Τριχόπτωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Τριχόπτωση

    Καλησπέρα σε όλους και όλες

    Το τελευταίο διάστημα έχω έντονη τριχόπτωση. Βέβαια και πιο πριν είχα λόγω της σμηγματορροικης δερματίτιδας που έχω αλλά μετά τον COVID που πέρασα πριν σχεδόν 4 μήνες η τριχόπτωση έχει γίνει πιο έντονη. Μόλις πάω με την βούρτσα να κάνω τα μαλλιά μου βγαίνουν τούφες ή όταν τα ισιώνω. Έχω παρατηρήσει και άλλες φίλες μου που χάνουν μαλλιά και ενώ έχουν περάσει και αυτές κόβιντ πριν 4 μήνες μαζί με εμένα... Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει... Έκανα αιματολογικές για φερριτινη, βιταμίνη D , B12 και θυρεοειδή αναμένω αποτελέσματα... Ίσως φταίει και το υπερβολικό άγχος;;;; Δεν ξέρω πια..... Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με την τριχόπτωση;
    Αναμένω γνώμες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Νομίζω και η έλλειψη ψευδαργύρου μπορεί να σχετίζεται. Καλά το σκέφτηκες για τις εξετάσεις αίματος. Πήγες σε δερματολόγο;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Νομίζω και η έλλειψη ψευδαργύρου μπορεί να σχετίζεται. Καλά το σκέφτηκες για τις εξετάσεις αίματος. Πήγες σε δερματολόγο;
    Όταν είχα πάει πού μου είχε βρει την σμηγματορροικη δερματίτιδα έκανα και κάνω αγωγή με σαμπουάν αλλά το μαλλί φεύγει...ίσως φταίει και η χρήση της ισιωτικης κάθε μέρα στο μαλλί εθισμένη με αυτήν.. δεν ξέρω.....θα δείξει στις εξετάσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    να ξαναπας και να του πεις οτι σου πεφτουν μαλλια. υπαρχει καποια φαρμακευτικη θεραπεια για αυτο

  5. #5
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    να ξαναπας και να του πεις οτι σου πεφτουν μαλλια. υπαρχει καποια φαρμακευτικη θεραπεια για αυτο
    είχα πληρώσει τα μαλλιοκεφαλα μου ???? άστο να πάει.....θα δω πως θα πάει μπορεί να μου λείπει καμία βιταμίνη δεν έχω ιδεα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Συχνό φαινόμενο long covid syndrome.
    Αναζητήστε της ομαδα υποστήριξης στο Facebook υπάρχουν πολλοί που νοσησαν και έπειτα εμφάνισαν τριχόπτωση

  7. #7
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Συχνό φαινόμενο long covid syndrome.
    Αναζητήστε της ομαδα υποστήριξης στο Facebook υπάρχουν πολλοί που νοσησαν και έπειτα εμφάνισαν τριχόπτωση
    Ναι αυτό είχα διαβάσει και εγώ...εύχομαι να μου μείνει μαλλί ????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,810
    κι εγω μαδαω ετσι κι περασα κορονα πριν λιγο καιρο κι εγω
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    κι εγω μαδαω ετσι κι περασα κορονα πριν λιγο καιρο κι εγω
    Τούφες βγαίνουν ειδικά μετά το χτένισμα.... παίρνεις κάποια αγωγή; Βιταμίνες για την τριχόπτωση;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εγώ αυτό πέρασα από Ιούνιο έως Σεπτέμβριο…έφευγε πράγμα!
    Κατευθείαν άρχισα βιταμίνες κ αγωγή με λοσιόν. Έμεινα με το μισό μαλλι αλλά έχω φουλ φιτρες…
    Τώρα το κακο είναι ότι τότε δεν είχα περάσει πρόσφατα Covid αλλά έναν έντονα στρεσογόνο και στενάχωρο χρόνο. Το 2ο κακο είναι ότι πέρασα Covid προ μηνός.. βέβαια κ πέρυσι τον Ιούλιο που είχα περάσει δεν είχα εμφανίσει τριχόπτωση αλλά με αγχώνει το αν με πιάσει τώρα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,810
    λοσιον για τα μαλλια κι βιταμίνη ψευδάργυρου μπορει να ειν κι η εποχη που τωρα μαδαμε κι μετα να βγουν νεα μαλλια θα φανει μονον μην και μείνουμε κουρουπες
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Εγώ αυτό πέρασα από Ιούνιο έως Σεπτέμβριο…έφευγε πράγμα!
    Κατευθείαν άρχισα βιταμίνες κ αγωγή με λοσιόν. Έμεινα με το μισό μαλλι αλλά έχω φουλ φιτρες…
    Τώρα το κακο είναι ότι τότε δεν είχα περάσει πρόσφατα Covid αλλά έναν έντονα στρεσογόνο και στενάχωρο χρόνο. Το 2ο κακο είναι ότι πέρασα Covid προ μηνός.. βέβαια κ πέρυσι τον Ιούλιο που είχα περάσει δεν είχα εμφανίσει τριχόπτωση αλλά με αγχώνει το αν με πιάσει τώρα
    Άσε σου λέω ειδικά μετά από λούσιμο που χτενίζω φεύγουν τούφες...λέω τι φάση;;;; Δεν ξέρω ίσως είναι συμπτώματα long COVID αυτό με την τριχόπτωση μαζί με μπόλικο άγχος που συμβάλει φουλ....τι να πω πια.... Ίσως και εγώ χρειαστεί να πάρω βιταμίνες κλπ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ τα ίδια την 1η φορα πριν μήνες που πήγα δερματολόγο μου έδωσε βιταμίνες κ ένα σπρέι της frezyderm που έβαζα μέσα κ κάτι άλλο δεν θυμάμαι τι...τώρα η 2η φορά αύγουστο πέρασα κ εγώ covid και τώρα είμαι σε αρχή εγκυμοσύνης και χάνω πολύ κ στο χτένισμα βγαίνουν τουφάκια δεν κάνει να βάλω κάτι τώρα και ανησυχώ,μου είπε μία φίλη να δοκιμάσω να βάζω καστορέλαιο στις ρίζες καμία ώρα πριν το λούσιμο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Παρούσα!!!Νομίζω ότι θα φτιάξω περούκα αν κρατήσω όλα αυτά που μου πέφτουν...έπαιρνα σίδηρο και ήμουν μια χαρά μόλις το έκοψα κ κόλλησα κοβιντ τον Ιούλιο μέχρι τώρα χαλί μαύρο αλλά τοβακουω από πολλές γνωστές μου.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Και εγώ τα ίδια την 1η φορα πριν μήνες που πήγα δερματολόγο μου έδωσε βιταμίνες κ ένα σπρέι της frezyderm που έβαζα μέσα κ κάτι άλλο δεν θυμάμαι τι...τώρα η 2η φορά αύγουστο πέρασα κ εγώ covid και τώρα είμαι σε αρχή εγκυμοσύνης και χάνω πολύ κ στο χτένισμα βγαίνουν τουφάκια δεν κάνει να βάλω κάτι τώρα και ανησυχώ,μου είπε μία φίλη να δοκιμάσω να βάζω καστορέλαιο στις ρίζες καμία ώρα πριν το λούσιμο.
    Ω κατάλαβα.....εμένα δεν βγαίνουν τουφακια με το χτένισμα τούφες.....και λέω στο τέλος δεν θα μου μείνει μαλλί...πέρασα COVID πριν 4 μήνες και τώρα είναι σε έξαρση η τριχόπτωση διάβασα σε άρθρα ότι μπορεί και 6 μήνες να κρατήσει όλο αυτό...έκανα αιματολογικές για θυρεοειδή Φερριτίνη βιταμίνη D B12 όλα οκ ήταν....τι να πω... Τι βιταμίνες σου έδωσε αν επιτρέπεις; Με το καλό σου εύχομαι το μωράκι σου ❤️

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τριχοπτωση
    By Nefeli28 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 12
    Last Post: 26-08-2021, 15:40
  2. Τριχοπτωση
    By Faihh95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2021, 12:39
  3. Αγχος με την τριχοπτωση!
    By grigoriskal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2012, 06:37
  4. βιταμινες για τριχοπτωση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 47
    Last Post: 02-04-2011, 00:46
  5. Τριχοπτωση....
    By cd2me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 25-09-2009, 02:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •