Quote Originally Posted by Vox View Post
Αν έχω καταλάβει σωστά, ασχολείσαι με λογοτεχνία. Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται σε σχέση με τους ακαδημαϊκούς κύκλους που αναφέρεις, γιατί η λογοτεχνία απευθύνεται σε όλους. Αν θέλεις να έχεις κοινό ειδημόνων, και μόνο, για το συγγραφικό σου έργο, τότε πρέπει να μπεις στο χώρο των (θετικών) επιστημών, ό,τι βασίζεται σε φυσική και μαθηματικά. Αλλά εκεί χρειάζεσαι πολυετείς σπουδές, διδακτορικό και σταδιοδρομία με συνεισφορά στην τρέχουσα επιστημονική έρευνα.
Με ενδιαφέρουν οι φιλολογικοι/φιλοσοφικοι ακαδημαϊκοί κύκλοι. Αλλά κι αυτό όχι αποκλειστικά. Με ενδιαφέρει και η λογοτεχνία ως λογοτεχνία. Αλλά δεν γράφω λογοτεχνία για κατανάλωση των μαζών.

Για το εξωτερικό το ξέρω ότι είναι αδύνατον/δύσκολο με ζωα. Και όπως έχω ξαναπεί, δεν νομίζω ότι, προς το παρόν, έχω τα προσόντα για να βρω μια μακροπροθεσμη δουλειά εκεί. Ίσως μόνο αν κυνηγούσα τη δημοσιογραφια. Δεν είναι κάτι που ενδιαφέρει άμεσα όμως να μετακομίσω. Αν μετακομιζα θα εκανα την αρχή σε κάποια μεγαλύτερη πόλη, τύπου Θεσσαλονίκη/Αθήνα. Αλλά όχι ακόμα.