αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43

    αντικαταθλιπτικά

    Θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας, πόσο καιρό κάνουν τα αντικαταθλιπτικά να δράσουν πλήρως. Εγώ είμαι σε θεραπεία με seroxat 2,5 μήνες. Έχω δει βελτίωση αλλά θα ήθελα να μάθω αν χρειάζονται και άλλο χρόνο. Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εμένα άργησαν να με πιάσουν στους 6 μήνες και αφού αυξήσαμε δόση.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Γιατί τα παίρνεις εσύ medussa; εγώ για αγχώδη διαταραχή και ιδεοληψίες. Πάνω στο 2μηνο άρχισαν να δρουν σε εμένα και να νιώθω αρκετά καλύτερα χωρίς άγχος, κρίσεις πανικού και κακή διάθεση. Αυτό που επιμένει είναι οι ιδεοληψίες και σκέφτομαι αν έχω και άλλο περιθώριο για βελτίωση...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω τα παράτησα στους δύο μηνες και δε πα να λεγε ο γιατρός ότι ήθελε!
    Βοήθησαν στην αρχη (μετά την πρώτη βδομάδα και για 1-2 βδομάδες) και μετα τίποτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Πάντως γις ιδψ η δόση είναι 40mg αν θυμάμαι καλά στο seroxat. Εσύ πόσα mg παίρνεις τώρα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ έχω αγχώδη διαταραχή και κυρίως αρρωστοφοβία με έντονα σωματικά συμπτώματα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Εγώ παίρνω 30mg. Μου είπε ο γιατρός πως θα το πάμε μέχρι 30 δε θεώρησε πως χρειάζομαι παραπάνω αλλά θα τον ξανά δω σε ένα μήνα οπότε θα δω τι θα μου πει και αν έχω ακόμα συμπτώματα φαντάζομαι πως ίσως το αυξήσει... εσύ παίρνεις αντικαταθλιπτικά; σε πόσο καιρό σου πέρασαν τα συμπτώματα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Με το σεροξατ σίγουρα πάνω από δύο μήνες και στους 5 ένιωσα ότι δεν έχει κάτι παραπάνω να μου δώσει και το σταμάτησα σταδιακά. Βέβαια εγώ το πήρα στα 20mg και δεν ήθελα αύξηση δόσης λόγο παρενεργειών κυρίως στο κομμάτι της λίμπιντο και της στύσης που επέμειναν ως παρενέργειες.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Κατάλαβα... η αλήθεια είναι πως με έχει βοηθήσει αρκετά το συγκεκριμένο χάπι. Απλά επιμένει το αίσθημα αποπραγματοποίησης - αποπροσωποποίησης που με ταλαιπωρεί και ελπίζω με τον καιρό να φύγει..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by renia77 View Post
    Θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία Pokemon Infinite Fusion σας, πόσο καιρό κάνουν τα αντικαταθλιπτικά να δράσουν πλήρως. Εγώ είμαι σε θεραπεία με seroxat 2,5 μήνες. Έχω δει βελτίωση αλλά θα ήθελα να μάθω αν χρειάζονται και άλλο χρόνο. Ευχαριστώ

    Η δράση των αντικαταθλιπτικών φαρμάκων ποικίλλει από άτομο σε άτομο, και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως:

    Το είδος του αντικαταθλιπτικού: Κάθε αντικαταθλιπτικό έχει διαφορετικό μηχανισμό δράσης και μπορεί να χρειαστεί διαφορετικό χρόνο για να φτάσει στο μέγιστο θεραπευτικό αποτέλεσμα.
    Η βαρύτητα της κατάθλιψης: Σε πιο σοβαρές περιπτώσεις, η βελτίωση μπορεί να αργήσει περισσότερο.
    Η ατομική βιολογία: Ο οργανισμός του κάθε ατόμου ανταποκρίνεται διαφορετικά στα αντικαταθλιπτικά.
    Η δοσολογία: Η κατάλληλη δοσολογία είναι απαραίτητη για την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου.
    Γενικά, οι περισσότεροι άνθρωποι αρχίζουν να νιώθουν μια μικρή βελτίωση στις πρώτες 2-4 εβδομάδες από την έναρξη της θεραπείας. Η πλήρης δράση, όμως, μπορεί να χρειαστεί 6-8 εβδομάδες, ή και περισσότερο σε κάποιες περιπτώσεις.

    Στην περίπτωσή σας, εφόσον λαμβάνετε Seroxat (παροξετίνη) εδώ και 2,5 μήνες και έχετε δει βελτίωση, είναι πιθανό να νιώσετε ακόμα μεγαλύτερη ωφέλεια με την πάροδο του χρόνου.

    Συμβουλές:

    Επικοινωνήστε με τον ψυχίατρό σας: Είναι σημαντικό να ενημερώνετε τον ψυχίατρό σας για την πρόοδό σας και τυχόν ερωτήματα ή ανησυχίες που έχετε.
    Να είστε υπομονετικοί: Η θεραπεία της κατάθλιψης χρειάζεται χρόνο. Μην απογοητεύεστε αν δεν νιώσετε άμεσα αποτελέσματα.
    Να τηρείτε την αγωγή σας: Είναι πολύ σημαντικό να λαμβάνετε τα φάρμακά σας όπως σας έχει συνταγογραφήσει ο ψυχίατρός σας, χωρίς να παραλείπετε δόσεις.
    Να υιοθετήσετε υγιεινό τρόπο ζωής: Η υγιεινή διατροφή, η άσκηση και ο επαρκής ύπνος μπορούν να ενισχύσουν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας.
    Εύχομαι καλή συνέχεια στη θεραπεία σας!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by helendam View Post
    Η δράση των αντικαταθλιπτικών φαρμάκων ποικίλλει από άτομο σε άτομο, και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως:

    Το είδος του αντικαταθλιπτικού: Κάθε αντικαταθλιπτικό έχει διαφορετικό μηχανισμό δράσης και μπορεί να χρειαστεί διαφορετικό χρόνο για να φτάσει στο μέγιστο θεραπευτικό αποτέλεσμα.
    Η βαρύτητα της κατάθλιψης: Σε πιο σοβαρές περιπτώσεις, η βελτίωση μπορεί να αργήσει περισσότερο.
    Η ατομική βιολογία: Ο οργανισμός του κάθε ατόμου ανταποκρίνεται διαφορετικά στα αντικαταθλιπτικά.
    Η δοσολογία: Η κατάλληλη δοσολογία είναι απαραίτητη για την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου.
    Γενικά, οι περισσότεροι άνθρωποι αρχίζουν να νιώθουν μια μικρή βελτίωση στις πρώτες 2-4 εβδομάδες από την έναρξη της θεραπείας. Η πλήρης δράση, όμως, μπορεί να χρειαστεί 6-8 εβδομάδες, ή και περισσότερο σε κάποιες περιπτώσεις.

    Στην περίπτωσή σας, εφόσον λαμβάνετε Seroxat (παροξετίνη) εδώ και 2,5 μήνες και έχετε δει βελτίωση, είναι πιθανό να νιώσετε ακόμα μεγαλύτερη ωφέλεια με την πάροδο του χρόνου.

    Συμβουλές:

    Επικοινωνήστε με τον ψυχίατρό σας: Είναι σημαντικό να ενημερώνετε τον ψυχίατρό σας για την πρόοδό σας και τυχόν ερωτήματα ή ανησυχίες που έχετε.
    Να είστε υπομονετικοί: Η θεραπεία της κατάθλιψης χρειάζεται χρόνο. Μην απογοητεύεστε αν δεν νιώσετε άμεσα αποτελέσματα.
    Να τηρείτε την αγωγή σας: Είναι πολύ σημαντικό να λαμβάνετε τα φάρμακά σας όπως σας έχει συνταγογραφήσει ο ψυχίατρός σας, χωρίς να παραλείπετε δόσεις.
    Να υιοθετήσετε υγιεινό τρόπο ζωής: Η υγιεινή διατροφή, η άσκηση και ο επαρκής ύπνος μπορούν να ενισχύσουν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας.
    Εύχομαι καλή συνέχεια στη θεραπεία σας!
    να σαι καλά ευχαριστούμε

    σε τμήμα μάρκετινγκ δουλεύεις?

    από το χαρτί των παρενεργειών το διάβασες όλο αυτό?

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικά
    By matamatoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 16-03-2021, 09:28
  2. Αντικαταθλιπτικα
    By sophia4879 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2020, 02:25
  3. Αντικαταθλιπτικά
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2020, 18:24
  4. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 04:42
  5. Αντικαταθλιπτικά
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-05-2007, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •