιωμένους γονείς μου, η μάνα μ με 80% αναπηρία δεν μπορεί να ανταπεξέλθει μονη της και πρέπει να πηγαίνω εκεί, σε μερικούς μήνες πιθανών να φύγει.... δουλειά δεν μπορώ να βρω προς το παρόν, είμαι άνεργη, δεν έχω χρήματα να κάνω ψυχοθεραπεία και θα ήθελα μια γνώμη τι να κάνω να φτιάξω πάλι την ζωή μου .Σας είπα δεν έχω φίλες απλά γνωστές γνωστούς από τους οποίους δεν περιμένω καμιά βοήθεια .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Αυτό που μπορείς να κάνεις και είναι δωρεάν είναι να μιλήσεις με ένα κοινωνικό λειτουργό του Δήμου σου. Να εξηγήσεις την κατάσταση όπως έκανες εδώ και να ζητήσεις τη συνδρομή του. Οπωσδήποτε θα σου βγει σε καλό!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Επίσης να θυμάσαι τι έχεις τραβήξει από αυτόν. Κάθε σχέση όταν τελειώνει αφήνει ένα κενό ανεξάρτητα από το αν ήταν καλή ή κακή. Οπότε κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και που δεν κοστίζουν όπως διάβασμα, περπάτημα ή τρέξιμο κλπ, πιες κάνα χαμομήλι ή ρόφημα βαλεριανας, το δεύτερο το βράδυ για ηρεμία και καλύτερο ύπνο. Θέλει χρόνο και σχέδιο για να επουλωθούν οι πληγές και να φανταστείς τη ζωή σου από δω και μπρος. Το να μηρυκαζεις το παρελθόν δεν βοηθάει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15
    Ναι προσπαθώ να βγαίνω, κάνω ποδήλατο, πάω για περπάτημα , τα βράδια ομως είναι οι ποιο δύσκολες ώρες. Θα ψαξω να δω τι υπαρχει δωρεαν στον δήμο .Ευχαριστώ πολύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σαν μία γενικότερη παρατήρηση έχω να σου πω ότι είναι ένα λάθος που κάνει πολύς κόσμος. Δεν βρίσκει παρέες ακριβώς όπως τις θέλει, δεν του γεμίζουν το μάτι οι άνθρωποι που συναναστρέφεται, με αποτέλεσμα να κλείνεται στον εαυτό του και να απομονώνεται και να μένει σαν την καλαμιά στον κάμπο. Και μετά μόλις για κάποιο λόγο φανεί κάτι γκομενικό στον ορίζοντα πέφτει με τα μούτρα στον πρώτο τριμάλακα.

    Είμαι νεότερή σου 3 χρόνια και έχοντας ζήσει σε πολλά μέρη σε Ελλάδα και εξωτερικό από τα 18 μου μέχρι πριν κάποια χρόνια, τώρα για πολλούς λόγους έχω σταθεροποιηθεί σε ένα μικρό επαρχιακό μέρος. Τον πρώτο καιρό τραβούσα τα μαλλιά μου διότι δεν έβρισκα άτομα πολύ ταιριαστά για παρέα. Σε συνδυασμό με κάποια άλλα θέματα το άγχος είχε πιάσει ταβάνι και παραλίγο να επιστρέψουν και οι κρισάρες πανικού που πάθαινα παλιά. Ωστόσο μόλις μπήκαν κάποια πράγματα σε σειρά και το κυριότερο, μόλις έδωσα λίγο χρόνο στον κόσμο γύρω μου να γνωριστούμε καλύτερα και ανοίχτηκα, είδα ότι με πολλούς ταιριάζουμε από κάποιες απόψεις αν όχι όλες. Με κάποιους μπορεί να μοιραζόμαστε την αγάπη μας για τα αδέσποτα, με κάποιους μπορεί να βγαίνουμε για ποτό μια στο τόσο, με άλλους να μιλάμε για βιβλία, με άλλους λίγους αισθάνομαι πιο οικεία να τους εμπιστευτώ και να μου εμπιστευτούν πράγματα πιο προσωπικά κι ας είναι σε άλλη φάση ζωής και φαινομενικά εντελώς αταίριαστοι με 'μένα. Συχνά έχω κι εγώ τις κλειστές μου και μου λείπουν φίλοι από αλλού που είμασταν πιο πολύ στο ίδιο μήκος κύματος, δεν σου λέω, αλλά έχω καταφέρει να έχω αρκετές διεξόδους εδώ που είμαι και να έχω κάποιους λίγους ανθρώπους που μπορώ να αποκαλώ φίλους τελικά, πραγματικούς φίλους που θα τους εμπιστευτώ και υπάρχει κατανόηση και στήριξη.

    Κάνε μία προσπάθεια να έρθεις πιο κοντά με ανθρώπους διότι μία πιο ανθρώπινη επαφή χρειάζεται. Και στο λέω εγώ που γενικά είμαι πολύ αυτάρκης σαν άνθρωπος και δεν την επιζητώ όλη την ώρα την ανθρώπινη επαφή. Και ταξίδια μόνη μου κάνω και μόνη μου για καφέ και ποτό πάω και ένα σωρό ευθύνες και δουλειές και υποχρεώσεις μόνη μου τις φέρνω εις πέρας. Αλλά χρειάζεται κι ένας άνθρωπος να μιλήσεις ρε παιδί μου κάποια στιγμή, να του πεις περνάω ζόρια, να σου πει έστω μια κουβέντα ή να πείτε κάποια άλλη στιγμή δυο μαλακίες να γελάσετε.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    15
    Σ ευχαριστώ πολύ Σονια , είδα την απάντηση σου με καθυστέρηση. Είμαι λίγο καλύτερα πλέον. Προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα , έχω μπλοκάρει τον πρώην από παντού και δεν τον φέρνω στην σκέψη μου πλέον τόσο συχνά. Το να σκέφτεσαι θετικά και να κάνεις λίγο γιογκα διαλογισμό σε βοηθά να είσαι στο εδώ και το τώρα και να μην σκέφτεσαι βλακειες και λάθη του παρελθόντος. Το θέμα με τις φιλίες δεν το έχω βρει ακόμη, αλλά δεν νιώθω ακόμη έτοιμη να βγω έξω για αναζήτηση φίλων, λογικά μια εγγραφή σε κάποια ομάδα γυμναστικής η τέχνης η ότι δηποτε άλλο θα βοηθήσει σε αυτό. Στην επαρχία δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές φίλων οπότε δεν περιμένω παπάδες , πάντως σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου .

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •