SOS Ιδεοληψιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    1

    SOS Ιδεοληψιες

    Καλημέρα σε όλους είμαι 35 χρόνων από 18 χρόνων ταλαιπωρούμαι με κρίσεις πανικού και ιδεοληψίες( μητέρα μου πάσχει από το ίδιο πρόβλημα αλλά με τα χρόνια το έχει ξεπεράσει σχεδόν εντελώς χωρίς φαρμακευτική αγωγή) .. με το που άκουγα ότι κάποιος είχε κάτι νόμιζα το έχω και εγω...κάποια στιγμή είχα κολλησει με την σχιζοφρένεια....νόμιζα τα έχω όλα...σε αυτά τα χρόνια λοιπόν χρειάστηκε να πάρω αγωγή 2 φορές .να πω ότι ποτέ δεν έχω κάνει ψυχοθεραπεία αν και πολύ θα το ήθελα... έχω να πάρω αγωγή 4 χρόνια...πριν λίγο καιρό αυτοκτόνησε ένας παλιός φίλος ...ακουσα στην τηλεόραση κ για διάφορες αυτοκτονίες αυτόν τον καιρό ...και αυτό ήτανε....έχω κολλήσει με αυτό....και αν μου έρθει να τι κάνω?και αν θέλω και εγώ?και αν το κάνω χωρίς να το θέλω?φοβάμαι ότι στο τέλος θα πιστέψω ότι θελω και εγώ να το κάνω....είναι τρομερό ότι σχεδόν πιστεύουμε τις σκέψεις μας....σας παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Και εγώ είχα κολλήσει όλο το καλοκαίρι πως θα πάθω καρδιά και έτσι ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού. Μετά αφού ξεκίνησα την αγωγή, ξεκίνησαν οι σκέψεις περί σχιζοφρένειας και συνεχώς τέσταρα τον εαυτού μου για να δω αν οι σκέψεις μου ήταν παράλογες. Ακόμα βασανίζομαι με παράλογες σκέψεις περί της αίσθησης του εαυτού. Ωστόσο, από όσο έχω ψάξει και ενημερωθεί δε πρόκειται ποτέ να κάνεις κάτι μόνο και μόνο επειδή το σκέφτεσαι, ούτε να τρελαθείς επειδή το σκέφτεσαι, ούτε να πάθεις καρδιά ούτε να αυτοκτονίσεις επειδή το σκέφτηκες.

  3. #3
    Κι εγώ ιδεοληψίες έχω, παίρνω αγωγή εδώ και 1.5-2 χρόνια. Ένιωθα πολύ καλά αλλά τελευταία όλο και κάποια σκέψη πετάγεται και ταράζομαι. Είχα αυτές που είχα όμως τώρα με βασανίζει και η σκέψη πως θα επιστρέψω στο πως ήμουν όταν ξεκίνησαν όλα αυτά και φοβάμαι γιατί δεν ήμουν λειτουργική και κόντεψα να τρελαθώ και να τρελάνω και τους γύρω μου. Δεν υπάρχει μόνιμη λύση στο θέμα μας; Η θεραπεία βοηθάει για λίγο και μετά πάλι από την αρχή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Upomoni37 View Post
    Καλημέρα σε όλους είμαι 35 χρόνων από 18 χρόνων ταλαιπωρούμαι με κρίσεις πανικού και ιδεοληψίες( μητέρα μου πάσχει από το ίδιο πρόβλημα αλλά με τα χρόνια το έχει ξεπεράσει σχεδόν εντελώς χωρίς φαρμακευτική αγωγή) ....
    Το ξεπερασε εντελως; Δεν υποτροπιαζει;

Similar Threads

  1. Ιδεοληψιες
    By nightzer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-01-2022, 17:12
  2. Ιδεοληψιες..
    By Χριστίνα900 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-10-2020, 12:57
  3. Ιδεοληψιες
    By Fani in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-2018, 21:07
  4. Ιδεοληψίες SOS
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 10-04-2016, 05:15
  5. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •