Ψυχωση-απογνωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Έχουν υποχωρήσει σχεδόν όλα και μου έχουνε μείνει παρενέργειες από τα χάπια και η μαστούρα μου προκαλούν τα χάπια. Δεν είμαι όπως πριν αλλά την παλεύω αλλά χρειάζομαι συνέχεια ρύθμιση ανά τρεις μήνες πηγαίνω στον ψυχίατρο . Διάβασε πάντως στο βιβλιαράκι που σου στειλα εμένα με βοήθησε πολύ.

  2. #17
    Έγινε σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    https://forum.psychology.gr/threads/...89%CF%83%CE%B7
    Γεια σου Πανο!!
    Πασχον απο σχιζοφρένεια κ γω.
    Σου επισυναπτω τα σταδια της αναρρωσης.

    Θα προσπαθησω να πω τα πραγματα με το ονομα τους χωρις να χρυσωσω το χαπι.
    Η παθηση μας ειναι πολυ δυσκολη, τοσο στη διαχειριση της οσο κ στο πως επιδρα σε ολους τους τομεις της ζωης.

    Ειναι εφιαλτικο στην αρχη κ η απογνωση που νιωθει καποιος ειναι μεγαλη.
    Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα να τα νιωθεις. Την απελπισια, το αγχος, τον φοβο, την αδυναμια, το να νιωθεις χαζος κ ανεπαρκης, το να τα βαζεις με τον εαυτο σου.
    Ειναι συνεπειες της παθησης. Ειναι σαν να εχει πεσει ενα μαυρο πεπλο πανω σου κ να βλεπεις τον εαυτο σου μ'αυτα τα χρωματα. Μπορει να τοποθετεις αρνητικες ταμπελες κ ιδιοτητες σε σενα κ να γινεσαι σκληρος με τον εαυτο σου.
    Πιθανον να αντιμετωπισεις αρκετες εσωτερικες συγκρουσεις με σενα κ την κατασταση σου.

    Η παθηση αυτη στην αρχη μοιαζει εκτος ελεγχου κ νιωθουμε οτι δεν εχουμε την ζωη στα χερια μας.
    Κ ετσι ειναι.
    Ομως δεν ειναι ολη η αληθεια αυτη. Συνεχιζουμε να εχουμε πνοη κ παρολο που το μυαλο μας ειναι κομματια κ χαος, ισως μπορει να βγαλει κατι ακομα κ στο αρχικο σταδιο.

    Τι μπορεις να κανεις.
    Αν εισαι στην αρχη κ μονο να προσπαθησεις σιγα σιγα να κανεις μπανιο, να στρωσεις το κρεβατι κ να ξυπνησεις λιγο νωριτερα ειναι αρκετο.

    Οπως καταλαβαινεις ξεκινας με δεξιοτητες νηπιαγωγειου.

    Επειτα θα ηταν καλο να προσπαθησεις να διαβαζεις απο κατι.
    Αν σου αρεσουν τα αθλητικα αγοραζε αθλητικες εφημεριδες. Η λογοτεχνια κανει καλο αλλα αν δεν ειχες επαφη ισως σου ειναι δυσκολο να ξεκινησεις. Για αρχη επειδη το κινητρο ειναι χαμηλο χρειαζεται να επιλεγεις πραγματα που σου αρεσαν κ παλιοτερα, παρολο που τωρα σου φαινονται αδιαφορα.

    Μετα σιγα σιγα για να χτιζεις δεξιοτητες για ανεξαρτητοποιηση οσο γινεται, χρειαζεται να παιρνεις πρωτοβουλιες να βοηθας στο σπιτι. Εστω στην αρχη πλυσιμο πιατων, μετα σκουπισμα, απλωμα ρουχων, απλα φαγητα, ψωνια, πληρωμη λογαριασμων. Να μαθεις να βαζεις μικρους στοχους κ να τους σπας σε μικροτερα βηματα. Πχ στο μαγειρεμα μη ξεκινησεις απο αρνι στον φουρνο. Κανε μια στραπατσαδα πχ.
    Μετα σιγα σιγα θελει ασκηση. Αν νιωθεις κοπωση (fatigue) πηγαινε απλα για περπατημα οσο μπορεις. Η μουσικη ισως βοηθησει αν ακους φωνες.

    Επειτα αν βελτιωθει η συγκεντρωση σου και αναπτυξεις ξανα τα ενδιαφεροντα σου, καλο ειναι να κανεις κατι εκπαιδευτικο. Πχ γλωσσα η σεμιναρια αν σπουδασες κατι.
    Ολα αυτα θελουν χρονο. Μπορει να κανεις ενα βημα μπροστα κ ενα πισω αλλα χρειαζεται να επιμεινεις. Πολλα πραγματα θα βελτιωθουν. Αν εχεις απουσια θετικων συμπτωματων (remission) κ συντηρεις αυτη την κατασταση ειναι θετικο σημαδι.

    Παιζει ρολο θετικο να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου, να ενδιαφερεται κ να επικοινωνειται καλα.
    Καλο υποστηρικτικο περιβαλλον απο οικογενεια κ κανα 2 φιλαρακια αν εχεις κ ειναι ενταξει ατομα.

    Οταν ακουσεις το εαυτο σου να λεει δεν ειμαι αρρωστος για να τα παιρνω ολα ετοιμα θα ειναι σημαδι οτι δυναμωνεις.
    Εχε ελπιδα κ μη ντρεπεσαι για τα αρνητικα σου συναισθηματα κ την μιζερια. Αυτη ειναι η σχιζοφρενεια κ οχι εσυ. Θα εισαι εσυ αν αφησεις να σου καθορισει την ζωη κ κλαιγεσαι για παντα.

    Η δουλεια για να ερθει φανταζομαι καταλαβαινεις πως ειναι περιπλοκο, θα γραψω απο κατω.
    Χρειαζεται να δυναμωσεις κ θα τα καταφερεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Quote Originally Posted by serios View Post
    https://forum.psychology.gr/threads/...89%CF%83%CE%B7
    Γεια σου Πανο!!
    Πασχον απο σχιζοφρένεια κ γω.
    Σου επισυναπτω τα σταδια της αναρρωσης.

    Θα προσπαθησω να πω τα πραγματα με το ονομα τους χωρις να χρυσωσω το χαπι.
    Η παθηση μας ειναι πολυ δυσκολη, τοσο στη διαχειριση της οσο κ στο πως επιδρα σε ολους τους τομεις της ζωης.

    Ειναι εφιαλτικο στην αρχη κ η απογνωση που νιωθει καποιος ειναι μεγαλη.
    Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα να τα νιωθεις. Την απελπισια, το αγχος, τον φοβο, την αδυναμια, το να νιωθεις χαζος κ ανεπαρκης, το να τα βαζεις με τον εαυτο σου.
    Ειναι συνεπειες της παθησης. Ειναι σαν να εχει πεσει ενα μαυρο πεπλο πανω σου κ να βλεπεις τον εαυτο σου μ'αυτα τα χρωματα. Μπορει να τοποθετεις αρνητικες ταμπελες κ ιδιοτητες σε σενα κ να γινεσαι σκληρος με τον εαυτο σου.
    Πιθανον να αντιμετωπισεις αρκετες εσωτερικες συγκρουσεις με σενα κ την κατασταση σου.

    Η παθηση αυτη στην αρχη μοιαζει εκτος ελεγχου κ νιωθουμε οτι δεν εχουμε την ζωη στα χερια μας.
    Κ ετσι ειναι.
    Ομως δεν ειναι ολη η αληθεια αυτη. Συνεχιζουμε να εχουμε πνοη κ παρολο που το μυαλο μας ειναι κομματια κ χαος, ισως μπορει να βγαλει κατι ακομα κ στο αρχικο σταδιο.

    Τι μπορεις να κανεις.
    Αν εισαι στην αρχη κ μονο να προσπαθησεις σιγα σιγα να κανεις μπανιο, να στρωσεις το κρεβατι κ να ξυπνησεις λιγο νωριτερα ειναι αρκετο.

    Οπως καταλαβαινεις ξεκινας με δεξιοτητες νηπιαγωγειου.

    Επειτα θα ηταν καλο να προσπαθησεις να διαβαζεις απο κατι.
    Αν σου αρεσουν τα αθλητικα αγοραζε αθλητικες εφημεριδες. Η λογοτεχνια κανει καλο αλλα αν δεν ειχες επαφη ισως σου ειναι δυσκολο να ξεκινησεις. Για αρχη επειδη το κινητρο ειναι χαμηλο χρειαζεται να επιλεγεις πραγματα που σου αρεσαν κ παλιοτερα, παρολο που τωρα σου φαινονται αδιαφορα.

    Μετα σιγα σιγα για να χτιζεις δεξιοτητες για ανεξαρτητοποιηση οσο γινεται, χρειαζεται να παιρνεις πρωτοβουλιες να βοηθας στο σπιτι. Εστω στην αρχη πλυσιμο πιατων, μετα σκουπισμα, απλωμα ρουχων, απλα φαγητα, ψωνια, πληρωμη λογαριασμων. Να μαθεις να βαζεις μικρους στοχους κ να τους σπας σε μικροτερα βηματα. Πχ στο μαγειρεμα μη ξεκινησεις απο αρνι στον φουρνο. Κανε μια στραπατσαδα πχ.
    Μετα σιγα σιγα θελει ασκηση. Αν νιωθεις κοπωση (fatigue) πηγαινε απλα για περπατημα οσο μπορεις. Η μουσικη ισως βοηθησει αν ακους φωνες.

    Επειτα αν βελτιωθει η συγκεντρωση σου και αναπτυξεις ξανα τα ενδιαφεροντα σου, καλο ειναι να κανεις κατι εκπαιδευτικο. Πχ γλωσσα η σεμιναρια αν σπουδασες κατι.
    Ολα αυτα θελουν χρονο. Μπορει να κανεις ενα βημα μπροστα κ ενα πισω αλλα χρειαζεται να επιμεινεις. Πολλα πραγματα θα βελτιωθουν. Αν εχεις απουσια θετικων συμπτωματων (remission) κ συντηρεις αυτη την κατασταση ειναι θετικο σημαδι.

    Παιζει ρολο θετικο να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου, να ενδιαφερεται κ να επικοινωνειται καλα.
    Καλο υποστηρικτικο περιβαλλον απο οικογενεια κ κανα 2 φιλαρακια αν εχεις κ ειναι ενταξει ατομα.

    Οταν ακουσεις το εαυτο σου να λεει δεν ειμαι αρρωστος για να τα παιρνω ολα ετοιμα θα ειναι σημαδι οτι δυναμωνεις.
    Εχε ελπιδα κ μη ντρεπεσαι για τα αρνητικα σου συναισθηματα κ την μιζερια. Αυτη ειναι η σχιζοφρενεια κ οχι εσυ. Θα εισαι εσυ αν αφησεις να σου καθορισει την ζωη κ κλαιγεσαι για παντα.

    Η δουλεια για να ερθει φανταζομαι καταλαβαινεις πως ειναι περιπλοκο, θα γραψω απο κατω.
    Χρειαζεται να δυναμωσεις κ θα τα καταφερεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ serios.Το θέμα που έχω είναι ότι μου έχουν μείνει τα αρνητικά συμπτωματα και έχω ανυσηχησει αν θα φύγουν ποτέ γιατί μου δυσκολεύουν κατά πολυ την καθημερινότητα.Θετικα συμπτωματα εχουν εξαφανιστει εδω και καιρο.Επισης γνωστικα είμαι ψιλοχαλια και αυτό με ανησυχεί περισσοτερο.Αυτά τα συμπτώματα καταλαγιαζουν καθολου και αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τωρα στο θεμα της δουλειας, ειναι νομιζω απο τα μεγαλυτερα κ πιο δυσκολα κομματια της αναρρωσης σαν στοχος.

    Για να πεις οτι εκανες οτι μπορουσες για να φτασεις σαυτο το σημειο χρειαζεται να εισαι οσο μπορεις ενεργος. Ενεργος στην ψυχωση μπορει να σημαινει να ρωτησω τους δικους μου πως ειναι, να μπορω να αγκαλιασω, να βγαλω το κεφαλι απο τα παπλωματα κ πιο συνθετα επειτα.

    Η δουλεια τι ειναι;;
    Ειναι το αντικειμενο που επιλεγεις, το οποιο αποτελειται:
    1)Εργασιακο χωρο (Εξωτερικη, εσωτερικη εργασια)
    2) Ειδος δουλειας (εξειδικευμενη, ανειδικευτη - γραφειου, χειρωνακτικη
    3) Δεξιοτητες γνωσεις που απαιτουνται.
    4) Αν εχεις να κανεις με κοσμο, εισαι σε ομαδα ή εισαι μονος
    5)Ωραριο βραδινο η πρωινο, 4ωρο η 8ωρο

    Αυτα ειναι τα δεδομενα κ χρειαζεται να τα προσαρμοσεις στις δικες σου δεξιοτητες, ενδιαφεροντα, αντοχες.

    Πχ εγω ειμαι 36 κ δουλεψα για πρωτη φορα στα 34

    Αρχικα το εβλεπα ανεφικτο καθως ειχα παρατησει σπουδες κ εχασα πολλα χρονια χωρις εμπειρια.
    Τι ειχα ολα αυτα τα χρονια; Τπτ θα ελεγε καποιος.
    Σιγα σιγα ομως παρολο που μου πηρε 9 χρονια για να φτασω λειτουργικα στο σημειο να δουλεψω ανεπτυσσα δεξιοτητες κ πηγαινα σε αγροτικες εργασιες. Αρχικα δεν την παλευα αλλα μετα εβγαζα 8ωρο.

    Ετσι οταν μου παρουσιαστηκε μια προταση για μια ταπεινη χειρωνακτικη εργασια, εκει που δεν ηξερα απο που να αρχισω γιατι δεν ειχα κατι στα χερια μου κ σαν ιδεα απο προηγουμενες εμπειριες, ηξερα οτι εβγαζα 8ωρο σε χειρωνακτικη εργασια.
    Το τολμησα κ δουλευω απο το 20'. Αρχικα για 2-3 μερες
    8ωρο κ μετα 5/5 8ωρο η κ παραπανω.

    Ειναι πολυπαραγοντικο λοιπον κ συνθετο κ χρειαζεται να λαβει καποιος αρκετα υποψην γιατι χρειαζεται να προστατευσει την υγεια του απο αγχος, πιεση, καταπονηση
    Συνεχιζω σ'αυτη τη δουλεια γιατι δεν εχω αγχος παρα μονο σωματικη κουραση κ πλεον δεν εχω συμπτωματα.

    Η αναρρωση ειναι πορεια, στην αρχη ανηφορικη κ σου ευχομαι να εχεις μια καλη πορεια

    καλη δυναμη
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Panoos View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ serios.Το θέμα που έχω είναι ότι μου έχουν μείνει τα αρνητικά συμπτωματα και έχω ανυσηχησει αν θα φύγουν ποτέ γιατί μου δυσκολεύουν κατά πολυ την καθημερινότητα.Θετικα συμπτωματα εχουν εξαφανιστει εδω και καιρο.Επισης γνωστικα είμαι ψιλοχαλια και αυτό με ανησυχεί περισσοτερο.Αυτά τα συμπτώματα καταλαγιαζουν καθολου και αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται;
    Δυστυχως δεν μπορει να σου το απαντησω.
    Μπορει να ειναι απο τα φαρμακα η την καταθλιψη πχ κ οταν συνηθισει ο οργανισμος την αγωγη κ εισαι σε δοση συντηρησης σταδιακα να εξαφανιστουν.

    Προσωπικα ειδα βελτιωση κ στα γνωστικα κ στα αρνητικα.
    Βασικα πηγα σε καλυτερο σημειο απο οτι ημουν στο γυμνασιο που αρχισαν τα προβληματα συγκεντρωσης , μνημης κτλ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #22
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δυστυχως δεν μπορει να σου το απαντησω.
    Μπορει να ειναι απο τα φαρμακα η την καταθλιψη πχ κ οταν συνηθισει ο οργανισμος την αγωγη κ εισαι σε δοση συντηρησης σταδιακα να εξαφανιστουν.

    Προσωπικα ειδα βελτιωση κ στα γνωστικα κ στα αρνητικα.
    Βασικα πηγα σε καλυτερο σημειο απο οτι ημουν στο γυμνασιο που αρχισαν τα προβληματα συγκεντρωσης , μνημης κτλ
    Σε ευχαριστώ να είσαι καλά!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Απογνωση
    By Evikir in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2020, 09:47
  2. Απόγνωση
    By BlackRoses in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2017, 22:41
  3. Ζωή σε απόγνωση.....
    By Mimis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 08-10-2011, 01:35
  4. ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-08-2011, 00:21
  5. σε απόγνωση...
    By kate_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2010, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •