Συριγμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Συριγμος

    Ξύπνησα για λίγο τώρα και παρατήρησα ότι έχω ελαφρύ συρριγμο στην εισπνοή και εκπνοή. Αυτό είναι ένδειξη πνευμονίας. Έχω πανικοβληθει. Σίγουρα είναι επιπλοκη κοβιντ. Θα πάω αύριο για ακτίνα και σπιρομετρηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Είναι Νοέμβρης και έχει υγρασία. Και κοιμόσουν. Τίποτα δεν είναι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    6
    Φίλε μου έχω διαβάσει μια παλιά σου δημοσίευση που εγραφες ότι είχες ταχυπαλμίες, εξακολουθείς να τις έχεις ή το ξεπέρασες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Toksobolos View Post
    Φίλε μου έχω διαβάσει μια παλιά σου δημοσίευση που εγραφες ότι είχες ταχυπαλμίες, εξακολουθείς να τις έχεις ή το ξεπέρασες;


    Είχα ορθοστατική ταχυκαρδία. Έχω ακόμα επεισόδια αλλά έχω μάθει να το διαχειρίζομαι και με βοηθήσε και η αγωγή που έπαιρνα, οπότε είμαι σχεδόν καλά πλέον. Με τον κόβιντ κάπως υποτροπίασα, αλλά προς το παρόν όχι κάτι που δεν έχω ξαναπάθει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Είναι Νοέμβρης και έχει υγρασία. Και κοιμόσουν. Τίποτα δεν είναι
    Δεν ξέρω, πρώτη φορά το άκουσα. Φορούσα ωτοασπίδες και έτσι άκουγα τον συριγμο εσωτερικά. Και ακόμα φτερνιζομαι. Εγώ παλιά ποτέ δεν φτερνιζομουν. Μάλλον θα πάω για ακτίνα την Παρασκευή, μετά τον οδοντίατρο. Μπορεί να μου άφησε κουσούρι ο κοβιντ. Βήχα δεν εχω, λίγες φορές μόνο. Αλλά τελευταία έχω συχνά πονοκέφαλο ρνω παλιά είχα σπανιοτατα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξέρω, πρώτη φορά το άκουσα. Φορούσα ωτοασπίδες και έτσι άκουγα τον συριγμο εσωτερικά. Και ακόμα φτερνιζομαι. Εγώ παλιά ποτέ δεν φτερνιζομουν. Μάλλον θα πάω για ακτίνα την Παρασκευή, μετά τον οδοντίατρο. Μπορεί να μου άφησε κουσούρι ο κοβιντ. Βήχα δεν εχω, λίγες φορές μόνο. Αλλά τελευταία έχω συχνά πονοκέφαλο ρνω παλιά είχα σπανιοτατα.
    Ο πονοκεφάλος για εμένα μετά τον κοβιντ ήταν και είναι πολύ συχνός.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    6
    Συγνώμη που σε ενοχλώ απλά επειδή εσύ είσαι παθών και γνωρίζεις καλά το θέμα με την ορθοστατική ταχυκαρδια, ηθελα να σε ρωτήσω, η ταχυκαρδία αυτή σου εμφανίστηκε ξαφνικά ενώ προηγουμένος ήσουνα μια χαρά, έγινε κάτι πριν σου εμφανιστεί και τι αγωγή έπαιρνες μέχρι να την ρυθμίσεις; Πιστεύεις ότι πίσω από την ταχυκαρδία κρύβεται αγχώδης διαταραχή και στρες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Toksobolos View Post
    Συγνώμη που σε ενοχλώ απλά επειδή εσύ είσαι παθών και γνωρίζεις καλά το θέμα με την ορθοστατική ταχυκαρδια, ηθελα να σε ρωτήσω, η ταχυκαρδία αυτή σου εμφανίστηκε ξαφνικά ενώ προηγουμένος ήσουνα μια χαρά, έγινε κάτι πριν σου εμφανιστεί και τι αγωγή έπαιρνες μέχρι να την ρυθμίσεις; Πιστεύεις ότι πίσω από την ταχυκαρδία κρύβεται αγχώδης διαταραχή και στρες;
    1ον Ναι, η ταχυκαρδία εμφανίστηκε από τη μια μέρα στην άλλη ενώ προηγουμένως είχα πάντα χαμηλούς παλμούς ακόμα και σε ήπια άσκηση. Έχω πολλούς προδιαθεσικους παράγοντες που θα μπορούσαν να το έχουν προκαλέσει (αναρρωνα από οισοφαγιτιδα, έχω προδιαβητη με επεισοδια υπογλυκαιμιας, ανεπάρκειες σε βαλβίδες των ποδιών , αναιμια, υποταση, αλλεργιες και πολλά ακόμα που συμβάλουν στη δημιουργία ορθοστατικης ταχυκαρδίας, άρα δεν ξέρω με σιγουριά τι το προκάλεσε) Αυτό το σύνδρομο έχει πολλές αιτίες.
    2ον καταρχας πρέπει να κάνεις εξετάσεις να δεις τι είδους είναι η ταχυκαρδία. Αν είναι φλεβοκομβικη κλπ. Εμενα εμφανιζόταν αποκλειστικά σε όρθια θέση. Και όχι δεν είχε να κάνει με πανικο (μιλάω για τη δική μου περιπτωση, ειδαλλως φυσικα και η ταχυκαρδια μπορει να οφειλεται σε στρες απλα αυτο πρεπει να στο διευκρινήσει γιατρος μετα απο εξετασεις) Σε μενα καταλαβα πως δεν ηταν κρισεις πανικου γιατι δεν περνάει η κρίση πανικού αμεσως μόλις κατσεις (μολις καθομουν απο 160 οι παλμοι μου επεφταν στους 70). Επίσης το ζαναξ δεν είχε καμία επιδραση στους παλμους μου, ισα ισα τους αυξανε. Ήταν καθαρά θέμα κυκλοφορίας. Ακόμα με πιάνει στη ζέστη, όταν πέφτει και η πίεση. Πήρα αγωγή με ειδικό φάρμακο, ιβαμπραδινη, που δρα απευθείας στο φλεβοκομβο χωρίς να επηρεάζει την πιεση και μπορεί να αλλάξει μακροπροθεσμα τη συμπεριφορά της καρδιάς. Σε μένα δούλεψε και δεν χρειαζόταν να το παίρνω πια. Ακόμα έχω πράγματα που ξερω ότι τριγκαρουν ταχυκαρδία (πχ η ζέστη όπως ανέφερα) αλλά ξέρω να το διαχειριζομαι.

    Η όλη εμπειρία με βοηθησε να ξεπεράσω και την βαριά καρδιοφοβία που είχα, όχι εντελώς, αλλά σε τεράστιο βαθμό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έγινε ένα ατυχημα στη δουλειά και ενώ έβαζαν πετρέλαιο τους χυθηκε ποσότητα αρκετη στο δρόμο και μυρισε παντου και με έπιασε η ανάσα μου και ενόχληση στο στήθος. Έχω ένα βάρος στο στήθος ψηλά. Το νιώθω και όταν μυρισω τσιγάρο σε μεγάλη ποσοτητα καπνου. Υπάρχει περιπτωση να μου φέρει προβλημα και πιο πολλες έκτακτες από αυτές που ήδη με ταλαιπωρουν? Τι μπορώ να παθω από αυτό? Υποφέρω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έγινε ένα ατυχημα στη δουλειά και ενώ έβαζαν πετρέλαιο τους χυθηκε ποσότητα αρκετη στο δρόμο και μυρισε παντου και με έπιασε η ανάσα μου και ενόχληση στο στήθος. Έχω ένα βάρος στο στήθος ψηλά. Το νιώθω και όταν μυρισω τσιγάρο σε μεγάλη ποσοτητα καπνου. Υπάρχει περιπτωση να μου φέρει προβλημα και πιο πολλες έκτακτες από αυτές που ήδη με ταλαιπωρουν? Τι μπορώ να παθω από αυτό? Υποφέρω


    θεωρητικά κάθε τοξική ουσία μπορει να δημιουργήσει θέμα, αλλά μάλλον είναι από το άγχος σου, δεν νομίζω να εισέπνευσες σε τέτοιο βαθμό που να σου έκανε πρόβλημα. Στο λέω γιατί περυσι φοβόμουν το ίδιο με τον ασβέστη. Που σίγουρα εισεπνευσα αρκετό γιατί έβλεπα τα κύματα του ασβέστη στο αεράκι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τις τελευταίες δύο μέρες, εξτος του φτερνισματος, δακρύζουν και ματια μου, με φαγουριζουν και είναι κόκκινα. Με αλλεργια μοιαζουν τα συμπτωματα, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αλλεργια. Είδα τον πατερα μου χθες και εκείνου είναι επίσης κόκκινα και λέει ότι νιώθει ακόμα κόπωση. Είναι και τετραπλά εμβολιασμενος. Πιστεύω ότι όλα είναι από τον κοβιντ. Γενικά έχει ταλαιπωρηθεί ο οργανισμός μου τους τελευταίους μήνες.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    6

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    1ον Ναι, η ταχυκαρδία εμφανίστηκε από τη μια μέρα στην άλλη ενώ προηγουμένως είχα πάντα χαμηλούς παλμούς ακόμα και σε ήπια άσκηση. Έχω πολλούς προδιαθεσικους παράγοντες που θα μπορούσαν να το έχουν προκαλέσει (αναρρωνα από οισοφαγιτιδα, έχω προδιαβητη με επεισοδια υπογλυκαιμιας, ανεπάρκειες σε βαλβίδες των ποδιών , αναιμια, υποταση, αλλεργιες και πολλά ακόμα που συμβάλουν στη δημιουργία ορθοστατικης ταχυκαρδίας, άρα δεν ξέρω με σιγουριά τι το προκάλεσε) Αυτό το σύνδρομο έχει πολλές αιτίες.
    2ον καταρχας πρέπει να κάνεις εξετάσεις να δεις τι είδους είναι η ταχυκαρδία. Αν είναι φλεβοκομβικη κλπ. Εμενα εμφανιζόταν αποκλειστικά σε όρθια θέση. Και όχι δεν είχε να κάνει με πανικο (μιλάω για τη δική μου περιπτωση, ειδαλλως φυσικα και η ταχυκαρδια μπορει να οφειλεται σε στρες απλα αυτο πρεπει να στο διευκρινήσει γιατρος μετα απο εξετασεις) Σε μενα καταλαβα πως δεν ηταν κρισεις πανικου γιατι δεν περνάει η κρίση πανικού αμεσως μόλις κατσεις (μολις καθομουν απο 160 οι παλμοι μου επεφταν στους 70). Επίσης το ζαναξ δεν είχε καμία επιδραση στους παλμους μου, ισα ισα τους αυξανε. Ήταν καθαρά θέμα κυκλοφορίας. Ακόμα με πιάνει στη ζέστη, όταν πέφτει και η πίεση. Πήρα αγωγή με ειδικό φάρμακο, ιβαμπραδινη, που δρα απευθείας στο φλεβοκομβο χωρίς να επηρεάζει την πιεση και μπορεί να αλλάξει μακροπροθεσμα τη συμπεριφορά της καρδιάς. Σε μένα δούλεψε και δεν χρειαζόταν να το παίρνω πια. Ακόμα έχω πράγματα που ξερω ότι τριγκαρουν ταχυκαρδία (πχ η ζέστη όπως ανέφερα) αλλά ξέρω να το διαχειριζομαι.

    Η όλη εμπειρία με βοηθησε να ξεπεράσω και την βαριά καρδιοφοβία που είχα, όχι εντελώς, αλλά σε τεράστιο βαθμό.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες που μου έδωσες είσαι πάρα πολύ κατατοπιστικός.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δυστυχώς το άκουσα ξανά. Από ότι καταλαβαίνω είναι νυχτερινό άσθμα και επανεμφανιστηκε (είχα σε μικρή ηλικια) μετά τον κοβιντ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δυστυχώς το άκουσα ξανά. Από ότι καταλαβαίνω είναι νυχτερινό άσθμα και επανεμφανιστηκε (είχα σε μικρή ηλικια) μετά τον κοβιντ.
    Συριγμός κατά την εκπνοή και μόνο εκπνοή είναι ίσως βροχιτιδα, ακροαστικα κλπ...αλλά άσθμα δεν είναι...το ασθμα είναι σα γουργουριτο γατούλας...επίσης επειδή έχω άσθμα..τι είναι το νυχτερινό?? Πρώτη φορά το ακούω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγω εχω άσθμα από μικρή ηλικία το οποίο είχε υποχωρήσει. Ειχα εξαρσεις αλλεργικης βρογχιτιδας μεχρι τα 21 μου, μετα σταματησαν εντελως. Τωρα ξαφνικα επανήλθε. Ναι, νιαουρισμα, βρασιμο, συριγμος, αυτο εννοω.

    Ο συριγμος συχνα γίνεται αισθητός τις νυχτερινές ώρες για αρκετούς λόγους. Το δικό μου είναι αλλεργικό άσθμα και αυτή τη στιγμή δεν κοιμάμαι σε υποαλλεργικό στρώμα γιατι δεν ειχα θεμα εδω και πολλα χρονια. Επανηλθε εξαιτίας του κοβιντ εικάζω.

    Εκτός κι αν έχω πνευμονία.

    Γίνομαι ολοένα και χειρότερα. Άρχισα να έχω ελαφρύ ξηρό βήχα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παλινδρομηση που δεν περνά κ οταν εκπνεω δυνατά ακουγετε σαν συριγμος
    By Annitoulla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-07-2022, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •