Ψυχωση και αισθημα κατωτεροτητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32

    Ψυχωση και αισθημα κατωτεροτητας

    Καλησπερα σας

    Πασχω απο ψυχωση με καταθλιπτικα συμπτωματα και παρα πολυ αγχος. Λαμβανω αγωγη την οποια θα αναφερω παρακατω

    Εχω συνδρομο κατωτεροτητας. Ενω εχω κανει πολλα πραγματα στην ζωη μου , αισθανομαι ανεπαρκης. Πριν καν ξεκινησω να κανω κατι, αισθανομαι οτι θα αποτυχω και αφοτου αποτυχω θα μειωθει και αλλο η αυτοπεποίθηση μου. Οποτε δυσκολευομαι απιστευτα να ξεκινησω να κανω πραγματα με αποτελεσμα να μενω πολυ πισω

    Επισης, εχω αγχος που δεν τα κανω αλλα αν προσπαθησω να τα κανω αισθανομαι πως σιγουρα θα αποτυχω

    Η αγωγη που παιρνω ειναι :
    1) Zoxil 10mg
    2) Abilify 10mg
    3) Zoloft 100mg
    4) Buspirone x 3

    Θα ηθελα τη γνωμη σας

    Ευχαριστω και παλι!

  2. #2
    Δεν χρειάζεται να νιώθεις έτσι αφού έχεις κάνει πολλά πράγματα παρόλο το επεισόδιο που πέρασες.Πρεπει να λάβεις δράση κατά την γνώμη μου και ας αποτύχεις πάρα να ζεις με το άγχος.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Ευκολο να το λες, δυσκολο να το κανεις. Αλλα θα δουμε. Ισως εχω ανεβασμενο τον πηχη παρα πολυ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η ψυχωση θεραπευται απ οσο ξερω , το zoxil και το abilify ειναι γι αυτην , το buspirone ειναι ενα ηπιοτατο αγχολυτικο , το zoloft ειναι εναι για την καταθλιψη/αγχος απο την οποια πασχω κι εγω εδω και 17 χρονια , δεν τρεφω συναισθηματα αναξιοτητας παρολαυτα ...............να πω οτι εχω αυτοπεποιθηση .................μην απελπιζεσαι, ναχεις την πιστη οτι τα καλυτερα επονται, ειναι σημαντικοτατη αυτη η σκεψη νομιζω ..............ναναι περαστικα ολα αυτα που περνας , αγαπητε ....
    το να δυσκολευεσαι να αρχισεις πραματα να κανεις ειναι συμπτωμα καταθλιψης/αγχους , τοχω κιεγω .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τα εχω ζησει κ γω αυτα με την αυτοεκτιμηση, αυτοπεποιθηση.

    Να πω οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα

    Εφτασα απο το σημειο να μη εχω προσωπικοτητα λογω της παθησης πλεον να αξιολογω θετικα τον εαυτο μου.

    Οι τομεις που βοηθησαν ειναι οι υγιεις σχεσεις με φιλαρακια και το οτι βρηκα τα πατηματα μου κ εχω ενδιαφεροντα κ εργασια.

    Γνωριζω τα επακολουθα της παθησης.
    Στην ψυχωση υπαρχει υψηλη συνειδητοτητα του εαυτου πολλες φορες.
    Ειναι σαν να εχεις βαλει στο μικροσκοπιο τον εαυτο σου κ να βλεπεις καθε ελαττωμα κ μειονεξια γιγαντωμενο.
    Επειτα αυτο γινεται πεποιθηση κ δημιουργειται φαυλος κυκλος.

    Δημιουργειται επισης για τον ιδιο λογο υψηλη αυτοκριτικη φωνη, μαθημενη πιθανον απο δασκαλους, γονεις κτλ

    Σ'αυτο το κομματι εμενα με βοηθησε να συνειδητοποιησω οτι ηταν μια συνηθεια μαθημενη κ οτι δεν ηταν δικο μου κομματι.
    Τωρα πχ σε ενδεχομενο κριτικης απο εργοδοτη η καποιον αλλον δεν χαμπαριαζω παρα ελεγχω αν εχουν βαση αυτα που λεει.

    Τωρα αυτοπεποιθηση δεν ξερω αν νιωσω ποτε. Δηλ να νιωσω οτι ειμαι καλος σε κατι. Δεν βοηθαει η λειτουργικοτητα που παρολο που πλεον ειναι νυχτα με μερα παλι δεν μπορω να κανω πολλες δουλειες για επιβιωση κ να ειμαι καλος πχ

    Εν κατακλειδι αν δεν καταφερεις να δεις τον εαυτο σου με τα δικα σου ματια κ επιμενεις να τον βλεπεις με τα ματια που σου τοποθετησαν κ κρινεις τον εαυτο σου αυστηρα κ θελεις να ειναι ολα τελεια που ειναι τοσο ατοπο οπως κ ο ορισμος "φυσιολογικος". Κ τα δυο δεν οριζονται ξεκαθαρα. Για την τελειοτητα δεν το καθοριζει κανενας κ ειναι γενικευση οπως κ το "φυσιολογικος".

    Οπτ συνεχισε να κανεις πραγματα κ σε καθε επιτυχια κανε κ παρτυ κ γαμησε τους ολους.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Tα είπες όλα! Σ'ευχαριστώ!

  7. #7
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Τα εχω ζησει κ γω αυτα με την αυτοεκτιμηση, αυτοπεποιθηση.

    Να πω οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα

    Εφτασα απο το σημειο να μη εχω προσωπικοτητα λογω της παθησης πλεον να αξιολογω θετικα τον εαυτο μου.

    Οι τομεις που βοηθησαν ειναι οι υγιεις σχεσεις με φιλαρακια Δεν ειχα ποτέ τέτοιες φιλίε ςή παρέες κι αυτό ιδίως κατά το παρελθόν ήταν παράγοντας που με έριξε έως καταρράκωσε. Τώρα δεν πολυχαμπαριάζω, απλά άμα ψάχνω παρέα κυρίως για να μιλήσωκαι το οτι βρηκα τα πατηματα μου κ εχω ενδιαφεροντα Βρήκα κι εγώ τέτοια ασχέτως αν δεν είναι ακριβώς αυτά που θα θελα που τουλάχιστον αλλάζουν τη διάθεση μου παρότι έχω συναίσθηση ότι δεν αλλαζουν το στάτους στη ζωήκ εργασια.

    Γνωριζω τα επακολουθα της παθησης.
    Στην ψυχωση υπαρχει υψηλη συνειδητοτητα του εαυτου πολλες φορες.Αυτό είναι αλήθεια. Εξήγηση, όσο πιο χαμηλά νιώθεις πως είσαι πατάς στο έδαφος κι έτσι ατενίζεις την πραγματικότητα σου όπως ακριβώς είναι σε αντίθεση με όταν πετάς στα σύννεφα και τα πράγματα από κοντά μπορεί να διαφέρουν απ ότι αφ υψηλού
    Ειναι σαν να εχεις βαλει στο μικροσκοπιο τον εαυτο σου κ να βλεπεις καθε ελαττωμα κ μειονεξια γιγαντωμενο.Κι αυτό έιναι αλήθεια.
    Επειτα αυτο γινεται πεποιθηση κ δημιουργειται φαυλος κυκλος.

    Δημιουργειται επισης για τον ιδιο λογο υψηλη αυτοκριτικη φωνη, μαθημενη πιθανον απο δασκαλους, γονεις κτλόλοι αυτοί οι τελευταιοι βάζοντας και πολλούς άλλους στο κλπ ιδίως του κλπ δημιουργούν το πρωτο, με αρνητικό όμως χαρακτήρα. Κρίνεις το ευατό σου αυστηρά με κριτήριο την ακαταλληλότητα

    Σ'αυτο το κομματι εμενα με βοηθησε να συνειδητοποιησω οτι ηταν μια συνηθεια μαθημενη κ οτι δεν ηταν δικο μου κομματι.
    Τωρα πχ σε ενδεχομενο κριτικης απο εργοδοτη η καποιον αλλον δεν χαμπαριαζω παρα ελεγχω αν εχουν βαση αυτα που λεει.Σε κάποιο βαθμό το έχω επιτύχει. Άμα στις πολλές προσπάθεις δεν βλεέπεις αποτέλεσμα αρχίζεις να επαρκείσαι μ αυτά που έχεις κι απλά όπως είπαμε πιο πάνω βρήσκεις ενδιαφέροντα ως ωραίες εναλλακτικές για να νιώθεις όμορφα παρότι είσαι ακόμα σ αυτό που δεν σου βγήκε πχ δουλειά, σχέσεις, λεφτα.

    Τωρα αυτοπεποιθηση δεν ξερω αν νιωσω ποτε. Δηλ να νιωσω οτι ειμαι καλος σε κατι. Δεν βοηθαει η λειτουργικοτητα που παρολο που πλεον ειναι νυχτα με μερα παλι δεν μπορω να κανω πολλες δουλειες για επιβιωση κ να ειμαι καλος πχ

    Εν κατακλειδι αν δεν καταφερεις να δεις τον εαυτο σου με τα δικα σου ματια κ επιμενεις να τον βλεπεις με τα ματια που σου τοποθετησαν κ κρινεις τον εαυτο σου αυστηρα κ θελεις να ειναι ολα τελεια που ειναι τοσο ατοπο οπως κ ο ορισμος "φυσιολογικος".Δύσκολος αγώνας να φτάσεις στο σημείο να βλέπεις τον εαυτό σου αντικειμενικά. Τα αρνητικά βιώματα που προείπαμε έχουν κάποτε και σαν αποτέλεσμα σαν αντίδραση σ αυτά που σου κάνανε να θεωρείς τον εαυτό σου υψηλά ιστάμενο, σπουδαίο. Κι όμως αυτό παρότι πολύ πιθανόν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα μας, ωστόσο μας βοηθά να πάρουμε δυνάμεις και να επιδιώξουμε πράγματα που εντάσσονται μέσα σ αυτό το υψηλα΄ιστάμενο και κάποτε να τα αποκτήσουμε ή να τα επιτύχουμε Κ τα δυο δεν οριζονται ξεκαθαρα. Για την τελειοτητα δεν το καθοριζει κανενας κ ειναι γενικευση οπως κ το "φυσιολογικος". Τελειότητα είναι άμα κατορθώσω να νιώθω καλά μ αυτό που είμαι.

    Οπτ συνεχισε να κανεις πραγματα κ σε καθε επιτυχια κανε κ παρτυ κ γαμησε τους ολους.
    jack ponti, αυτά σε συμπλήρωση των όσων σου είπε ο serios. Πρέπει να ξεκινήσεις να κάνεις πράγματα, τουλάχιστον αυτά που έχεις αρκετές πιθανότητες επιτυχίας ή/και αποδοχής.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Σύμπλεγμα κατωτερότητας
    By Lonely Heart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 11-11-2015, 18:28
  2. ΕΝΤΟΝΗ ΖΗΛΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2013, 22:07
  3. αίσθημα κατωτερότητας
    By MariaApo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-08-2012, 01:18
  4. Replies: 19
    Last Post: 06-09-2011, 03:24
  5. αισθημα κατωτεροτητας και εκφραση κακιας για συγκεκριμενη φιλη ... :(
    By stellou1989 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 04-01-2011, 12:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •