Δεν μπορώ να τον ξεπερασω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    13

    Δεν μπορώ να τον ξεπερασω

    Καλησπερα σας.
    Θα ήθελα την γνώμη σας οποίος έχει την καλή διάθεση.
    Θα προσπαθησω να είμαι συνοπτική για να μην σας κουράσω.
    2 χρονια σχέσης και με χώρισε πριν 1 μήνα από το τηλέφωνο. Λέγοντας μου ότι δεν νιώθει πια το ιδιο και θα ήταν καλύτερα να το αφήσουμε γιατί δεν θα είμαστε ευτυχισμένοι στη συνεχεια. Σημειωτέον ετοιμαζόμουν να παω να τον βρω καθώς είχε μετακομίσει τους τελευταίους μήνες στ εξωτερικό οπότε κ ειχα κανει τις απαραίτητες ενέργειες (άφησα την δουλειά μου ,έκανα κάποια μαθήματα της γλώσσας , μετέφρασα τα απαραίτητα έγγραφα). Στο τηλέφωνο μου είπε ότι εδώ και μέρες δεν αισθανόταν καλα και ότι το σκεφτόταν. Έτσι αποφασισε να μου ρίξει τ βόμβα (ετσι το εξέλαβα εγ καθώς δεν το περίμενα καθολου. ) Δεν μπορουσα να καταλάβω τι μεσολάβησε μιας και λίγες μέρες πριν κανονίζαμε που θα περάσουμε τα Χριστούγεννα. Τον ρωτησα τι συνέβη κ αν υπήρχε άλλο πρόσωπο αλλά αρνήθηκε ειπε μόνο ότι άλλαξε γνώμη. Προσπάθησα να ειμαι ψυχραιμη στο τηλέφωνο, δεν τον παρακάλεσα παρότι ένιωσα να διαλύεται ο κόσμος γύρω μου του είπα ότι αυτή η απόφαση προφανως εξυπηρετεί τον ίδιο κ οτι εγ εχω αισθήματα. Ισως σκεφτομουν ως δικαιολογία ότι πιέστηκε κ οτι θ άλλαζε η καθημερινότητα του και οτι θα το σκεφτει κ θα αλλαξει γνώμη. Ένιωσα χαλια ωστόσο δεν ηθελα να δείξω ότι πληγωθηκα τόσο πολυ. Πριν λίγες μέρες κ χωρίς να έχουμε επικοινωνία μου έστειλε να μου πει ότι θέλει να ειμαι καλα και να του το λέω εγώ ή ίδια αλλά η απόφαση του δεν αλλάζει και ότι είναι καλύτερα και για τους δύο μας. Δεν κατάλαβα τον σκοπό του μηνύματος κ αν με αυτό ηθελε να νιώσει καλύτερα ή να δείξει ότι η απόφαση αυτή είναι η σωστή. Η απάντηση μου ηταν οτι σέβομαι την επιλογή σου. Το θέμα μου ειναι οτι δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μ. Έχω αισθήματα κ νιώθω απίστευτα πληγωμένη. Δεν μπορώ να τον ξεπεράσω δεν μπορώ να τον ξεχάσω. Δεν έχω διάθεση να κανω τίποτα ούτε καν να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ψυχολογικά νιωθω ένα ράκος. Σκέφτομαι τι έκανα λάθος τι θα μπορούσε να έχει γίνει διαφορετικά κ αυτό με ρίχνει ακόμα περισσότερο. Δεν ξέρω τι να κανω. Ξερω θα μου πείτε δεν είμαι η πρώτη που χωρίζει κ η ζωή προχωράει κλπ αλλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ.
    Κ αναρωτιέμαι πως μπορείς να θελεις κάποιον που δεν σε θελει;
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Να σου πω εγω τι έγινε, βρήκε άλλη. End of story.

    Get over it and don't loose the lesson.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Επίσης το εχω ξαναπεί, μερικές φορές πρέπει να αφήσεις κάποιον που αγαπάς για να βρεις κάποιον που σε αγαπάει.

    Δε θα βαρεθώ να το επαναλαμβάνω αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Freya1012 View Post
    Καλησπερα σας.
    Θα ήθελα την γνώμη σας οποίος έχει την καλή διάθεση.
    Θα προσπαθησω να είμαι συνοπτική για να μην σας κουράσω.
    2 χρονια σχέσης και με χώρισε πριν 1 μήνα από το τηλέφωνο. Λέγοντας μου ότι δεν νιώθει πια το ιδιο και θα ήταν καλύτερα να το αφήσουμε γιατί δεν θα είμαστε ευτυχισμένοι στη συνεχεια. Σημειωτέον ετοιμαζόμουν να παω να τον βρω καθώς είχε μετακομίσει τους τελευταίους μήνες στ εξωτερικό οπότε κ ειχα κανει τις απαραίτητες ενέργειες (άφησα την δουλειά μου ,έκανα κάποια μαθήματα της γλώσσας , μετέφρασα τα απαραίτητα έγγραφα). Στο τηλέφωνο μου είπε ότι εδώ και μέρες δεν αισθανόταν καλα και ότι το σκεφτόταν. Έτσι αποφασισε να μου ρίξει τ βόμβα (ετσι το εξέλαβα εγ καθώς δεν το περίμενα καθολου. ) Δεν μπορουσα να καταλάβω τι μεσολάβησε μιας και λίγες μέρες πριν κανονίζαμε που θα περάσουμε τα Χριστούγεννα. Τον ρωτησα τι συνέβη κ αν υπήρχε άλλο πρόσωπο αλλά αρνήθηκε ειπε μόνο ότι άλλαξε γνώμη. Προσπάθησα να ειμαι ψυχραιμη στο τηλέφωνο, δεν τον παρακάλεσα παρότι ένιωσα να διαλύεται ο κόσμος γύρω μου του είπα ότι αυτή η απόφαση προφανως εξυπηρετεί τον ίδιο κ οτι εγ εχω αισθήματα. Ισως σκεφτομουν ως δικαιολογία ότι πιέστηκε κ οτι θ άλλαζε η καθημερινότητα του και οτι θα το σκεφτει κ θα αλλαξει γνώμη. Ένιωσα χαλια ωστόσο δεν ηθελα να δείξω ότι πληγωθηκα τόσο πολυ. Πριν λίγες μέρες κ χωρίς να έχουμε επικοινωνία μου έστειλε να μου πει ότι θέλει να ειμαι καλα και να του το λέω εγώ ή ίδια αλλά η απόφαση του δεν αλλάζει και ότι είναι καλύτερα και για τους δύο μας. Δεν κατάλαβα τον σκοπό του μηνύματος κ αν με αυτό ηθελε να νιώσει καλύτερα ή να δείξει ότι η απόφαση αυτή είναι η σωστή. Η απάντηση μου ηταν οτι σέβομαι την επιλογή σου. Το θέμα μου ειναι οτι δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μ. Έχω αισθήματα κ νιώθω απίστευτα πληγωμένη. Δεν μπορώ να τον ξεπεράσω δεν μπορώ να τον ξεχάσω. Δεν έχω διάθεση να κανω τίποτα ούτε καν να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ψυχολογικά νιωθω ένα ράκος. Σκέφτομαι τι έκανα λάθος τι θα μπορούσε να έχει γίνει διαφορετικά κ αυτό με ρίχνει ακόμα περισσότερο. Δεν ξέρω τι να κανω. Ξερω θα μου πείτε δεν είμαι η πρώτη που χωρίζει κ η ζωή προχωράει κλπ αλλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ.
    Κ αναρωτιέμαι πως μπορείς να θελεις κάποιον που δεν σε θελει;
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    φανταζεσαι οτι αν υπαρχει τριτο προσωπο θα το παραδεχοταν;
    νομιζω πως οχι...
    επομενως, ως προς αυτο, πες οτι δεν ρωτησες καν...

    ας αρχισουμε απο τα καλα νεα.
    ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ.

    πιστευω οτι ειτε γνωρισε καποια, ειτε εκανε πισω επειδη πας εκει και συνειδητοποιησε πως πηγαινοντας εκει, η σχεση σας περναει σε μια νεα φαση που οδευει προς το "για παντα" και δεν ειναι καθολου σιγουρος γι αυτο.

    αν συμβαινει το πρωτο (η γνωριμια), ολα θα εξαρτηθουν απο το αν θα του αρεσει η οχι, απο το αν θα εισαι εκει γι αυτον οταν και αν μετανιωσει για την γνωριμια, η οχι.
    αν συμβαινει το δευτερο (ο φοβος για σοβαροτερη δεσμευση), δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα μεινει σταθερος στην αποφαση του. ΕΑΝ δεν εχει αλλο ερωτικο ενδιαφερον εκει, πιθανοτατα θα νοσταλγησει, θα μετανιωσει, θα επανελθει.
    οποτε η εκβαση και παλι εξαρτιεται απο το αν θα εισαι εσυ εκει γι αυτον, ή θα σε εχει πληγωσει τοσο η αποφαση του η τωρινη που δεν θα αντεχεις να επανελθει.

    ο,τι απο τα δυο κι αν συμβαινει η γνωμη μου ειναι να μην κρατησεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ επικοινωνια.
    αστον να βρασει στο ζουμι του.
    ηδη η κινηση που εκανε, δεν ηταν για να σε διαβεβαιωσει οτι δεν αλλαζει γνωμη, αλλα γιατι ηθελε να επικοινωνησει. εννοειται οτι δεν θα τον ενημερωνεις για την καλη σου υγεια, ουτε θα τον κανεις φιλεναδα σου.
    εαν αυτη ειναι η αποφαση του, στο καλο να παει.

    υ.γ. μπορεις μια χαρα να θελεις καποιον που δεν σε θελει αν μεχρι χθες, δεν τον παρακαλουσες , ουτε τον κυνηγουσες, αλλα σου ελεγε με θερμη οτι σε θελει. αν μερικοι ειναι καφετιερες και μπορουν να γυρισουν τον διακοπτη και να σβησουν σε 1 μερα, μερικοι αλλοι δεν ειναι...
    Last edited by Remedy; 09-11-2022 at 15:24.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    13
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
    Οσον αφορά την ύπαρξη 3ου προσώπου. Σιγουρα έχεις δίκιο ότι δεν θα το παραδεχοταν απλα ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ εκείνη την στιγμή και το μόνο που θα δικαιολογουσε κατά την άποψη μου αυτή την στροφή.
    Ίσως πάλι να είναι και συνδυασμός των δύο παραπάνω. Δηλαδή να υπήρξε έλξη από κάποια άλλη και αργότερα να συνειδητοποιήσε ότι θα χάσει αυτή την ελευθερία και με τν συγκατοίκηση δεν θα μπορεί να είναι ελεύθερος.
    Όσον αφορά το μήνυμα ναι ηθελε να επικοινωνήσει και κατά πάσα πιθανότητα θέλησε να δει αν ειναι ανοιχτή ακόμα η πορτα. Ωστόσο μου φαίνεται παράξενο να θελεις να επικοινωνήσεις μόνο και μόνο για να τονίσεις την απόφαση που έχεις πάρει. Δεν καταλαβαίνω και αν περίμενε να αντιδρασω με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο δηλ να εναντιωθω σ αυτή τν απόφαση, να τον παρακαλέσω.
    Σιγουρα η επικοινωνία δεν κανει καλό κ πρώτα από όλα σε μενα γτ εγ εχω αισθηματα ακόμα και αυτος ήταν ο λογος που έκοψα κάθε επικοινωνία κ από τους κοινους φίλους ιδιαιτέρως τους φίλους τ που με ψάχνανε να δουν αν είμαι καλα. Μπορει να είναι κ θεμα εγωισμού αλλά δεν υπάρχει λόγος να ξερει οτι ειμαι πληγωμενη. Αν θελει να μαθαίνει τι γίνεται στη ζωή μου θεωρώ οτι θα πρέπει να είναι εκεί αλλιως δεν έχει νόημα.
    Το γεγονός όμως ότι επεμενε να τον ακολουθήσω, να αφήσω τα πάντα και ξαφνικα άλλαξε γνώμη είναι αυτό είναι που με πείραξε πιο πολυ.
    Και το θέμα μου είναι πως εγ δεν εχω διακόπτη δεν μπορώ να σταματήσω να νιώθω και να ξεχάσω. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό και αν είναι εφικτό.

  6. #6
    Τι ηλικίες έχετε ?
    1 μήνας από τον χωρισμό είναι λίγος καιρός για να πεις ότι δεν μπορεις να τον ξεπεράσεις.

    Κατά τα άλλα , σωστή σε βρίσκω στο πως αντιμετωπίζεις τον χωρισμό και μπράβο σου που δεν άρχισες τα παρακάλια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    13
    28 και οι δύο.
    Ναι ίσως χρειάζομαι περισσότερο χρόνο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Freya1012 View Post
    Κ αναρωτιέμαι πως μπορείς να θελεις κάποιον που δεν σε θελει;
    .
    αυτο δεν ειναι προβλημα αλλωστε συμβαινει πολυ συχνα.
    το προβλημα ειναι πως ανεχεσαι να θελεις καποιον που σε χωρισε με αυτον τον τροπο.

    επισης προβλημα ειναι οτι τοσο καιρο δεν καταλαβες το ποιον του. γιατι δεν πιστευω οτι δεν ειχε δειξει δειγματα γραφης απλα εσυ δεν τα προσεξες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Freya1012 View Post
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
    Οσον αφορά την ύπαρξη 3ου προσώπου. Σιγουρα έχεις δίκιο ότι δεν θα το παραδεχοταν απλα ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ εκείνη την στιγμή και το μόνο που θα δικαιολογουσε κατά την άποψη μου αυτή την στροφή.
    Ίσως πάλι να είναι και συνδυασμός των δύο παραπάνω. Δηλαδή να υπήρξε έλξη από κάποια άλλη και αργότερα να συνειδητοποιήσε ότι θα χάσει αυτή την ελευθερία και με τν συγκατοίκηση δεν θα μπορεί να είναι ελεύθερος.
    Όσον αφορά το μήνυμα ναι ηθελε να επικοινωνήσει και κατά πάσα πιθανότητα θέλησε να δει αν ειναι ανοιχτή ακόμα η πορτα. Ωστόσο μου φαίνεται παράξενο να θελεις να επικοινωνήσεις μόνο και μόνο για να τονίσεις την απόφαση που έχεις πάρει. Δεν καταλαβαίνω και αν περίμενε να αντιδρασω με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο δηλ να εναντιωθω σ αυτή τν απόφαση, να τον παρακαλέσω.
    Σιγουρα η επικοινωνία δεν κανει καλό κ πρώτα από όλα σε μενα γτ εγ εχω αισθηματα ακόμα και αυτος ήταν ο λογος που έκοψα κάθε επικοινωνία κ από τους κοινους φίλους ιδιαιτέρως τους φίλους τ που με ψάχνανε να δουν αν είμαι καλα. Μπορει να είναι κ θεμα εγωισμού αλλά δεν υπάρχει λόγος να ξερει οτι ειμαι πληγωμενη. Αν θελει να μαθαίνει τι γίνεται στη ζωή μου θεωρώ οτι θα πρέπει να είναι εκεί αλλιως δεν έχει νόημα.
    Το γεγονός όμως ότι επεμενε να τον ακολουθήσω, να αφήσω τα πάντα και ξαφνικα άλλαξε γνώμη είναι αυτό είναι που με πείραξε πιο πολυ.
    Και το θέμα μου είναι πως εγ δεν εχω διακόπτη δεν μπορώ να σταματήσω να νιώθω και να ξεχάσω. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό και αν είναι εφικτό.
    ναι, μπορει να ειναι και συνδυασμος των δυο..

    μα δεν πηρε για να τονισει οτι δεν αλλαζει γνωμη. αυτο ηταν η προφαση μονο.
    πηρε για να δει αν εχεις φυγει η εισαι εκει και θα περιμενεις.

    ΑΚΡΙΒΩΣ. αν θελει να ξερει τι γινεται στην ζωη σου, οχι για ελεγχο η περιεργεια, αλλα επειδη σε αγαπαει, οφειλει να ειναι εκει. αλλιως να μην τον νοιαζει και να μην ενοχλει.

    με το δικιο σου εχεις φρικαρει που σε ξεσηκωσε να πας εκει, τα αφησες ολα και τωρα κανει τον κινεζο. αυτο ηταν το χειροτερο απ ολα.

    εννοειται οτι δεν πρεπει να παρακαλεσεις, αφενος γιατι θα χασεις την αξιοπρεπεια σου κι αφετερου γιατι δενε χει αποτελεσμα. κανεις δεν μενει απο λυπηση. αδικα θα εχανες τον αυτοσεβασμο σου να παρακαλας καποιον που θελει να φυγει. αστον να σε θυμαται με θαυμασμο κι αν μετανοιωσει, να παρακαλαει εκεινος..

  10. #10
    Quote Originally Posted by Freya1012 View Post
    28 και οι δύο.
    Ναι ίσως χρειάζομαι περισσότερο χρόνο..
    28 χρονών και το βρήκε καλή ιδέα να παρατήσεις τη δουλειά σου και να σε ακυρώσει ΑΦΟΥ εκανες τις ετοιμασίες?

    δεν θα σταματήσουν ποτέ να με εντυπωσιάζουν :)

    θα βρεις κάτι καλύτερο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post

    δεν θα σταματήσουν ποτέ να με εντυπωσιάζουν :)

    θα βρεις κάτι καλύτερο!
    γιατι σε εντυπωσιαζει ο αντρας και οχι η γυναικα θεματοθετρια;
    οχι δεν θα βρει κατι καλλιτερο, δεν μπορει να το βρει δεν ξερει να διαλεγει.
    στο 8 το γραφω λιτα χωρις πολλα πολλα λογια.

    το σωστο ερωτημα ειναι.
    που τους βρισκετε βρε κοριτσια;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γιατι σε εντυπωσιαζει ο αντρας και οχι η γυναικα θεματοθετρια;
    οχι δεν θα βρει κατι καλλιτερο, δεν μπορει να το βρει δεν ξερει να διαλεγει.
    στο 8 το γραφω λιτα χωρις πολλα πολλα λογια.

    το σωστο ερωτημα ειναι.
    που τους βρισκετε βρε κοριτσια;;

    εισαι αδικος.
    2 χρονια ειναι μαζι, χωρις υποχρεωσεις, στα μελια. οχι 10.
    καποιους μηνες απο αυτα, σε αποσταση ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.
    δεν εχουν περασει δοκιμασιες.
    δεν το γραφει στο κουτελο του αλλου οτι θα βρει αλλη και θα την παρατησει. πρωτη φορα της ετυχε.
    απο που επρεπε να το καταλαβει δηλαδη, αν ολα ηταν καλα και ωραια;

  13. #13
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γιατι σε εντυπωσιαζει ο αντρας και οχι η γυναικα θεματοθετρια;
    οχι δεν θα βρει κατι καλλιτερο, δεν μπορει να το βρει δεν ξερει να διαλεγει.
    στο 8 το γραφω λιτα χωρις πολλα πολλα λογια.

    το σωστο ερωτημα ειναι.
    που τους βρισκετε βρε κοριτσια;;
    Ο άντρας είναι ο αναξιόπιστος και ανώριμος στη περίπτωση.

    Η κοπέλα σίγουρα είδε τα red flags γι αυτό και ήταν διστακτική να τον ακολουθήσει αμέσως. Ωστόσο απο ότι κατάλαβα και απο το άλλο θέμα της, δεν της έδειξε και πολλά. Της εταζε λαγούς και κανανε σχέδια για ταξίδια μέχρι τελευταία στιγμή! Μόνο στις διακοπες τους το καλοκαίρι ήταν " απόμακρος". Κατα τα άλλα όλα μέλι γάλα . Τι να κάνει η κοπέλα να μυρίσει τα νύχια της?

    Τώρα που κάηκε μια φορά , θα είναι πιο προσεκτική στον επόμενο και εξακολουθώ να πιστεύω πως θα βρει κάτι καλύτερο από τον πρώην της :)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    13
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
    Ναι ακριβως οπως τα λέτε η σχέση 2 χρόνων χωρίς υποχρεώσεις κ χωρίς τσακωμούς κ προβλήματα. Δεν ήταν σχέση που δοκιμάστηκε στην πορεία των ετών. Και μέχρι τελευταία στιγμή υπήρχαν σχεδια για ταξιδια. Επίσης να διευκρινίσω οτι 6 μήνες ημασταν από απόσταση κατά την διάρκεια των οποίων στους 3 πηγα να τον δω για 2 βδομάδες και έπειτα ηρθε εκείνος το καλοκαιρι όπου κ ήταν απομακρος.
    Όσον αφορά τν μετανάστευση στο εξωτερικο ήμουν διστακτική και αρνητική αρχικά καθώς το να τα παρατήσω όλα και να φυγω με γέμιζε τρόμο ως προς το αν θα τα καταφέρω εγ επαγγελματικά ιδιαιτέρως σε μια χώρα όπου δεν γνωρίζω καλά την γλώσσα και δεν έχω και συγγενείς όπως ο ίδιος. Και δεν ηθελα και να εξαρτώμαι αποκλειστικά από τον ίδιο καθώς δεν το θεωρώ υγιές. Κ ισως ενδομυχα υπήρχε κ μια μικρη αμφιβολία και για τον ίδιο μηπως συμβεί κάτι και μείνω σε μια ξενη χώρα και δεν ξέρω τι να κανω.
    Παρόλα αυτά θεωρώ πολύ άσχημο το οτι με άφησε να κανω σχέδια και όνειρα και να κανω ετοιμασίες.(Να αφήσω τν δουλεια μου να κάνω εντατικα μαθήματα και μεταφράσεις τα οποία κοστίζουν κ δυστυχώς δεν ειναι ότι έχω την οικονομική άνεση να τα κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη). Θεωρω ότι θ ηταν πιο τίμιο να μου τ πει από κοντά το καλοκαίρι ή έστω οχι τελευταία στιγμή. Αυτό με πλήγωσε περισσότερο από όλα. Αυτή η ξαφνική αλλαγή ενώ 2 μέρες πριν μ ελεγε ανυπομονώ να ερθεις.
    Και ναι μπορεί το πρόβλημα να είναι η επιλογή των συντρόφων όπως λέει κ ο φίλτατος αλλά δυστυχώς δεν μπορουσα να σκεφτω ότι θα φερθεί ετσι. Προφανως έχω ευθύνη που παρασύρθηκα και τον εμπιστεύτηκα.

  15. #15
    Honorata
    Guest
    Σίγουρα αν ήθελε να είναι εντάξει απέναντι σου θα έπρεπε να ξεκαθαρίσει τη κατάσταση πρωτου μπεις στη διαδικασία να κάνεις τόσες ετοιμασίες και αλλαγές για να τον βρεις....

    Έτσι όπως το διάβασα εγώ θεωρώ ότι αυτός το επεξεργαζοταν να χωρισετε μήνες πριν απλα ίσως δεν είχε τη δύναμη να στο πει . ......

    Γίνεται να θες κάποιον που δεν σε θέλει...Όταν ειδικά με αυτόν τον κάποιον είχατε κάτι και έδειχνε να σε θέλει..

    Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό.....

    Ότι και να σου πούμε τώρα θα είναι κλισε..
    Φρασεις τυπου κάνε πράγματα για σένα, αφιερώσε χρόνο με ανθρώπους που αγαπάς κτλ ξέρεις ότι είναι συμβουλές που θα βοηθήσουν...

    Όλα είναι θέμα χρόνου...ότι εκλεισε άστο να φύγει
    Quote Originally Posted by Freya1012 View Post
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
    Ναι ακριβως οπως τα λέτε η σχέση 2 χρόνων χωρίς υποχρεώσεις κ χωρίς τσακωμούς κ προβλήματα. Δεν ήταν σχέση που δοκιμάστηκε στην πορεία των ετών. Και μέχρι τελευταία στιγμή υπήρχαν σχεδια για ταξιδια. Επίσης να διευκρινίσω οτι 6 μήνες ημασταν από απόσταση κατά την διάρκεια των οποίων στους 3 πηγα να τον δω για 2 βδομάδες και έπειτα ηρθε εκείνος το καλοκαιρι όπου κ ήταν απομακρος.
    Όσον αφορά τν μετανάστευση στο εξωτερικο ήμουν διστακτική και αρνητική αρχικά καθώς το να τα παρατήσω όλα και να φυγω με γέμιζε τρόμο ως προς το αν θα τα καταφέρω εγ επαγγελματικά ιδιαιτέρως σε μια χώρα όπου δεν γνωρίζω καλά την γλώσσα και δεν έχω και συγγενείς όπως ο ίδιος. Και δεν ηθελα και να εξαρτώμαι αποκλειστικά από τον ίδιο καθώς δεν το θεωρώ υγιές. Κ ισως ενδομυχα υπήρχε κ μια μικρη αμφιβολία και για τον ίδιο μηπως συμβεί κάτι και μείνω σε μια ξενη χώρα και δεν ξέρω τι να κανω.
    Παρόλα αυτά θεωρώ πολύ άσχημο το οτι με άφησε να κανω σχέδια και όνειρα και να κανω ετοιμασίες.(Να αφήσω τν δουλεια μου να κάνω εντατικα μαθήματα και μεταφράσεις τα οποία κοστίζουν κ δυστυχώς δεν ειναι ότι έχω την οικονομική άνεση να τα κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη). Θεωρω ότι θ ηταν πιο τίμιο να μου τ πει από κοντά το καλοκαίρι ή έστω οχι τελευταία στιγμή. Αυτό με πλήγωσε περισσότερο από όλα. Αυτή η ξαφνική αλλαγή ενώ 2 μέρες πριν μ ελεγε ανυπομονώ να ερθεις.
    Και ναι μπορεί το πρόβλημα να είναι η επιλογή των συντρόφων όπως λέει κ ο φίλτατος αλλά δυστυχώς δεν μπορουσα να σκεφτω ότι θα φερθεί ετσι. Προφανως έχω ευθύνη που παρασύρθηκα και τον εμπιστεύτηκα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να το ξεπεράσω
    By Antonis8 in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 22-11-2021, 13:06
  2. Δεν μπορώ να την ξεπεράσω
    By Pan29 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 24-02-2020, 04:10
  3. Δε μπορώ να ξεπεράσω το χωρισμό μου
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 16-05-2014, 12:41
  4. Μπορώ να ξεπεράσω την κατάθλιψη;
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-2013, 17:26
  5. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΜΟΝΗ?
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-07-2012, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •