Covid και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123

    Covid και άγχος

    Καλησπέρα παιδιά ειμαι 22 και έχω κοβιντ απο την Τετάρτη.τα σύμπτωματα σιγα σιγά αποχωρούν ομως δεν ξερω τι εχω πάθει τα τελευταία 3 βράδια δεν μπορω να χαλαρώσω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος. Με το που παω να ετοιμαστώ για ύπνο αρχιζω να ιδρώνω να παθαίνω κρίσεις και αυτα να με οδηγεί και σε πολλούς εμετούς.Δεν μπορω να χαλαρώσω προσπαθώ αλλα το μυαλο μου κανει τις πιο αρνητικές σκέψεις και δεν μπορώ να το αποτρέψω.Επισης ειχα το ζαναξ σαν αίσθημα ασφάλειας απο παλιά δηλαδή οτι υπάρχει κατι που μπορεί να με ηρεμισει, παρολα αυτά δεν το εχω χρησιμοποιήσει πολλες φορες αλλα παίρνω το 0.5 2 βράδυα τώρα και με αποτελεσμα να χαλαρώνω 30-1 ωρα και μετα να τιναζομαι πάλι, ίσως επηρεάζει ο ιός την δράση του?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Καλησπέρα παιδιά ειμαι 22 και έχω κοβιντ απο την Τετάρτη.τα σύμπτωματα σιγα σιγά αποχωρούν ομως δεν ξερω τι εχω πάθει τα τελευταία 3 βράδια δεν μπορω να χαλαρώσω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος. Με το που παω να ετοιμαστώ για ύπνο αρχιζω να ιδρώνω να παθαίνω κρίσεις και αυτα να με οδηγεί και σε πολλούς εμετούς.Δεν μπορω να χαλαρώσω προσπαθώ αλλα το μυαλο μου κανει τις πιο αρνητικές σκέψεις και δεν μπορώ να το αποτρέψω.Επισης ειχα το ζαναξ σαν αίσθημα ασφάλειας απο παλιά δηλαδή οτι υπάρχει κατι που μπορεί να με ηρεμισει, παρολα αυτά δεν το εχω χρησιμοποιήσει πολλες φορες αλλα παίρνω το 0.5 2 βράδυα τώρα και με αποτελεσμα να χαλαρώνω 30-1 ωρα και μετα να τιναζομαι πάλι, ίσως επηρεάζει ο ιός την δράση του?
    Καλησπέρα.οταν είχα κι εγώ κορονοιο το πέρασα πολύ ελαφριά με μόνο ένα μπούκωμα τίποτα αλλο(Δόξα τω Θεο)..ένα βράδυ όμως ένιωσα απίστευτη πιεση σε όλο μου το σώμα σαν να θέλω να εκραγω.ενιωθα τα πόδια μου περίεργα και έπαθα κρίση πανικού.αυτο κράτησε για κάνα 4 ωρω μέχρι που κοιμήθηκα.μην αγχώνεσαι θα περάσει.τωρα για το αν ο κορονοιος επηρεαζει την δράση του ζαναξ δεν νομίζω αλλα επειδή δεν ήμαστε γιατροί γιατί δεν ρωτάς έναν γιατρό να σε κατατοπίσει?Περαστικά σου εύχομαι κι όλα καλά θα πανε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Καλησπέρα τα συμπτώματα μου δεν ήταν τοσο ήπια αλλα δεν με απασχολούσε αυτό ολα βαιναν καλώς μεχρι την Παρασκευή που μπήκε το άγχος στην μέση.Ειναι απίστευτο αυτο που βιώνω καθε βράδυ δεν το αντέχω σηκώνομαι τρομαγμένος περπατάω περα δοθε απο το άγχος μεσα στο σπιτι κάνω εμετούς εχω πολυ εντονο τρέμουλο περνάω ένα μαρτύριο και οταν κάθομαι να αναλογιστω το γιατί δεν υπάρχει λόγος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Είναι κρίση πανικού με όλα αυτά που έχουμε ακούσει και δει με τον κοβιντ. Χαλάρωσε, σε λίγο θα δεις και το τεστ αρνητικό και θα σου φύγουν όλα αυτά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Προσπαθώ παρα πολυ να χαλαρώσω και να βρω γιατι εχω τόσο έντονο άγχος δεν βρίσκω τον λογο ομως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Προσπαθώ παρα πολυ να χαλαρώσω και να βρω γιατι εχω τόσο έντονο άγχος δεν βρίσκω τον λογο ομως
    Επειδή μας είχαν κλειδώσει μέσα, στέλναμε sms για να βγούμε να πετάξουμε τα σκουπίδια στη γωνία, επειδή όλα τα μαγαζιά ήταν κλειστά λόγω κοβιντ. Και σε έχει πάει να.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είναι πολύ ύπουλος ιός.
    Η νόσηση μπορεί να πυροδοτήσει άγχος και αγχώδεις διαταραχές αν υπάρχει προηγούμενο ιστορικό τέτοιων ψυχικών καταστάσεων .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Αλήθεια??δεν τ ήξερα για αυτό είμαι πιο χάλια..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Υπάρχει έρευνα για αυτό?

  10. #10

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Αλήθεια??δεν τ ήξερα για αυτό είμαι πιο χάλια..
    Κι εγώ μετά τη νόσηση χειροτέρεψα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Βεβαια μπορει να πυροδοτήσει. Σκεψου τι περασαμε και τι ακουγαμε τοσα χρόνια. Δενγινεται να μεινει ανεπηρέαστος κανενας ανθρωπος. Ωστοσο προσπαθησε να κανεις πραγματα που σε χαλαρωνουν και υπομονή. Αν δεις χειροτερευση του αγχους ζητα βοηθεια δεν ελιναι ντροπή ειναι δυναμη και ωριμότητα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Μιλάω με ψυχολόγο εδω και χρόνια δοξα τον Θεό είμαι καλύτερα αυτές τις 3 μέρες.Αυτο που με παραξένεψε ειναι τα ζαναξ, γενικά σπανίως παίρνω δηλαδη μπορεί 5-6 μέρες τον χρόνο 0.25 μεσα στην μερα αν χρειαζομουν και 0.50 για υπνο και ήμουν υπερκαλλυμενος.Και πανω στην κρίση πανικου έπαιρνα 0.50 και πάλι σε 20-30 λεπτα κοιμόμουν,αυτην την φορά με ηρμεουσαν 10 λεπτα κοντεύα να κοιμηθώ και πεταγομουν παλι τρομαγμένος πάνω.Δεν ξερω τι συμβαίνει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Μπραβο που εισαι καλυτερα. Συμβαινει οτι εχεις πολύ αγχος. Και μενα μετα τον covid ξεκινησαν τα αγχη μου και κρισουλες πανικού και μετα δυστυχως επεσα σε καταθλιψη μετά από 5 χρόνια. Και ξεκινησα αγωγή και ακομα να συνελθω. Και γω κανω και ψυχοθεραπεια γιατί αμα μπεις σε κριση δεν βγαινεις ευκολα. Ταυτοχρονα συνεχιζω οσο μπορω τη ζωή μου και ελπιζω να περασει γιατι δεν παλευεται η φαση. Ο καθενας μας ειναι διαφορετικος δεν σημαινει οτι θα πεσεις χαμηλοτερα εσύ! Και να συνεχισεις την ψυχοθεραπεια σου.

Similar Threads

  1. Covid
    By Annitoulla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2022, 06:39
  2. Covid
    By Ds1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2022, 07:52
  3. Covid
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-11-2021, 22:10
  4. Covid kai ektaktes..
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 17:44
  5. Covid, ψυχοσωματικα και άγχος υγείας....
    By Layla123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2020, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •