Ψυχολογος ή ψυχιατρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    Ψυχολογος ή ψυχιατρος

    Γεια σας...

    Ειχα σταματησει τα φαρμακα εδω και λιγο καιρο, γιατι με εκαναν χειροτερα απο οτι ημουν πριν.

    Μεχρι χτες ειχα μια συνομιλια με τον πρωην μου που με εκανε χειροτερα και να κανω μαυρες σκεψεις. Μου ειπε οτι με εχει προχωρησει στη ζωη του, οτι με εχει ξεπερασει και οτι καλα θα κανω το ιδιο και εγω.

    Κανω πολυ μαυρες σκεψεις και εχω σκεφτει μεχρι και την αυτοκτονια. Δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι.

    Ειχα παει σε εναν ψυχιατρο και μου ειχε διαγνωσθει πως ημουν καταθλιπτικη και μου ειχε δωσει μια αγωγη με Efexol, που δεν την συνεχισα γιατι νομιζα πως θα τα καταφερω μονη μου.

    Τωρα δεν το βλεπω, και θελω να συνεχισω να παω σε καποιον ειδικο.

    Εσεις τι προτεινετε? Να παω σε ψυχολογο ή ψυχιατρο?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    91
    Καλησπερα mariap

    Ξεκινα απο καποιο αξιοπιστο ψυχολογο. Αυτος θα σου δωσει μια αντικειμενικη αξιολογηση της καταστασης της ψυχθκης σου υγειας ,
    Χρησιμοποιησε την αγαπη και τη συμπαρασταση των ανθρωπων που σ΄\' αγαπουν. Η ζωη ειναι απειρως σπουδαιοτερη απο οποιοαδηποτε ερωτικη σχεση, αφου εχει μεσα της απειρες ευκαιριες για ευτυχια και χαρα. Μοιρασου τις αρνητικες σκεψεις με τους δικους σου.

    Η ζωη κοπελα μου ειναι το ζητουμενο και η χαρα και η λυτρωση -οπως και ο χαμος- περιμενουν παντου !!!
    σου ευχομαι καλο δρομο προς την Ιαση .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Σε ευχαριστω.

    Αλλα ηταν πολυ σκληρα τα λογια που χρησιμοποιησε, και οσο παω να ορθοποδησω και να γινω καλυτερα, ολα αυτα με επανεφεραν στην αρχη.

    Δεν ξερω γιατι με πειραξαν τοσο, ισως δεν περιμενα τετοια επιθεση, ή οτι παραειμαι ευαισθητη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    προφανως γιατι δεν εχεις παρει ακομα τις αποστασεις, τις χρονικες και συναισθηματικες, απο την σχεση αυτη, που θα σου επετρεπαν να μην επηρρεαζεσαι πια...
    ειναι σαν πληγη που ειναι ακομα ανοιχτη.καθε τετοια συζητηση,νομιζω ακομα και καθε φαινομενικα ανωδυνη συζητηση με αυτον τον ανθρωπο θα σου σκαλιζει αυτη την ανοιχτη πληγη.
    εγω θα σε συμβουλευα να κοψεις καθε επικοινωνια μαζι του.
    αν επαιρνες εσυ, να μην ξαναπαρεις.
    αν παιρνει κι αυτος, να του ζητησεις να μην ξαναπαρει.
    αν ποτε επικοινωνησετε, να εχεις σιγουρευτει πρωτα οτι θα εχει ηρεμησει καθε ενοχλητικη σκεψη. αν δεν εισαι σιγουρη γι αυτο, απεφυγε το τελειως.
    καλη δυναμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Eτσι ειναι Remedy,

    Evω τοσο καιρο μου ειχε δειξει πληρη αδιαφορια, κανενα τηλεφωνο, καμμια επικοινωνια, αποφασισε ξαφνικα να με ξαναθυμηθει και να με κανει ακομα χειροτερα κουρελι.

    Και οταν του ειπα μα γιατι τοση αδιαφορια, τι σου εκανα, η απαντηση του ηταν οτι ετσι επρεπε. Και εφοσον ξερει ποσο ευαλωτη ειμαι συναισθηματικα, η απαντηση του ηταν να σταματησω να ειμαι κολλημενη και να στεναχωριεμαι.

    Ποσο σκληροι μπορει να γινουν μερικοι ανθρωποι ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    ο συγκεκριμενος πηρε για να σου πει μαλακιες.
    ακομα και να μην ηταν τοσο ασχετος, να ηταν πιο ευαισθητος-προσεκτικος-πολιτικα ορθος, εχε υποψη σου καλη μου, οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΣΚΕΦΘΕΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΑ ΣΟΥ Η ΜΑΝΑ.
    κι αυτος ειναι κανονας επιβιωσης...
    γι αυτο οσο καλοι κι ευαισθητοι να ειναι οι αλλοι, πρεπει να μαθεις σιγα σιγα να φροντιζεις και να προφυλασεις η ιδια τον εαυτο σου και να τον απομακρυνεις απο βλαπτικες επιρροες οταν εκεινες δεν μενουν μακρια σου...
    στην συγκεκριμενη περιπτωση, μεινε μακρια απο τον τυπο κι αν ξαναεπιχειρησει, κοψτο εσυ κατευθειαν χωρις να μπεις σε καμια συζητηση.πες του απλα \"δεν εχω διαθεση να μιλησουμε και δεν εχω και χρονο.καλα να περνας, ΓΕΙΑ\"
    ειναι πολυ απλες κουβεντες, αλλα δεν ξερεις ποσο καλυτερα θα ενοιωθες αν τις ελεγες αντι να μπεις σε αυτη την ηλιθια συζητηση που σε παρεσυρε \"για το καλο σου\"...
    ο μαλακας πηρε μονο για να σιγουρευει οτι εισαι λιωμα κι οτι εκανε καλα...

    νομιζω να δεις κι εναν ψυχολογο κι ισως σε παραπεμψει σε ψυχ. να παρεις κανενα χαπακι για το πρωτο διαστημα.δεν ειναι κακο.
    εγω που δεν πηρα ποτε, το εχω μετανοιωσει.
    περασα εναν χρονο απιστευτα βασανιστικο στον χωρισμο μου πριν 5 χρονια. αν ηξερα ποσο δυσκολο ειναι να βγεις απο αυτο θα ειχα παρει κατι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Μιλησαμε χτες κανα 2ωρο στο τηλ, αυτος με πηρε....

    Και σημερα επειδη ενοιωθα μοναξια, εχουν φυγει ολοι απο το σπιτι...

    Πηγα να τον βρω σπιτι του και με εδιωξε , δεν με αφησε καν να μπω μεσα .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Για μενα, πρωτα σε ψυχιατρο.Θα κανει τη διαγνωση, θα σου δωσει αν χρειαζεσαι αγωγη και μετα (δηλαδη παραλληλα) ψυχοθεραπεια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Γενικα τους γιατρους τους εμπιστευομαι περισσοτερο- προσωπικη εκτιμηση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •