Γιατι ο ερωτας μας τρελαινει θεραπευτικα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Γιατι ο ερωτας μας τρελαινει θεραπευτικα...

    Η ερωμένη του Λουδοβίκου του 15ου , η περίφημη λόγιος
    Μαντάμ ντε Μποβουάρ , μας άφησε πολιτιστική κληρονομιά
    μια σημαντική εξήγηση.
    " Ο έρωτας ειναι η πιο ισχυρή μορφή εθισμού"
    Επειδή κάποιοι ίσως να μην ειναι τόσο ενήμεροι, θα σας πω
    με απλά λόγια, ότι ο εθισμός ειναι το αίσθημα έλλειψης ενός εξωτερικού η εσωτερικού ερεθίσματος που προκαλεί
    μια γενικευμένη αναταραχή στον άνθρωπο και απώλεια
    της ευφορίας , σε όλα τα βιοτικά του επίπεδα αλλά κυρίως
    στην ψυχική σφαίρα και το πνεύμα.
    Ίσως θα φανεί υπερβολικά αφελής αυτη η διαπίστωση, σε μια κοινωνια που μαστίζεται απο τα ναρκωτικά και τον αλκοολισμό.
    Η ανακάλυψη όμως του μηχανισμού που οδηγεί στον εθισμό και συγκεκριμένα της δράσης της ντοπαμινης , μπορεί να δώσει επαρκείς εξηγήσεις...
    Η ντοπαμινη ειναι μια ορμόνη που εκκρίνεται στις συνάψεις
    των κυττάρων, που βρισκονται στον φλοιό του εγκεφάλου...
    Ο ρόλος τους ειναι η ενίσχυση και η μετατροπή , καθώς
    και η μεταφορά των ερεθισμάτων, απο τα νεύρα στον πυρήνα του νευρικού κυττάρου ,για να γίνουν αντιληπτά απο την συνείδηση.
    Τα ερεθίσματα χωρίζονται σε εσωτερικά και εξωτερικά.
    Ο πόνος πχ ειναι ένα κλασσικό εσωτερικό ερέθισμα.
    Πονάει το δόντι μας και ο οδοντογιατρός, μας δίνει μορφινουχα
    η άλλα πιο ήπια σκευάσματα για να κατευνάσει τον πόνο.
    Η ντοπαμινη μεταφέρει το ερέθισμα αυτών των ουσιών στον εγκέφαλο και το ενισχύει στέλνοντας μέσω της συνείδησης,
    ένα αίσθημα ευφορίας, που υπερκαλύπτει το δυσάρεστο ερέθισμα απο τον πόνο. Αυτό που εχει παρατηρηθεί ειναι ,ότι αν αυτη η διαδικασία ξεπεράσει ένα συγκεκριμένο μέτρο, δηλαδή αν ο οργανισμός μας "συνηθίσει" να εκκρίνει ντοπαμινη απο εξωτερικά ερεθίσματα, όταν αυτά αργότερα σταματήσουν
    να φτάνουν στο κύτταρο, η ντοπαμινη παύει να εκκρίνεται και αυτό προκαλεί με την σειρά του την αναγκη στον οργανισμό μας , να παράγει εκ νέου αρνητικά ερεθίσματα , προκείμενου
    να ζητήσει την εξισορρόπηση της ντοπαμινης
    που υπολειτουργεί...
    Έτσι οι επιστήμονες του αμερικανικού στρατού, στον 2 παγκόσμιο πόλεμο, ανακάλυψαν την ηρωίνη, για να απεξαρτησουν τους ασθενείς που είχαν εθιστεί στην μορφίνη και ούτω καθε εξής...
    Με απλά λόγια, καθε μορφή εθισμού, προκαλεί μια εξάρτηση.
    Αυτό μπορεί να εξηγήσει, γιατί οι ερωτευμένοι, συχνά τρελαίνονται απο τον ερωτά τους , αλλάζοντας τρόπο ζωης
    με τα γνωστά συμπτώματα , την απώλεια της όρεξης [αίσθημα πείνας] , τα καθημερινά τους ενδιαφέροντα[υπέρ-συγκέντρωση στο ερέθισμα] και την προσοχη τους.
    Πόσο εφιχτο θα ήταν να χρησιμοποιηθεί ο έρωτας σαν τρόπος απεξάρτησης?
    Πιστεύω ότι ειναι ο πιο φυσικός και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος, που η ίδια η Φύση, φρόντισε να μας εφοδιάσει.
    Να μην παρεξηγηθώ όμως .Δεν εννοώ να ερωτευθειτε
    τον οδοντογιατρό σας , για να μην πάρετε την απαραίτητη δόση του αναισθητικού, για την επέμβαση στα δόντια σας!
    Εννοώ ότι αν η έκκριση της ντοπαμινης ,εχει σαν αποτέλεσμα την ενίσχυση της ευφορίας σας και πηγάζει απο ένα φυσικό, εσωτερικό ερέθισμα, καμμια άλλη τεχνητή ουσία, δεν μπορεί
    να προσφέρει τόσο πηγαία και ολοκληρωμένη αισθηση,
    οσο η ερωτική επιθυμία και η αναγκη της μητρότητας.
    Έχει δίκιο δηλαδή, ο πάλαι ποτέ Πανουσης
    και το γ...... γιατί χανόμαστε

  2. #2
    Πάνο....προφανώς δεν έχεις καταλαβει πως εδώ πρόκειται για ένα φόρουμ αλληλουποστήριξης . Αν την έχεις δει πως έχεις να κάνεις με πειραματόζωα, μάλλον την πάτησες...
    Ελπίζω να μην είσαι ο γνωστός Σήφης...
    Έλεος!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το εχω ακουσει και εγω αυτο αλλα η ουσια αυτη δεν λεγεται ντοπαμινη αλλα ενδορφυνες.
    οι ανδορφινες παραγονται με το σε σεξ τον ερωτα και την γυμναστικη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    συγνώμη αλλά κουράστηκα......
    έλεος.....πια....

  5. #5
    Η ντοπαμινη δεν εχει καμμια σχέση με την παραγωγή ορμονών, αλλά με την μεταβίβαση καθε ερεθίσματος απο το νεύρο στον πυρήνα του , στον φλοιό που βρίσκεται η συνείδησή μας..Ευθύνεται για όλες τις μορφές εθισμού, χωρίς καμμια υποκατηγορία η εξαίρεση...

  6. #6
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....προφανώς δεν έχεις καταλαβει πως εδώ πρόκειται για ένα φόρουμ αλληλουποστήριξης . Αν την έχεις δει πως έχεις να κάνεις με πειραματόζωα, μάλλον την πάτησες...
    Ελπίζω να μην είσαι ο γνωστός Σήφης...
    Έλεος!
    Δεν τον γνωρίζω τον Σηφη Θεοφάνια...
    Τι σημαινει για σε να φορουμ αλληλοϋποστήριξης?
    Το να σου πω οτι αν θες να κοψεις το αλκοολ, την ηρωινη, το τσιγαρο, το χασις, την οποιαδηποτε εξαρτηση , ο καλυτερος τροπος που υπαρχει ειναι να ερωτευτεις , δεν νομιζεις οτι ειναι θεμα για συζητηση? Εγω εχω διαφορετικη γνωμη.
    Δεν εισαι ουτε εσυ ουτε κανενας φυσικα υποχρεωμενος να την ακολουθησει....
    Απλα δεν εχεις το δικαιωμα να μου λες οτι σε θεωρω πειραματοζωο , αν σου λεω αυτο που εμμεσα , καθορισε την υπαρξη μας σε αυτο τον κοσμο....

  7. #7
    Originally posted by λίτσα
    συγνώμη αλλά κουράστηκα......
    έλεος.....πια....
    πεταξου τοτε λιτσα σε κανενα αλλο θεμα ...
    Αν ο ερωτας σου προξενει κουραση....

  8. #8
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....προφανώς δεν έχεις καταλαβει πως εδώ πρόκειται για ένα φόρουμ αλληλουποστήριξης . Αν την έχεις δει πως έχεις να κάνεις με πειραματόζωα, μάλλον την πάτησες...
    Ελπίζω να μην είσαι ο γνωστός Σήφης...
    Έλεος!
    Δεν τον γνωρίζω τον Σηφη Θεοφάνια...
    Τι σημαινει για σε να φορουμ αλληλοϋποστήριξης?
    Το να σου πω οτι αν θες να κοψεις το αλκοολ, την ηρωινη, το τσιγαρο, το χασις, την οποιαδηποτε εξαρτηση , ο καλυτερος τροπος που υπαρχει ειναι να ερωτευτεις , δεν νομιζεις οτι ειναι θεμα για συζητηση? Εγω εχω διαφορετικη γνωμη.
    Δεν εισαι ουτε εσυ ουτε κανενας φυσικα υποχρεωμενος να την ακολουθησει....
    Απλα δεν εχεις το δικαιωμα να μου λες οτι σε θεωρω πειραματοζωο , αν σου λεω αυτο που εμμεσα , καθορισε την υπαρξη μας σε αυτο τον κοσμο....
    Φόρουμ αλληλουποστήριξης σημαίνει απαντάω όταν θέλω να βοηθήσω κάποιον ή θέτω το προβλημά μου περιμένοντας βοήθεια. Πιστεύεις πως κάνεις τίποτα από αυτά τα δύο?

  9. #9
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....προφανώς δεν έχεις καταλαβει πως εδώ πρόκειται για ένα φόρουμ αλληλουποστήριξης . Αν την έχεις δει πως έχεις να κάνεις με πειραματόζωα, μάλλον την πάτησες...
    Ελπίζω να μην είσαι ο γνωστός Σήφης...
    Έλεος!
    Δεν τον γνωρίζω τον Σηφη Θεοφάνια...
    Τι σημαινει για σε να φορουμ αλληλοϋποστήριξης?
    Το να σου πω οτι αν θες να κοψεις το αλκοολ, την ηρωινη, το τσιγαρο, το χασις, την οποιαδηποτε εξαρτηση , ο καλυτερος τροπος που υπαρχει ειναι να ερωτευτεις , δεν νομιζεις οτι ειναι θεμα για συζητηση? Εγω εχω διαφορετικη γνωμη.
    Δεν εισαι ουτε εσυ ουτε κανενας φυσικα υποχρεωμενος να την ακολουθησει....
    Απλα δεν εχεις το δικαιωμα να μου λες οτι σε θεωρω πειραματοζωο , αν σου λεω αυτο που εμμεσα , καθορισε την υπαρξη μας σε αυτο τον κοσμο....
    Φόρουμ αλληλουποστήριξης σημαίνει απαντάω όταν θέλω να βοηθήσω κάποιον ή θέτω το προβλημά μου περιμένοντας βοήθεια. Πιστεύεις πως κάνεις τίποτα από αυτά τα δύο?
    Πιστεύω ότι κάνω και τα δυο και αν πας να διαβασεις ολα μου τα ποστ θα διαπιστώσεις οτι απαντάω και βάζω θέματα.
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα.
    Έγραψε κάποιος, οτι ενα νεαρο ζευγαρι αναγκαστηκε να χωρισει γιατι ο αλκοολικος πατερας ρημαξε στα χερη [αθελα του ισως] την οικογενεια του νεαρου , ο οποιος , αναγκαστηκε να αφησει καρριερα και προσωπικη ζωη στην ακρη , για να αναλαβει την οικογενεια του σπρωχνοντας το δικο του δεσμο στον χωρισμο...
    Εγραψα ενα ολοκληρο θεμα για τα στερεοτυπα...
    Για να βοηθησω οσους μπορουν να αφομιωσουν τα προβληματα , εξω απο τον κλειστο κοσμο στον οποιο ζουν...
    Να δουν τι γινεται εδω , τι γινεται σε αντιστοιχες περιπτωσεις αλλου και να συγκρινουν ....
    Να διαλεξουν αυτο που θα ζητησουν αυριο απο την Πολιτεια για το μελλον τους...Να παρουν την τυη τους στα χερια τους...
    Το δικο μου προβλημα εδω στο συγκεκριμενο θεμα ειναι απλο!
    Μπορει ο ερωτας κατα την γνωμη σου να σου αλλαξει την ζωη σου θετικα?
    Μπορεις να χασεις βαρος αν αγαπας καποιον?
    Μπορεις να κοψεις το αλκοολ?
    Αν εχεις κατι στικο να πεις με χαρα να το διαβασω
    Τι νόημα εχει όμως να θες να κάνεις τον \"επιθεωρητή\"?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Ελα βρε θεοφανια να βοηθησει θελει ο Πανος.αμεσως του ορμιξατε ολες :P:P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω το βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον το θεμα...εχω ανοιξει κανα δυο παρομοια σχετικα με τον ερωτα και πως με \"αποσυντονιζει\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4566
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....προφανώς δεν έχεις καταλαβει πως εδώ πρόκειται για ένα φόρουμ αλληλουποστήριξης . Αν την έχεις δει πως έχεις να κάνεις με πειραματόζωα, μάλλον την πάτησες...
    Ελπίζω να μην είσαι ο γνωστός Σήφης...
    Έλεος!
    τωρα να πω οτι κι εμενα εκει πηγε το μυαλο μου? :P :P παραγιναμε καχυποπτες μου φαινεται :P
    Dum spiro spero (?)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω πυστευω οτι δεν ειχε καμια διαθεση να μας προσβαλει,αφου και ο ιδιος σε αλλο ποστ εχει πει τα προβληματα του.

  15. #15
    Παιδιά συγνώμη...δεν είναι θέμα καχυποψίας, αλλά όταν βλέπω πως ο Πάνος ανοίγει τόσα θέματα μέσα σε δυο μέρες μου φαίνεται ακριβώς όπως το είπα: ψάχνει πειραματόζωα. Κατά καιρούς πολλά μέλη ανοίγουν ένα θέμα και αμπελοφιλοσοφούμε με την καλή έννοια και πάρα πολλά από αυτά κατέληξαν σε αξιόλογες συζητήσεις απ\' τις οποίες όλοι πήραμε πολλά και σημαντικά πράγματα.
    Από κει και πέρα εγώ είπα την άποψη μου και όποιος θέλει την εστερνίζεται όποιος δεν θέλει, όχι...
    Νο πρόμπλεμ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •