Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους με έντονη προσωπικότητα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122

    Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους με έντονη προσωπικότητα;

    Χαίρετε..

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής...


    Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους με έντονη προσωπικότητα ή έντονο χαρακτήρα;

    Ποια ήταν η εμπειρία σας αν είχατε τέτοιον άνθρωπο; Θετική ή αρνητική;

    Θα θέλατε να υπάρχει αυτός ο φίλος με έντονο χαρακτήρα στη ζωή σας;

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    Αναφέρομαι για τους ανθρώπους που έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

    * Κάνουν πολλές ερωτήσεις

    * Λένε την αλήθεια και δεν φοβούνται να μιλήσουν

    * Ξέρουν τι θέλουν

    * Θέλουν οι σχέσεις τους να έχουν νόημα (φιλικές, ερωτικές κτλ) ή με άλλα λόγια βαθιές σχέσεις

    * Δεν φοβούνται την οικειότητα

    * Μπορούν να δουν αν κάποιος άνθρωπος είναι ψεύτικος, υποκρίνεται ή κρύβει κάτι κτλ

    * Επίσης δεν ανέχονται ανθρώπους που δεν τηρούν τις υποσχέσεις ή που λέει ο λόγος ότι τα λόγια δεν ταιριάζουν με τις πράξεις. Εκτιμούν πολύ όποιος πραγματοποιήσει αυτά που λέει.. Το ίδιο και αυτοί με τη σειρά τους.

    * Βλέπουν το κόσμο με άλλο μάτι. Τα πάντα τα βλέπουν βαθιά και έχουν έντονη προσωπικότητα.. Κάποιοι άνθρωποι δεν το αντέχουν αυτό..και προσπαθούν να το αποφύγουν.

    * Ξέρουν τι θέλουν από τους άλλους ανθρώπους και δεν ανέχονται ή δεν περιμένουν ή ξοδεύουν χρόνο με ανθρώπους που δεν μπορούν ή θέλουν να τους καταλάβουν ή να εκτιμήσουν την αξία τους.

    * Δεν φοβούνται να ρισκάρουν κάποια πράγματα.

    * Δεν γουστάρουν τα επιφανειακά πράγματα, κουτσομπολιό κτλ.

    * Είναι προσεκτικοί για το ποιους ανθρώπους βάζουν στη ζωή τους

    * Σιχαίνονται τον εγωισμό

    * Τους αρέσει να μαθαίνουν πράγματα και είναι ανοιχτόμυαλοι

    * Δεν θέλουν ή ψάχνουν προσοχή όπως κάνουν κάποιοι..
    Last edited by DragonHeart; 12-01-2021 at 16:24. Reason: Added more information

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Τι εννοείς έντονη προσωπικότητα? Πρέπει να το ορίζεις.

    Αν εννοείς να φωνάζουν πολύ σε σημείο αγένειας, να κάνουν του κεφαλιού τους κτλ, να μην ακούνε τη γνώμη των άλλων, να είναι απόλυτοι η να έχουν χαρακτήρα που να οδηγεί στα παραπάνω, προσωπικά δεν έχω καλή άποψη ούτε ποτέ είχα φιλους.

    Αν εννοείς ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν με πάθος σε κάποια πράγματα και τα υπερασπίζονται επίσης με πολύ πάθος, τότε ναι έχω φίλους και σου λέω ότι είναι καλό να έχεις τέτοιους ανθρώπους γύρω σου. Εξαρτάται βέβαια και από το δικό σου χαρακτήρα. Αν είσαι ανεχκτικος, τότε Ξένια οκ. Αν όχι,δύσκολα θα συμβιωσετε νομιζω

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μπορεί κάποιος να έχει έντονη προσωπικότητα και όπου βρίσκεται να δημιουργεί μια ευχαριστη ατμόσφαιρα και άλλος με έντονη προσωπικότητα να δημιουργεί ένα δυσάρεστο κλίμα. Εξαρτάται τι έχει μέσα του ο κάθε άνθρωπος. Το αν είναι έντονη προσωπικότητα η όχι έχει να κάνει με το πως εκφράζει αυτό που ήδη είναι μέσα του. Έτσι νομίζω εγώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Τι εννοείς έντονη προσωπικότητα? Πρέπει να το ορίζεις.

    αν εννοείς ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν με πάθος σε κάποια πράγματα και τα υπερασπίζονται επίσης με πολύ πάθος, τότε ναι έχω φίλους και σου λέω ότι είναι καλό να έχεις τέτοιους ανθρώπους γύρω σου.
    αυτη την διευκρινηση θελω ,............................... αν εννοεις αυτο που νομιζω , δλδ. πολυ δυναμικους ανθρωπους , που κι αυτο ειναι πολυ σχετικο, εχουν μια ταση για αυταρχισμο και δογματισμο........αλλα παντα εξαρταται απο ποιους εννοεις ' εντονη προσωπικοτητα ' ........... δεν το θεωρω προσον , παρα μονον για τον-ην ιδια , αν εννοεις αυτο που νομιζω, ηξερα πολυ καλα εναν τετοιον ανθρωπο......οχι, δεν θα τον ηθελα ξανα στην ζωη μου , δεν μαρεσει η δογματικοτητα , αυταρχισμος , νευρα ( οταν διαφωνεις μαζι τους ) , αλαζονεια ........θελω διαλλακτικους ανθρωπους , οπως ειμαι κι εγω , αλλωστε οι ομοιοι μας ελκυουν .......

    ουτε αντεχω τους παθητικους ανθρωπους , τους πολυλογαδες , τους ξερω-καλυτερα-απο-σενα .......
    Last edited by Macgyver; 12-01-2021 at 09:58.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Οι έντονοι χαρακτήρες είναι συνήθως αυτοί που ξεχωρίζουν σε μία ομάδα ανθρώπων, για το λόγο ότι εκφράζονται έντονα.
    Ωστόσο, υπάρχει μία άλλη σειρά χαρακτηριστικών που καθορίζουν το αν κάποιος με έντονο χαρακτήρα είναι αποδεκτός από μια ομάδα.
    Πάντως ζούμε σε μια κοινωνία, θεωρώ που εκ πρώτης όψεως, ο έντονος χαρακτήρας θαυμάζεται περισσότερο σαν στερεότυπο.
    Δηλαδή πολλοί άνθρωποι θέλουν να έχουν έντονο χαρακτήρα και να μην είναι ήπιοι. Ίσως φταίνε και οι ταινίες και οι σειρές που προβάλλουν διαρκώς ήρωες με έντονες προσωπικότητες.
    Για μένα, το καλύτερο είναι κάποιος να βρίσκεται στη μέση. Δηλαδή σε κάποιες στιγμές ένας άνθρωπος να είναι έντονος και σε άλλες πιο ήπιος.
    Αν μονίμως κάποιος είναι έντονος, από ένα σημείο και μετά κουράζει και δυσκολευεται στις σχέσεις γιατί όλα χρειάζονται ισορροπία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

    Ας διευκρινίσω λίγο παραπάνω για το τι εννοώ περί έντονης προσωπικότητας ή χαρακτήρα.

    Αναφέρομαι για τους ανθρώπους που έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

    * Κάνουν πολλές ερωτήσεις

    * Λένε την αλήθεια και δεν φοβούνται να μιλήσουν

    * Ξέρουν τι θέλουν

    * Θέλουν οι σχέσεις τους να έχουν νόημα (φιλικές, ερωτικές κτλ) ή με άλλα λόγια βαθιές σχέσεις

    * Δεν φοβούνται την οικειότητα

    * Μπορούν να δουν αν κάποιος άνθρωπος είναι ψεύτικος, υποκρίνεται ή κρύβει κάτι κτλ

    * Επίσης δεν ανέχονται ανθρώπους που δεν τηρούν τις υποσχέσεις ή που λέει ο λόγος ότι τα λόγια δεν ταιριάζουν με τις πράξεις. Εκτιμούν πολύ όποιος πραγματοποιήσει αυτά που λέει.. Το ίδιο και αυτοί με τη σειρά τους.

    * Βλέπουν το κόσμο με άλλο μάτι. Τα πάντα τα βλέπουν βαθιά και έχουν έντονη προσωπικότητα.. Κάποιοι άνθρωποι δεν το αντέχουν αυτό..και προσπαθούν να το αποφύγουν.

    * Ξέρουν τι θέλουν από τους άλλους ανθρώπους και δεν ανέχονται ή δεν περιμένουν ή ξοδεύουν χρόνο με ανθρώπους που δεν μπορούν ή θέλουν να τους καταλάβουν ή να εκτιμήσουν την αξία τους.

    * Δεν φοβούνται να ρισκάρουν κάποια πράγματα.

    * Δεν γουστάρουν τα επιφανειακά πράγματα, κουτσομπολιό κτλ.

    * Είναι προσεκτικοί για το ποιους ανθρώπους βάζουν στη ζωή τους

    * Σιχαίνονται τον εγωισμό

    * Τους αρέσει να μαθαίνουν πράγματα και είναι ανοιχτόμυαλοι

    * Δεν θέλουν ή ψάχνουν προσοχή όπως κάνουν κάποιοι..

    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλά πιστεύω ότι έχει καλύψει κάποια ερωτήματα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
    Ας διευκρινίσω λίγο παραπάνω για το τι εννοώ περί έντονης προσωπικότητας ή χαρακτήρα.
    Αναφέρομαι για τους ανθρώπους που έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

    * Λένε την αλήθεια και δεν φοβούνται να μιλήσουν
    * Ξέρουν τι θέλουν
    * Θέλουν οι σχέσεις τους να έχουν νόημα (φιλικές, ερωτικές κτλ) ή με άλλα λόγια βαθιές σχέσεις
    * Μπορούν να δουν αν κάποιος άνθρωπος είναι ψεύτικος, υποκρίνεται ή κρύβει κάτι κτλ
    * Επίσης δεν ανέχονται ανθρώπους που δεν τηρούν τις υποσχέσεις ή που λέει ο λόγος ότι τα λόγια δεν ταιριάζουν με τις πράξεις. Εκτιμούν πολύ όποιος πραγματοποιήσει αυτά που λέει.. Το ίδιο και αυτοί με τη σειρά τους.
    * Ξέρουν τι θέλουν από τους άλλους ανθρώπους και δεν ανέχονται ή δεν περιμένουν ή ξοδεύουν χρόνο με ανθρώπους που δεν μπορούν ή θέλουν να τους καταλάβουν ή να εκτιμήσουν την αξία τους.
    * Δεν γουστάρουν τα επιφανειακά πράγματα, κουτσομπολιό κτλ.
    * Είναι προσεκτικοί για το ποιους ανθρώπους βάζουν στη ζωή τους
    * Τους αρέσει να μαθαίνουν πράγματα και είναι ανοιχτόμυαλοι

    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλά πιστεύω ότι έχει καλύψει κάποια ερωτήματα..
    μονο αυτα θεωρω οτι ειναι χαρακτηριστικα ενος ανθρωπου με εντονη προσωπικοτητα , κατ εμε παντα , ταλλα που απεκλεισα, οχι,.........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

    Ας διευκρινίσω λίγο παραπάνω για το τι εννοώ περί έντονης προσωπικότητας ή χαρακτήρα.

    Αναφέρομαι για τους ανθρώπους που έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

    * Κάνουν πολλές ερωτήσεις

    * Λένε την αλήθεια και δεν φοβούνται να μιλήσουν

    * Ξέρουν τι θέλουν

    * Θέλουν οι σχέσεις τους να έχουν νόημα (φιλικές, ερωτικές κτλ) ή με άλλα λόγια βαθιές σχέσεις

    * Δεν φοβούνται την οικειότητα

    * Μπορούν να δουν αν κάποιος άνθρωπος είναι ψεύτικος, υποκρίνεται ή κρύβει κάτι κτλ

    * Επίσης δεν ανέχονται ανθρώπους που δεν τηρούν τις υποσχέσεις ή που λέει ο λόγος ότι τα λόγια δεν ταιριάζουν με τις πράξεις. Εκτιμούν πολύ όποιος πραγματοποιήσει αυτά που λέει.. Το ίδιο και αυτοί με τη σειρά τους.

    * Βλέπουν το κόσμο με άλλο μάτι. Τα πάντα τα βλέπουν βαθιά και έχουν έντονη προσωπικότητα.. Κάποιοι άνθρωποι δεν το αντέχουν αυτό..και προσπαθούν να το αποφύγουν.

    * Ξέρουν τι θέλουν από τους άλλους ανθρώπους και δεν ανέχονται ή δεν περιμένουν ή ξοδεύουν χρόνο με ανθρώπους που δεν μπορούν ή θέλουν να τους καταλάβουν ή να εκτιμήσουν την αξία τους.

    * Δεν φοβούνται να ρισκάρουν κάποια πράγματα.

    * Δεν γουστάρουν τα επιφανειακά πράγματα, κουτσομπολιό κτλ.

    * Είναι προσεκτικοί για το ποιους ανθρώπους βάζουν στη ζωή τους

    * Σιχαίνονται τον εγωισμό

    * Τους αρέσει να μαθαίνουν πράγματα και είναι ανοιχτόμυαλοι

    * Δεν θέλουν ή ψάχνουν προσοχή όπως κάνουν κάποιοι..

    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλά πιστεύω ότι έχει καλύψει κάποια ερωτήματα..
    Είναι οι μόνοι άνθρωποι νομίζω που μπορείς να κάνεις πλέον αληθινή σχέση ..
    Πολύ σπάνιο να βρεις όλα αυτά μαζεμένα σε ένα μόνο .

    Αλλά αν τα βρεις κοίτα να τον κρατήσεις στην ζωή σου αξίζει ,αρκεί όμως να είσαι και εσύ άνθρωπος να μπορείς να δεχτείς τέτοιους ανθρώπους, εξίσου δύσκολο και αυτό ...

    Δύσκολα πλέον θέλουν κάποιοι μια τέτοια προσωπικότητα δίπλα τους γιατί ίσως νομίζουν ότι έτσι θα ζούνε πάντα στην σκιά αυτών των ανθρώπων ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

    Ας διευκρινίσω λίγο παραπάνω για το τι εννοώ περί έντονης προσωπικότητας ή χαρακτήρα.

    Αναφέρομαι για τους ανθρώπους που έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

    * Κάνουν πολλές ερωτήσεις

    * Λένε την αλήθεια και δεν φοβούνται να μιλήσουν

    * Ξέρουν τι θέλουν

    * Θέλουν οι σχέσεις τους να έχουν νόημα (φιλικές, ερωτικές κτλ) ή με άλλα λόγια βαθιές σχέσεις

    * Δεν φοβούνται την οικειότητα

    * Μπορούν να δουν αν κάποιος άνθρωπος είναι ψεύτικος, υποκρίνεται ή κρύβει κάτι κτλ

    * Επίσης δεν ανέχονται ανθρώπους που δεν τηρούν τις υποσχέσεις ή που λέει ο λόγος ότι τα λόγια δεν ταιριάζουν με τις πράξεις. Εκτιμούν πολύ όποιος πραγματοποιήσει αυτά που λέει.. Το ίδιο και αυτοί με τη σειρά τους.

    * Βλέπουν το κόσμο με άλλο μάτι. Τα πάντα τα βλέπουν βαθιά και έχουν έντονη προσωπικότητα.. Κάποιοι άνθρωποι δεν το αντέχουν αυτό..και προσπαθούν να το αποφύγουν.

    * Ξέρουν τι θέλουν από τους άλλους ανθρώπους και δεν ανέχονται ή δεν περιμένουν ή ξοδεύουν χρόνο με ανθρώπους που δεν μπορούν ή θέλουν να τους καταλάβουν ή να εκτιμήσουν την αξία τους.

    * Δεν φοβούνται να ρισκάρουν κάποια πράγματα.

    * Δεν γουστάρουν τα επιφανειακά πράγματα, κουτσομπολιό κτλ.

    * Είναι προσεκτικοί για το ποιους ανθρώπους βάζουν στη ζωή τους

    * Σιχαίνονται τον εγωισμό

    * Τους αρέσει να μαθαίνουν πράγματα και είναι ανοιχτόμυαλοι

    * Δεν θέλουν ή ψάχνουν προσοχή όπως κάνουν κάποιοι..

    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλά πιστεύω ότι έχει καλύψει κάποια ερωτήματα..
    Οι λεγόμενοι "σταρατοι άνθρωποι"....
    Ειναι ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει ποτέ. ΑΛΛΆ δεν είναι εύκολο να ζεις μαζί τους, για να μην πω είναι έως πολύ δύσκολο.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Elenia781
    Guest
    Ολα αυτα που περιγραφεις δειχνουν τους ανθρωπους που εχουν αυτοπεποιθηση, και αυτη παρεξηγειται. Ειναι δραστηριοι κυνηγουν τις ευκαιριες ή τις δημιουργουν. Εχουν σιγουρια και σκοπο στην ζωη τους. Επισης μια εντονη προσωπικοτητα θα την αισθανθεις μεσα σε εναν χωρο, κανουν μπαμ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Νομιζω οτι αυτα τα στοιχεια που ανεφερες ειναι ιδιοτητες ενος ωριμου συναισθηματικα ανθρωπου και οχι εντονης προσωπικοτητας.συνηθως οι ανθρωποι με αυτα τα χαρακτηριστικα δεν προκαλουν ουτε μπλεκονται σε φασαριες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αυμφωνώ με ελ.γκρε , είναι όλα αυτά που θα 'θελε να έχει κάποιος και προσπαθεί να αποκτήσει στον χαρατκήρα του, δηλαδή.
    δεν γεννιέσαι έτσι, εκπαιδεύεσαι, ας πούμε.
    έντονη προσωπικότητα εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέμε "ταμπεραμέντο", πληθωρικός χαρακτήρας καλύτερα; διαχυτικός; επιβλητικός; έντονη προσωπικότητα; χμ. εγώ βαριέμαι τις φωνές και τα σουξου μουξου φαντεζί και μεγάλα λόγια και ψυχή της παρέας.
    δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Τι εννοείς έντονη προσωπικότητα? Πρέπει να το ορίζεις.

    Αν εννοείς να φωνάζουν πολύ σε σημείο αγένειας, να κάνουν του κεφαλιού τους κτλ, να μην ακούνε τη γνώμη των άλλων, να είναι απόλυτοι η να έχουν χαρακτήρα που να οδηγεί στα παραπάνω, προσωπικά δεν έχω καλή άποψη ούτε ποτέ είχα φιλους.

    Αν εννοείς ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν με πάθος σε κάποια πράγματα και τα υπερασπίζονται επίσης με πολύ πάθος, τότε ναι έχω φίλους και σου λέω ότι είναι καλό να έχεις τέτοιους ανθρώπους γύρω σου. Εξαρτάται βέβαια και από το δικό σου χαρακτήρα. Αν είσαι ανεχκτικος, τότε Ξένια οκ. Αν όχι,δύσκολα θα συμβιωσετε νομιζω
    Το δεύτερο κυρίως γιατί αυτοί είναι που έχουν κάπως έντονη προσωπικότητα.. Για το πρώτο καμία σχέση... αυτοί οι άνθρωποι είναι απλά αγενέστατοι και μακριά από αυτούς... γιατί δεν ξέρουν τι θέλουν κιόλας κτλ

    Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κανέναν με τέτοια προσωπικότητα... Τα άτομα που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα κοίταζαν την πάρτη τους και δεν νοιάζονταν...

    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Μπορεί κάποιος να έχει έντονη προσωπικότητα και όπου βρίσκεται να δημιουργεί μια ευχαριστη ατμόσφαιρα και άλλος με έντονη προσωπικότητα να δημιουργεί ένα δυσάρεστο κλίμα. Εξαρτάται τι έχει μέσα του ο κάθε άνθρωπος. Το αν είναι έντονη προσωπικότητα η όχι έχει να κάνει με το πως εκφράζει αυτό που ήδη είναι μέσα του. Έτσι νομίζω εγώ.
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Νομιζω οτι αυτα τα στοιχεια που ανεφερες ειναι ιδιοτητες ενος ωριμου συναισθηματικα ανθρωπου και οχι εντονης προσωπικοτητας.συνηθως οι ανθρωποι με αυτα τα χαρακτηριστικα δεν προκαλουν ουτε μπλεκονται σε φασαριες.
    Πιθανόν να είναι αυτά που λες δηλαδή ανάλογα με το πως έχει μεγαλώσει αν και ίσως όμως μην ισχύει πλήρως..

    Αυτά που έχω κοιτάξει λένε ότι είναι χαρακτηριστικά έντονου χαρακτήρα.. Προφανώς οι ώριμοι τα έχουν αυτά πιστεύω.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτη την διευκρινηση θελω ,............................... αν εννοεις αυτο που νομιζω , δλδ. πολυ δυναμικους ανθρωπους , που κι αυτο ειναι πολυ σχετικο, εχουν μια ταση για αυταρχισμο και δογματισμο........αλλα παντα εξαρταται απο ποιους εννοεις ' εντονη προσωπικοτητα ' ........... δεν το θεωρω προσον , παρα μονον για τον-ην ιδια , αν εννοεις αυτο που νομιζω, ηξερα πολυ καλα εναν τετοιον ανθρωπο......οχι, δεν θα τον ηθελα ξανα στην ζωη μου , δεν μαρεσει η δογματικοτητα , αυταρχισμος , νευρα ( οταν διαφωνεις μαζι τους ) , αλαζονεια ........θελω διαλλακτικους ανθρωπους , οπως ειμαι κι εγω , αλλωστε οι ομοιοι μας ελκυουν .......

    ουτε αντεχω τους παθητικους ανθρωπους , τους πολυλογαδες , τους ξερω-καλυτερα-απο-σενα .......
    Ακόμα και ένας δυναμικός άνθρωπος αν είναι ώριμος δεν νομίζω να έκαναν αυτά που λες αλλά υπάρχουν τέτοιοι και τύποι. Αυτούς που λες εσύ είναι οι αγενέστατοι και ανώριμοι άνθρωποι που κοιτάνε την πάρτη τους και δεν νοιάζονται για τους άλλους.

    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Οι έντονοι χαρακτήρες είναι συνήθως αυτοί που ξεχωρίζουν σε μία ομάδα ανθρώπων, για το λόγο ότι εκφράζονται έντονα.
    Ωστόσο, υπάρχει μία άλλη σειρά χαρακτηριστικών που καθορίζουν το αν κάποιος με έντονο χαρακτήρα είναι αποδεκτός από μια ομάδα.
    Πάντως ζούμε σε μια κοινωνία, θεωρώ που εκ πρώτης όψεως, ο έντονος χαρακτήρας θαυμάζεται περισσότερο σαν στερεότυπο.
    Δηλαδή πολλοί άνθρωποι θέλουν να έχουν έντονο χαρακτήρα και να μην είναι ήπιοι. Ίσως φταίνε και οι ταινίες και οι σειρές που προβάλλουν διαρκώς ήρωες με έντονες προσωπικότητες.
    Για μένα, το καλύτερο είναι κάποιος να βρίσκεται στη μέση. Δηλαδή σε κάποιες στιγμές ένας άνθρωπος να είναι έντονος και σε άλλες πιο ήπιος.
    Αν μονίμως κάποιος είναι έντονος, από ένα σημείο και μετά κουράζει και δυσκολευεται στις σχέσεις γιατί όλα χρειάζονται ισορροπία.
    Κατάλαβα.. μάλλον ανήκω και εγώ σε αυτούς που έχουν ή εκφράζονται έντονα.
    Βέβαια δεν έχω γίνει ποτέ αποδεκτός από τα άτομα που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα ή ξέρω. Όλοι με έκριναν για αυτά που έκανα κτλ..
    Δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία όπου ο κόσμος πιστεύει στα στερεότυπα και άλλα τόσα που δεν κάνουν καλό αλλά τι να πεις..
    Αυτοί που λες μάλλον είναι οι άνθρωποι που μιμούνται και δεν έχουν αληθινό χαρακτήρα.. Κάποιοι πιστεύουν τα ψεύτικα όπως ταινίες κτλ. Σαφώς πιθανόν να έχεις δίκιο για την ισορροπία.. γιατί το έχω παρατηρήσει ότι οι επιφανειακοί άνθρωποι δεν το αντέχουν αυτό...

    Τέλος πάντων.

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Είναι οι μόνοι άνθρωποι νομίζω που μπορείς να κάνεις πλέον αληθινή σχέση ..
    Πολύ σπάνιο να βρεις όλα αυτά μαζεμένα σε ένα μόνο .

    Αλλά αν τα βρεις κοίτα να τον κρατήσεις στην ζωή σου αξίζει ,αρκεί όμως να είσαι και εσύ άνθρωπος να μπορείς να δεχτείς τέτοιους ανθρώπους, εξίσου δύσκολο και αυτό ...

    Δύσκολα πλέον θέλουν κάποιοι μια τέτοια προσωπικότητα δίπλα τους γιατί ίσως νομίζουν ότι έτσι θα ζούνε πάντα στην σκιά αυτών των ανθρώπων ...
    Ναι πιστεύω ότι είναι οι πραγματικοί άνθρωποι με τους οποίους θα μπορούσες να αναπτύξεις μια αληθινή σχέση αλλά είναι πολύ σπάνιο να βρεις τέτοιους... :(

    Πάντως από ότι έχω κοιτάξει και από έρευνες αλλά και από εμπειρία ο χαρακτήρας μου είναι τελείως διαφορετικός από όλους τους άλλους.

    Δεν έχω βρει κανέναν αλλά αν κάποτε βρω τέτοιον άνθρωπο θα προσπαθήσω να τον κρατήσω αν το θέλει και αυτός βέβαια. Δέχομαι αληθινούς ανθρώπους.. Τους ψεύτικους, υποκριτές, που κοιτάνε την πάρτη τους κτλ δεν θέλω.

    Έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι επιφανειακοί και δεν δέχονται τέτοια άτομα.. ίσως γιατί καθρεπτίζουν την συμπεριφορά τους; Ποιος ξέρει...

    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Οι λεγόμενοι "σταρατοι άνθρωποι"....
    Ειναι ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει ποτέ. ΑΛΛΆ δεν είναι εύκολο να ζεις μαζί τους, για να μην πω είναι έως πολύ δύσκολο.
    Δεν έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής τέτοιο άτομο για να ξέρω πλήρως.. Το μόνο που ξέρω είναι ότι εγώ σαν άτομο είμαι πολύ δύσκολος και δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό...

    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ολα αυτα που περιγραφεις δειχνουν τους ανθρωπους που εχουν αυτοπεποιθηση, και αυτη παρεξηγειται. Ειναι δραστηριοι κυνηγουν τις ευκαιριες ή τις δημιουργουν. Εχουν σιγουρια και σκοπο στην ζωη τους. Επισης μια εντονη προσωπικοτητα θα την αισθανθεις μεσα σε εναν χωρο, κανουν μπαμ
    Δεν ξέρω αν είναι αυτά που λες αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι και αυτά. Μάλλον θα πρέπει να το βιώσω για να μπορώ να εκφράσω μια άποψη..

    Quote Originally Posted by user View Post
    αυμφωνώ με ελ.γκρε , είναι όλα αυτά που θα 'θελε να έχει κάποιος και προσπαθεί να αποκτήσει στον χαρατκήρα του, δηλαδή.
    δεν γεννιέσαι έτσι, εκπαιδεύεσαι, ας πούμε.
    έντονη προσωπικότητα εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέμε "ταμπεραμέντο", πληθωρικός χαρακτήρας καλύτερα; διαχυτικός; επιβλητικός; έντονη προσωπικότητα; χμ. εγώ βαριέμαι τις φωνές και τα σουξου μουξου φαντεζί και μεγάλα λόγια και ψυχή της παρέας.
    δεν ξέρω αν σε κάλυψα.
    Μάλλον είναι σωστό και λάθος παράλληλα γιατί θεωρώ ότι υπάρχουν και άτομα που γεννιούνται με τέτοιο χαρακτήρα και όχι καθαρά από εκπαίδευση.

    Δεν νομίζω να είναι τα παραπάνω που λες αλλά φαντάζομαι θα εννοείς τους ψεύτικους. Ξέρω ότι οι άνθρωποι που έχουν έντονο χαρακτήρα έχουν και μια ευαισθησία και θέλουν να βοηθάνε τους άλλους. Μιλάω φυσικά για τους πραγματικούς.

    Μην ανησυχείς για την κάλυψη. Συζητάμε απλώς για να δούμε τις απόψεις και τις εμπειρίες διαφόρων. :)

    Ευχαριστώ και πάλι όλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Θεματοθετη νομίζω ότι είναι καλό να έχεις τέτοιους ανθρώπους στη ζωή σου. Κοίτα, πάντα θεωρούσα ότι το παν στη ζωή είναι η μεσότητα. Σε όλα δηλαδή να έχεις ένα όριο. Γιατί ακόμα και τα καλά χαρακτηριστικά που έχει κάποιος αν σε αυτά δεν έχει όριο, τότε ίσως γίνουν και αρνητικά. Αν λοιπόν όλα αυτά που περιγράφεις τα έχει κάποιος σε ένα όριο, τότε όλα καλά. Αν πάλι ξεπερνά τα όρια πχ της οικειότητας και παίζετε ξύλο ας πούμε για πλάκα, τότε είναι λάθος να ασχολεισαι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής...
    * Σιχαίνονται τον εγωισμό
    ..
    θα σταθω σε αυτο το χαρακτηριστικο, πραματικα υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος που να μην ειναι εγωιστης ? δεν νομιζω , ολοι ειμαστε εγωιστες , ολοι εχουμε τον εαυτο μας υπερανω ολων , και καποιοι τον εχουν περι πολλου , αδικως φυσικα , αλλα ειναι ιδιον της ανθρωπινης φυσης ο εγωισμος ....... αυτοι που τον εχουν υπερμετρο, αργα η γρηγορα γινονται αντιληπτοι απο τους αλλους , και τους απομακρυνουν ............

    ασχετος ειναι ο εγωισμος με την εντονη προσωπικοτητα , τελειως ........με την επιγνωση της θνητοτητας μας , με οτι αυτο συνεπαγεται, ειναι σχετικος ......

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η σχέση με τους ανθρώπους
    By DragonHeart in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-06-2020, 17:13
  2. Ειμαι απο τους ανθρωπους...
    By Mauroslosk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2017, 03:43
  3. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 18:28
  4. τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;
    By Anna Mar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 21-04-2016, 12:34
  5. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •