Στομαχι αγχος και καπνισμα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Στομαχι αγχος και καπνισμα!

    Καλησπερα παιδια οπως σας εχω ξανα αναφερει σε προηγουμενο μου ποστ ειχα αυτο το θεμα με τους παλμους στο στομαχι. Δεν εχουν σταματησει να με ενοχλουν και ιδιαιτερα οταν ειμαι αγχωμενος. Μαλλον τωρα κολλησα μια γριπη και ειμαι ψιλο χαλια αλλα θελω να σας ρωτησω.. Αυτο με το στομαχι μπορει παραλληλα με το αγχος να οφειλεται και το τσιγαρο; Γιατι τελευταια επειδη εχω πολυ αγχος συσωρευμενο καπνιζω και πολυ και τα εχω κανει ολα μπαχαλο δεν μπορω αλλο. Σημερα με επιασε ενας τρελος στομαχοπονος που δεν περναγε με τιποτα. Υπαρχει περιπτωση το προβλημα στο στομαχι να οφειλεται στο καπνισμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Να οφείλεται καθαρά στο κάπνισμα ο στομαχόπονος δεν νομίζω…άλλη είναι η αιτία κι απλώς το κάπνισμα το επιτείνει.
    Γενικά μόνο στομαχόπονο έχεις ή και φουσκώματα, δυσφορία, δύσπνοια κλπ κλπ;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Όχι τόσο στομαχόπονο πιο πολύ φουσκώματα δυσφορία και ειδικά όταν αγχώνομαι η αν φάω απότομα το φαγητό.

  4. #4
    Έχεις κ πάλινδρομηση εγώ δυστυχώς ναι
    Δοκίμασε προβιοτικα πιστεύω θα βοηθήσουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Όχι τόσο στομαχόπονο πιο πολύ φουσκώματα δυσφορία και ειδικά όταν αγχώνομαι η αν φάω απότομα το φαγητό.
    Όντως τα προβιοτικά είναι μια καλή λύση!
    Σε καταλαβαίνω κ γώ το ίδιο χαλι είμαι… ειδικά στην δουλειά πολύ είμαι μονίμως στο γραφείο κ πίνω ένα καφεδάκι, κάνουν πάρτυ τα έντερα από τον αερα… πφφφ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Εμένα αυτό με τους παλμούς με έπιασε από το καλοκαίρι μετά από μια περίοδο τρελού άγχους και έκτοτε δεν έχει σταματήσει.. Βέβαια και εγώ το στομάχι μου τον τελευταίο καιρό το έκανα σκουπιδότοπο.. μονίμως απέξω φαγητά συν ότι κατεβάζω τις κοκα κόλες σαν να πίνω νερό.. Από προχθές είπα να το ηρεμήσω λίγο να δω πως θα πάει.. πήγα και στον γαστρεντερολόγο για τους παλμούς μου είπε δεν είναι κάτι ανησυχητικό να φτιάξω την διατροφή μου και δεδομένο το ότι είμαι πολύ νέος το άγχος με χτυπάει μονίμως στο στομάχι.. Απλά με έχει αγχώσει ιδιαίτερα αυτός ο παλμός

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να ξέρεις ότι το κάθε όργανο στο σώμα συνδέεται με το άλλο σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Μπορεί π.χ. μετά από ένα πολύ βαρύ γεύμα ή από κρεπάλες με το αλκοόλ να αισθανθείς την καρδιά σου διαφορετικά αν κάτσεις να το ψειρίσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι έγινες ξαφνικά καρδιακός, απλά ότι χρειάζεται να αντλήσει περισσότερο αίμα η καρδιά σου εκείνη τη στιγμή. Μία καλή διατροφή βοηθάει στα σωματικά συμπτώματα αλλά και στο άγχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ναι δυστυχώς έτσι είναι.. Και δεδομένου ότι δεν του συμπεριφέρομαι και με τον καλύτερο τρόπο με τις κοκα κόλες και τα φαγητά απέξω παρόλο που είμαι σε καλό σωματικό βάρος ήρθε η ώρα να προσέχω λίγο την διατροφή μου.. Κόλλησα μάλλον και μια ίωση τώρα και με έχει πεθάνει το στομάχι ενώ χθες ήμουν καλύτερα σήμερα πάλι ενοχλεί λίγο αλλά θεωρώ ότι αν προσέχω την διατροφή μου για λίγο καιρό ίσως και να ηρεμήσει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Το άγχος μπορεί να σε αρρωστήσει, πλέον το πιστεύω αλλά το παλεύω πλέον καλά εν κ ακόμη κάποιες φορές πάω να το συνδέσω με την καρδιά επειδή μου δίνει πολύ τρομακτικά ψυχοσωματικά…

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Το άγχος μπορεί να σε αρρωστήσει, πλέον το πιστεύω αλλά το παλεύω πλέον καλά εν κ ακόμη κάποιες φορές πάω να το συνδέσω με την καρδιά επειδή μου δίνει πολύ τρομακτικά ψυχοσωματικά…
    Χθες πάλι με έπιασε πήγα στο νοσοκομείο από τον στομαχόπονο και κατέληξα να περιμένω 3 ώρες για το τίποτα τα νούμερα ούτε που κουνιόντουσαν μεγάλη ταλαιπωρία αχαχαχα..Πήγα σήμερα το πρωί λοιπόν σε γιατρό δικό μου για καρδιά και για το στομάχι.. Η καρδιά είναι μια χαρά.. Για το στομάχι ο γιατρός χωρίς να με εξετάσει καν μου έδωσε λοζεκ 2 φορές την μέρα για 2 εβδομάδες και ύστερα ένα την ημέρα για 1 μισή μήνα.. Μου είπε ότι είναι θεραπεία ότι μπορεί να είναι και νεύρωση και το άγχος να έχει συνδράμει και να βαράει εκεί.. Θα πάω και αύριο σε έναν ιδιώτη παθολόγο όμως καλού κακού να μου πει και αυτός..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Όσο κ να μη θελουμε να το πιστέψουμε,όσο τρομακτικά κ να είναι όλα τους για καλή μας τύχη δεν είναι από την καρδιά μας!!
    Για κακη μας τύχη τώρα είναι από άγχος μας συσσωρευμένο που θέτει το μυαλό μας σε επιφυλακή κ κάτι που παλιότερα σε πιο ήρεμες καταστάσεις δε θα δίναμε σημασία καν, τώρα μας πιάνει τρελός φόβος. Κανε την αγωγή γτ μπορεί κ να σε βοηθήσει.
    Εμένα πάντως για τον αερα στα γαστρεντερικά δε με έχει βοηθήσει τίποτα μέχρι στιγμής…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Όσο κ να μη θελουμε να το πιστέψουμε,όσο τρομακτικά κ να είναι όλα τους για καλή μας τύχη δεν είναι από την καρδιά μας!!
    Για κακη μας τύχη τώρα είναι από άγχος μας συσσωρευμένο που θέτει το μυαλό μας σε επιφυλακή κ κάτι που παλιότερα σε πιο ήρεμες καταστάσεις δε θα δίναμε σημασία καν, τώρα μας πιάνει τρελός φόβος. Κανε την αγωγή γτ μπορεί κ να σε βοηθήσει.
    Εμένα πάντως για τον αερα στα γαστρεντερικά δε με έχει βοηθήσει τίποτα μέχρι στιγμής…
    Πραγματικά δεν θα δίναμε σημασία.. Το παρατήρησα λίγο αν ξεχαστώ δεν με ενοχλεί τόσο με το που κάτσω και πω το στομάχι μου με πιάνει κατευθείαν.. Η κατάσταση είναι άκρως ενοχλητική ειδικά όταν αγχώνομαι η πιέζομαι.. Πρέπει να βρούμε τρόπο να ισόρροπουμε το άγχος μας και να μην το αφήνουμε να μας καταβάλλει.. Σε άλλη φάση πραγματικά δεν θα έδινα καθόλου σημασία αλλά τώρα με τόσο άγχος όλο σκεφτόμαστε τα χειρότερα.. πρέπει να καταπολεμήσουμε το άγχος μας μπας και ελευθερωθούμε

Similar Threads

  1. Στομάχι και άγχος....
    By Orion16 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2021, 01:23
  2. Κάπνισμα-άγχος-υπόσχεση-παραλογισμός.
    By KostasApoEllada in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2021, 14:46
  3. Άγχος και κάπνισμα...
    By Ksenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 31-05-2018, 02:02
  4. Στομάχι και άγχος?
    By ckar95 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2017, 14:52
  5. Αγχος,καπνισμα, αλκολ, προωρη γεννα. ΓΙα να μη συμβει το ιδιο και στο παιδι σας
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2012, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •