Φόβος για καθαρισμό δοντιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Φόβος για καθαρισμό δοντιών

    Έχω ραντεβού σήμερα και φοβαμαι να πάω μην πάθω ενδοκαρδιτιδα. Ίσως πρέπει να περιμένω γιατί είμαι ευάλωτος μετά τον κόβιντ. Θα πάρω αντιβίωση αλλά και πάλι έχω ενδοιασμούς.
    Last edited by Skiouros8; 16-11-2022 at 13:45.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλημέρα..να πας άφοβα.κι εγώ έχω πρόβλημα και πρέπει να παίρνω αντιβίωση..έχω κάνει και καθαρισμούς και εξαγωγές και είναι όλα καλά..μην φοβάσαι καθόλου.ρωτα και τον γιατρό σου και μην φοβασαι.δεν πάθεις τίποτα.ετσι φοβόμουν κι εγώ και τώρα γελάω με τον τρόπο σκέψης μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το ανέβαλα για αύριο εντέλει που έχω και ραντεβού με τον καρδιολογο πρώτα. Πάω για τσεκ απ μετά τον κοβιντ, είχα και έκτακτες σήμερα, για να δούμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Να μας πεις τι σου είπε ο καρδιολογος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν πολυανησυχω να σου πω την αλήθεια (οχι οσο αλλες φορες δλδ), αλλά θέλω να κάνω τον έλεγχο να τελειώνω και από αυτό. Πνευμονολογο πρέπει να πάω κάποια στιγμή γιατι ανέπτυξα βραδινό συριγμο. Θέλω να κάνω και έναν επανελεγχο έτσι κι αλλιώς γιατι εχω καιρό να παω. Οι έκτακτες υποψιάζομαι ότι είναι λόγω του συριγμου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Αυτη την περιοδο κανω θεραπεια περιοδοντιτιδας,με υποουλικη αποξεση (βαθυς καθαρισμος μεχρι ριζες) και μετα αποστειρωση με λειζερ.Στο ιστορικο που συμπληρωσα υπηρχε μονο η ερωτηση για ιστορικο ενδοκαρδιτιδας ,μυοκαρδιτιδας η προβλημα στις καρδιακες βαλβιδες.Παροτι η θεραπεια ειναι ουσιαστικα χειρουργικη,και γινεται με αναισθησια(και ειναι και αρκετα...αιματηρη η διαδικασια)εφοσον δεν εχω ιστορικο δεν μου εδωσε τιποτα.Αντιθετα ,οταν πριν 8.5 χρονια αφαιρεσα ημιεγκλειστο φρονιμιτη και εκανα ραμματα,ειχα παρει για 3 μερες αν θυμαμαι καλα claricid. Συνηθως δινουν amoxil αλλα εχω αλλεργια.Παντως η πολιτικη τους γενικα εχει αλλαξει,δεν δινουν ευκολα αντιβιωσεις,εαν θελεις να παρεις για να νιωθεις πιο ασφαλεις μιλα με τον καρδιολογο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ενταξει τελικά. Από καρδιολογο όλα φυσιολογικά και πήγα και για τον καθαρισμό. Στο τέλος μου έβαλε κάτι και είπε να μην φάω για μισή ώρα. Ξέρεις κανείς τι είναι? Κάποιο φάρμακο μου είπε. Αλλά τι είδους; είναι για να μην πάθω μολυνση; Γιατι όταν έφυγα από το οδοντιατρειο έφτυνα για αρκετή ώρα αρα πιθανόν να έχει φύγει αρκετό από αυτό.

    Μου είπε ότι έχω πολύ καθαρά δόντια. Αυτό που σας έλεγα σε άλλο θέμα δεν ήταν κάτι τελικά, έφυγε τώρα με τον καθαρισμό. Μου πήρε βεβαια εξήντα ευρώ, πρώτη φορά μου παίρνουν τόσα για καθαρισμό, υπερβολική τιμή, δεν θα ξαναπάω σε αυτήν. Συνήθως μου παίρνουν 30 ή 40. Και το ιατρείο της δεν φαινόταν καινούργιο, το αντίθετο,τα μηχανήματα φαινοντουσαν παλιά. Παίζει να κολλήσω και τίποτα στο τέλος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Βρε ηρέμησε..δεν θα κολλήσεις τίποτα..μην σου μπουν ιδέες τώρα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ενταξει τελικά. Από καρδιολογο όλα φυσιολογικά και πήγα και για τον καθαρισμό. Στο τέλος μου έβαλε κάτι και είπε να μην φάω για μισή ώρα. Ξέρεις κανείς τι είναι? Κάποιο φάρμακο μου είπε. Αλλά τι είδους; είναι για να μην πάθω μολυνση; Γιατι όταν έφυγα από το οδοντιατρειο έφτυνα για αρκετή ώρα αρα πιθανόν να έχει φύγει αρκετό από αυτό.

    Μου είπε ότι έχω πολύ καθαρά δόντια. Αυτό που σας έλεγα σε άλλο θέμα δεν ήταν κάτι τελικά, έφυγε τώρα με τον καθαρισμό. Μου πήρε βεβαια εξήντα ευρώ, πρώτη φορά μου παίρνουν τόσα για καθαρισμό, υπερβολική τιμή, δεν θα ξαναπάω σε αυτήν. Συνήθως μου παίρνουν 30 ή 40. Και το ιατρείο της δεν φαινόταν καινούργιο, το αντίθετο,τα μηχανήματα φαινοντουσαν παλιά. Παίζει να κολλήσω και τίποτα στο τέλος.
    Αυτο το φαρμακονπου σου εβαλε μαλλον ειναι φθοριο το βαζουν στο τελος του καθαρισμου

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Σφιξιμο δοντιων
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2019, 17:53
  3. Βούρτσισμα δοντιών, προσωπική υγιεινή, σωματικό βάρος.
    By tzimani in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-2019, 04:34
  4. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  5. ΤΡΙΞΙΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ…….
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-10-2006, 10:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •