Περί αυτοκτονίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Περί αυτοκτονίας

    Καλημέρα!

    Πρώτα απ' όλα να πω (για να μην τρομάξω κανέναν) ότι δεν προτίθεμαι ν' αυτοκτονήσω...

    Τώρα πάμε παρακάτω... Διάβασα χθες αυτή την είδηση https://www.voria.gr/article/thessal...-kentrou-odeon κι ομολογώ πως επηρεάστηκα αρνητικά από πολλές απόψεις...
    1ον Στεναχωρήθηκα για τον άνθρωπο, ο οποίος όπως διάβασα σε άλλο δημοσίευμα δεν τα κατάφερε...
    2ον Επηρεάστηκα γιατί κι εγώ έχω προσπαθήσει στο παρελθόν ν' αυτοκτονήσω και μάλιστα είχα κάνει σκέψη για να πηδήξω από κάπου ψηλά αλλά το μυαλό μου δεν είχε πάει στο συγκεκριμένο εμπορικό για καλή μου τύχη...
    3ον Επηρεάστηκα λίγο παραπάνω επειδή το συμβάν έγινε στην πόλη μου...

    Δεν ξέρω τι ακριβώς οδήγησε τον άνθρωπο σ' αυτή την πράξη αλλά σίγουρα θα υπέφερε για να πάρει μια τέτοια απόφαση... Εύχομαι ν' αναπαυθεί η ψυχή του...

    Έχω ταυτιστεί ως ένα βαθμό μαζί του γιατί θυμάμαι πόση απελπισία ένιωθα κι εγώ στο παρελθόν ώστε να ψάχνω τρόπους για να τερματίσω τη ζωή μου και θέλω να συζητήσω... Όποιος θέλει ας απαντήσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα ,
    κι εγω ειχα φευγαλεα σκεφτει ναυτοκτονησω Κυκνακο το 2020 , Αυγουστο/Σεπτεμβριο , η καταθλιψη σε κανει ναπελπιζεσαι κατα καιρους , ειναι τρομερη ασθενεια , αλλα επικρατησε η λογικη , και συνεχισα να ελπιζω , οπως κανω παντα .............να γραψω , χωρις να θελω να βαλω ιδεες σε κανεναν οτι οι 3 επικρατεστεροι τροποι αυτοκτονιας στατιστικως ειναι
    1) η πτωση απο υψος
    2} το κρεμασμα
    3) ο αυτοπυροβολισμος
    φαινεται οτι ειμαι ολιγον βλαμμενος για να τους γραψω , αλλα μαρεσουν οι στατιστικες ........
    μεναν δυνατο ερωτα θα συνελθω σε μεγαλο βαθμο απο την καταθλιψη παντως , το καταλαβα οταν προσφατως τσιμπηθηκα με καποιαν .....μεγαλη γιατρεια ο ερωτας ....ερως ανικητε μαχαν .....

    δεν επηρρεαζομαι οταν αυτοκτονουν αλλοι........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα ,
    κι εγω ειχα φευγαλεα σκεφτει ναυτοκτονησω Κυκνακο το 2020 , Αυγουστο/Σεπτεμβριο , η καταθλιψη σε κανει ναπελπιζεσαι κατα καιρους , ειναι τρομερη ασθενεια , αλλα επικρατησε η λογικη , και συνεχισα να ελπιζω , οπως κανω παντα .............να γραψω , χωρις να θελω να βαλω ιδεες σε κανεναν οτι οι 3 επικρατεστεροι τροποι αυτοκτονιας στατιστικως ειναι
    1) η πτωση απο υψος
    2} το κρεμασμα
    3) ο αυτοπυροβολισμος
    φαινεται οτι ειμαι ολιγον βλαμμενος για να τους γραψω , αλλα μαρεσουν οι στατιστικες ........
    μεναν δυνατο ερωτα θα συνελθω σε μεγαλο βαθμο απο την καταθλιψη παντως , το καταλαβα οταν προσφατως τσιμπηθηκα με καποιαν .....μεγαλη γιατρεια ο ερωτας ....ερως ανικητε μαχαν .....

    δεν επηρρεαζομαι οταν αυτοκτονουν αλλοι........
    Ναι, κι εγώ είχα προσπαθήσει να βρω πρόσβαση σε ψηλό σημείο αλλά χωρίς επιτυχία, ήταν όλα κλειδωμένα... Οπότε κατέφυγα σε προσπάθεια να κόψω τις φλέβες μου και σε λήψη υπερβολικής δόσης χαπιών με τα οποία θα τα κατάφερνα αλλά με πήραν είδηση οι γονείς μου και με πήγαν στο νοσοκομείο... Η πρώτη λύση που δοκίμασα ήταν πολύ οδυνηρή και δεν άντεξα...
    Τώρα για τον έρωτα, πάει τόσο πολύ καιρός που δεν τον έχω νιώσει που δεν ξέρω αν θ' άλλαζε κάτι... Πάντως όσο ήμουν με τον πρώην μου, ήμουν καλύτερα ναι... Ένιωθα ευτυχισμένη ως ένα βαθμό κι αντιμετώπιζα καλύτερα τα προβλήματα...

    Εγώ επηρεάζομαι, θυμάμαι και πριν λίγα χρόνια που αυτοκτόνησε ένας γείτονας μου στην ηλικία μου είχα ταυτιστεί και μ' εκείνον, εύχομαι να έχει βρει γαλήνη η ψυχή του αφού δεν την βρήκε στην εδώ ζωή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλυτερα μην ανοιξουμε κουβεντα για τους λοιπους τροπους αυτοκτονιας Κυκνε μην βαλουμε ιδεες σε καποιον -αν , αλλα πρεπει να πω οτι δεν περιμενα να συνελθω με τιποτα αφου ταντικαθλιπτικα δεν εκαναν τιποτα , να ομως με το που τσιμπηθηκα με καποιαν ανεκτησα την διαθεση για να ζησω , δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολους , ουτε μπορεις να το κανεις παραγγελεια , σεμενα ομως επιασε , και ξερω οτι αν ξαναερωτευθω , θα συνελθω , μιας και η συγκεκριμενη ειχε ηδη 10ετη δεσμο .......να σημειωσω οτι δεν επαθα κτθλψη για ερωτικους λογους , ουτε ξερω γιατι επαθα .........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καλυτερα μην ανοιξουμε κουβεντα για τους λοιπους τροπους αυτοκτονιας Κυκνε μην βαλουμε ιδεες σε καποιον -αν , αλλα πρεπει να πω οτι δεν περιμενα να συνελθω με τιποτα αφου ταντικαθλιπτικα δεν εκαναν τιποτα , να ομως με το που τσιμπηθηκα με καποιαν ανεκτησα την διαθεση για να ζησω , δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολους , ουτε μπορεις να το κανεις παραγγελεια , σεμενα ομως επιασε , και ξερω οτι αν ξαναερωτευθω , θα συνελθω , μιας και η συγκεκριμενη ειχε ηδη 10ετη δεσμο .......να σημειωσω οτι δεν επαθα κτθλψη για ερωτικους λογους , ουτε ξερω γιατι επαθα .........
    Ναι, έχεις δίκιο σ' αυτό... Το σταματάω εδώ το θέμα με τους τρόπους...

    Απλώς είναι πολύ κρίμα να φτάνει κάποιος σε τέτοια απόγνωση/απελπισία που να μην θέλει την ζωή του... Επειδή έχω νιώσει πως είναι δεν μπορώ να μείνω ασυγκίνητη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post


    Απλώς είναι πολύ κρίμα να φτάνει κάποιος σε τέτοια απόγνωση/απελπισία που να μην θέλει την ζωή του... Επειδή έχω νιώσει πως είναι δεν μπορώ να μείνω ασυγκίνητη...
    ευτυχως στην Ελλαδα μας εχουμε χαμηλο ποστο αυτοκτονιων .................τωρα το να συγκινηθω , δεν θα βγει τιποτα , οποτε με αφηνουν αδιαφορο οι αυτοκτονιες , εκτος κι αν συμβουν στον κυκλο μου, οπως το 1984 που αυτοκτονησε ενας πολυ καλος μου φιλος , ειχε σχιζοφρενεια .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ευτυχως στην Ελλαδα μας εχουμε χαμηλο ποστο αυτοκτονιων .................τωρα το να συγκινηθω , δεν θα βγει τιποτα , οποτε με αφηνουν αδιαφορο οι αυτοκτονιες , εκτος κι αν συμβουν στον κυκλο μου, οπως το 1984 που αυτοκτονησε ενας πολυ καλος μου φιλος , ειχε σχιζοφρενεια .....
    Εντάξει, όπως νιώθει κανείς...

    Ναι, το θυμάμαι αυτό με τον φίλο σου... Πρέπει να ήταν πολύ οδυνηρό... Είναι δύσκολο και γι' αυτούς που μένουν πίσω... Σκέφτομαι συχνά το γείτονα μου, ήταν κρίμα να φύγει τόσο νέος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εντάξει, όπως νιώθει κανείς...

    Ναι, το θυμάμαι αυτό με τον φίλο σου... Πρέπει να ήταν πολύ οδυνηρό... Είναι δύσκολο και γι' αυτούς που μένουν πίσω... Σκέφτομαι συχνά το γείτονα μου, ήταν κρίμα να φύγει τόσο νέος...
    οντως , κουβαλησα με αλλους 3 το φερετρο του, τον ειδα χλωμο ντυμενο γαμπρο στο φερετρο, και ενα μηνα κοιμομουν με την μανα μου, πεταγομουν δε στον υπνο μου .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οντως , κουβαλησα με αλλους 3 το φερετρο του, τον ειδα χλωμο ντυμενο γαμπρο στο φερετρο, και ενα μηνα κοιμομουν με την μανα μου, πεταγομουν δε στον υπνο μου .....
    Καταλαβαίνω...

    Μια απ' τα ίδια για εκείνον μέσα στο φέρετρο... Αν ζούσε σήμερα θα ήταν 45 χρονών... Εσένα τι ηλικία είχε ο φίλος σου;

    Πάντως εγώ θα ήθελα να μην μου περνάει ούτε καν σαν σκέψη το να μου κάνω κακό αλλά αυτό δεν το έχω καταφέρει, το μόνο που έχω καταφέρει είναι ν' αντιστέκομαι... Αλλά χθες έκανα πολύ άσχημες σκέψεις, του στυλ ότι κάποιος άνθρωπος θα είναι καλύτερα αν δεν υπάρχω εγώ στον κόσμο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καταλαβαίνω...

    Μια απ' τα ίδια για εκείνον μέσα στο φέρετρο... Αν ζούσε σήμερα θα ήταν 45 χρονών... Εσένα τι ηλικία είχε ο φίλος σου;
    ..

    ηταν 28 , ποιος ειναι αυτος που θαταν 45 σημερα , δεν τοπιασα ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ηταν 28 , ποιος ειναι αυτος που θαταν 45 σημερα , δεν τοπιασα ....
    Πολύ νέος κι αυτός...

    Εννοώ τον γείτονα μου που αυτοκτόνησε, αν ζούσε θα ήταν 45 χρονών τώρα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    α , καταλαβα , διαφορετικο ειναι ναναι απλως ο γειτονας και αλλο φιλος ..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    α , καταλαβα , διαφορετικο ειναι ναναι απλως ο γειτονας και αλλο φιλος ..
    Δεν αντιλέγω αλλά κι εμείς γνωριζόμασταν από μικρά παιδιά, γι' αυτό μου κόστισε... Βέβαια, τι λέω κι εγώ τώρα, η δική μου στεναχώρια δεν πιάνει μία μπροστά σ' αυτή της οικογένειας του... Στην κηδεία η αδελφή του έκλαιγε με λυγμούς στην αγκαλιά μου... Απλώς είπα κι εγώ να εκφραστώ εδώ αφού υπάρχει αυτός ο χώρος...
    Ξέρεις, ένιωσα ως ένα βαθμό τύψεις για τις δικές μου απόπειρες όταν είδα πόσο πληγώθηκαν κάποιοι δικοί του άνθρωποι... Για πρώτη φορά βρέθηκα από την άλλη πλευρά κι ήταν μεγάλο σοκ, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καταλαβαινω πολυ καλα τι θες να πεις Κυκνακο, κοιμηθηκα μεσημερακι, και γι αυτο αργησα ναπαντησω , πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να νιωθεις τυψεις , ετσι πιστευω, ισως κανω λαθος φυσικα , δεν καταλαβαινουν οι αλλοι οσο κοντα σου κι αν ειναι τι αισθανεσαι , εγω καταλαβαινω ομως , ειμαι ομοιοπαθης .................. οταν φετος παεθανε ο αγαπημενος μου πατερας δεν μπορουσα να στεναχωρηθω αλλο , ημουν ηδη πολυ σκασμενος απο την πολυχρονη κτθλψη , δεν εχυσα ουτε δακρυ, ηταν σαν να πεθανε ενας ξενος , λεμε τωρα ........γι αυτο λεω οτι δεν μενδιαφερει η αυτοκτονια ενος γειτονα , η οποιουδηποτε , δεν εχω αλλα περιθωρια στεναχωριας , μην κρινεις απο τα γραφομενα μου που δειχνουν εναν ανθρωπο ψιλονορμαλ, απεχω πολυ απο το νορμαλ , μεχει τσακισει η κτθλψη ..........εβλεπα ενα ντοκυμαντερ σημερα για την κτθλψη , χρησιμοποιουσαν οικαταθλιπτικοι εσιταλοπραμη , πρεπει ναναι το σιπραλεξ , αλλα ειδαν ταποτελεσματα με την ψιλοκυβινη υπο την επιβλεψη γιατρων στην Αγγλια , ενα παραισθησιογονο μανιταρι απ οσο ξερω, ειμαι εντελως κατα των ναρκωτικων , αλλα να σου πω θα δοκιμαζα οτιδηποτε προκειμενου να ξεφυγω απο αυτην την κολαση , δεν θαυτοκτονουσα με τιποτα , αλλα μετα απο 15 χρονια κτθλψης , i' ve had enough ................αυξησα το σεροξατ σε 45 mg daily , η μαξιμουμ δοση ειναι 60 mg daily , μπας και δω καποια βελτιωση ........Κυκνακο μου ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.awakengr.com/i-zoi-den-e...-poy-axizoyme/

    λες ναναι ετσι οπως λεει το αρθρο ? ειναι παρηγορο, αλλα ειναι αληθινο ?

    και εχω να σου εξομολογηθω κατι , οταν κλαιγοσουν στην marilou , με την οποια απεκατεστησαν οι καλες μας σχεσεις , σκεφτομουν, α ' η Κυκνος ολο κλαιγεται, δεν εχει ελπιδες να συνελθει ' να που οταν κατηγορεις εστω και νοητα καποιον, τελικα τα λουζεσαι εσυ ........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τάσεις αυτοκτονιας
    By ireneandria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 02-11-2022, 18:48
  2. Τάσεις αυτοκτονίας
    By jasmine22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2021, 13:21
  3. αποπειρα αυτοκτονιας
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 16-04-2019, 13:07
  4. περι αυτοκτονιας
    By Macgyver in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 10-04-2017, 22:30
  5. ΑΠΟΠEIΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By helenaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 23-05-2008, 14:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •