Συμπεριφορά ψυχιάτρου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Σήμερα πάντως είναι καλύτερα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Μήπως πήρες μεγάλη δόση; Την πρώτη βδομάδα δεν πρέπει να πάρεις την κανονική δόση αλλά τη μισή για να συνηθίσει ο οργανισμός σιγά σιγά. Επίσης τα αντικαταθλιπτικά πρέπει να τα παίρνεις σταθερά και την ίδια ώρα γιατί αλλιώς θα δημιουργηθούν προβλήματα παρά θα σε βοηθήσουν. Γιατί ψάχνεις μόνο για θεραπεία μέσω ίντερνετ; Δεν έχει ψυχιάτρους στην περιοχή σου; Το cipralex είναι ευρέως συνταγογραφουμενο για αγχωδη κατάθλιψη και για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή. Βέβαια κάθε οργανισμός είναι μοναδικός. Αν σου βγάλει σοβαρές παρενέργειες θα πρέπει να το πεις στον γιατρό σου. Συχνά δίνουν μαζί και ζαναξ και για βοήθεια στον ύπνο γιατί ειδικά στην αρχή μπορεί να τον χειροτερεύσει. Επίσης κάποιες παρενέργειες είναι αναμενόμενες και συνήθως σταματάνε ή μειώνονται μετά από μερικές εβδομάδες.

  3. #18
    Όχι δεν έχουμε εδώ ψυχιατρο. Μου είπε να ξεκινήσω με 10 και σε λίγες μέρες να το κάνω 20 αλλά τελικά με πήρε πίσω και ρώτησα για τη δόση γιατί είμαι 44 κιλά. Μου είπε να μείνω στα 10. Ευτυχώς χθες και σήμερα δε μου προκάλεσε τόση ένταση αλλά έντονη καουρα. Δεν ξέρω εαν αυτό ειναι στις παρενέργειες και τρώω όλη μέρα. Προς το παρόν δεν έχω πάρει ζαναξ. Αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία από cipralex ας μου πει. Με τα κιλά τι γίνεται? Βάζεις βάρος ακόμη και αν προσέχεις τη διατροφή? Έχω ακούσει ότι με τα αντικαταθλιπτικα παχαίνεις πολυ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και έγω είμαι πολύ αδύνατη όσο εσύ παίρνω αγωγή 9 μήνες στα κιλά δεν είδα διαφορά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Gbutterfly View Post
    Όχι δεν έχουμε εδώ ψυχιατρο. Μου είπε να ξεκινήσω με 10 και σε λίγες μέρες να το κάνω 20 αλλά τελικά με πήρε πίσω και ρώτησα για τη δόση γιατί είμαι 44 κιλά. Μου είπε να μείνω στα 10. Ευτυχώς χθες και σήμερα δε μου προκάλεσε τόση ένταση αλλά έντονη καουρα. Δεν ξέρω εαν αυτό ειναι στις παρενέργειες και τρώω όλη μέρα. Προς το παρόν δεν έχω πάρει ζαναξ. Αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία από cipralex ας μου πει. Με τα κιλά τι γίνεται? Βάζεις βάρος ακόμη και αν προσέχεις τη διατροφή? Έχω ακούσει ότι με τα αντικαταθλιπτικα παχαίνεις πολυ
    Την πρώτη βδομάδα λοιπόν κανονικά θα έπρεπε να πάρεις 5mg και μετά να πας στα 10. 20mg μέσα σε λίγες μέρες σε καμία περίπτωση. Δεν πήρα βάρος με το cipralex. Δεν είναι κακή ιδέα να πάρεις ζαναξ όταν το χρειάζεσαι έστω σε χαμηλή δόση για τον πρώτο καιρό μέχρι να πιάσει το cipralex. Κάθε άλλο.

  6. #21
    Σε πόσο καιρό σε έπιασε το cipralex και ένιωσες καλύτερα?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αυτό εξαρτάται και από την κατάσταση σου. Την πρώτη φορά που το πήρα πριν μερικά χρόνια ήμουν χάλια και στο δίμηνο παρόλο που ήμουν λίγο καλύτερα έκανα αύξηση δόσης. Τώρα που το ξαναξεκινησα ήδη βλέπω διαφορά και πέρασαν μόνο τρεις εβδομάδες. Σε γενικές γραμμές ήδη στο μήνα υπάρχει βελτίωση.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Gbutterfly View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Υποφέρω πολλά χρόνια από το άγχος και έχω επισκεφθεί κατά καιρούς ψυχολόγους. Η διάγνωση ήταν γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. Πλέον έχει γίνει αφόρητο το συναίσθημα. Κουράστηκα και έπρεπε κάτι να κάνω γιατί δε ζω. Θέλω τη ζωή μου πίσω. Ήρθα λοιπόν σε επικοινωνία με κάποιον ψυχιατρο μέσω ίντερνετ. Μου έδωσε αντικαταθλιπτικη αγωγή και θα ξεκινούσαμε και ψυχοθεραπεία. Ωστόσο, σήμερα πήρα το πρώτο χάπι και μου έκανε παρενέργειες. Του έστειλα μήνυμα ότι με πείραξε και τα σύμπτωμα και δε μου απάντησε ποτέ. Τον πήρα τηλ και δεν το σήκωσε ούτε με πήρε πίσω. Δεν ξέρω τι να κάνω.. συνεχίζω το χάπι? Σταματάω? Έχω ήδη κλείσει ραντεβού με άλλον αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι καλός. Δεν έχω κάποιον να μου συστήσει καλό ψυχιατρο. Δεν είναι αντί επαγγελματική αυτή η συμπεριφορά?
    Τα χάπια ανακουφίζουν παροδικά εναν ασθενή. Δεν κρίνεται σωστό τα χάπια να χορηγούνται πρώτου γίνουν αιματολογικές εξετάσεις ώστε να ελεγχθούν τα επίπεδα βιταμίνης d & μαγνησίου . Μόνο τότε θα δούμε αν τα επίπεδα σεροτονίνης εγκεφάλου είναι χαμηλά ώστε να χορηγήσουμε για αρχή ένα μικρό μέρος αγχολυτικου το 1/4 γιατί σε κάθε οργανισμό δρα διαφορετικά . Επίσης κυρία θεραπεία αντιμετώπισης του άγχους με μεγαλύτερα αποτελέσματα με διάρκεια είναι γνωστική συμπεριφορική θεραπεία και συμβουλευτική ψυχοθεραπεία . Ώστε να αλλάξουμε τις πεποιθήσεις του ατόμου και τις διαστρεβλωμένες αντιλήψεις που του προκαλούν άγχος σε λογικά επιχειρήματα . Για οποιαδήποτε βοήθεια ή διευκρινήση στείλε μου https://instagram.com/counseling_psy...d=YmMyMTA2M2Y=

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,452
    μακριά απο γιατρούς που σε κοιτούν στην ΤΖΕΠΗ μονον !!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αναζήτηση ψυχιατρου
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2021, 14:17
  2. Συμπεριφορά ψυχιάτρου!
    By andreas86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-2020, 15:25
  3. Αναζήτηση ψυχιάτρου!!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-2020, 01:38
  4. Αναζήτηση ψυχιάτρου
    By aspasias in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2018, 12:12
  5. ΕΡΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
    By ΧΡΥΣΟΥΛΑ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2008, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •