Αντικαταθλιπτικα και κρίση πανικου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Ναι έχουμε πει να ξεκινήσουμε και ψυχοθεραπεία αλλά επειδή δε μου άρεσε η συμπεριφορά δε θα κάνω μαζί του και θα κάνω με έναν ψυχολόγο που είχα κάνει λίγες συνεδρίες στο παρελθόν..

  2. #17
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Νομίζω θα βοηθήσει και η ψυχοθεραπεία σίγουρα!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρενια απο το ζαχαρουλα οπωσ καταλαβεσ το 2015 δεν ψηφισα γτ ασχολιομουν με τα ψυχολογικα τα δικα μου κ τα δικα σου ξεχασα να σ πω εκτοσ οτι με ανεστησεσ βρηκα την ψυχολογια να το παλεψω απο το 12 μεχρι το 15 δεν ειχα καθολου ψυχολογια σε ευχαριστω που με ακουσεσ αληθεια ψεμματα εσυ ξερεισ να εισαι παντα καλα κι ευτυχισμενη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Ελπίζω να είναι καλύτερα το μέλος που ξεκινησε το θέμα, αλλα ρε παιδια ειναι δυνατον να λενε οτι δεν υπαρχουν παρενεργιες και ειναι ολα στο μυαλο;
    Οταν ολες τις παρενεργιες τις γραφει στο κουτι,, Μιλαμε για κανονικο δουλεμα,, Τι εμπιστοσυνη να έχω απο εκει και περα,,

    Συγνωμη και παλι αλλα αυτο δεν ειναι σαν αντιμετοπιζετε ο ασθενης με π.χ. αγχωδη διαταραχη σαν κατωτερος, σαν ενα παιδι ή μειωμενης αντιληψης;
    Και δυστυχώς το παραδειγμα δεν ειναι η εξαίρεση,,

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Και ο δικός μου γιατρός μου έλεγε ότι εγώ προκαλώ τα συμπτώματα μέσω του φαινομένου nocebo, με τον μηχανισμό του placebo αλλά στο αρνητικό του. Επειδή δεν ήθελα να παίρνω φάρμακα αντιδρούσα έτσι θεωρούσε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Αυτο ειναι διαφορετικο, αναφερθηκα στη περιπτωση που ισχυρίζετε ο γιατρος οτι ειναι απλη ψεμα, αλλα και ετσι να ειναι με ποια κριτιρια μπορει να ξεχωρισει αν ειναι ετσι η πραγματικά συμτωματα; Εγω δεν εχω ακουσει κανενα γιατρο να παραδεχετε παρενεργιες φαρμακου ή εστω πολυ δυσκολα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Σ'εμένα ένας άλλος ψυχίατρος στον οποίο έκανα ψυχοθεραπεία παλιότερα και είχα πάει για δεύτερη γνώμη για την αγωγή που έπαιρνα τελευταία μου μίλαγε ανοιχτά για τις παρενέργειες. Λέγαμε π.χ. για το ρεμερον ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον μεταβολισμό κλπ. Και για το cipralex μου είπε ότι τα συμπτώματα που είχα ήταν από αυτό. Αλλά μου εξήγησε ότι έφταιγα κι εγώ για τις παρενέργειες γιατί άργησα να κατασταλαξω στην ώρα λήψης του, γιατί μεσημέρι που το ξεκίνησα μου προκαλούσε υπνηλία στη δουλειά, βράδυ μου χαλαγε τον ύπνο και τελικά το έπαιρνα απόγευμα. Δίκιο είχε. Τώρα που το παίρνω σταθερή ώρα από την αρχή δεν έχω καμία από κεινες τις παρενέργειες που είχα τότε. Αλλά τον θεωρώ εξαίρεση. Η πλειοψηφία είναι έτσι όπως περιγράφεις. Έχω την άποψη ότι θεωρούν πως οποιαδήποτε αντίδραση στο φάρμακο στρέφεται ενάντια στην θεραπεία και εν τέλει ενάντια σε αυτούς. Εγώ όταν είχα σταματήσει από μόνος μου το λυρικα γιατί μου προκαλούσε έντονο πόνο στο στομάχι ο γιατρός μου είχε θυμώσει. Το ίδιο κι όταν γκρινιαζα για τις παρενέργειες του cipralex. Το έπαιρνε προσωπικά. Δυστυχώς όμως έχω καταλάβει ότι χωρίς τα αντικαταθλιπτικά ταλαιπωρουμαι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Εισαι τυχερος που επεσες σε εξαιρεση και ευτυχως υπαρχουν εστω και λίγοι. Κοιταξε, η αποψη που λες οτι νομιζουν οτι στρεφεται εναντιον τους μου φαινετε αρκετα πιθανη γιατι ουσιατικα το μονο οπλο που εχουν ειναι αυτα τα φαρμακα,,

    Ομως το θεμα εδω ειναι οτι ή λεει ψεματα ή αγνοει τις πολυ σοβαρες πιθανες παρενεργιες των φαρμακων αυτων.
    Επισης τεινω να πιστευω οτι ο οποιοσδηποτε ασθενης που τους επισκέπτεστε τον θεωρουν μειωμενης αντιληπτικότητας άνθρωπο, αρα με βαση αυτο δικαιούντο ειτε να μην τον πιστευουν ειτε να του αποκρυπτουν την αληθεια κατα το δοκούν - παντα προς οφελος του ασθενη φυσικα,,

    Βεβαια και τα φαρμακα εχουν βοηθήσει πολλους και χρειαζετε παντα η επιβλεψη γιατρου με τη χρηση,,

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Κρίση πανικού??
    By Herm_10 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 14-11-2018, 12:57
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Κρίση Πανικού x2
    By nightlost in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2015, 15:53
  5. Κρίσεις πανικού & αντικαταθλιπτικά
    By Sweet&fat in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-2012, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •