Γνωμη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72

Thread: Γνωμη;

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Γνωμη;

    Λοιπόν, έγραψα δύο ποιήματα για τη Φαντασίωση τα οποία θα εκδοθούν σε ανθολογία αμεσα. Παράλληλα, παρόλο που έχω ξεκινήσει άλλο βιβλίο, όταν θέλω να χαλαρώσω, γράφω μια νουβελα με θεμα τη Φαντασίωση. Έκανα λάθος όταν είχα πει ότι είναι δύσκολο να μεταφέρω την ιστορία στο χαρτί.

    Το βιβλίο θα αργήσει ακόμα, καθώς είμαι μόνο στο πρώτο κεφάλαιο, αλλά την ανθολογία, μήπως να την στείλω στην Φαντασίωση; Και δεν θέλω να το δείτε σαν εμμονή. Απλώς με ενέπνευσε, τι τόσο κακό σε αυτο;

  2. #2
    Θα μας πεις κατι να παρουμε κ εμεις τα βιβλια σου ; εγω δν το βλεπω κακο αυτο που γραφεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αρα θεωρεις οτι δεν θα ηταν κακο να της στειλω την ανθολογια και μελλοντικα το βιβλιο που γραφω για αυτήν, παρολο που δεν μου εχει μιλησει εδω και δυο χρονια και πιθανον με μισει;
    Στην ανθολογία θα συμμετέχω με ψευδώνυμο, με το όνομα που έχω στο φβ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Λοιπόν, έγραψα δύο ποιήματα για τη Φαντασίωση τα οποία θα εκδοθούν σε ανθολογία αμεσα. Παράλληλα, παρόλο που έχω ξεκινήσει άλλο βιβλίο, όταν θέλω να χαλαρώσω, γράφω μια νουβελα με θεμα τη Φαντασίωση. Έκανα λάθος όταν είχα πει ότι είναι δύσκολο να μεταφέρω την ιστορία στο χαρτί.

    Το βιβλίο θα αργήσει ακόμα, καθώς είμαι μόνο στο πρώτο κεφάλαιο, αλλά την ανθολογία, μήπως να την στείλω στην Φαντασίωση; Και δεν θέλω να το δείτε σαν εμμονή. Απλώς με ενέπνευσε, τι τόσο κακό σε αυτο;
    δεν ειναι κακο.
    το θεμα ειναι αν ειναι αποτελεσματικο για τον σκοπο σου.
    ποιος ειναι ο σκοπος σου;
    τι θα θελες να πετυχεις ιδανικα, στελνοντας της αυτα τα ποιηματα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    1. Ο σκοπός μου γράφοντάς το είναι να καταλάβω για ποιο λόγο έχει κολλήσει το μυαλό μου σε αυτή την ιστορία, να την βγάλω από μέσα μου στο χαρτί. Θα είναι επί της ουσίας μια ανάλυσή της, θα αποδώσω όλα όσα ξέρω για εκείνη, όλες αυτές τις άχρηστες πληροφορίες που έχω συσσωρεύσει διαβάζοντάς την τόσο καιρό.

    2. Ο σκοπός μου στέλνοντάς το δεν ειναι ξεκαθαρος. Ισως δεν εχω κανεναν σκοπο. Δεν περιμένω τίποτα, δεν περιμένω καν να ενδιαφερθεί.Θέλω απλώς να το γράψω και να το δει. Ή ίσως να καταλάβει πως δεν είμαι κάποιος τρελός και ανόητος, πως δεν ήταν όλα επί ματαίω, πως ακόμα κι αν καταλήξει να παντρευτεί, πάντα θα θυμάται πως υπάρχει ένα βιβλίο που έχω γράψει για αυτήν, πως εγώ της χάρισα την διαχρονικότητα της τέχνης.

    Βέβαια ήδη με πονοκεφελιάζει το εγχείρημα. Καταρχάς με πάει πίσω στο βιβλίο που είχα σχεδιάσει να γράψω. Δεύτερον, μου είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστώ το υλικό μου. Δεν μου αρέσει τίποτα από όσα έχω γράψει ως τώρα. Αλλά θα στρώσει, το πιστεύω. Και ήδη νιώθω πως εξετάζω το θέμα με μια ψυχρότητα που μου χρειαζόταν. Θέλω να πω, κάνω ακόμα και έρευνα για το χωριό που μεγάλωσε. Φυσικά θα είναι κατα πολύ δικές μου αυθαιρεσίες πολλά από τα δεδομένα, αλλά στα αλήθεια, γράφω μια μυθιστορηματική βιογραφία της. Και ξέρω πως δεν είναι κάποια ξεχωριστή κοπέλα, πως για παράδειγμα η τελευταία μου σχέση ήταν πράγματι μια κοπέλα που έχει ζήσει πολλά. Αλλά αυτό ακριβώς με γοητεύει στο όλο εγχείρημα: θα είναι η δική μου Μποβαρύ. Θα είναι μια ευτελής ιστορία γραμμένη με ωραίο τρόπο.

    3. Αυτά τα λέω για το βιβλίο. Ο σκοπός στέλνοντάς της την ανθολογία είναι να συγκινηθεί. Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι μάλλον δεν θα αντιδράσει, αφού άλλωστε δεν έχω κάνει κάποια αφιέρωση (δεν το σκέφτηκα,είναι άλλωστε λίγο άκομψο στα συλλογικά εργα) μάλλον καλύτερα να μην το στείλω γιατί θα απογοητευτώ και μετά θα μου φύγει η όρεξη για το βιβλίο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    ..

    2. Ο σκοπός μου στέλνοντάς το δεν ειναι ξεκαθαρος. Ισως δεν εχω κανεναν σκοπο. Δεν περιμένω τίποτα, δεν περιμένω καν να ενδιαφερθεί.Θέλω απλώς να το γράψω και να το δει. Ή ίσως να καταλάβει πως δεν είμαι κάποιος τρελός και ανόητος, πως δεν ήταν όλα επί ματαίω, πως ακόμα κι αν καταλήξει να παντρευτεί, πάντα θα θυμάται πως υπάρχει ένα βιβλίο που έχω γράψει για αυτήν, πως εγώ της χάρισα την διαχρονικότητα της τέχνης.
    ...

    3. Αυτά τα λέω για το βιβλίο. Ο σκοπός στέλνοντάς της την ανθολογία είναι να συγκινηθεί. Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι μάλλον δεν θα αντιδράσει, αφού άλλωστε δεν έχω κάνει κάποια αφιέρωση (δεν το σκέφτηκα,είναι άλλωστε λίγο άκομψο στα συλλογικά εργα) μάλλον καλύτερα να μην το στείλω γιατί θα απογοητευτώ και μετά θα μου φύγει η όρεξη για το βιβλίο.
    αυτο που ρωτησα, ειναι ο σκοπος που εχεις οταν σκεφτεσαι να το στειλεις.
    επομενως, κρταω αυτα. τα υπολοιπα, κατανοητα.

    2. λες δυο διαφορετικα και μαλιστα αντικρουομενα πραγματα.
    αν το στελνεις χωρις να περιμενεις τπτ απλα για να το δει, καλα θα κανεις.
    αν το στελνεις με την ελπιδα να συμπερανει οτι δεν εισαι τρελλος η ανοητος και να συμπερανει μαλιστα οτι της χαρισες την διαχρονικοτητα της τεχνης, ρισκαρεις, γιατι μπορει να μην καταληξει στα συμπερασματα που θελεις να της υποβαλεις (το κανεις συχνα αυτο να νομιζεις οτι οι αλλοι σκεφτονται η πρεπει να σκεφτονται σαν εσενα) και τελικα να επιβεβαιωθει οτι καλα εκανε που σε απομακρυνε.

    3. οπως και παραπανω, μπορει να μην συγκινηθει, επισης μπορει να μην εκτιμαει τις συγγραφικες σου ικανοτητες.
    αλλα κιε τσι να γινει, δεν χανεις κατι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ένα γράμμα που της είχα στείλει όταν ακόμα μιλούσαμε, ειχε πει ότι την είχε συγκινήσει. Βεβαια τότε δεν με μισούσε, όπως πιθανόν με μισεί τώρα. Πιστεύω ότι ίσως κολακευτει, ίσως βέβαια το πάρει στραβά, δεδομένου πως θα είναι μυθοστορηματικη αυθαιρεσία και θα αναλύω και τη σχέση με τον πατερα της. Φυσικά δεν θα προδίδω κάπου την ταυτότητά της, μόνο το μικρό όνομα θα είναι κοινό.

    Για την ανθολογία θα δω τι θα κάνω, ίσως αρχικά ποστάρω το ποίημα στην ομάδα που είναι και αυτή, χωρίς να αναφέρω κάτι προς αυτήν. Μπορεί να μην την στείλω καθόλου εντέλει. Άλλωστε πρέπει να έχει αλλάξει όροφο στη δουλειά της, και εγώ έχω μόνο τη διευθυνση της δουλειάς της άρα πιθανόν να το στείλω σε λαθος κοπελα. Σκέφτηκα να της στείλω μήνυμα τύπου, "μπορείς να μου πεις σε ποιον όροφο είσαι για να σου στειλω την ανθολογία οπου έγραψα δύο ποιήματα για σενα;" αλλά δεν νομίζω να μου απαντήσει. Και επιπλέον τα ποιήματα για να πω την αλήθεια, τα εμπνευστηκα από εκείνη, αλλά μιλάνε κυρίως για τον εαυτό μου, την απογοήτευση που νιώθω που ποτέ δεν θα είμαστε μαζί, για τους λόγους που νομίζω πως με απέρριψε. Δεν ξερω κατά πόσο θα της αρέσουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ένα γράμμα που της είχα στείλει όταν ακόμα μιλούσαμε, ειχε πει ότι την είχε συγκινήσει. Βεβαια τότε δεν με μισούσε, όπως πιθανόν με μισεί τώρα. Πιστεύω ότι ίσως κολακευτει, ίσως βέβαια το πάρει στραβά, δεδομένου πως θα είναι μυθοστορηματικη αυθαιρεσία και θα αναλύω και τη σχέση με τον πατερα της. Φυσικά δεν θα προδίδω κάπου την ταυτότητά της, μόνο το μικρό όνομα θα είναι κοινό.

    Για την ανθολογία θα δω τι θα κάνω, ίσως αρχικά ποστάρω το ποίημα στην ομάδα που είναι και αυτή, χωρίς να αναφέρω κάτι προς αυτήν. Μπορεί να μην την στείλω καθόλου εντέλει. Άλλωστε πρέπει να έχει αλλάξει όροφο στη δουλειά της, και εγώ έχω μόνο τη διευθυνση της δουλειάς της άρα πιθανόν να το στείλω σε λαθος κοπελα. Σκέφτηκα να της στείλω μήνυμα τύπου, "μπορείς να μου πεις σε ποιον όροφο είσαι για να σου στειλω την ανθολογία οπου έγραψα δύο ποιήματα για σενα;" αλλά δεν νομίζω να μου απαντήσει. Και επιπλέον τα ποιήματα για να πω την αλήθεια, τα εμπνευστηκα από εκείνη, αλλά μιλάνε κυρίως για τον εαυτό μου, την απογοήτευση που νιώθω που ποτέ δεν θα είμαστε μαζί, για τους λόγους που νομίζω πως με απέρριψε. Δεν ξερω κατά πόσο θα της αρέσουν.
    δεν ξερω πως μπορει να σκεφτεται για τους ανδρες η κοπελα.
    σιγουρα δεν σκεφτομαστε ολοι το ιδιο.
    εμενα, δεν με απωθει τπτ περισσοτερο απο το να λυπαμαι καποιον, για οποιονδηποτε λογο, πολλω δε μαλλον επειδη δεν μπορει να με ξεχασει...
    εμενα, ολα αυτα που περιγραφεις παραπανω μου φαινονται λυπηρα.
    επιπλεον, αν δεν εχεις ηδη την διευθυνση καποιου, ουτε επικοινωνια μαζι του, το θεωρω παραβιαση να του στελνεις πραγματα, οπως και το να ξανανοιγεις μια συζητηση που τερματισε εκεινος, για να ζητας στοιχεια του..
    ολα αυτα λυπηρα μου φαινονται.
    το μονο που δεν αποκλειω, ακομα κι αν σε λυπηθει, ειναι το να τονωθει ο εγωισμος της οτι εχει αποκτησει ενα θυμα (να κολακευτει που λες κι εσυ). αλλα αυτο δεν ξερω αν μετραει υπερ σου. μαλλον εναντιον σου, μετραει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Άρα να μην στείλω τιποτα; Θα τα ποσταρω απλώς στην ομάδα χωρίς καμία μνεία προς εκείνη.

    Τη διεύθυνση την έχω, απλά δεν είμαι σίγουρος για τον όροφο. Το ότι με λυπαται/μισει/θεωρεί ότι δεν εχω αξιοπρεπεια νομίζω ότι είναι δεδομένο μετά από όλα όσα έχουν μεσολαβήσει. Για αυτο λέω μήπως η δημοσίευση της λειάνει κάπως την εντύπωση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Άρα να μην στείλω τιποτα; Θα τα ποσταρω απλώς στην ομάδα χωρίς καμία μνεία προς εκείνη.

    Τη διεύθυνση την έχω, απλά δεν είμαι σίγουρος για τον όροφο. Το ότι με λυπαται/μισει/θεωρεί ότι δεν εχω αξιοπρεπεια νομίζω ότι είναι δεδομένο μετά από όλα όσα έχουν μεσολαβήσει. Για αυτο λέω μήπως η δημοσίευση της λειάνει κάπως την εντύπωση.
    ο,τι θελεις κανε.
    εγω, δεν θα εστελνα.
    και να ποσταρεις, θα προβληματιστει αν ειναι για εκεινην και χωρις να την ενοχλησεις.
    αν την ψαξεις παλι, ειναι σαν το μικρο παιδακι που τραβαει την φουστα της μαμας του για να της κλαφτει "κοιτα με, κλαιω!!! τι θα κανεις γι αυτο;" = neediness. πολυ απωθητικο και φορτικο σε ενηλικες.

    η δημοσιευση δεν ξερω τι μπορει να της κανει, αλλα το να την ψαξεις για να της τα δειξεις, σιγουρα θα της επιβεβαιωσει την εντυπωση που ηδη εχει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι αλλά δεδομένου ότι ήδη, μέχρι πρόσφατα, πριν μερικούς μήνες που είχε έρθει διακοπές, της είχα στείλει βλακώδη μηνύματα, νομίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χειροτερεψει η εντύπωσή της από αυτό. Αλλά τέλος πάντων, κατέληξα στο να τα ποσταρω απλά στην ομάδα γιατι ετσι κι αλλιως το ειχα αναφερει ηδη και υπαρχουν και αλλα ατονα που θελουν να τα διαβασουν, δεν περιστρέφεται ο κοσμος γυρω της. Αν θεωρήσει ότι είναι για εκείνη, κακό του κεφαλιού της, δεν ευθύνομαι εγώ, ένα από τα δύο ποιήματα άλλωστε περιγράφει μια διαφορετική κατάσταση. Τα έγραψα μεν σκεπτόμενος εκείνη, συγκεκριμένα τις ημέρες που είχε έρθει εδώ διακοπές, αλλά δεν περιγράφουν απαραίτητα την κατάσταση που έχει διετελεσθει μεταξύ μας.

    Γενικά πάντως παρατηρώ ότι μου φέρνει έμπνευση. Και ίσως υπό πίεση να γραφω καλύτερα, αφού και για τον τραμπούκο κατέληξα να γράψω διήγημα που θα εκδοθεί (αυτού δεν θα του το στείλω :D )


    Καλύτερα να περιμένω μέχρι να τελειώσω και να εκδωσω το βιβλίο της. Το οποίο το κόβω να βγαίνει νουβελα γιατι ήδη με έχει κουρασει αρκετά και θέλω να τελειώνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τελικά υποθέτω ότι όντως τα έχει με τον τύπο που είχε έρθει στο νησί γιατί πια ταξιδεύουν μόνοι τους, χωρίς τη φίλη της. Πήγαν ρομαντικό διήμερο στη Ρουμανία. Ρομαντικό σε εισαγωγικά βεβαια γιατί κάνουν στορις από κάτι ρουμανικα καταγωγια με τρας μουσική. Δεν ήμουν σίγουρος, γιατί υπήρχε κάποτε και κάποιος άλλος που τραβιοταν, ένας ακομα που φλερταρε και ενας άλλος που φλερτάρει τώρα, ένας Ινδός, στις φωτογραφίες που είδα, οπου παίζει με τα μαλλιά της και δείχνει να γέρνει το σώμα της προς το μέρος του, σημάδι πως απολαμβάνει τη συζήτηση.

    Ας είναι, δεν αλλάζει κάτι στα σχεδια μου να γράψω. Απλά δεν θα της στείλω τιποτα, ακομα κι όταν εκδοθεί η νουβελα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν το πιστεύω ότι καταδεχτηκε να συνάψει σχέση με αυτον τον άνθρωπο. Είναι τόσο κριντζ. Έχει φωτογραφίες ξυπόλητος, άλλες με κάτι βρωμερες σαγιοναρες, είναι υπερβολικα ψηλός με πολύ μακριά ακρα, κουρευεται μπαζ κατ, είναι αφυσικα μαυρισμένος 12 μήνες το χρονο. Και οι φωτογραφίες του, αχ, οι φωτογραφίες του είναι ΤΟΣΟ κριντζ. Παίρνει την ίδια βλακώδη πόζα συνέχεια κοιτώντας τον ουρανό πιστεύοντας ότι δείχνει ωραίος. Δεν δείχνει ωραίος. Το χαμόγελό του μοιάζει εντελώς ψεύτικο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Τόσο χάλιας είναι;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οχι ,δεν είναι χαλιας, είναι αρκετα πιο όμορφος από τον τραμπουκο πχ, αλλά για τα δικά μου γούστα ομορφιάς, όχι δεν είναι ωραίος και οι ποζες που παιρνει ειναι αρκετα γελοιες. Έχει μια αοριστη συμμετρία στο πρόσωπο, αλλά φαίνεται τόσο βαρετός και τα μάτια του μοιαζουν αγελαδισια, εντελως ανεπνευστα, χωρίς αυθεντικές σκεψεις να σπιθιζουν στο βλεμμα του. Αλλα μπορεί αυτό να θέλει στη ζωή της. Μπορεί να είναι και ευτυχισμένη. Εκείνη απουσιάζει από τις φωτογραφίες, κάποιες σπάνιες φορές που βγαίνουν μαζι χαμογελάει, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι το πραγματικό της χαμόγελο, δεν την έχω δει πολλές φορές να χαμογελάει, δεν έχω την ευχέρεια να γνωρίζω αν χαμογελάει με την καρδιά της. Και μόνο πάντως ότι τραβάει αυτές τις φωτογραφίες είναι ένα πλήγμα για μένα, για κάποιον λόγο τη ρίχνει στα ματια μου, θέλω να τη ρωτήσω αν πραγματικά τις βρισκει ωραίες, αν είναι ευτυχισμένη.
    Δεν φοράει δαχτυλίδι, υποθέτω ότι τα έχουν λίγους μήνες. Ίσως προλάβω να εκδοσω το βιβλίο της πριν παντρευτεί. Οχι πως έχει σημασία. Αν βέβαια θαυμαζει εναν αντρα, που η μοναδική παρακαταθήκη που θα αφήσει στην ανθρωπότητα θα είναι οι αγορασμένοι του φολλοουερς, τοτε καλώς.

    Οι σαγιοναρες του πάντως ναι, είναι χάλια. Μου αρέσει που έλεγε οτι με μένα δεν θα μπορούσε να συνάψει σχέση γιατί δεν πληρω τα στάνταρ της (επειδή είμαι κοντος) Αυτός δηλαδή πληρεί τα στάνταρ της; Ο Ινδός βεβαια που την έχω δει να φλερτάρει σε άλλες φωτογραφίες (φωτογραφίες που δεν ανεβαίνουν στο προφίλ της αλλά σε μια σελίδα με ιβεντ από έναν σύλλογο που είναι) ειναι πιο κοντος από εκείνη και δεν μοιάζει να την ενοχλεί. Είμαι ο μοναδικός στον οποίο δεν έδωσε ποτέ καμία ευκαιρία. Ή έστω, έδωσε μόνο μια μικρή ευκαιρία, για πολύ λίγο.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γνωμη
    By Gtyos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 18-02-2020, 23:28
  2. Γνώμη για ΚΨΥ
    By dmtx23 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 11-03-2015, 14:21
  3. μια γνώμη;
    By ntoremi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-09-2013, 03:03
  4. Μια γνώμη...
    By detected in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 19-01-2013, 00:27
  5. τη γνώμη σας please
    By empar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-04-2011, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •