Διακοπή ανάσας κατα τον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180

    Διακοπή ανάσας κατα τον υπνο

    Σας χαιρετω. Το χθεσινό βράδυ θα μου μεινει αξεχαστο. Κοιμομουνα και εβλεπα και ονειρο. Στο ονειρο μου ειδα οτι μπηκα καπου και ξαφνικά σταμάτησα να αναπνεω. Το ενιωθα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Προσπαθουσα με γουρλωμενα ματια να καταφερω να ανασανω για Αρκετά δευτερόλεπτα με αποτελεσμα να ξυπνήσω και να διαρκέσει ακομα λιγο όλο αυτό. Καταφέρνοντας να πάρω την πρώτη ανάσα ξυπνησα πανικόβλητη τον συζυγο μου και του ειπα πονάει το στηθος μου. Με ρωτησε μετά απο λιγα λεπτά αν ενιωθα καλυτερα και οντως υποχωρησε. Σηκωθηκα πηγα στο μπανιο και ενιωθα φουσκωμενη τη γλωσσα μου και οτι το οτι ειμαι ζωντανή ειναι θαυμα. Δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο. Μονο με εκτακτες που με ξυπνάνε με μικρή διακοπή ανάσας αλλα αυτό ηταν το κατι αλλο.. λετε να το αναφερω στον γιατρό μου ή να το αφησω να ξεχαστεί; Θελω να ακουσω γνωμες. Τελευταια δεν πολυδινω σημασια. Αλλα αυτό με γονάτισε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Παρε συμπληρωματα να δυναμωσεισ παρε ηλεκτρολυτεσ μαγνησιο κ βιταμινη ντε αφυδατωση επαθεσ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ισως εχεις υπνικη απνοια. υπαρχει ειδικο ιατρικο εργαλειο που την καταγραφει κατα την διαρκεια του υπνου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Σοβαρα; Πινω παρα πολύ νερο. Παίρνω μαγνησιο αλλά περιστασιακα. Θα το βαλω καθημερινά στον προγραμμα οπως και τα υπολοιπα. Για υπνική απνοια λενε οτι πρεπει να εχεις πολλά επεισοδια για να σου κανουν ελεγχους… σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Λια αγαπη μου δεν ειμαστε ειδικοιασθενεισ ειμαστε εγω εχω αρθριτιδα κ σχιζο κ δουλευω επειδη εφτιαξα την εμφανιση μου με τα συμπληρωματα γι αυτο στο ειπα κ κανε ψυχοθεραπεια πωσ να διαχειριζεσαι τη γνωμη του καθενοσ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρωτα γιατρο οτι κι αν κανεισ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Το παθαίνω και εγώ ανά καιρους. Πιστεύω πια ότι ειναι θεμα άγχους τουλάχιστον για μένα. Εγώ ξυπνάω πολλες φορες στον υπνο μου νιώθοντας ότι κόπηκε η ανάσα μου. Φοβάμαι μην πεθανω στον υπνο μου. Έχω άπειρες έκτακτες και στομάχι χάλια. Δες μήπως έχεις και το στομάχι σου αυτό το παθαίνεις και από παλινδρομηση. Ειναι φρικτό σε καταλαβαίνω. Υπομονή και φυσικά να αναφέρεις ότι νιώθεις ντροπή δεν ειναι. Ρωτα τον γιατρό σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπέρα Lia..μήπως σε επηρέασε το όνειρο που είδες ότι δεν μπορούσες να αναπνεύσεις και από το φόβο σου ένιωσες ότι και στην πραγματικότητα δεν αναπνέεις?αλλά πες το στον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει μην το αφήσεις έτσι..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειναι μαλλον αυτο που λεει ο nikos2 , υπνικη απνοια , παρε ενα οξυμετρο, το πουλανε στα φαρμακεια , κανει 40 ευρω , να μετρας το οξυγονο σου ( μαλλον θαχε πεσει ) , πρεπει κανονικα ναναι ανω η ισο του του 95 .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Το παθαίνω χρόνια...είναι από το άγχος...στην αρχή ήταν όπως εσύ...στη διάρκεια του ύπνου μου κοβόταν το οξυγόνο...τώρα το παθαίνω πολλές φορές και όταν πάω να κοιμηθώ...με το που με πιάνει ο ύπνος μου κόβεται η ανάσα...μπορεί να μου συμβεί 3-4 φορές συνεχόμενα...είναι καθαρά άγχος...τι έκανα?? Το δούλεψα καλά στο μυαλό μου..πλέον όταν το παθαίνω απλά ξυπνάω γυρίζω πλευρο και ξανακοιμαμαι...ξέρω ότι δεν θα πεθάνω από αυτό...ειλικρινά από τότε που το αντιμετωπίζω έτσι είδα βελτίωση...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ το παθαίνω όταν πάει να με πάρει ο ύπνος σαν να σταματάνε όλα καρδιά οξυγόνο πετάγομαι αλλά μετά σκέφτομαι ότι με πιάνει κάθε φορά που πάει να με πάρει ο ύπνος οπότε ηρεμώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά και εγώ το ίδιο. Έχουν δίκιο και η μαργαρίτα και η μαρτζ. Απλά ας το αντιμετωπίσουμε λίγο αλλιώς. Εγώ προσπάθησα με το που το παθαινω να πιανω σφυγμό να δω πως πάει η καρδιά. Κάποιες φορές ένιωσα να πηγαινει γρήγορα άλλες ότι δεν συνέβη κάτι. Πιστεύω ειναι το άγχος γιατί και εγώ είδα βελτίωση από τότε. Αλλά ότι ειναι πολυ τρομακτικό και σε βάζει σε σκέψεις.... Ναι ειναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η υπνικη απνοια αντιμετωπιζεται με φαρμακα , μπορει σε ακραιες καταστασεις λογω πτωσης του οξυγονου να επιφερει θανατο ....σε εναν γνωστο μου που ειχε παθει τετοια του απαγορευτηκε το καπνισμα ,..........γινεται ειδικη εξεταση ( κατα την διαρκεια του υπνου γινεται ) σε νοσοκομειο, απο πνευμονολογο αν πασχεις απο αυτην ....ακομα και στο σπιτι γινεται .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    κοριτσια μην παρεξηγηθητε η ποιο αποτελεσματικη αντιμετωπιση της υπνικης απνοιας ειναι το πεταμα του ψυγειου σας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ένας φίλος μου που έχει άπνοια κοιμάται συνδεδεμένος με μηχάνημα οξυγόνου νομίζω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα με τον υπνο
    By Kristi09 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 17-08-2021, 13:45
  2. Κατα τον ύπνο οι παλμοί ειναι οτι ναναι.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2019, 10:58
  3. Δυνατοί παλμοί στον ύπνο! Ειδικα κατα την αλλαγή θέσης.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 25-04-2019, 21:17
  4. Φόβος για τον υπνο
    By Antonis8 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-2019, 10:52
  5. Replies: 2
    Last Post: 11-03-2017, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •