D-Dimer
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: D-Dimer

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176

    D-Dimer

    Καλησπέρα σε όλους. Τον Μάιο μετά τη νόσηση κοβιντ έκανα την εξέταση για θρομβώσεις d-dimer και ήταν 0,23 με όριο 0,5. Προχθές την έκανα ξανά και ήταν 0,38. Έχω ανησυχήσει. Γιατί αυξήθηκε λίγο; Μέχρι να μιλήσω με τη γιατρό, με έπιασαν πάλι ψυχοσωματικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Τι να σου πω. Όταν μάθεις από το γιατρό ενημέρωσε μας... Και εγώ έχω αυτό το άγχος και της καρδιάς...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Και 0,5 να ήταν δεν σημαίνει θρομβωση. Στη θρομβωση αυξάνεται πολύ πιο πανω από το φυσιολογικό. Αν έχεις προδιάθεση στις θρομβωσεις, μιλα με τον γιατρο που σε βλέπει, αλλα η τιμή από μόνη της δεν σημαίνει κάτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Τι να σου πω. Όταν μάθεις από το γιατρό ενημέρωσε μας... Και εγώ έχω αυτό το άγχος και της καρδιάς...
    Είναι μόνο για καρδιά η εξέταση; Κι αν έχω θρόμβο στο κεφάλι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και 0,5 να ήταν δεν σημαίνει θρομβωση. Στη θρομβωση αυξάνεται πολύ πιο πανω από το φυσιολογικό. Αν έχεις προδιάθεση στις θρομβωσεις, μιλα με τον γιατρο που σε βλέπει, αλλα η τιμή από μόνη της δεν σημαίνει κάτι.
    Πως ξέρεις αν έχεις προδιάθεση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Προδιαθεση εχεις εαν πασχεις απο 1.Κολπικη μαρμαρυγη, 2.Περιφερικη αρτηριακη νοσο η στεφανιαια νοσο ,3.Αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο 4.Καποια κληρονομικη νοσο που αυξανει την πηξη στο αιμα. 5.Καποια αλλα σπανια νοσηματα που πιο πολυ κινδυνευεις απο κεραυνικο πληγμα παρα απο αυτα.Εαν δεν τα εχεις αυτα δεν υπαρχει και λογος να κανεις d dimers.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ το είχα πάθει αλλά οκ μου είχε πει η γιατρός ότι εφόσον είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα δεν ανησυχούμε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Προδιαθεση εχεις εαν πασχεις απο 1.Κολπικη μαρμαρυγη, 2.Περιφερικη αρτηριακη νοσο η στεφανιαια νοσο ,3.Αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο 4.Καποια κληρονομικη νοσο που αυξανει την πηξη στο αιμα. 5.Καποια αλλα σπανια νοσηματα που πιο πολυ κινδυνευεις απο κεραυνικο πληγμα παρα απο αυτα.Εαν δεν τα εχεις αυτα δεν υπαρχει και λογος να κανεις d dimers.
    Τίποτα από αυτά δεν έχω (προς το παρόν).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Και κάποιες αγωγές αυξάνουν τον κίνδυνο θρομβωσης (στις γυναικες ειδικά τα αντισυλληπτικα) Αν είσαι κάτω των 40 και πάλι είναι μικρος ο κίνδυνος σε όλες τις περιπτώσεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •