Ψυχωση-συγκεντρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ψυχωση-συγκεντρωση

    Παιδιά καλησπέρα.Μετα το ψυχωσικο επεισοδιο έχω θα με την συγκεντρωση και την μνήμη.Υπαρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθουν;Κάτι που να σας έχει βοηθήσει και εσας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πανο στα γνωστικα κ στα αρνητικα δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που κανεις για να φυγουν.

    Απλα το παλευεις.
    Κανεις οτι σου εγραψα σε αλλο θεμα.

    Η δοση συντηρησης ειναι σημαντικη, η γυμναστικη, το διαβασμα, χομπυ, κοινωνικοποιηση

    Δεν υπαρχει μαγικο χαπι η συνταγη.

    Απλα ευελπιστεις οτι η παροδος του χρονου θα ειναι συμμαχος στην αναρρωση σου.

  3. #3
    Ανασυρω ένα περσινό θέμα μου για να πω πως ένα χρόνο Μέτα δεν έχουν αλλάξει και πολλά και τα περισσότερα για τα οποία έγραφα υπάρχουν ακόμα.Εχω πέσει να πεθανω νιωθω πως το έχασα από τις δύο τελευταίες υποτροπές και δεν θα επανέλθω.Καθε μέρα ζω με την ηλικία ελπιδα ότι κάτι θα αλλάξει αλλά δεν αλλάζει και εγώ δεν μπορώ να λειτουργησω σαν άνθρωπος.Ο γιατρός μου λέει προσπάθεια αλλά εγώ δεν μπορώ να προσπαθήσω έτσι όπως είμαι και πληρώνομαι στην οποία κριτική.εχω γίνει απίστευτα Μαλθακός και ότι μου λένε το παίρνω τοις μετρητοίς.Εσεις ρε παιδια πως τα καταφερατε;αισθάνομαι πως είμαι ανίατη περιπτωση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    O εγκεφαλος αναπλαθεται κ εχει δυνατοτητες αυτοιασης. Υπομονη προσπαθησε να διαβαζεις παρε λογοτεχνια για αρχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Και εγώ έχω πρόβλημα με μνήμη και συγκέντρωση, ότι χειρότερο, ίσως η αγωγή φταίει , ίσως η κατάθλιψη, ίσως το άγχος.
    Για ψύχωση πάντως επανέρχεται αλλά θέλει καιρό, υπομονή.
    Τώρα το διάβασμα μου φαίνεται κακη ιδέα γιατί λέει ότι δεν μπορεί να συγκεντρωθεί

  6. #6
    Και εγώ έχω πρόβλημα στην συγκέντρωση και τη μνήμη. Είναι και από τα δύο: και από την τοξικότητα που αφήνει η ψύχωση στο μυαλό (όπως μου το είχε πει ψυχίατρος), αλλά και από το φάρμακο. Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν ψυχική ασθένεια γράφουν ότι: "Το IQ μου έχει μειωθεί πάρα πολύ". Αυτό το έχω δει στο reviews του εξωτερικό, σε άτομα που παίρνουν το ίδιο φάρμακο με εμένα.

    Μην στενοχωριέσαι, γιατί δεν είσαι μόνος σε αυτήν την κατάσταση. Εγώ σπούδασα μαθηματικά και μετά την ασθένεια όλες οι ικανότητες μου πήγαν στον αγύριστο!! Ο John Nash δεν ξαναέκανε ποτέ επαγγελματική δουλειά μετά την ψυχική ασθένεια του.

    Μην το βάζεις κάτω όμως! Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε.

  7. #7
    Γειά σου jonathan ειχαμε μιλήσει και πιο παλιά.Πως είσαι τωρα;κάνεις πραγματα;θυμάμαι για το διδακτορικό που έχασες λόγω της ασθενειας

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    30
    panos77 pare voitheia apo kati.

Similar Threads

  1. Συγκέντρωση
    By jasmine22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-12-2021, 17:04
  2. Kαθολου συγκεντρωση..
    By katrinakat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-05-2017, 04:27
  3. συγκεντρωση στο διαβασμα
    By orestiss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 29-11-2016, 22:44
  4. Διάβασμα και συγκέντρωση
    By maria eleni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-11-2016, 13:53
  5. Συγκέντρωση
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-2008, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •