Δεν νιώθω ικανοποιημένος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Δεν νιώθω ικανοποιημένος

    Φέτος θα έλεγα ότι είχα μια αρκετά παραγωγική χρονιά (θα εκδώσω καινούργιο βιβλίο, συμμετεχω συνολικά σε πέντε ανθολογίες, δημοσίευσα σε περιοδικά κλπ κλπ) αλλά δεν νιώθω ευχαριστημένος. Νιώθω αποτυχημένος και ότι δεν είναι αρκετό. Ότι δεν συνεισφέρω στον θόρυβο της κοινότητας των ανθρώπων. Όλο αυτό το μουρμουρητό τους με ενοχλεί. Κοιτάω το βιογραφικό της μικρής μου αδερφής και με εκνευρίζει (όχι από ζήλεια, ενδεικτικά αναφέρω την αδερφή μου, το οποιοδήποτε βιογραφικό με εκνευρίζει με την καπιταλιστική απαρρίθμιση επιτευγεμάτων) Τελικά δεν γράφτηκα στο μεταπτυχιακό (ίσως όμως δώσω κατακτήριες σε μια σχολή που με ενδιαφέρει, το σκέφτομαι ακόμα) γιατί θέλω να ασχοληθώ με το τρίτο μου βιβλίο που είναι αρκετά απαιτητικό και αν βγει όπως το θέλω θεωρώ ότι θα είναι μεγάλη επιτυχία. Αυτό που με ενδιαφέρει βέβαια κυρίως είναι να γίνει γνωστό σε ακαδημαικούς κύκλους, όπως έγινε περίπου με το πρώτο. Αλλά ίσως ποτέ δεν θα νιώθω επιτυχημένος όσο δεν κάνω γνωστή την δραστηριότητα στον περίγυρό μου. Εννοώ ότι ποτέ δεν έκανα παρουσίαση στο νησί μου και ούτε με ενδιαφέρει. Τι θα καταλάβαιναν από τα γραπτά μου; Γράφω και για ταμπού (για αυτούς) θέματα. Νομίζω ότι ένα μεγάλο μέρος της δυσφορίας μου για τον τόπο που μένω, εκτός του ότι οι περισσότεροι είναι τοπικιστές, αντιφιλόζωοι και ρατσιστές, είναι πως δεν μπορώ να είμαι πλήρως ο εαυτός μου.
    Επιπλέον, πολλές φορές νιώθω ότι δεν χωράω σε αυτόν τον κόσμο. Δεν θα με ικανοποιούσε απλώς μια σωρεία λάικς, μια ναρκισσιστική προβολή μου. Θέλω κάτι πιο απόλυτο. Δεν ξέρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ξέρω ακόμα δύο συγγραφείς από το νησί. Με χαμηλού επιπέδου εκδόσεις φυσικά, τύπου αυτοέκδοση. Απλα η διαφορά είναι πως εκείνοι έχουν κάνει παρουσιάσεις εδώ και το διαφήμισαν στα σόσιαλ τους με ψωνίστικο τρόπο λες και μιλάμε για τα βιβλία του αιώνα. Άρα οι υπόλοιποι θα θεωρούν αυτους ως επιτυχημένους συγγραφείς και όχι εμένα, μιας και δεν έχουν καμία εμπειρία και στον εκδοτικό χώρο και τι είναι καλή έκδοση. Με νοιάζει όμως τι θεωρούν οι κωλοχωρίτες; Όχι. Ή μήπως ναι εντέλει; Όπως είπα δεν θέλω να διαβάζουν όσα γράφω γιατί μιλάω για θέματα που έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Αλλά με ενοχλεί αυτή η υπερπροβολή των υπόλοιπων, νιώθω ότι δεν κάνω σωστά βήματα, ότι είμαι υπερβολικά ταπεινός για τα γούστα τους. Ο συμμαθητές μου από το χωριό άραγε τι γνώμη έχουν για μένα; Οι περισσότεροι παντρεύτηκαν πλέον. Άρα στα μάτια τους θα είμαι έτσι κι αλλιώς αποτυχημένος. Πριν κάποια χρόνια πχ, πριν βγάλω το βιβλίο, οταν είχα μόλις μετακομίσει στο χωριό και τάιζα τις γάτες , είχε έρθει μια παλιά συμμαθήτριά μου να μου κάνει παράπονα για έναν άλλο φιλόζωο, ότι πετάει αποφαγια αντί για τροφή, και την ακουσα να λέει στην αδερφή της "να ο τρελός με τις γάτες" (εντελώς αγένεια και αφέλεια να θεωρούν ότι δεν σε ακούει ο άλλος αλλά τέλος παντων, αλλού είναι το πόιντ μου) Άρα όλοι με θεωρούν ως κάποιον πολύ ιδιόρυθμο που απλώς είναι λίγο τρελούτσικος και γράφει και βιβλία; Δεν ξέρω. Επικρατεί βέβαια και πολλή ζήλεια και ανταγωνισμός στο χωριό, επειδή θεωρούν ότι είμαστε πολλοί πλούσιοι μας θάβουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Βρε σκίουρε τι σε νοιάζει τι γνώμη έχουν οι άλλοι για εσένα και πώς φαίνεσαι σε εκείνους; Ζήσε για εσένα. Το έχω παρατηρήσει και από αλλά threads σου ότι θέλεις να κανείς πράγματα και να έχεις επιτυχίες μόνο και μόνο για να φανεις ανώτερος και επιτυχημένος στα μάτια των άλλων. Αυτό νομίζω σε πάει πίσω. Μου θυμίζεις έναν γνωστό μου που μεγαλωσε σε ένα μικρό χωριό και όπως είχε δηλώσει ήθελε να σπουδάσει και να γίνει διάσημος για να βλέπουν οι συγχωριανοί του ποσό μικροί και ασήμαντοι είναι μπροστά του. Στο έχω ξαναπεί και παλαιότερα, μια καλή λύση θα ήταν να φυγεις από εκεί και να κανείς μια νέα αρχή σε έναν άλλο τόπο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Αλήθεια???ποια είναι τα βιβλία σου βρε σκίουρε να ξέρουμε!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Διακρινω μια συνεχη ταση οτι εσυ εισαι "ο καλύτερος" και οι αλλοι κατωτεροι απο εσενα, απο που προέρχεται αυτη η κριση? Στο εχουν πει κι αλλοι ειναι αυτοκριτικη? Υπάρχει περίπτωση να κανεις λαθος σε αυτο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Διακρινω μια συνεχη ταση οτι εσυ εισαι "ο καλύτερος" και οι αλλοι κατωτεροι απο εσενα, απο που προέρχεται αυτη η κριση? Στο εχουν πει κι αλλοι ειναι αυτοκριτικη? Υπάρχει περίπτωση να κανεις λαθος σε αυτο?
    Δεν θα ελεγα οτι εχω τέτοιες τάσεις, δεν ειμαι σιγουρος σε τι αναφέρεσαι. Έχω αυτογνωσία και ξερω σε τι είμαι καλός. Δεν θα ελεγα ποτε πχ οτι ξερω να χορευω. Δεν ξερω. Δεν ξερω επισης να παιζω καποιο μουσικο οργανο. Αλλα εχω εμβριθεις λογοτεχνικές γνώσεις και ευρεια μόρφωση και μπορώ να διακρινω ποιο λογοτεχνικό βιβλίο είναι σκουπίδι και ποιο όχι. Ο εκδοτικός χώρος στην Ελλάδα πάσχει ισχυρά, λόγω αισχροκερδειας των εκδοτικών που εκδίδουν επί πληρωμή κάθε γυμνασιακη μπαρουφα που γράφει το κάθε ψώνιο.

    Και ναι, και άνθρωποι του χώρου μου έχουν πει ότι τα γραπτά μου είναι πολύ πιο πανω από το μέσο επίπεδο συγγραφεα εκεί έξω. Ο πρώτος μου εκδότης μου είχε πει ότι χρειάστηκε ελάχιστη επιμέλεια το πρωτολειο μου, κάτι σπάνιο για πρωτοεμφανιζομενο. Από κει και περα, φέτος μόνο, μετείχα σε διαγωνισμούς και ανθολογίες και είχα ελάχιστες απορρίψεις. Σε όσους εκδοτικούς έστειλα το δεύτερο βιβλίο μου,ειχα αμέσως πρόταση. Ανεξαρτητα αν ήταν συμφέρουσα ή όχι, οι απορρίψεις δεν ήταν πολλές.

    Τέλος πάντων, δεν θέλω να μπω σε αυτή τη συζήτηση, δεν με ενδιαφέρει να πείσω στο αν είμαι εγώ καλός ή οι άλλοι κακοί, γνώμη μου είναι που μπορώ να την υποστηριξω με επιχειρήματα. Γνωρίζω και τα αρνητικά μου, ακομα και στα γραπτά μου, ξέρω πού πατάω.

    Το πρόβλημα ξεκινάει στο οτι οι άλλοι θεωρούν τους εαυτούς τους συγγραφαρες, κάτι που φαίνεται από τον τρόπο που πλασάρεται στα σοσιαλ, οπως ανεφερα παραπάνω. Εγώ δεν το κάνω αυτό. Φέτος συμμετείχα ακόμα και με ψευδώνυμο σε κάποιες δημοσιευσεις (ακομα και σε ενα βιβλιο που θα εκδοθεί συντομα) Δεν καίγομαι τοσο πολυ για την προβολή, έχω συγγραφικό όραμα.


    Βεβαια αυτό μου δημιουργεί δευτερες σκέψεις όπως αναφέρω, καθώς και κάποια δυσφορία. Γιατί, ίσως, επιλέγοντας έναν πιο ήσυχο δρόμο, καταληγω να νιώθω αποτυχημένος, καθώς μένει ζωντανή μέσα μου μια ανασφάλεια για αναγνώριση από έναν περίγυρο που ελάχιστα εκτιμω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Αλήθεια???ποια είναι τα βιβλία σου βρε σκίουρε να ξέρουμε!!
    Ε δεν θα ήθελα να πω το ονοματεπώνυμο μου, ίσως κάποια στιγμή, στο τρίτο βιβλίο, αν υποσχεθειτε να το αγοράσετε όλοι για να γίνει best seller

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Βρε σκίουρε τι σε νοιάζει τι γνώμη έχουν οι άλλοι για εσένα και πώς φαίνεσαι σε εκείνους; Ζήσε για εσένα. Το έχω παρατηρήσει και από αλλά threads σου ότι θέλεις να κανείς πράγματα και να έχεις επιτυχίες μόνο και μόνο για να φανεις ανώτερος και επιτυχημένος στα μάτια των άλλων. Αυτό νομίζω σε πάει πίσω. Μου θυμίζεις έναν γνωστό μου που μεγαλωσε σε ένα μικρό χωριό και όπως είχε δηλώσει ήθελε να σπουδάσει και να γίνει διάσημος για να βλέπουν οι συγχωριανοί του ποσό μικροί και ασήμαντοι είναι μπροστά του. Στο έχω ξαναπεί και παλαιότερα, μια καλή λύση θα ήταν να φυγεις από εκεί και να κανείς μια νέα αρχή σε έναν άλλο τόπο.
    Ίσως έχεις δίκιο, αλλά όλοι δεν ενδιαφέρονται λίγο πολύ για τη γνώμη των αλλων; Και αν ήξερα ότι δεν έχουν καμία γνώμη για μένα, μπορεί να μην ενδιαφερομουν, αλλά με ενοχλεί να με σχολιαζουν αρνητικά. Ίσως έχει να κάνει με κόμπλεξ που έχω λογω της μαμάς μου. Ότι πιστεύω ότι θεωρούν ότι έχω κληρονομήσει την "τρελα της" (όπως θα το έθεσαν αδαως οι ιδιοι) και πολύ πιθανόν όντως να το λένε.

    Το ξέρω ότι πρέπει να φύγω κάποια στιγμή. Είναι τοξικό περιβάλλον για μένα σε πολλούς τομείς. Αλλά όχι ακόμα. Άλλωστε ακόμα δεν έχω βρει μια εναλλακτική. Να φύγω να πάω πού, κάνοντας τι; Είμαι και δύσκολος στο να κάνω φιλίες,τι νόημα έχει να πάω σε μια άλλη πολη/χώρα και να είμαι μονος; Και η μετακόμιση δεν είναι εύκολη με γάτες (και δεν γίνεται να τις εγκαταλειψω τις οικοσιτες μου)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Ο πατερασ σου ζει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Εντάξει το δέχομαι!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι όσο για τα υπόλοιπα μη σε νοιάζει τι λένε οι υπόλοιποι να είσαι περήφανος γι αυτά π έχεις καταφέρει ως τώρα!!!Και στο μέλλον να μην αφήνεις τοξικές καταστάσεις να σε επηρεάζουν!

  12. #12
    Πάντως ο Προυστ έχει πει " Αλοιμονο σ' εκείνον που περιμένει να κερδίσει την εκτίμηση στον εαυτό του μέσα από τους άλλους, είναι καταδικασμένος σε μια αναζήτηση που δε θα τελειώσει ποτέ..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα προσπαθήσω να το δουλέψω. Θεωρώ ότι έχω κάνει κάποιες προόδους σε σχέση με πριν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αυτό που με ενδιαφέρει βέβαια κυρίως είναι να γίνει γνωστό σε ακαδημαικούς κύκλους, όπως έγινε περίπου με το πρώτο.
    Αν έχω καταλάβει σωστά, ασχολείσαι με λογοτεχνία. Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται σε σχέση με τους ακαδημαϊκούς κύκλους που αναφέρεις, γιατί η λογοτεχνία απευθύνεται σε όλους. Αν θέλεις να έχεις κοινό ειδημόνων, και μόνο, για το συγγραφικό σου έργο, τότε πρέπει να μπεις στο χώρο των (θετικών) επιστημών, ό,τι βασίζεται σε φυσική και μαθηματικά. Αλλά εκεί χρειάζεσαι πολυετείς σπουδές, διδακτορικό και σταδιοδρομία με συνεισφορά στην τρέχουσα επιστημονική έρευνα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ξέρω ότι πρέπει να φύγω κάποια στιγμή. Είναι τοξικό περιβάλλον για μένα σε πολλούς τομείς. Αλλά όχι ακόμα. Άλλωστε ακόμα δεν έχω βρει μια εναλλακτική. Να φύγω να πάω πού, κάνοντας τι; Είμαι και δύσκολος στο να κάνω φιλίες,τι νόημα έχει να πάω σε μια άλλη πολη/χώρα και να είμαι μονος; Και η μετακόμιση δεν είναι εύκολη με γάτες (και δεν γίνεται να τις εγκαταλειψω τις οικοσιτες μου)
    Ξέχνα το εξωτερικό αν πρέπει/θέλεις να έχεις μαζί σου ζώο. Είναι πολύ δύσκολο. Και δε μιλάω για πολλά, όπως υπονοείς, αλλά ένα μόνο. Σίγουρα εξαρτάται από το τι θα κάνεις και τι μέσα θα διαθέτεις, αλλά αν υπάρχει αβεβαιότητα, οι πόροι είναι περιορισμένοι και χρειαστούν μετακινήσεις, θα έχεις να σκεφτείς και να φροντίσεις τις δικές σου ανάγκες πρώτα, που θα είναι πολλές, ενώ θα «τρέχεις» για διάφορα θέματα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ικανοποιημένος αλλά....
    By Konan B in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-02-2021, 07:21
  2. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  3. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 10:03
  4. Ειμαι ικανοποιημενος
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 25-06-2013, 13:59
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •