Ocd και παράλογες σκέψεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Cipralex και ρεμερον
    Χωρίς αντιψυχωτικά;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν έχω ψύχωση, αγχωδη κατάθλιψη με στοιχεία ιδψ έχω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν έχω ψύχωση, αγχωδη κατάθλιψη με στοιχεία ιδψ έχω
    Το cipralex και το ρεμερον δεν σου έφεραν παρενέργειες?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ναι, το ρεμερον αυξάνει την όρεξη, το cipralex μείωσε τη λίμπιντο, με κάνει πιο φλατ συναισθηματικά αλλά κοιτάζω τα θετικά, δηλαδή χωρίς φάρμακα η συμπεριφορά μου είναι ασταθής, δεν κοιμάμαι καθόλου καλά, έχω νεύρα, ξεσπάω στους άλλους, γίνομαι καχύποπτος κλπ. Με έχει κουράσει αυτό, δεν θέλω να είμαι έτσι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Έτσι κ εγώ είμαι χωρίς φάρμακα Όμως μου πρότεινε ο ψυχίατρος το μινιτραν ,φοβάμαι να το παρω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Φοβάσαι ειδικά για κάποιον λόγο το συγκεκριμένο φάρμακο ή γενικότερα τα λεγόμενα ψυχοφαρμακα;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Φοβάσαι ειδικά για κάποιον λόγο το συγκεκριμένο φάρμακο ή γενικότερα τα λεγόμενα ψυχοφαρμακα;
    Δυστυχώς έχω ταμπού με τα ψυχοφσρμακα Καπνίζω πολύ κ νομίζω θα μου προκαλέσουν καρδιακό
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Πώς μπορώ να τις αποβάλλω από το μυαλό μου,;
    Καλησπέρα και από εμένα. Λοιπόν το σεροξατ σε εμένα δούλεψε πάρα πολύ καλά. Μετά από πρπ ένα μήνα θα νιώθεις πολύ καλύτερα. Αυτό όμως που κυρίως θα σε βοηθήσει με τις ιδέες είναι η ψυχοθεραπεία. Δεν σταματούν ποτέ, απλά αν δουλέψεις πάνω σε αυτό,θα μάθεις να τις χειρίζεσαι και με το που το σκέφτεσαι θα το αποβάλλεις. Μην προσπαθείς να τις εξηγήσεις και να τις εκλογικεύσεις,δεν έχει νόημα,απλά μη δίνεις σημασία. Είναι ψεύτικες και το ξέρεις. Είναι το άγχος σου που τις δημιουργεί. Συνήθως μας "βρίσκουν" όταν είμαστε ευάλωτοι συναισθηματικά η προβληματισμένοι. Λειτουργούν ως μηχανισμός απόσπασης προσοχής, ώστε ασχολούμενοι με τις βλακείες που σκεφτόμαστε, ξεφεύγουμε από το υπαρκτό πρόβλημα, το οποίο μπορεί να είναι μια δουλειά που δε μας αρέσει κλπ. Μη δίνεις σημασία. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά μόνο έτσι λειτουργεί.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Δυστυχώς έχω ταμπού με τα ψυχοφσρμακα Καπνίζω πολύ κ νομίζω θα μου προκαλέσουν καρδιακό
    Καπνιζεις πολυ, ενω ξερεις οτι το τσιγαρο προκαλει καρκινο.... Και φοβασαι το καρδιακο, αντι για τον καρκινο; Επισης αυτο που ονομαζεις ταμπου με ψυχοφαρμακα ειναι στην πραγματικοτητα φαρμακοφοβία και οπως ολες οι φοβιες, ειναι παραλογη. Θα νιωσεις πολυ καλυτερα εαν κοψεις το τσιγαρο και ξεκινησεις τα "ψυχοφαρμακα". Πρεπει δηλαδη να κανεις ακριβως το αντιθετο απο αυτο που κανεις τωρα, εαν θελεις το δικο σου καλο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Καπνιζεις πολυ, ενω ξερεις οτι το τσιγαρο προκαλει καρκινο.... Και φοβασαι το καρδιακο, αντι για τον καρκινο; Επισης αυτο που ονομαζεις ταμπου με ψυχοφαρμακα ειναι στην πραγματικοτητα φαρμακοφοβία και οπως ολες οι φοβιες, ειναι παραλογη. Θα νιωσεις πολυ καλυτερα εαν κοψεις το τσιγαρο και ξεκινησεις τα "ψυχοφαρμακα". Πρεπει δηλαδη να κανεις ακριβως το αντιθετο απο αυτο που κανεις τωρα, εαν θελεις το δικο σου καλο.

    Thessalonian ,γεια σου, βλέπω σε όλα τα ποστ υποστηρίζεις σθεναρά τα φάρμακα και μιλάς για φαρμακοφοβία, εγώ είμαι από τους τυχερούς διότι βρήκα το κατάλληλο φάρμακο που κουμπώνει 100% με το DNA και τον οργανισμό μου, αισθάνομαι πολύ νορμάλ άτομο με αυτό. ΟΜΩΣ υπάρχει "το ταμπού στα φάρμακα" υπάρχει και η φαρμακοφοβία, θεωρώ οτι στη πρώτη περίπτωση ανήκει μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων διότι είναι ένα ταμπού που υπάρχει έξω από εμάς, στη κοινωνία. π.χ εαν παίρνεις ένα χαπάκι για τη πίεση είναι κάτι συνηθισμένο για τους περισσότερους ανθρώπους και δε θα μπεις στο κόπο να το κρύψεις, εαν παίρνεις όμως ένα αντικαταθλιπτικό θα το κάνεις στα κρυφά, θα το αγοράσεις με ντροπή στο φαρμακείο διότι έτσι σε αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι άνθρωποι. Έχω βρεθεί σε πηγαδάκι συναδέλφων ,( καθηγητών ) που υποτίθεται έχουν και κάποια στοιχειώδη μόρφωση να λένε " αυτός παίρνει ψυχοφάρμακα δε στέκει πολύ καλά" και όλοι συμφώνησαν, όλοι το κάνανε πέρα.... αυτά δε το αναλύω περαιτέρω ,είμαι σίγουρη οτι καταλαβαίνεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εντάξει, το ότι υπάρχει ταμπού στην ελληνική (κι όχι μόνο) κοινωνία είτε για τα ψυχοφαρμακα (ενώ μάλλον δεν υπάρχει οικογένεια που να μην έχει ένα μέλος που να παίρνει κάτι) είτε για κάτι άλλο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μένουμε σε αυτό. Η γνώμη μου είναι ότι μέσα από συνεδρίες με ψυχολόγο στην αρχή μπορεί κάποιος να καταλάβει τι είναι καλύτερο για τον ίδιο. Ίσως έτσι ξεπεράσει και αυτό το ταμπού, με συζήτηση κλπ. Γιατί το ζήτημα της αγωγής δεν είναι μόνο το να την ξεκινήσεις αλλά και να μην τη διακόψεις με το που αρχίσουν οι παρενέργειες. Για αυτό χρειάζεται και μια μεγαλύτερη υποστήριξη όταν αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ιδψ και παράλογες σκέψεις για την θρησκεία
    By Elena10 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-03-2021, 18:47
  2. Ocd και παράλογες σκέψεις
    By Mind is free in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2021, 01:02
  3. Δεν αντεχω αλλο με παραλογες σκεψεις..
    By Angel1996 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 07-07-2020, 19:57
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 12:30
  5. παράλογες σκέψεις
    By poema in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-2017, 13:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •