πέθαναν τα μπλογκ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    8

    πέθαναν τα μπλογκ;

    λοιπόν κάποτε ήμουν μπλογκερ..
    και μαλιστα τακτικός μπλογκερ. μπλογκαρα συχνά, διάβαζα άλλα μπλογκ, ήμουν μέρος της μπλογκοσφαιρας..
    ξεκίνησα τέλη του 2006 τότε που η ελληνική μπλογκοσφαιρα ήταν στα ξεκινήματα της και έζησα τη χρυσή εποχή των μπλογκ με διάσημους μπλογκερ που ήταν κάτι σαν ινφλουενσερ για εκείνη την εποχή.
    το ένα μπλογκ άνοιγε μετά το άλλο και έβρισκες κάθε λογής θεματολογία.
    τα μπλογκ ήταν το νέο μέσο.
    πριν λίγο καιρό μπηκα σε ένα απο τα μπλογκ μου κ είδα τη λίστα με τους μπλογκερ που ακολουθώ.
    οι περισσότεροι έχουν να ανανεώσουν το μπλογκ τους πάρα πολύ καιρό, χρόνια για την ακρίβεια..ελάχιστοι είναι αυτοι που το έχουν ανανεώσει πρόσφατα..
    πολλοί μπλογκερ που ήξερα έχουν να ανανεώσουν από το 2014 πχ
    άλλοι έχουν σβήσει το μπλογκ τους.
    η πλατφόρμα του μπλογκερ και του wordpress όμως ακομα υπάρχουν. αλλά οι μπλογκερ είναι εξαφανισμένοι.

    και το ερώτημα είναι : έχουν πεθανει τα μπλογκ;

    αξιζει κάποιος να συνεχίσει να μπλογκάρει;

    και αν συνεχίσει να μπλογκάρει, σε ποιους θα απευθυνεται;

    εγώ τώρα τι θα κάνω που έμεινα διαδικτυακά ορφανός;

    που θα λέω τις σκέψεις μου; που θα γράφω πως πέρασα τη μέρα μου; που θα γράφω τα ψυχολογικά μου; που θα γράφω τα σεξουαλικά μου; που θα γράφω τι όνειρα είδα χθες το βράδυ; που θα γράφω τι αγόρασα από το σούπερ μάρκετ; που θα δημοσιεύω τις συνεντευξεις του Τηλέμαχου και της Ευας και της Ανθούλας;

    ΠΟΥ;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Κι εσυ λοιπον το ειχες εγκαταλειψει το αθλημα. Μαλλον ειναι αλλες μορφες επικοινωνιας στη μοδα τωρα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Πάντως, εκπαιδευτικά blog όπου εκπαιδευτικοί διαφόρων βαθμίδων, υπάρχουν αρκετά και τα εμπλουτίζουν με υλικό, φύλλα εργασίας κλπ.
    Για άλλες θεματολογίες δεν ξέρω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by joshua View Post
    λοιπόν κάποτε ήμουν μπλογκερ..
    και μαλιστα τακτικός μπλογκερ. μπλογκαρα συχνά, διάβαζα άλλα μπλογκ, ήμουν μέρος της μπλογκοσφαιρας..
    ξεκίνησα τέλη του 2006 τότε που η ελληνική μπλογκοσφαιρα ήταν στα ξεκινήματα της και έζησα τη χρυσή εποχή των μπλογκ με διάσημους μπλογκερ που ήταν κάτι σαν ινφλουενσερ για εκείνη την εποχή.
    το ένα μπλογκ άνοιγε μετά το άλλο και έβρισκες κάθε λογής θεματολογία.
    τα μπλογκ ήταν το νέο μέσο.
    πριν λίγο καιρό μπηκα σε ένα απο τα μπλογκ μου κ είδα τη λίστα με τους μπλογκερ που ακολουθώ.
    οι περισσότεροι έχουν να ανανεώσουν το μπλογκ τους πάρα πολύ καιρό, χρόνια για την ακρίβεια..ελάχιστοι είναι αυτοι που το έχουν ανανεώσει πρόσφατα..
    πολλοί μπλογκερ που ήξερα έχουν να ανανεώσουν από το 2014 πχ
    άλλοι έχουν σβήσει το μπλογκ τους.
    η πλατφόρμα του μπλογκερ και του wordpress όμως ακομα υπάρχουν. αλλά οι μπλογκερ είναι εξαφανισμένοι.

    και το ερώτημα είναι : έχουν πεθανει τα μπλογκ;

    αξιζει κάποιος να συνεχίσει να μπλογκάρει;

    και αν συνεχίσει να μπλογκάρει, σε ποιους θα απευθυνεται;

    εγώ τώρα τι θα κάνω που έμεινα διαδικτυακά ορφανός;

    που θα λέω τις σκέψεις μου; που θα γράφω πως πέρασα τη μέρα μου; που θα γράφω τα ψυχολογικά μου; που θα γράφω τα σεξουαλικά μου; που θα γράφω τι όνειρα είδα χθες το βράδυ; που θα γράφω τι αγόρασα από το σούπερ μάρκετ; που θα δημοσιεύω τις συνεντευξεις του Τηλέμαχου και της Ευας και της Ανθούλας;

    ΠΟΥ;;;
    εχουν αντικατασταθει με τα βλογκ...
    ολοι βιντεακια κανουν πλεον, σε γιουτουμπ, ιννστα και τικ τοκ.
    αν σε ενδιαφερει ο λογος, αλλα καθολου η εικονα, μπορεις να μεταφερθεις στο σποτιφαι να κανεις ποντκαστ, αητα που θελεις να πεις...

  5. #5
    Minds.com γράφεις ποστάρεις αλληλεπίδραση και σε πληρώνει cryptos . Είχα προφίλ ,το έσβησα ,βαρέθηκα ,ίσως ξαναφτιάξω κάποια στιγμή. Και μετά το tumblr … Τα blogs ήρθαν πέρασαν και δεν έμειναν.

Similar Threads

  1. Κακοποίηση από γιατρούς, ένα μπλογκ.
    By airetikos in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 24-03-2019, 23:29
  2. Προσωπικο και μή προσωπικο μπλογκ
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2012, 20:42
  3. Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΠΛΟΓΚ ΜΟΥ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 28-09-2012, 03:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •