Με εκνευρίζουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Με εκνευρίζουν

    Έχει τύχει τουλάχιστον τρεις τέσσερις φορές τον τελευταίο χρόνο να μου κάνουν σχόλιο πάνω σε διαδικτυακή συζήτηση σε ομάδες στο φβ για την εμφάνισή μου, ότι μοιαζω μικρός. Όντως μικροδειχνω και μου το λένε και στην καθημερινότητά μου, αλλά ποτέ με τον κακόβουλο τρόπο που έχει συμβεί διαδικτυακα. Με ζηλεύουν επειδή εχω ωραιαχαρακτηριστικά; Δεν βρίσκουν κάτι άλλο να πουν και καταφεύγουν σε ad hominem attacks? Δηλαδή πώς μπορώ να αλλάξω τη φάτσα μου; Πόσο χυδαίο είναι να σχολιαζεις κακόβουλα κάτι τετοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Συγκεκριμένα, ένα κριπι γίδι σχολίασε ότι έχω φάτσα 16χρονου,κατα τη γνωμη του, αλλά παράλληλα έχω κοβερ φωτο τον Άλεν Ντελόν, άρα μπορεί να είμαι 38 (λες και εχει καμια σχεση η συγκεκριμένηηλικια με τον Αλεν Ντελον, η αδερφη μου ειναι 38 και δεν εχει δει ουτε μια ταινίατου). Και να ήμουν 38 ή 16 πού κολλάει με τη συζήτηση; Με εκνευρίζουν οι παράλογες βλακειες. Τουλαχιστον αν θέλουν να προσβάλλουν κάποιον ας το κάνουν σωστά και με λογική. Τον μπλόκαρα αλλά σκέφτομαι μήπως έπρεπε να του τα πω ,μπας και καταλάβει πόσο χαμηλό iq εχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    σε εκνευρισε, παντως. επομενως, πετυχε αυτο που ηθελε. ΝΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε εκνευρισε, παντως. επομενως, πετυχε αυτο που ηθελε. ΝΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ.
    Ε και τι; Να του πω μπράβο για αυτο; Δεν απάντησα τίποτα, απλά τον μπλοκαρα. Δλδ και να ήμουν 138 ή 8 πού κολλαει; Αυτός ο παραλογισμός με ενόχλησε. Και σκέφτομαι να σταματήσω να βάζω τη φάτσα μου στο φβ.Απο τη μια έχω 17χρονα που μου την πέφτουν και τα μπλοκάρω επίσης, από την άλλη έχω τον κάθε κριπουλα να μου επιτίθεται οποτε εχει στριμωχτει διαλεκτικά, μήπως να βάλω τον Τζον Ραμπο φωτο προφίλ να τελειώνει το θεμα; Τουλάχιστον στην καθημερινότητα μου δεν είναι αγενείς όσοι μου το λένε, το λένε χαριτωμένα, για πλάκα ή κολακευτικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    εσυ οτι θελεις κανε. ρωτας γιατι το εκανε αυτο και σου απαντω.
    ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.
    αν σε ενοχλουν τετοιου ειδους σχολια, οντως, μην βαζεις φωτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν ξέρω αν το κατάλαβε αφού δεν είχαμε καμία ανταλλαγή μηνύματος. Αυτός πετάχτηκε σε συζήτηση που είχα με αλλο άτομο. Τέλος πάντων, ναι, ίσως βγάλω απλώς τη φάτσα μου. Το αστείο εντωμεταξύ ειναι οτι αυτός δεν είχε καμία φωτογραφία του, αλλά κάθεται και κρίνει τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξέρω αν το κατάλαβε αφού δεν είχαμε καμία ανταλλαγή μηνύματος. Αυτός πετάχτηκε σε συζήτηση που είχα με αλλο άτομο. Τέλος πάντων, ναι, ίσως βγάλω απλώς τη φάτσα μου. Το αστείο εντωμεταξύ ειναι οτι αυτός δεν είχε καμία φωτογραφία του, αλλά κάθεται και κρίνει τους άλλους.
    Εγω εκτός του ότι νομίζω ότι είσαι λάθος αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να μην κρίνουμε τους άλλους?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Πού ακριβώς είπα να μην κρίνει κανεις; Πριν κρινεις όμως κάνε αυτοκριτκκη και φρόντισε να μην κάνεις τα ίδια με αυτά που κατακρίνεις ή χειρότερα. Επίσης να είναι βάσιμη η κριτική και όχι αερολογίες.

    Σε τι είμαι λαθος; Στο οτι με εκνευρίζει να πετάγονται κριπουλες με ψεύτικα προφίλ και να κρίνουν την εμφάνισή μου στο εντελως ασχετο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πού ακριβώς είπα να μην κρίνει κανεις; Πριν κρινεις όμως κάνε αυτοκριτκκη και φρόντισε να μην κάνεις τα ίδια με αυτά που κατακρίνεις ή χειρότερα. 1.Επίσης να είναι βάσιμη η κριτική και όχι αερολογίες.

    Σε τι είμαι λαθος; 2.Στο οτι με εκνευρίζει να πετάγονται κριπουλες με ψεύτικα προφίλ και να κρίνουν την εμφάνισή μου στο εντελως ασχετο;
    1. αερολογιες ειναι κατα την γνωμη σου. κατα την γνωμη εκεινου, μπορει να ειναι η πιο σωστη και δικαιη κριτικη. κανεις συχνα το σφαλμα (κατα την γνωμη μου) να επιμενεις να επιβαλεις τους δικους ορους σκεψης/ κρισης, σε ανθρωπους που δεν ενδιαφερονται για κατι τετοιο και ακομα χειροτερα, σε απαξιωνουν κιολας..

    2. αν σε εκνευριζει κατι τετοιο, ειναι μεγαλο λαθος να ασχολεισαι με σχολιασμους στα σοσιαλ...
    επομενως, και τον πιο κριπουλα να συναντησεις, κατα μια εννοια, εσυ φταις που χαλιεσαι... αυτο συμβαινει στα σοσιαλ. ο καθε πικραμενος πεταει το μακρυ του και το κοντο του. αν θεωρεις τον εαυτο σου ευφυη, επρεπε να το εχεις συνειδητοποιησει, αντι να χαλιεσαι.
    αν δεν θες να χαλιεσαι, να συχναζεις αλλου. πχ μονο σε κλειστα γρκουπ γνωστων και οχι στην λαοθαλασσα του ιντερνετ

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχει τύχει τουλάχιστον τρεις τέσσερις φορές τον τελευταίο χρόνο να μου κάνουν σχόλιο πάνω σε διαδικτυακή συζήτηση σε ομάδες στο φβ για την εμφάνισή μου, ότι μοιαζω μικρός. Όντως μικροδειχνω και μου το λένε και στην καθημερινότητά μου, αλλά ποτέ με τον κακόβουλο τρόπο που έχει συμβεί διαδικτυακα. Με ζηλεύουν επειδή εχω ωραιαχαρακτηριστικά; Δεν βρίσκουν κάτι άλλο να πουν και καταφεύγουν σε ad hominem attacks? Δηλαδή πώς μπορώ να αλλάξω τη φάτσα μου; Πόσο χυδαίο είναι να σχολιαζεις κακόβουλα κάτι τετοιο;
    Έτσι γίνεται με τα social media. Όταν κάνουμε αναρτήσεις, γράφουμε σχόλια και ανεβάζουμε φωτογραφίες/βίντεο τα οποία είναι ορατά στους χρήστες, ορισμένοι βρίσκουν "πάτημα" και σχολιάζουν κακόβουλα. Δε λέω ότι φταις εσύ (ή οποιοδήποτε άλλος) που κάνει τις αναρτήσεις. Προφανώς, είναι άσχημο αυτό που κάνουν ορισμένοι. Εκείνοι μπορεί να περνούν ωραία το χρόνο τους έτσι και να γελάνε.

    Όπως ειπώθηκε, μπορείς απλά να μην ανεβάζεις φώτο. Ή να ρυθμίσεις το απόρρητό σου ώστε κάποια στοιχεία του προφίλ σου να είναι ορατά σε ορισμένες κατηγορίες χρηστών (ή και σε κανέναν). Ή βγες από τις ομάδες που σε ενοχλούν και μπες σε άλλες. Ή στην τελική μην μπαίνεις καθόλου. Όσο περισσότερο συμμετέχει κανείς στα social και μάλιστα με public υλικό, έχει συχνά αυτά τα αποτελέσματα. Τονίζω και πάλι, χωρίς να φταίει ο ίδιος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. αερολογιες ειναι κατα την γνωμη σου. κατα την γνωμη εκεινου, μπορει να ειναι η πιο σωστη και δικαιη κριτικη. κανεις συχνα το σφαλμα (κατα την γνωμη μου) να επιμενεις να επιβαλεις τους δικους ορους σκεψης/ κρισης, σε ανθρωπους που δεν ενδιαφερονται για κατι τετοιο και ακομα χειροτερα, σε απαξιωνουν κιολας..

    2. αν σε εκνευριζει κατι τετοιο, ειναι μεγαλο λαθος να ασχολεισαι με σχολιασμους στα σοσιαλ...
    επομενως, και τον πιο κριπουλα να συναντησεις, κατα μια εννοια, εσυ φταις που χαλιεσαι... αυτο συμβαινει στα σοσιαλ. ο καθε πικραμενος πεταει το μακρυ του και το κοντο του. αν θεωρεις τον εαυτο σου ευφυη, επρεπε να το εχεις συνειδητοποιησει, αντι να χαλιεσαι.
    αν δεν θες να χαλιεσαι, να συχναζεις αλλου. πχ μονο σε κλειστα γρκουπ γνωστων και οχι στην λαοθαλασσα του ιντερνετ
    Αυτό ακριβώς.

    Το πρόβλημα το έχει αυτός και ζητάει να αλλάξουν οι άλλοι κάτι ετσι και αλλιώς μη εφικτό κατά την γνώμη μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Εμ, όχι. Αερολογια σημαίνει ότι κατι δεν έχει λογικό αντίκρυσμα και δεν ακολουθεί λογική επιχειρηματολογια. Όταν δεν ακολουθείς λογική επιχειρηματολογια αλλά παρόλα αυτά αξιώνεις να μετέχεις σε μια συζήτηση και μάλιστα να κατακρινεις τους άλλους, είσαι κλόουν και λούζερ και καλό είναι να το συνειδητοποιήσεις εγκαίρως.

    Αν έστω με κατεκρινε με κάποια λογική, αν δλδ κάπου κολλούσε η ηλικία στη συζήτηση που είχα με το άλλο άτομο, δεν θα τον μπλοκαρα αλλά θα συνομιλούσα μαζί του και θα τον κατατροπωνα διαλεκτικά. Αλλά στην άσχετη βλακεια δεν μπορείς να απαντήσεις με επιχειρήματα. Μπορούσα βέβαια και πάλι να καταρριψω τη θέση του αλλά δεν μπήκα στον κόπο γιατί είδα ότι ειναι ψεύτικο προφίλ και τρολακι. Έκανα αναφορά στο φβ και ελπίζω να δουν ότι κάνει απλά σπαμ σχόλια, κάτι που αντίκειται στους κανονισμους του φβ, και να τον διαγράψουν.

    Το χαλιέμαι είναι υπερβολικό. Ούτε άλλαξα τη φώτο προφίλ μου εντέλει γιατι με βρίσκω κούκλο, ούτε θα κάτσω να σκάσω. Πολύ απλα φούντωσα για μια στιγμή. Και πάλι ώριμα αντέδρασα βεβαια, αφού σε άλλη περίπτωση θα καθόμουν να τον αντικρουσω.

    Ωστόσο, κατα τη γνώμη μου,είναι λάθος σκεπτικό το "φταις γιατί χαλιεσαι". Υπάρχουν και περιπτώσεις διαδικτυακού μπουλινγκ και καλό θα ήταν να μην λαμβάνουμε αψηφιστα τέτοιου είδους συμπεριφορές αλλά να προσπαθούμε να τις παταξουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Είσαι κούκλος, θα μπορούσες να είχες γίνει μοντέλο και να θαμπώσεις την οικουμένη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Είσαι κούκλος, θα μπορούσες να είχες γίνει μοντέλο και να θαμπώσεις την οικουμένη.


    Νταξει, δεν είπα ότι είμαι μοντέλο, αλλά εγώ νιώθω εντάξει με τον εαυτό μου, το αν δείχνω πιο μικρός, συνήθως θεωρείται πλεονέκτημα, και δεν κατάλαβα και πού κολλούσε αυτό που είπε, για σειρές λέγαμε. Και ειδικά όταν ο ίδιος δεν δείχνει τη δική του φάτσα,είναι κάπως άτοπο να σχολιάζει τη δική μου εμφάνιση.

    Ηθοποιός ήθελα να γίνω, αλλά δεν το κυνήγησα ποτε όσο έπρεπε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    στο ειπα εξ αρχης αλλα δεν εννοεις να το καταλαβεις.
    δεν τον ενοιαζε ουτε η επιχειρηματολογια, ουτε η αποψη σου.
    τον ενοιαζε να σε ενοχλησει και τα καταφερε.
    εσυ με το μυαλο σου, απο τοτε κανεις εικονικους διαλογους, τι θα του ελεγες αν τελικα μιλουσε σοβαρα και εμπεριστατωμενα, ΑΝ ΑΝ και ΑΝ.
    @@ρια- μαντολες.
    τρολ ειιναι, να στην σπασει ηθελε, οχι να παρει βραβειο. εχει παει απογευμα κι ακομα αυτον σκεφτεσαι.
    και ΟΧΙ αν ασχολουμαστε οσο εσυ με το καθε διαδικτυακο τρολ που ειπε οτι του κατεβηκε, δεν θα παταξουμε ουτε το εγκλημα ουτε το μπουλιγκ. απλα θα ασχολουμαστε με την ανοησια του καθενα και με τπτ σημαντικο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οι συναδελφοι μου με εκνευριζουν
    By freskonero in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 26-07-2018, 01:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •