Ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: Ζαναξ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Ζαναξ

    Καλησπέρα σας, ειχα κανει ερωτηση και λιγο καιρο πριν.Παιρνω ζαναξ απο τελη Αυγούστου. Μου είχε δωσει και αντικαταθλιπτικα για θεραπεια αλλος ψυχιατρος τον Σεπτέμβριο. Ομως ειχα παθει υποτροπη θυρεοειδους και μειναμε στο να παίρνω απλα μισο ζαναξ των 0.5 δλδ 0.25 καθε πρωι ωστε να βοηθηθω με τα συμπτώματα του υπερθυροειδισμου που φερνουν κρισεις πανικου, ανησυχια, αγχος κλπ. Τον ρωτησα αν μπορώ να τα συνεχισω και μου ειπε ναι. Αυτο τελη Οκτωβρίου. Μου λεει 15 μερες ακομα. Ρωτησα για περίπτωση εθισμου αλλα μου ειπε με τοσο μικρη δοση αποκλείεται. Να σημειώσω οτι κανω και νευροπιεση δλδ αν αγχωθω παει πανω απο 15 και τα ζαναξ μου την κρατούν σε καλα επίπεδα. Οι 15 μερες περασαν αλλα εγω νομιζω οτι θελω λιγο χρόνο ακομη γιατί ο θυροειδης μου δεν εχει φτιαξει ακομα και μου επιρεαζει και την πιεση. Απο τη δικη σας εμπειρια μπορω να παθω ζημια με τα 0.25 τη μερα; Καθε εμπειρια σας θα με βοηθήσει πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπέρα..παίρνω και εγώ ζαναξ 0.5 αλλά μισό κάθε βράδυ 0.25..ζημιά δεν θα πάθεις γιατί όσους γιατρούς ρώτησα (και ρώτησα πολλούς όχι μόνο έναν γιατί φοβάμαι κι εγώ για εθισμο)και μου είπαν ότι είπαν και σε σένα.οτι είναι πολύ μικρή η δόση και ότι δεν υπάρχει περίπτωση εθισμου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ποσο καιρο το παίρνεις; Δεν εχεις παρενεργειες ε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Δεν το παίρνω καιρό.το παίρνω έναν μήνα αλλά ειναι τοσο χαμηλή η δόση που και παραπάνω καιρό να το πάρω μου είπε δεν πειράζει..εθισμό προκαλεί αν παίρνεις μεγάλες δόσεις για πολύ χρονικό διάστημα..παρενεργειες δεν είχα μόνο κάτι ζαλάδες,αστάθεια..δεν ξέρω αν είναι παρενέργεια ή από το άγχος μου.κι επειδή παίρνω βραδυ το ζαναξ γιατί είχα μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο,δεν μπορούσα να κοιμηθώ καθόλου μπορώ να πω ότι με βοηθάει να κοιμηθώ..εσύ είχες κάποια παρενέργεια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Κι εγω εχω ζαλαδα αλλα δεν ξερω αν ειναι απο αυτο ή απο αγχος. Γιατι δεν ζαλιζομαι ολη μερα, αλλα μερικες ωρες της ημερας. Εχει τυχει πολλες φορές να ζαλιστω πολυ βεβαια. Εχεις ρωτησει γι αυτο αν σχετίζεται με το ζαναξ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Να σου πω την αλήθεια μου δεν ρώτησα αλλά μετά που είδα τις παρενεργειες έγραφε "ζαλη"..δεν ξέρω όμως αν ήταν από αυτο ή από το άγχος γιατί και το άγχος καμία φορά τα κάνει αυτά..είχα ζάλη,αστάθεια.σαν να είμαι μέσα σε βαρκα που κουνιέται,σαν να έχω πιει ποτό και να αρχίζω να ζαλίζομαι.καπως έτσι ενιωθα.μπορει να ήταν και αυχενικό..ειλικρινά δεν ξερω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Σ ευχαριστώ πολυ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Ο εθισμός είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με την ποσότητα.
    Απορώ γιατί δεν το ξέρει αυτό κοτζάμ γιατρός!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    . Απο τη δικη σας εμπειρια μπορω να παθω ζημια με τα 0.25 τη μερα; .


    οχι , εχω παρει 50,000 mg τα τελευταια 20 χρονια ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    MacGyver επειδή βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από το ζαναξ αληθεύει που λένε ότι θέλει σταδιακή διακοπή και όχι απότομα?εμένα μου είπε να το πάρω για έναν μήνα.αν το κόψω μαχαίρι και όχι σταδιακά θα έχω πρόβλημα?γιατί έχω ακούσει ότι αν το κόψεις απότομα τα συμπτώματα που είχαμε στην αρχή πριν το ζαναξ επανέρχονται χειρότερα και έχω τρομάξει λιγο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Niki εχω κι εγω αυτη την απορία

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    το χρησιμοποιώ κι εγώ γύρω στα 10 χρόνια με διαλλείματα

    Δεν ξεπερνώ ποτέ τα 0,25-0,50 mg τη μέρα και μέσα στην εβδομάδα κάνω "αποτοξίνωση" 2-3 μέρες

    το έχω κόψει και για μήνες με χρήση αντικαταθλιπτικών χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δυστυχώς όλα τα αντικαταθλιπτικά που πήρα μου έβγαλαν παρενέργειες στο τέλος και τα σταμάτησα με αποτέλεσμα να γυρίσω στο xanax

    ο γιατρός μου λέει κι εμένα ότι με αυτή τη χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα...αυτό που μου τονίζει συνέχεια είναι ότι να μην πίνω καθόλου αλκοόλ αν έχω πάρει

    από προσωπική μου εμπειρία το καμπανάκι χτυπάει αν αποκτήσεις ανοχή στη δοσολογία δλδ αν το 0,25 κάποια στιγμη δε σου κάνει την ίδια δουλειά και πρέπει να ανεβάσεις δόση για το ίδιο αποτέλεσμα εκεί πρέπει να κόψεις για λίγες μέρες...πάντα με συμφωνία με το γιατρό σου

    επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει αρκετά μεγαλύτερη επίδραση αν το πάρεις με άδειο στομάχι.

    το άλλο πρόβλημα με τη μακροχρόνια χρήση είναι ότι αργεί να σε "πιάσει" , εκεί που στην αρχή σε πιάνει στο 20λεπτο μετά πάει στα 40-50 λεπτά , αν το βάλεις κάτω από τη γλώσα και το διαλυσεις πρώτα και μετά το πιεις με νερό σε πιάνει γενικά πιο γρήγορα

    αυτά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Kriti28..κι εγώ πέρα από το ζαναξ φοβάμαι να παρω αντικαταθληπτικα γιατί ακούω για πολλές παρενέργειες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Δυστυχώς μόνο το xanax μου έχει κάτσει καλά χωρίς παρενέργειες,μου ξεκουράζει το νευρικό σύστημα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    MacGyver επειδή βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από το ζαναξ αληθεύει που λένε ότι θέλει σταδιακή διακοπή και όχι απότομα?εμένα μου είπε να το πάρω για έναν μήνα.αν το κόψω μαχαίρι και όχι σταδιακά θα έχω πρόβλημα?γιατί έχω ακούσει ότι αν το κόψεις απότομα τα συμπτώματα που είχαμε στην αρχή πριν το ζαναξ επανέρχονται χειρότερα και έχω τρομάξει λιγο
    to πολυ καθε 1,5 μηνα 1mg , και παλι θα σου φαινεται , λενε οι γιατροι ...........επαιρνα 9-10 mg μεχρι τον 6/2019 και σε 6 μηνες ταχα μειωσει στα 3 mg , με πολυ προσπαθεια ομως , τωρα παιρνω 2 mg/μερα ......δεν ειχα ιδαιτερο στερητικο συνδρομο , θεληση χρειαζεται ...............

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 49
    Last Post: 20-06-2021, 19:28
  2. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-2021, 21:25
  3. ζαναξ..
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2021, 08:04
  4. Ζαναξ 0.25
    By cyrax in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2020, 18:23
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •