Καρδιοφοβία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    3

    Καρδιοφοβία?

    Γειά σας και πάλι
    Βρίσκομαι συνέχεια σε πανικό γιατί συνεχίζω να έχω περίεργα συμπτώματα καρδιας. Κάθε φορά που κινούμαι ακόμα και δύο βήματα να κάνω ακούω τους παλμούς μου πολύ έντονα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τη γυμναστική που έκανα πάντα γιατί φοβάμαι οτι έτσι όπως νιωθω και ακούω την καρδια μου θα παθω ανακοπη. Βεβαια οταν βγαινω απο το σπιτι και φευωει απο εκει η προσοχη μου υποχωρούν σχεδον εντελως και αυτα.
    Ταυτόχρονα ειναι και οι στιγμιαιοι πονοι σε ολο το σωμα, μυϊκοι σπασμοί και σε καποιες φάσεις δυσπνοια. Έχω πάει σε δύο καρδιολόγους για τριπλεξ και καρδιογραφημα πριν 2 μήνες βγήκαν πολύ καλα. Ξαναπήγα σε τρίτο πριν 3 εβδομάδες και όταν είδε τις εξετάσεις και τις αναλυτικές μετρήσεις μου ειπε ότι δεν έχει καν νόημα να μου ξανακάνει τριπλεξ και πώς είναι όλα από το άγχος. Το ιδιο μου ειπε και παθολογος που ειδε ολες τις εξετάσεις και τις αιματολογικες και βρηκε μονο μικρη έλλειψη σε σιδηρο και φυλλικο οξυ και μου εδωσε συμπληρωματα. Όμως πλέον μπορώ να διακρίνω του παλμούς ακόμα και στο λαιμό είναι σαν δεξιά και αριστερά να ανεβοκατεβαινει ένα σημείο του λαιμού μαζί με τον παλμό και εχω φρικάρει. Διαβάζω στο ίντερνετ μέχρι και για καρδιακη ανεπάρκεια που έχει τέτοια συμπτώματα και δεν ξέρω τι να κάνω πια, φοβάμαι πως θα σταματήσει η καρδια μου.
    Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπέρα..το μεγαλύτερο κακό που κάνεις είναι να μπαίνεις στο ίντερνετ και να γκουγκλαρεις συμπτώματα.πιστεψε με έτσι έκανα κι εγώ και κοντευα να τρελαθώ..έτσι είμαι κι εγώ 8 χρόνια τώρα και τον τελευταίο καιρό έχουν γίνει καθημερινά..έκτακτες συστολες,αισθημα παλμων και νομίζω ότι θα πάθω δεν ξέρω κι εγώ τι.απειρα τριπλεξ,ένα σωρό καρδιολογους κι όλοι είπαν ΑΓΧΟΣ.εγω θα σου έλεγα να πας σε έναν ψυχολόγο-ψυχίατρο.αν η καρδια είναι μια χαρά όπως σου είπαν δεν χρειάζεσαι καρδιολογο.μην φοβάσαι.η καρδια σου δεν πρόκειται να σταματήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    116
    Καλησπέρα παιδιά και από μένα είμαι καινούργια στο φόρουμ. Εδώ και 10 χρόνια παλεύω με κρίσεις πανικού. Απαίσιο σύμπτωμα ξεκίνησε με ταχυκαρδίες αγοραφοβία και έχασα απότομα κιλά. Όλο αυτό προήλθε γτ είμαι ένα ευαίσθητο άτομο και γενικά τα έπαιρνα όλα κατάκαρδα πχ δεν ήταν καλός ο χώρος εργασίας. Αφού πέρασα απ' όλα τα επείγοντα κλασσικά τριπλεξ καρδιάς αιματολογικές όλα καλά. Έτσι πήγα σε ψυχίατρο και ξεκίνησα αντικαταθλιπτικό. Πέρασα. Όλα και επανήλθαν στη φυσιολογική μου ζωή. Σήμερα στα 33 μου 10 χρόνια μετά πάλι τα ίδια. Να επισημάνω τον Απρίλιο ο μπαμπάς μου έπαθε ένα σοβαρό έμφραγμα κορονοιος , συνέπεσε μετακόμιση και αλλαγή δουλειάς. Και ξεκίνησαν οι έκτακτες συστολές 2 το λεπτό.. φοβάμαι πολύ μη ξανά γυρίσω εκεί που ήμουν. Συγγνώμη για το σεντονι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    @eleni , νοσοφοβια φαινεται ναχεις ......εδβ ο πυγμαχος Mike Tyson , στα 53 του, αρχισε παλι εντονη γυμναστικη για να ξανακατεβει σε αγωνες , 53 χρονων .....
    @elaki, καλα κανεις και πας τον ψυχιατρο, χρηζουν ιατρικης βοηθειας οι κρισεις πανικου , δεν ειναι παιξε-γελασε .....ειναι βασανιστηριο ...
    Last edited by Macgyver; 12-12-2022 at 03:53.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    116
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και χαίρομαι που ο ένας βοηθάει τον άλλο. Το θέμα είναι ότι ερχονται και φεύγουν. Απλά τώρα με έχουν τρομάξει οι αρρυθμίες. Αλλά μέσα μου ξέρω ότι της δημιουργώ εγώ. Το θέμα είναι στο τέλος μη δημιουργήσω κάποιο καρδιολογικό θεμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    116
    παιδιά help me.. εδώ και μια βδομάδα με έχουν πιάσει οι καταραμένες οι έκτακτες 2 με 3 το λεπτό δεν μπορώ να ηρεμήσω φοβάμαι πάρα πολύ είμαι πολύ αηχωδης άτομο με κρίσεις πανικού. Τελευταία φορά έκανα τριπλεξ τον Απρίλιο που μας πέρασε και θα πάω να κάνω πάλι αύριο. Έπαθε ο μπαμπάς μου πρόσφατα έμφραγμα και Μ έχει μείνει μετατραυματικό. Φοβάμαι μη μου πεις ο γιατρός ότι έχω τπτ. Εσείς τι πιστεύετε

  7. #7
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    παιδιά help me.. εδώ και μια βδομάδα με έχουν πιάσει οι καταραμένες οι έκτακτες 2 με 3 το λεπτό δεν μπορώ να ηρεμήσω φοβάμαι πάρα πολύ είμαι πολύ αηχωδης άτομο με κρίσεις πανικού. Τελευταία φορά έκανα τριπλεξ τον Απρίλιο που μας πέρασε και θα πάω να κάνω πάλι αύριο. Έπαθε ο μπαμπάς μου πρόσφατα έμφραγμα και Μ έχει μείνει μετατραυματικό. Φοβάμαι μη μου πεις ο γιατρός ότι έχω τπτ. Εσείς τι πιστεύετε
    Καλησπέρα , σου μειώθηκαν λιγάκι οι έκτακτες; Νιώθεις καλύτερα;

Similar Threads

  1. Καρδιοφοβια- Εμμονές για φόβο υγείας
    By Μάγια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-12-2019, 01:57
  2. Καρδιοφοβια
    By Xristina1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2019, 23:24
  3. Καρδιοφοβια
    By Xristina1 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2019, 12:15
  4. Καρδιοφοβια??
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2018, 14:32
  5. Καρδιοφοβία !! εξελίξεις.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-02-2018, 03:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •