H γνώμη σας για το lyrica;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    H γνώμη σας για το lyrica;

    Υποτίθεται ότι είναι σχετικά ήπιο φάρμακο αλλά από από κάτι σχόλια σε ξένο φόρουμ που διάβασα σε κάνει ζόμπι και παίρνω μόλις 100mg. Τώρα κατάλαβα γιατί νιώθω αδυναμία και αστάθεια από τότε που το ξεκίνησα και εντείνεται. Κοιμάμαι όρθιος. Πρέπει να μιλήσω με τον ψυχίατρό μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ήταν το πρώτο φάρμακο που μου χορηγήθηκε για γενικευμένη αγχώδη διαταραχή . Ξεκίνησα με 75mg και έφτασα στα 150mg. Έιχα τις παρενέργειες που αναφέρεις, αστάθεια, ναυτία/ζάλη και γενικά ένιωθα ζόμπι. Θεωρό πως δεν είναι καλό φάρμακο για άγχος διότι έχει ενοχλητικές παρενέργειες. Δεν γνωρίζω αν υποχωρούν με τον καιρό, στους δύο μήνες που το πήρα δεν υποχώρησαν πάντως .

  3. #3
    Και το διέκοψες σταδιακά με τον ψυχίατρό σου; Θεωρώ πως από την στιγμή που το αντικαταθλιπτικό μου κάνει δουλειά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να το παίρνω για πολύ ακόμη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 13-12-2022 at 20:53.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    To μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Σε ευγνωμονώ! Το παίρνω εδώ εδώ και μία εβδομάδα. Ναι θα δώσω λίγο χρόνο και μετά θα κάνω αυτό που είπες.
    Last edited by Aeon; 13-12-2022 at 20:53.

  6. #6
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μας δίνουν φάρμακα τα οποία μας κάνουν δυσλειτουργικούς. Προσωπικά με αυτό το φάρμακο απλά δεν μπορώ να είμαι λειτουργικός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Η ψυχιατρική στον τομέα το φαρμάκων ειναι πολύ πίσω
    Πολλές παρενέργειες και είναι και ζήτημα αν θα σε πιάσει με αποτέλεσμα να μπλέκεις σε ένα φαύλο κύκλο δοκιμών και παρενεργειών .
    Πρέπει να υπάρξει εξατομίκευση με βάση το προφίλ του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Θα αργήσει πολύ κάτι τέτοιο... Ο γιατρός μου μου είπε 10-15 χρόνια

  8. #8
    Άστα να πάνε φίλε. Κάτι διάβασα πρόσφατα ότι στο μέλλον... θα υπάρχουν κβαντικά φάρμακα, κάτι σαν αυτό που περιέγραψες. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι με σωματικές και ψυχικές παθήσεις υποφέρουν αναγκαστικά από τις παρενέργειες των φαρμάκων. Λοιπόν εμένα τα 50mg που παίρνω το πρωί μετά από ένα δίωρο με πάνε στο κρεβάτι, γι αυτό φροντίζω να κάνω κάποιες δουλειές πριν, αλλά μέχρι το απόγευμα συνέρχομαι κατά 80% και μετά όταν παίρνω την βραδινή δόση δεν με επηρεάζει τόσο μέχρι να κοιμηθώ. Και λίγο παραπάνω αλατάκι στην διατροφή γιατί ρίχνει λίγο την πίεση. Εμένα ο γιατρός μου είναι νοσοκομειακός και έκλεισα ραντεβού με όσο το δυνατόν πιο κοντινή ημερομηνία απογευματινό εννοείται με πληρωμή γιατί με τα πρωινά περιμένεις κάνα δίμηνο. Μόνο email μπορώ να του στείλω. Με έχει πιάσει αρκετά καλά το αντικαταθλιπτικό και ξέρω ότι δεν με παίρνει να κάνω μαγκιές με όλα όσα έχω περάσει δύο μήνες τώρα αλλά έστω να μου μειώσει την πρωινή δόση στα 25mg.

  9. #9
    Αν και από ότι φαίνεται σαν να το ανέχεται λίγο καλύτερα ο οργανισμός μου το lyrica. To καλό για μένα είναι ότι το συγκεκριμένο φάρμακο αυξάνει λίγο την όρεξη, γιατί έχω περιθώριο... :).

  10. #10
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Ήταν το πρώτο φάρμακο που μου χορηγήθηκε για γενικευμένη αγχώδη διαταραχή . Ξεκίνησα με 75mg και έφτασα στα 150mg. Έιχα τις παρενέργειες που αναφέρεις, αστάθεια, ναυτία/ζάλη και γενικά ένιωθα ζόμπι. Θεωρό πως δεν είναι καλό φάρμακο για άγχος διότι έχει ενοχλητικές παρενέργειες. Δεν γνωρίζω αν υποχωρούν με τον καιρό, στους δύο μήνες που το πήρα δεν υποχώρησαν πάντως .
    Εγώ τώρα άρχισα να έχω και ναυτία. Εσένα προοδευτικά παρουσιάστηκαν οι παρενέργειες ή αμέσως;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 10-01-2023 at 16:44.

  12. #12
    Όπα, πάτα λίγο φρένο. Δεν ξέρω πως εννοείς το πολλά. 100mg για την συγκεκριμένη ουσία θεωρείται μικρή δοσολογία, άσχετα αν έχει παρενέργειες ή όχι. Το τι χρειάζεται ο καθένας και η καθεμία σχετικό, Άλλο εσύ άλλο εγώ, άλλο ο κυρ Αλέκος. Εγώ την παίρνω μαζί με αντικαταθλιπτικό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 10-01-2023 at 16:44.

  14. #14
    Μήπως το συγκεκριμένο σχόλιο να αποκλειστεί; Είναι γιατρός ο κύριος και μιλάει και υποδεικνύει με αυτήν την άνεση για την φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνω από ψυχίατρο και λαμβάνει τόσος άλλος κόσμος παρόμοια με εμένα αγωγή;

  15. #15
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 10-01-2023 at 16:44.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. lyrica
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 24-10-2019, 10:15
  2. Lyrica
    By Piggy88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-10-2018, 12:00
  3. Lyrica
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-2018, 14:03
  4. Lyrica
    By KARMA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-2017, 09:55
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •