Ψυχωση-αρνητικα συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Ψυχωση-αρνητικα συμπτώματα

    Καλησπέρα παιδιά.Πασχω από ψυχωσικο σύνδρομο και είμαι σε θεραπεία effexor450mg και abilify 30mg.ηθελα να ρωτήσω αν τα αρνητικά συμπτωματα φεύγουν με τον καιρό όπως αλογια,ανηδονια απαθεια, απουσία όρεξης για ζωη, συναισθημάτων,διαυγειας, ελλειπες λεξιλόγιο σε συζητησεις κ.α.Τα έχω όλα αυτά και μου βάζουν φρένο σε πολλούς τομείς της ζωής μου.Ειμαι 27 χρονών και νιώθω να χάνονται τα καλύτερα μου χρόνια για μια κολο αρρώστια και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    σιγα σιγα φευγουν υπομονη και θα συνέρθεις απλα μπορει να παρουν λιγο καιρο παραπανω

  3. #3
    xaka10
    Guest
    τα 3 πρωτα χρονια ειχα ολα αυτα που λες ελλειπες λεξιλογιο και τα σχετικα τωρα ειμαι μια χαρα οσον αφορα αυτο το κομματι απλα επειδη εκοψα τα χαπια για καποια περιοδο εχω ακομη θετικα συμπτωματα που ειναι και τα χειροτερα οποτε συμβουλη μου μην κοψεις ποτε τα χαπια οτι και να σου λενε οι γιατροι και θα χεις αριστη πορεια. και ξερω εναν κυριο με ψυχωση σχιζοφρενεια για την ακρίβεια που ειναι τωρα 54 ετων με 55 ετων που αρρωστησε οπως και συ στα 27 του χρονια μετα απο πιεση στον στρατο ιδια περιπτωση με την δικη σου νοσηλευτηκε και τωρα που ειναι 54 ετων δεν του φαινεται με τιποτε οτι εχει σχιζοφρενεια λιγο μελαγχολικος φαινεται και ομως δουλεψε καποια χρονια βγηκε νωρις στην συνταξη λογω της παθησης του οποτε απολαμβανει ολα τα οφελη του συνταξιουχου και σε σχετικα νεαρη ηλικια για συνταξη μενει μονος του δηλαδη ειναι ανεξαρτητος εχει χασει και τους 2 του γονεις τον πατερα του πριν 10 χρονια και την μανα του πριν 3 χρονια παιρνει ανελλιπως τα φαρμακα του γι αυτο εχει μια και μοναδικη νοσηλεια σε ολη του την ζωη τοτε που πρωτοαρρωστησε


    μαγειρευει και φτιαχνει ωραια φαγητα εχει το σπιτι του στην εντελεια βρηκε προσφατα και γυναικα και θελανε να παντρευτουν αλλα δεν θα το κανει γιατι ρωτησε καποιον ειδικο με θεματα αναπηριας και συνταξης και του ειπανε οτι αν παντρευτει θα θεωρειται ανεξαρτητο ατομο και μπορει να του κοψουν την συνταξη που παιρνει που την παιρνει για λογους υγειας λογω ψυχικης παθησης και ειναι μια χαρα μονο φαινεται λιγο θλιμμενος και δυσκολευεται να κοιμηθει τα βραδια και παιρνει και μελατονινη κατα τα αλλα περα ως περα για φυσιολογικος εχει γυναικα εχει απο τοσο νεος συνταξη μενει μονος του ειναι με λιγα λογια ανεξαρτητος και νοσηλευτηκε μονο μια φορα στα 27 του τοτε που υπηρετουσε την θητεια του απο τοτε παιρνει ευβλαβικα τα φαρμακα και αν τον δει εξω δεν θα τον πεις με τιποτα οτι εχει ψυχωση παρα μονο θα σου περασει οτι εχει καταθλιψη γιατι φαινεται θλιμμενη η φατσα του κατα τα αλλα απολαμβανει την ζωη καφεδες φαγητο που φτιαχνει σπιτι βολτες παιζει κιθαρα και μακαρι και γω να του μοιασω

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    30
    Panos_77 pistevo pos den prepei ma stamatas na skeptesai,kai genika na zeis kai na energeis xrisimopoiontas to mialo sou

Similar Threads

  1. αρνητικα συμπτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2014, 04:36
  2. Αρνητικά επωδυνα συμπτωματα
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 12:32
  3. Replies: 6
    Last Post: 14-01-2012, 23:52
  4. L-Lysine για αρνητικά και γνωστικά συμπτώματα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2011, 21:47
  5. Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2011, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •