Εχω πελαγώσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Εχω πελαγώσει

    Καλησπέρα σε όλους, θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο περιεκτικη γίνεται για οσα τραβηξα και τραβαω απο το καλοκαίρι. Γεννησα με καισαρική, εσπευσμένα λόγω αποκόλλησης πλακουντα. Στη συνεχεια βγηκα απο το μαιευτηριο περισσοτερα κιλα απο οσα μπηκα. Ειχα πρηστεί παντού και φώναξα να με δουν, με χρεωσαν 90 ευρω για να μου ριξουν μια ματια και βγηκα με το μωρο μου. Σε όλη την εγκυμοσύνη εκανα αντιπηκτικες ενεσεις. Βγηκα και μετα απο μια εβδομαδα βαρεσα πιεση 19. Πηγα στο νοσοκομείο με πονοκέφαλο σε ασχημη κατάσταση. Την καρδια μου τη βρηκαν καλα,εκείνο το βράδυ αρχισα να ουρώ λιτρα αμετρητα μετα απο ενα χαπι για πιεση και σιγα σιγα ξεπρηστηκα. Περνανε λιγες μερες και όπως κάθομαι 190 παλμοι, οι οποίοι εγιναν 210. Πανικοβλητη παιρνω καρδιολογο μου εδωσε ενα χαπι. Η πιεση απο τοτε πανω κατω συνέχεια. Στα καλα καθούμενα πεταγομουν με εφιδρωση και 16 πιεση. Καπακι κολλαω κοβιντ. Ολα αυτα σε κατασταση λοχειας μετα απο καισαρικη. Παιρνω αιματολογο μου λεει ενα μηνα ακομα ενεσεις. Τις κανω. Περναει ο μηνας. Πονοι στην κοιλια, διαροιες, ζαλαδες. Ζαλαδες πολλες. Μαγνητικη εγκέφαλου. Μικροαγγειακες αλλοιωσεις που χρηζουν καρδιολογικο και αιματολογικο ελεγχο. Κάνω τα παντα. Δε βρηκαν κάτι. Μισοι γιατροί μου λενε εγκεφαλικά, μισοι ατυπα ευρηματα. Μου δίνουν και παιρνω ακομα αντιπηκτικα. Περνα ο καιρος, ξαφνικά τρεμουλο. Πιεση, ζαλαδα, κρισεις πανικου, άγχος, δε μπορω να μείνω μονη λεπτο. Εξετάσεις θυροειδη. Απορρυθμισμενος. Πασχω απο υπερθυροειδισμο. Εχω και χασιμοτο και Γκρέιβς. Ξεκιναω αγωγη. Ξανα πονοι κοιλιά. Εξετάσεις. Τρασανσμινανσες ψηλά και γgt. Ψαχνουμε συκωτι τωρα. Και πειτε μου. Εχω αποκτησει διαταραχη πανικου. Παιρνω μισο ζαναξ καθε πρωι εδω και 3 μήνες. Δεν μπορω να βγω μονη απο υο σπίτι πια. Ουτε να μεινω μονη μεσα σε αυτο. Ούτε να φροντισω το μωρο μου. Δεν ζω. Δεν ζω τιποτα. Πως θα γινει να γινω καλα; Εχω απελπιστει. Υπομονη μου λενε ολοι. Περασες πολλα. Ποση;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δυστυχώς υπάρχει αρκετός κόσμος που υποφέρει από long covid syndrome με διάφορα συμπτώματα και οι γιατροί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Ρυθμίστε τον θυρεοειδή σας , είναι υπεύθυνος για πολλά συμπτώματα . Τα ζαναξ είναι άκρως εθνικιστικά και ήδη τα παίρνεται αρκετό καιρό, καλύτερα ένα αντικαταθλιπτικο, συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχίατρο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Καλησπέρα σε όλους, θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο περιεκτικη γίνεται για οσα τραβηξα και τραβαω απο το καλοκαίρι. Γεννησα με καισαρική, εσπευσμένα λόγω αποκόλλησης πλακουντα. Στη συνεχεια βγηκα απο το μαιευτηριο περισσοτερα κιλα απο οσα μπηκα. Ειχα πρηστεί παντού και φώναξα να με δουν, με χρεωσαν 90 ευρω για να μου ριξουν μια ματια και βγηκα με το μωρο μου. Σε όλη την εγκυμοσύνη εκανα αντιπηκτικες ενεσεις. Βγηκα και μετα απο μια εβδομαδα βαρεσα πιεση 19. Πηγα στο νοσοκομείο με πονοκέφαλο σε ασχημη κατάσταση. Την καρδια μου τη βρηκαν καλα,εκείνο το βράδυ αρχισα να ουρώ λιτρα αμετρητα μετα απο ενα χαπι για πιεση και σιγα σιγα ξεπρηστηκα. Περνανε λιγες μερες και όπως κάθομαι 190 παλμοι, οι οποίοι εγιναν 210. Πανικοβλητη παιρνω καρδιολογο μου εδωσε ενα χαπι. Η πιεση απο τοτε πανω κατω συνέχεια. Στα καλα καθούμενα πεταγομουν με εφιδρωση και 16 πιεση. Καπακι κολλαω κοβιντ. Ολα αυτα σε κατασταση λοχειας μετα απο καισαρικη. Παιρνω αιματολογο μου λεει ενα μηνα ακομα ενεσεις. Τις κανω. Περναει ο μηνας. Πονοι στην κοιλια, διαροιες, ζαλαδες. Ζαλαδες πολλες. Μαγνητικη εγκέφαλου. Μικροαγγειακες αλλοιωσεις που χρηζουν καρδιολογικο και αιματολογικο ελεγχο. Κάνω τα παντα. Δε βρηκαν κάτι. Μισοι γιατροί μου λενε εγκεφαλικά, μισοι ατυπα ευρηματα. Μου δίνουν και παιρνω ακομα αντιπηκτικα. Περνα ο καιρος, ξαφνικά τρεμουλο. Πιεση, ζαλαδα, κρισεις πανικου, άγχος, δε μπορω να μείνω μονη λεπτο. Εξετάσεις θυροειδη. Απορρυθμισμενος. Πασχω απο υπερθυροειδισμο. Εχω και χασιμοτο και Γκρέιβς. Ξεκιναω αγωγη. Ξανα πονοι κοιλιά. Εξετάσεις. Τρασανσμινανσες ψηλά και γgt. Ψαχνουμε συκωτι τωρα. Και πειτε μου. Εχω αποκτησει διαταραχη πανικου. Παιρνω μισο ζαναξ καθε πρωι εδω και 3 μήνες. Δεν μπορω να βγω μονη απο υο σπίτι πια. Ουτε να μεινω μονη μεσα σε αυτο. Ούτε να φροντισω το μωρο μου. Δεν ζω. Δεν ζω τιποτα. Πως θα γινει να γινω καλα; Εχω απελπιστει. Υπομονη μου λενε ολοι. Περασες πολλα. Ποση;;;;
    Απ όλα αυτά κόλλησα στο Xanax, 3 μήνες καθημερινά μου λέει οτι εκτός θα πάψει να δουλεύει σύντομα (αν δεν έχει πάψει) έχεις να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα του εθισμού στα Xanax.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    6
    Αγαπητή μου φίλη καταλαμβαίνω απόλυτα αυτό που περνάς, δεν υπάρχει χειρότερο μαρτύριο από αυτό που ζεις, ζω και εγώ κάτι παρόμοιο αλλά με λιγότερα θέματα. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και έναν καλό ομοιοπαθητικό θα το κάνω και εγώ, παλιά η ομοιοπαθητική με είχε σώσει αν δεν ήταν αυτή δεν ξέρω τι θα είχα κάνει. Δε χάνεις τίποτα να το ψάξεις και με την ομοιοπαθητική μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα και τις 2 θεραπείες και ομοιοπαθητική και χημικά φάρμακα. Αν νιώθεις την ανάγκη να μιλήσουμε μη διστάσεις να μου το ζητήσεις. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι αυτό που περνάς και πιστεύω το να το μοιραστείς με κάποιο που περνά κάτι παρόμοιο θα σε βοηθήσει έστω και συναισθηματικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις δωρεάν με το κέντρο που βοηθάει τις μανουλεςγια επιλοχειο κατάθλιψη. Θα σε βοηθήσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα. Να σας ζήσει το μωράκι.

    Λες έκανες σε όλη την εγκυμοσύνη αντιπηκτικές ενέσεις κτλ. Έχεις κάποια συγκεκριμένη διάγνωση παθολογική, προϋπήρχε της εγκυμοσύνης ή τώρα το ψάχνεις;
    Έχεις κάποιον συγκεκριμένο γιατρό που σε παρακολουθεί ανα ειδικότητα ή τι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Παιδια ειμαι υπο xanax με επιβλεψη ψυχιατρου. Μου ειπε ειναι πολυ μικρη η δοση και μπορω να την παρω ακομη 15 μερες χωρις καμια περιπτωση εθισμου γιατι ο υπερθυροειδισμος κανει τον οργανισμό μου να υπερλειτουργει. Δημιουργεί αναστατωση τρεμουλο ταχυκαρδία πολλα. Οσο για επιλοχειο εχω απευθυνθεί αλλα δεν εχω κατι τετοιο μου ειπαν. Με παρακολουθούσε αιματολογος στημ εγκυμοσύνη μου, αλλα αποδειχθηκε αναξιοπιστος. Τωρα εχω αλλον και θα κανω εξετασεις να δω αν εχω θρομβοφιλια. Δεν ξερω αν ειναι long covid. Με ενδιαφέρει να μπορεσω να ζησω ξανα. Καμω ψυχοθεραπεια 3 χρονια, απο πριν δηλαδη, το καλοκαιρι όμως λογω γεννας κτλ ειχα σταματησει. Η ομοιοπαθητικη τι ακριβως κανει; Μηπως να αλλαξω ψυχολόγο; Μήπως η γνωσιακη βοηθησει περισσότερο; Περασε κανεις διαταραχη πανικου; Πως ξεπερνιεται;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ 8 μήνες ζω με αυτό προς το παρόν υπάρχουν καλές και κακές μερες αλλά σαν παλιά δεν είναι.. δεν έχω πάρει φάρμακα μόνο μια φορά ζαναξ σε μια κρίση π είχα...δεν ξέρω κι εγώ θέλω να ξεκινήσω γνωστική λένε ότι βοηθάει περισσότερο!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Γιατί να αλλάξεις ψυχολόγο? Θεωρεις ότι δε σε βοηθαει? Οι διαταραχές πανικου ξεπερνιουνται και με ψυχοθεραπεια και με φάρμακα. Τι ειδους ψυχοθεραπεία κάνεις? Την ξεκινησες για τις κρισεις πανικου? Θελει λίγο υπομονή να κανεις. Ειναι και νέες ευθυνες που σε αγχωνουν νομιζω.

  10. #10
    Ξέρω ότι έχεις το μωρό σου αλλά μήπως θα σε βοηθούσε για ένα διάστημα να μείνεις σε κλινική; Απλά μια ιδέα.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 27-11-2022 at 00:15.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •