Γνωστικες λειτουργιες-ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Γνωστικες λειτουργιες-ψυχωση

    Καλησπέρα παιδιά.Πριν 5 μήνες πέρασα ψυχωσικο επεισοδιο στο στρατό και νοσηλευτηκα.Παρατηργσα από τότε κάποια αλλαγή στις γνωστικες λειτουργιες μου ως προς το χειρότερο.Ειναι πραγματικά ανυπόφορο να σκέφτομαι ότι θα μείνω πάντα έτσι αφού δεν γιατρευονται από ότι έχω διαβάσει.Εχει περάσει κάποιος κάτι αντιστοιχο;Πως την παλευει;Θα ήθελα παρακαλώ να μου πει

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    30
    Αποδεξου οτι το εχεις παθει για να μην ταλαιπωρεισε και περνε τα φαρμακα σου.Καλο δρομο και υγεια πανω απο ολα. Κουραγιο θα περασουν πολλες σκεψεις απο το μυαλο σου αλλα ακολουθησε την αγωγη. Ελπιζω να βρεις και γυναικα (που θα βρεις)

  3. #3
    Εσύ το ξεπερασες;

  4. #4
    xaka10
    Guest
    μην αγχωνεσαι εισαι νεος ακομα σε αυτη την ψυχικη ασθενεια με το καιρο θα εχεις και καλυτερη μνημη και καλυτερη συγκεντρωση και καλυτερες σεξουαλικες επιδοσεις με τον καιρο ολα φτιαχνονται παιρνε την αγωγη σου και ολα θα πανε καλα.μια συμβουλη αν παιρνεις ζυπρεξα θα βαλεις πολλα κιλα να ξερεις οποτε μπορες να προτεινεις στον γιατρο σου αλλαγη αγωγης καλο ειναι και το σολιαν και η ρισπεριδονη και δεν παχαινουν τοσο αλλα αυτο θα το κρινει ο γιατρος σου.

  5. #5
    Σε ευχαριστώ πολύ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω παιρνω 5 mg Aloperidin ημερησιως. Υπαρχουν πολλα σε αυτη την ασθενεια που μπορουν να σε κρατησουν πισω, βασικα εαν καθησεις και διαβασεις και τα βαλεις ολα κατω, λες παει αυτο ηταν. Αλλα προσωπικα δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα και εχω καταφερει αρκετα. Βεβαια μου αρεσει να διαβαζω, να μαθαινω νεα πραγματα και γενικα το κυνηγαω.
    Τα αρνητικα συμπτωματα εμποδιζουν πολυ ειναι η αληθεια. Συζητα το με το γιατρο σου ή με ενα γιατρο που να ειναι διαθετειμενος να σε ακουσει και γενικα προσπαθησε οσο μπορεις, ξερω γω εγω παντως εχω παψει να τα βλεπω τοσο αρνητικα εδω και παρα πολλα χρονια και ισως να μην ηταν και ποτε τοσο, σε σημειο να μην μιλαω ποτε για την ασθενεια, ουτε να εχω την αναγκη να μιλησω περα απο τα δωσω καποια απαντηση, οπως τωρα.
    Δεν δουλευω παιρνω αναπηρικη συνταξη κατι που θα αλλαξω στο μελλον αναγκαστικα.
    Φυσικα δεν μπορουμε να ξερουμε πως θα ηταν εαν δεν μας τυχαινε αυτη η ασθενεια, αλλα προχωραμε ως εχει οπως κανουν ολοι.
    Ο χρονος λειτουργησε ευεργετικα για μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Χαιρομαι που είχες ανοδική πορεία.Εμενα τα γνωστικα με δυσκολεύουν πολύ και έχω μια απαθεια και τρομερή αλογια.Αυτα καταλαγιαζουν;Έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου λόγω των γνωστικων και σκέφτομαι πως ήμουν πριν από αυτό συνέχεια και στεναχωριέσαι καθημερινά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειμαι και η ψυχη του παρτυ, εσωστρεφης εκ φυσεως και πριν εκδηλωθει η ασθενεια ειχα προβλημα με την αλογια. Ολοι μιλανε και εγω ακουω. Ακομα και τωρα δεν λεω πολλα. Αλλα δεν το βλεπω ιδιατερα σαν προβλημα αλλα σαν μερος της προσωπικοτητας μου, δεν το ονομαζω καν πλεον αλογια οπως ηταν παλια, απλα οτι δεν μιλαω πολυ.
    Μου αρεσει και αυτα που λεω να ειναι τεκμηριωμενα και σωστα, περαν της ελαφριας κουβεντας που μπορω να εχω. Αυτο το λες και προσον. Δεν θα μπορουσα για παραδειγμα να συζηταω μιση ωρα για ενα ποδοσφαιρικο ματς απο την μερια του διατητη (που φυσικα εγω ξερω καλυτερα), απο την πελυρα των προπονητων ( που φυσικα εγω ξερω καλυτερα), απο την πλευρα των παικτων (που δεν ξερουν να κλωτσαν το τοπι) και να λεω τοση ωρα αρλουμπες. Οπως καταλαβαινεις δεν ειμαι και ποδοσφαιροφιλος αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.
    Μετα το πρωτο ψυχωσικο επεισοδιο εκανα πολλα χρονια να ερθω στα ισια μου χρειαστηκε σχεδον να εφευρω τις κοινωνικες δεξιοτητες μου παλι. Ηταν επιπονο.
    Μην στεναχωριεσαι, προσπαθησε να περνας την ωρα σου δημιουργικα με οτι σε γεμιζει και σου αρεσει και με το χρονο θα ερθουν και τα αλλα σιγα-σιγα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Γνωστικές λειτουργίες
    By Luffy92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2022, 13:42
  2. Ψύχωση
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2017, 15:28
  3. Replies: 14
    Last Post: 25-04-2015, 20:10
  4. Ψύχωση;
    By nikiii in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2015, 09:52
  5. Ψύχωση
    By ElChar in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 09:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •