Ψυχωση-Εκπτωση ικανότητας μαθησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Ψυχωση-Εκπτωση ικανότητας μαθησης

    Καλησπέρα παιδιά.Σας έχε συμβεί και εσάς με την ψυχωση να έχετε δυσκολία στο να μάθετε καινούργια πραγματα;Έχω βλέπω μεγάλη έκπτωση σε μένα πράγμα που με ανυσηχει.Φευγει αυτό με τον καιρο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ναι συμβαινει συχνα.
    Εναι απο τις επιπτωσεις της παθησης.
    Ας μη ξεχναμε οτι ειναι διαταραχη της σκεψης.

    Καθως η μαθηση σχετιζεται με γνωστικες λειτουργιες οπως μνημη, συγκεντρωση, συγκρατηση πληροφοριων κ ανακληση. Αυτα εχουν εκπτωση στην ψυχωση.

    Μπορουν να βελτιωθουν με την τριβη. Να μη μενει το μυαλο σε ναρκη.
    Υπαρχουν μελετες που υποστηριζουν την πλαστικοτητα του εγκεφαλου κ την επουλωση του παραγοντας καινουριους νευρωνες.

    Καταπιασου με οτι μπορεις κ οσο μπορεις.
    Αν θες να διαβασεις πανεπιστημιακα βιβλια θελει διαλειμματα κ επαναληψεις. Στην αρχη ειναι δυσκολα κ δεν ειναι τοσο αδυναμια νοητικη του ατομου.
    Ειναι οπως ενας αθλητης στο 100αρι αν παθει διαστρεμμα θα φτασει στην τελικη γραμμη κουτσαινοντας σε 10 λεπτα κ οχι σε 9 δευτερόλεπτα.

  3. #3
    Διορθώνεται αυτό με τον καιρό στην προηγούμενη κατασταση ομως;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο εαυτος ειναι κατι ευμεταβλητο. Για παραδειγμα μεταβαλλεται με το χρονο. Δεν μπορεις να διαβαζεις ενα μυθιστορημα στα δωδεκα και να δειχνεις το ιδιο παθος στα σαραντα σου. Για μερικα πραγματα πολυ απλα δεν υπαρχουν απαντησεις. Εαν διαβαζεις και εξασκεισαι πιστευω οτι μπορεις να φτασεις και σε πολυ καλυτερο επιπεδο απο οτι εαν δεν διαβαζες παλια. Περισσοτερο μετραει η ορεξη που εχεις να κανεις κατι.
    Φυσικα εχει σημασια και τι διαβαζεις, αλλα να διαβαζεις μαθηματικα και αλλο ενα τυχαιο post στο FB, οπως ειπε και ο serios.

    Μπορω να μιλησω μονο για τον εαυτο μου και ειμαι ικανοποιημενος απο τις γνωστικες μου ικανοτητες που υπερβαινουν κατα πολυ το μεσο ορο. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ηθελα πιο πολυ. Ειναι διακαης αναγκη νομιζω να κανουμε περισσοτερα, πιο γρηγορα, πιο εξυπνα, καλυτερα (faster, smarter, better). Δηλαδη ακομα και η ασθενεια να μην ειχε τυχει αυτη ειναι αναγκη για τον οιονδηποτε σχεδον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Το θέμα είναι ότι το μυαλο δε βοηθάει και για να καταλάβεις κάτι περνάνε ώρες.Αυτο βελτιωνεται;Νομίζω πως όχι προσωπικα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αν σου ελεγα τις πεποιθησεις μου σχετικα με το μελλον μου μετα την υποτροπη το 12, θα τις χαρακτηριζε η καταστροφολογια.

    Ειναι λογικο να αγωνιας.
    Καθως δεν μπορεις να δεις τι κρυβεται στην επομενη στροφη του τουνελ.
    Για την ωρα δεν εχεις θετικα συμπτωματα. Ειναι κ αυτο νικη. Για πολλους δεν ειναι δεδομενο.
    Κ γω απογοητευομουν. Στην αρχη πηγαινα να πλυνω πιατα κ να κανω ελληνικο καφε κ ενιωθα το μυαλο μου τσιμεντο.
    Ελεγα στον γιατρο δεν μπορω να κανω πραγματα κ μου λεει, κ ομως το εκανες.
    Δηλ εσυ στεκεσαι οπως ολοι μας στην αποδοση κ οχι στο τι αποτελεσμα μπορει να εχει η προσπαθεια σου, εστω κ αν εχεις να καταβαλεις μεγαλυτερη.

    Προσωπικα αυτη την στιγμη απο την καταστροφολογια μου δεν εμεινε κατι που να την αποδεικνυει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αν μου έλεγες οταν έπαθα το ψυχωτικό επισοδειο πριν 11 χρονια οτι θα δουλευα και θα ολοκληρωνα μεταπτυχιακο θα σε ελεγα παλαβω, ομως τα καταφερα, εξεταστικα σε 15 βιβλια συνολικα εγραψα διπλωματικη και ολλα πηγαν καλά

  8. #8
    Τώρα είσαι όπως πριν;Δουλεύει το μυαλο σου καλύτερα μετά από χρονια;@pavlosla
    Last edited by panos_77; 13-11-2022 at 21:52.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μια χαρα ειμαι Πανο

  10. #10
    Quote Originally Posted by Panoos View Post
    Καλησπέρα παιδιά.Σας έχε συμβεί και εσάς με την ψυχωση να έχετε δυσκολία στο να μάθετε καινούργια πραγματα;Έχω βλέπω μεγάλη έκπτωση σε μένα πράγμα που με ανυσηχει.Φευγει αυτό με τον καιρο;
    Καλησπέρα.

    Φίλε και εγώ είχα παρουσιάσει ψύχωση (μη-καθορισμένη μη οργανική ψύχωση ήταν η διάγνωση μου).

    Έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα. Ωστόσο, μετά από κάποιο χρόνο που έπαθα την αρρώστια, εγκατέλειψα την επιστήμη μου γιατί μου φαινόταν βουνό να διαβάζω επιστημονικό κείμενο.

    Παράτησα ένα χρηματοδοτούμενο διδακτορικό στο εξωτερικό (Lille, Γαλλία) γιατί οι γιατροί μου είχανε πει ότι είναι επικίνδυνο να βγω έξω από την χώρα (ήταν στους πρώτους 4 μήνες μετά το επεισόδιο που είχα). Δεν το έβαλα κάτω όμως.

    Βρήκα ένα θέμα για διδακτορικό στο εσωτερικό, μίλησα με τον καθηγητή, μου έδωσε ένα βιβλίο να διαβάσω και . . . τι παράδοξο πράγμα: διάβαζα την μία μέρα και την άλλη μέρα δεν θυμόμουν τίποτα! Αναγκάστηκα και αποκάλυψα στον καθηγητή ότι είμαι ψυχικά ασθενής και ότι έχω πρόβλημα συγκέντρωσης και μνήμης και μου είπε «Καλύτερα ας το αφήσουμε γιατί θα δυσκολευτείς πολύ μετά από 2-3 χρόνια..» Οπότε πάει και αυτό.

    Τώρα έχω γραφτεί σε φροντιστήριο για να μάθω μία ξένη γλώσσα. Και για μια ακόμη φορά πάλι τα ίδια.. Αναγκάζομαι να διαβάζω 4-5 και 6 φορές το κείμενο για να μπορώ να θυμάμαι. Επίσης μέσα στην τάξη δεν καταλαβαίνω και πολλά. Αλλά αυτήν την φορά δεν θα αποκαλύψω στον διδάσκοντα ότι έχω ασθένεια..Σκέφτηκα επίσης να κάνω και καμία πολεμική τέχνη, κάτι που δεν χρειάζεται πολύ νοητική διαδικασία δηλαδή.

    Γενικά φίλε είναι καλό να μην το βάζεις κάτω. Θυμήσου τι είχε πει ο Stallone: “Let me tell you something you already know. The world ain’t all sunshine and rainbows. It’s a very mean and nasty place and I don’t care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it.”

  11. #11
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Καλησπέρα.

    Φίλε και εγώ είχα παρουσιάσει ψύχωση (μη-καθορισμένη μη οργανική ψύχωση ήταν η διάγνωση μου).

    Έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα. Ωστόσο, μετά από κάποιο χρόνο που έπαθα την αρρώστια, εγκατέλειψα την επιστήμη μου γιατί μου φαινόταν βουνό να διαβάζω επιστημονικό κείμενο.

    Παράτησα ένα χρηματοδοτούμενο διδακτορικό στο εξωτερικό (Lille, Γαλλία) γιατί οι γιατροί μου είχανε πει ότι είναι επικίνδυνο να βγω έξω από την χώρα (ήταν στους πρώτους 4 μήνες μετά το επεισόδιο που είχα). Δεν το έβαλα κάτω όμως.

    Βρήκα ένα θέμα για διδακτορικό στο εσωτερικό, μίλησα με τον καθηγητή, μου έδωσε ένα βιβλίο να διαβάσω και . . . τι παράδοξο πράγμα: διάβαζα την μία μέρα και την άλλη μέρα δεν θυμόμουν τίποτα! Αναγκάστηκα και αποκάλυψα στον καθηγητή ότι είμαι ψυχικά ασθενής και ότι έχω πρόβλημα συγκέντρωσης και μνήμης και μου είπε «Καλύτερα ας το αφήσουμε γιατί θα δυσκολευτείς πολύ μετά από 2-3 χρόνια..» Οπότε πάει και αυτό.

    Τώρα έχω γραφτεί σε φροντιστήριο για να μάθω μία ξένη γλώσσα. Και για μια ακόμη φορά πάλι τα ίδια.. Αναγκάζομαι να διαβάζω 4-5 και 6 φορές το κείμενο για να μπορώ να θυμάμαι. Επίσης μέσα στην τάξη δεν καταλαβαίνω και πολλά. Αλλά αυτήν την φορά δεν θα αποκαλύψω στον διδάσκοντα ότι έχω ασθένεια..Σκέφτηκα επίσης να κάνω και καμία πολεμική τέχνη, κάτι που δεν χρειάζεται πολύ νοητική διαδικασία δηλαδή.

    Γενικά φίλε είναι καλό να μην το βάζεις κάτω. Θυμήσου τι είχε πει ο Stallone: “Let me tell you something you already know. The world ain’t all sunshine and rainbows. It’s a very mean and nasty place and I don’t care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it.”
    Είναι πολύ εκνευριστικό φίλε μου και με τρομάζει η ιδέα ότι μπορεί να μαι για παντα έτσι.Πιστευεις ότι βελτιώνεται αυτο;η συγκέντρωση και μνήμη με τον καιρο

  12. #12
    Quote Originally Posted by Panoos View Post
    Είναι πολύ εκνευριστικό φίλε μου και με τρομάζει η ιδέα ότι μπορεί να μαι για παντα έτσι.Πιστευεις ότι βελτιώνεται αυτο;η συγκέντρωση και μνήμη με τον καιρο
    Μην στενοχωριέσαι, σίγουρα μετά από 6 μήνες από το επεισόδιο, το μυαλό επιστρέφει στα κανονικά επίπεδα. Το θέμα είναι, όπως μου είχαν πει οι ψυχίατροι, ότι το ψυχωτικό επεισόδιο αφήνει μία τοξικότητα στο μυαλό με αποτέλεσμα να μην είναι ακριβώς το ίδιο μετά την θεραπεία. Επίσης, ένας ιδιωτικός ψυχίατρος μου είχε πει "Τα αντανακλαστικά σου σαν φοιτητής, δεν θα είναι ίδια με αυτά που είχες πριν το επεισόδιο".

    Εγώ πιστεύω ότι ο οργανισμός συνηθίζει την αλλαγή και προσαρμόζεται και έτσι δεν αντιλαμβανόμαστε τις αλλαγές που έχουν συμβεί. Πιστεύω δηλαδή ότι η συγκέντρωση και η μνήμη θα βελτιωθούν με τον καιρό. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με ψυχική ασθένεια που κατάφεραν και πήραν πτυχία και διπλώματα. Ας μην το βάζουμε κάτω!

  13. #13
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Μην στενοχωριέσαι, σίγουρα μετά από 6 μήνες από το επεισόδιο, το μυαλό επιστρέφει στα κανονικά επίπεδα. Το θέμα είναι, όπως μου είχαν πει οι ψυχίατροι, ότι το ψυχωτικό επεισόδιο αφήνει μία τοξικότητα στο μυαλό με αποτέλεσμα να μην είναι ακριβώς το ίδιο μετά την θεραπεία. Επίσης, ένας ιδιωτικός ψυχίατρος μου είχε πει "Τα αντανακλαστικά σου σαν φοιτητής, δεν θα είναι ίδια με αυτά που είχες πριν το επεισόδιο".

    Εγώ πιστεύω ότι ο οργανισμός συνηθίζει την αλλαγή και προσαρμόζεται και έτσι δεν αντιλαμβανόμαστε τις αλλαγές που έχουν συμβεί. Πιστεύω δηλαδή ότι η συγκέντρωση και η μνήμη θα βελτιωθούν με τον καιρό. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με ψυχική ασθένεια που κατάφεραν και πήραν πτυχία και διπλώματα. Ας μην το βάζουμε κάτω!
    Εσύ τώρα είσαι σε ικανοποιητικό επιπεδο σε συγκέντρωση μνημη;

  14. #14
    Ναι έχω καλό επίπεδο σε συγκέντρωση και μνήμη. Να φανταστείς ότι διαβάζω θεωρητικά μαθηματικά. Αλλά όπως σου είπα και πριν, δεν έχω τις ίδιες δυνατότητες όπως πριν. Δηλαδή δεν είμαι σίγουρος εάν μπω σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στα Θεωρητικά Μαθηματικά, ότι θα τα καταφέρω να το πάρω. Καταβάλω ωστόσο την διπλάσια προσπάθεια στο διάβασμα. Έχω δει πάρα πολλα reviews στο διαδίκτυο (σχετικά με το φάρμακο που μου δίνουν) και πάρα πολλοί γραφουν ότι "μειώθηκε το IQ μου". Αυτό απλά θεωρειται "διάγνωση" από τον ασθενή λόγω της κακής ψυχολογίας του. Στην πραγματικότητα, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα!

  15. #15
    τελικά μόνο στην ψύχωση έχει αυτά τα συμπτώματα δεν μπορείς να τα έχεις και στην κατάθλιψη, και τέλος Panoos σε τη κατάσταση είσαι έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα ευχαριστώ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωση?
    By deneimaikala in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2020, 11:22
  2. Ψυχωση
    By Gtyos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-2020, 20:35
  3. Ψύχωση;
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 14-05-2019, 18:43
  4. Το OCD παρεμβάλεται σθεναρά στην διαδικασία της μάθησης
    By georgef1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2018, 01:51
  5. ΙΔΨ- αντικαταθλιπτικα-"εκπτωση συναισθηματων"
    By Στράτος_84 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2013, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •