συναισθηματική υπερφαγία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    μεχρι το βραδυ κανω το προγραμμα της διαιτολογου! το βραδινο μου ομως παντα ειναι κατι αλλο δυστυχως!! κ παλαιοτρα εκανα διαιτες κ παντα τα εχανα αλλα μιλαμε για 5 κιλα τυπου κ ολα καλα !! τωρα ομως;;; οτι προσπαθεια κανω την τελειωνω μονη μου!!!
    πρεπει να ξαναδεις το διαιτολογιο σου. να κανεις βασικο γευμα το βραδυνο και να ειναι ενισχυμενο.
    φυσικα, δεν γινεται να τρως καθε μερα γλυκα και πιτσες. πρεπει να κανεις καποιες επιλογες.
    αν θες να αδυνατισεις με γλυκα, να το αναβαλεις, μεχρι να εισαιε τοιμη.
    αν ομως εισαι αποφασισμενη, γινεται μια χαρα να αδυνατισεις και τρωγοντας τοστ, αλλα κατι πρεπει να ελεγχεις. δεν αδυαντιζεις με 3 τοστ. αδυνατιζεις με 1 η και με δυο ΑΝ την υπολοιπη μερα εχεις φαει ΛΙΓΟ.

    αν θες και να τρως ΟΣΟ θες και να τρως γλυκα και να τρως τηγανητα και να αδυνατιζεις, απλα δεν γινεται.
    ασε την διαιτα για οταν θα εισαι ετοιμη.

    το βασικο που σε απορυθμιζει κατα την γνωμη μου, ειναι το ΣΤΡΕΣ.
    εχεις μια αγχωδη ζωη σαν εργαζομενη με παιδι και οικονομικα προβληματα και το βραδυ που ειναι ο μονος χρονος να τα πειτε με τον ανδρα σου, για σενα ειναι happy hour. την οποία χαρα, συνδεεις με το φαγητο...
    για υτο και σου μιλαω για σωστο και λαθος ψυχολογο.
    πρεπει ο ψυχολογος να σε βοηθησει να βρεις αλλους τροπους αποσυμπιεσης που να μην περνανε απο το φαγητο, ωσε να αποκτησεις ελεγχο πανω στο τι τρως.
    μπορεις να αδυνατισεις τρωγοντας πολυ νοστιμα, αλλα οχι τρωγοντας οτιδηποτε και οσοδηποτε.
    αν δεν εισαιε τοιμη καιδ εν βρεις τροπους να τα κανεις αυτα, αστο για οταν θα εισαι..
    Last edited by Remedy; 08-11-2022 at 14:44.

  2. #17
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλημέρα!!! ρε παιδιά ,πως κόβετε/κοβεται το φαγητό!; μέσα στις καραντίνες έβαλα 12 κιλά τα οποία δν μπορώ να χάσω παρότι πληρώνω διαιτολόγο! κ αυτό γιατί τρώω!!! δεν μπορώ να μην τρώω, να μην πίνω ένα κρασάκι συχνά κλπ
    και επιβάλλεται να τα χάσω , έχω χοληστερίνη και επίσης προβλήματα με την πλάτη μου κλπ κ τέλος δν μ χωράνε πια τα ρούχα μου και βαρέθηκα να φοράω φόρμες κ δν έχω χρήματα να διαθέσω για καινούρια ρούχα!!!! πείτε κανένα κόλπο να μην σκέφτομαι το φαγητό; όποιος το έλυσε δλδ!!
    ξέρω τι πρέπει να κάνω κ τι να τρώω...πως να το κανω δν ξερω....2 μέρες προσέχω 5 τρώω
    ξέρω ότι προφανώς βρίσκω παρηγοριά στο φαγητό αλλά.....θα έπρεπε να μην ....κάποτε πρόσεχα τον εαύτο μου !! πως θα το ξανακάνω;;;
    κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά....

    Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αυτή τη στιγμή η απόλαυση τουφαγητού φαίνεται να σου είναι πιο σημαντική απο το να αποκτήσεις το παλιο σου σώμα. Σε κάθε περίπτωση , όταν αποφασίσεις να τα χάσεις θα τα χάσεις, αφου το έχεις ξανακάνει. Σιγά τα 12 κιλά!

    Θα σου πω τι με βοηθάει εμένα όταν είμαι σε χαμηλές θερμίδες.

    1) νοοτροπία όλα η τίποτα. Πρέπει να τα κόψω όλα τα "βρώμικα " μαχαίρι, γιατί αλλιώς εύκολα ξεφεύγω. Θα φαω γλυκό ή βλακίτσες μόνο με φίλους ή αν φαω μόνη μου θα είναι σπάνια.

    2) πολύ νερό. 3 λίτρα το χειμώνα , περίπου 4 το καλοκαίρι, ειδικα αν αθλούμαι.

    3) πολύς καφές ( σκέτος εννοείται, μου δίνει ενέργεια και μου κόβει την όρεξη)

    4) άσκηση ( και η αερόβια και η αναερόβια προσωπικά μου κόβει την όρεξη και με βοηθάει να μην ξεφευγω διατροφικά)

    5) Φυλλώδη λαχανικά ( έχουν ελάχιστες θερμίδες και με φουσκώνουν, βέβαια δεν βάζω σως και λάδια διχως αύριο :P)

    Αυτά πιάνουν σε μένα τουλάχιστον, πρέπει να βρεις τι θα βοηθήσει εσένα. Ίσως ο ψυχολόγος να μπορεί να σε βοηθήσει περισσοτερο απο τον διατροφολόγο σου πάντως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Οχι διαιτα διατροφη

  4. #19
    ετσι ειναι !!! ευχαριστω πολυ πολυ!! κ μονο να συζητας με καποιον ειναι πολυ ευεργετικο!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Έχω το ίδιο θέμα με σένα. Τρώω για ψυχολογικούς λόγους και όχι επειδή πραγματικά το έχω ανάγκη. Μερικές φορές το άγχος πιάνει κόκκινο ή όταν πέφτω ψυχολογικά καταφεύγω στο φαγητό.

    Κι εγώ λόγω θεμάτων υγείας πρέπει να βρίσκομαι στα κανονικά μου κιλά και πιο κάτω αν γίνεται.

    Μια μόνιμη προσπάθεια ένας μόνιμος αγώνας είναι για μένα.
    Δηλαδή τα καταφέρνω κάποιες μέρες μετά τα κάνω θάλασσα μετά ξαναπροσπαθω κτλ.

    Έχω πάει σε πέντε διαιτολόγους και αποτέλεσμα μηδέν.

    Άρχισα να μετράω τις θερμίδες μέσα από εφαρμογές που κυκλοφορούν για κινητά και με έχει βοηθήσει. Επίσης φοράω και ρολόι ώστε να βλέπω πόσες έχω κάψει κι έτσι γίνεται ο ισολογισμός. Πόσες πήρα πόσες ξοδεψα. Αλλά βαριέμαι μερικές φορές να μετράω σε καθημερινή βάση για αυτό και ξεφεύγω.

    Από τότε που άρχισα το τρέξιμο έχω δει θεαματική αλλαγή όμως. Χίλιες θερμίδες εύκολα ξοδεύει ένας δρομέας συν το γεγονός ότι μετά ζητάς πιο υγιεινό φαγητό.

    Οπότε αν μπορείς άρχισε το τρέξιμο ή περπάτημα με τρεξιματάκι.

    Επίσης η πρωτεϊνη μειώνει την όρεξη λένε. Δεν είμαι σίγουρος αλλά παίρνω καθημερινά πρωτεϊνη σε σκόνη την οποία συνοδεύω με μπανάνα γιατί διάβασα πως γίνεται καλύτερα η απορρόφηση της. Κοτόπουλο φιλέτο και γαλοπούλα επίσης και γιαούρτια πολλά 2%.

    Φρούτα εποχής. Δηλαδή το καρπούζι το καλοκαίρι το τσάκιζα κανονικά. Ιδίως μετά το τρέξιμο που είχα χάσει πολλά υγρά.
    Τώρα μήλα πολλά.

    Αν μπορείς να δώσεις κάπου πενήντα εξήντα ευρώ να πάρεις έναν ατμομάγειρα.

    Εγώ για παράδειγμα ρίχνω μέσα λαχανικά και τα τρώω μόνο με μουστάρδα μετά για τη γεύση. Χωρίς αλάτι. Η μουστάρδα έχει μηδαμινές θερμίδες.

    Παίρνω και βιταμίνες σε αναβραζον δισκία.

    Εχω μειώσει αρκετά τις εξόδους. Μια το τόσο να βγούμε για φαγητό. Οινοπνευματώδη σχεδόν ποτέ γιατί παχαίνουν πολύ.

    Τέλος επειδή κι εγώ έτρωγα βράδυ, προσπαθώ όσο γίνεται να τρώω νωρίτερα ώστε μέχρι να ξαπλώσω να έχω κινηθεί να έχω κάνει διάφορα και να έχω κάψει κάποιες θερμίδες πριν πέσω για ύπνο.

    Εντάξει και κάπως έτσι προσπαθώ. Υπάρχουν όμως στιγμές αλλά και μέρες που θα φάω τριπλάσια ποσότητα. Υγιεινά αλλά τριπλάσια :(
    Ή άλλες φορές θα πάρω τίποτα σουβλάκια και καμιά μπύρα. Αλλά ευτυχώς θα καθίσω να τρέξω παραπάνω και κάπως θα μειωθεί το κακό.

    Αν κρίνω από τον εαυτό μου λοιπόν νομίζω δεν υπάρχει λύση στο ψυχολογικό φαγητό.

    Απλά είναι ένας αγώνας καθημερινός. Η αίσθηση όμως που νιώθω όταν είμαι με λιγότερα κιλά είναι τόσο όμορφη που με βοηθά ώστε να προσέχω όσο μπορώ να είμαι αδύνατος.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    ..
    Αν κρίνω από τον εαυτό μου λοιπόν νομίζω δεν υπάρχει λύση στο ψυχολογικό φαγητό.

    Απλά είναι ένας αγώνας καθημερινός. Η αίσθηση όμως που νιώθω όταν είμαι με λιγότερα κιλά είναι τόσο όμορφη που με βοηθά ώστε να προσέχω όσο μπορώ να είμαι αδύνατος.
    η μονη λυση ειναι να μην τα παρατας ποτε. να επανερχεσαι παντα. να πεφτεις 5 και να σηκωνεσαι 6.
    να μην αποξενωνεσαι με την ζυγαρια.
    να κρατας ζωντανο το κινητρο σου.
    αν τα παρατησεις , θα κατρακυλησεις αργα η γρηγορα.

    υ.γ. τα αλαδωτα λαχανικα ειναι η μεγαλη λυση για την πεινα. πολλα λαχανικα ειτε ωμα ειτε μαγειρεμενα, με λιγα η με καθολου λιπαρα.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    Γεια φοβισμενη!

    Ερωτησεις:
    α. Αν ο αντρας σου το βραδυ ετρωγε αυτο που ειχες μαγειρεψει το μεσημερι/το βραδυνο που σου εχει ορισει ο/η διαιτολογος, θα ακολουθούσες ή θα ετρωγες αυτα που τρως τωρα;
    β. Οταν πατε σουπερ μαρκετ, ποιος βαζει τα σνακς στο καλαθι;

    Εχω παρατηρησει οτι οσο ειμαι σε σχεση, επηρεαζομαι απο τις διατροφικες συνηθειες των εκαστοτε συντροφων. Οσο και να εχω φαει πριν, αν δω να τρωνε ξηρους καρπους, σοκολατες, πατατακια, "ζηλευω" και θελω κι εγω. Ενω αυτοι μπορουσαν και κρατουσαν ενα υγιες βαρος (πιθανοτατα γτ αυτα ηταν τα μονα που ετρωγαν μεσα στη μερα), τα δικα μου κιλα αυξανονται και πληθαινουν.

    Δεν μπορω να μιλησω για το τι ψυχολογικο μπορει να κρυβεται πισω απο το binge eating που κανεις καθε βραδυ, αλλα μια πρακτικη συμβουλη, αστον να φαει μονος του... Πηγαινε σιδερωσε, πλυνε τα πιατα, κανε μπανιο.. Καταλαβαινω οτι ειναι η ωρα που περνατε μαζι, αλλα φανταζομαι δεν τρωει ασταματητα 3 ωρες. Κανε κατι αλλο οσο τρωει και οταν τελειωσει, καθεστε μαζι.

  8. #23
    χαχααχα!! οχι δεν τρωει 3 ωρες χαχαχαχα
    εχω μπει σε ενα προγραμμα εδω κ 1 εβδομαδα κ περπαταω καθε πρωι σε εντονο ρυθμο (ιδρωνω δλδ αρκετα) οποτε νομιζω κατι ισως γινει!! ναι το βραδυ (επειδη δουλευω απογευμα) του ζητησα μεχρι να επιστρεψω να εχει ηδη φαει μ το παιδι οποτε ...ολα καλα!!
    επισης κοψαμε οτι σνακ ανθυγειινο εμπαινε στο σπιτι (δεν παιρναμε πολλα διοτι το παιδι δν τρωει τιποτε "χαζο" τις καθημερινες πχ ειδικα κ ειχαμε λιγα για μας ε..τωρα ουτε αυτα πηραμε ξανα)
    και ναι προσπαθω κ τρωω πιο πολλα φρουτα κ σαλατες!!!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    χαχααχα!! οχι δεν τρωει 3 ωρες χαχαχαχα
    εχω μπει σε ενα προγραμμα εδω κ 1 εβδομαδα κ περπαταω καθε πρωι σε εντονο ρυθμο (ιδρωνω δλδ αρκετα) οποτε νομιζω κατι ισως γινει!! ναι το βραδυ (επειδη δουλευω απογευμα) του ζητησα μεχρι να επιστρεψω να εχει ηδη φαει μ το παιδι οποτε ...ολα καλα!!
    επισης κοψαμε οτι σνακ ανθυγειινο εμπαινε στο σπιτι (δεν παιρναμε πολλα διοτι το παιδι δν τρωει τιποτε "χαζο" τις καθημερινες πχ ειδικα κ ειχαμε λιγα για μας ε..τωρα ουτε αυτα πηραμε ξανα)
    και ναι προσπαθω κ τρωω πιο πολλα φρουτα κ σαλατες!!!
    Ακουγεται καλο!
    Φαινεται να θελει να σε υποστηριξει. Εχεις πλανο για τα Σαββατοκυριακα που ισως δεν δουλευεις και θα θες να χαλαρωσεις μαζι του το βραδυ και θα υπαρχει φαγητο;

  10. #25
    δυστυχως εκει το χανω σχεδον παντα!! στα σκ ολο κ θα εχουμε κοσμο η θα παμε σε κοσμο που κατι θα βγαλουν κλπ κλπ
    και ξερεις το φαγητο ειναι μεγαλη συνηθεια που δυσκολα κοβεται!! εχω προγραμμα κ τα σκ φυσικα αλλα......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η ασθενεια της εποχης ειναι το παχος , δεν αδυνατιζεις με την γυμναστικη , εκτος αν ξεπατωνεσαι στο τρεξιμο, ( για 17 ωρες περπατημα χανεις 1 κιλο λιπους η 3 ωρες τρεξιμο ) η καλη /σωστη διατροφη ειναι η μονη λυση , οχι πολλους υδατανθρακες , οχι κεκορεσμενα λιπη , οχι επεξεργασμενα τροφιμα , πχ. ζαχαρη , τζανκ φουντ ........πολλες αλιπες πρωτεινες ειναι καλες .......οπως κοτοπουλο, low fat τυρια , γαλοπουλα σε φετες , ψωμια ολικης αλεσης , ξηρους καρπους οπως αμυγδαλα , με το που ξυπνας για να παρει μπρος ο μεταβολισμος τρως ενα καλό πρωινο, και πινεις ειτε ενα τσαι, η καφε χωρις ζαχαρες , αλλα στεβια , οπως και σοκολατες η μπισκοτα βρωμης με στεβια .................ειναι θεμα θελησης ....

  12. #27
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    χαχααχα!! οχι δεν τρωει 3 ωρες χαχαχαχα
    εχω μπει σε ενα προγραμμα εδω κ 1 εβδομαδα κ περπαταω καθε πρωι σε εντονο ρυθμο (ιδρωνω δλδ αρκετα) οποτε νομιζω κατι ισως γινει!! ναι το βραδυ (επειδη δουλευω απογευμα) του ζητησα μεχρι να επιστρεψω να εχει ηδη φαει μ το παιδι οποτε ...ολα καλα!!
    επισης κοψαμε οτι σνακ ανθυγειινο εμπαινε στο σπιτι (δεν παιρναμε πολλα διοτι το παιδι δν τρωει τιποτε "χαζο" τις καθημερινες πχ ειδικα κ ειχαμε λιγα για μας ε..τωρα ουτε αυτα πηραμε ξανα)
    και ναι προσπαθω κ τρωω πιο πολλα φρουτα κ σαλατες!!!
    μπράβο ρε κοριτσάρα που έκανες την αρχή!!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    δυστυχως εκει το χανω σχεδον παντα!! στα σκ ολο κ θα εχουμε κοσμο η θα παμε σε κοσμο που κατι θα βγαλουν κλπ κλπ
    και ξερεις το φαγητο ειναι μεγαλη συνηθεια που δυσκολα κοβεται!! εχω προγραμμα κ τα σκ φυσικα αλλα......
    Πωπω, δυσκολο αυτο οντως... Η κοινωνικη πιεση ειναι ενας απο τους λογους που χαλουσα τη διατροφη που προσπαθουσα να κανω. Ενταξει, οχι μονο η πιεση, αλλα κυριως η δικη μου αναγκη να "χαλαρωσω" και να "περασω καλα". Ειναι συνυφασμενο το φαγητο με την κουλτουρα μας :D
    Παντως αν ειναι μονο μια μερα την εβδομαδα που θα φας εξτρα, λογικα δεν θα σου κοστισει τρομερα σε απωλεια. Γραφε μας τα νεα σου!

  14. #29
    ναιιιι!! ευτυχως αυτο το διαστημα κανω νηστεια για τα Χριστουγεννα οποτε ειναι κ θεμα εγκρατειας για μενα πια να μην τρωω εξτρα πραγματα !! ελπιζω ως τα χριστουγεννα να εχω χασει 3 με 5 κιλα!!!

  15. #30
    Έχω βάλει μπρος να χάσω και εγώ 6 , θα πεινάμε παρέα :P

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συναισθηματική Υπερφαγία
    By ice_02 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2020, 19:54
  2. Συναισθηματική υπερφαγία.......!!!
    By Deleted240217a in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 89
    Last Post: 14-01-2017, 22:02
  3. συναισθηματικη υπερφαγια....;
    By non@me in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 25-11-2016, 16:01
  4. Replies: 45
    Last Post: 05-02-2009, 18:08
  5. Συναισθηματικη υπερφαγια
    By persefoni_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2008, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •