Crp, cpk
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Crp, cpk

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176

    Crp, cpk

    Καλημέρα. Εάν οι εξετάσεις crp και cpk είναι χαμηλές, σημαίνει ότι δεν έχουμε κάποια φλεγμονή πουθενά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η cpk αφορά την καρδιά αλλαδεν είναι ο μοναδικός καρδιακος δείκτης.
    Η crp είναι ενδεικτική φλεγμονής, σε ένα τσεκ απ όμως βλέπουμε κι άλλα πραγματα (πχ ταχύτητα καθιζησης) Δενβλεπω το λόγο να κάνεις εξετάσεις μόνη σου. Καλό θα ήταν να σου τις γράψει γιατρός και να σε καθοδηγήσει εκείνος λύνοντας σου κάθε απορία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η cpk αφορά την καρδιά αλλαδεν είναι ο μοναδικός καρδιακος δείκτης.
    Η crp είναι ενδεικτική φλεγμονής, σε ένα τσεκ απ όμως βλέπουμε κι άλλα πραγματα (πχ ταχύτητα καθιζησης) Δενβλεπω το λόγο να κάνεις εξετάσεις μόνη σου. Καλό θα ήταν να σου τις γράψει γιατρός και να σε καθοδηγήσει εκείνος λύνοντας σου κάθε απορία.
    Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Γιατρός μου τις έγραψε απλά την επόμενη εβδομάδα θα με δει. Από το άγχος όμως που έχω ακόμη και οι φυσιολογικές τιμές με βάζουν σε σκέψεις μήπως κάτι δεν φαίνεται. Αρρωστοφοβια έχω για αυτό και αυτό το άγχος.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η cpk αφορά την καρδιά αλλαδεν είναι ο μοναδικός καρδιακος δείκτης.
    Η crp είναι ενδεικτική φλεγμονής, σε ένα τσεκ απ όμως βλέπουμε κι άλλα πραγματα (πχ ταχύτητα καθιζησης) Δενβλεπω το λόγο να κάνεις εξετάσεις μόνη σου. Καλό θα ήταν να σου τις γράψει γιατρός και να σε καθοδηγήσει εκείνος λύνοντας σου κάθε απορία.
    Τι δείχνει η ταχύτητα καθίζησης??

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •