Τοξική ''σχέση''.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1

    Τοξική ''σχέση''.

    Δεν χρειάζεται να πω πολλά, βρίσκομαι μέσα σε μια τοξική κατάσταση και απλά δεν ξέρω πως θα φύγω. μπορεί να μην μιλήσουμε για πάνω απο χρόνο, να είμαι με κάποιο παλικάρι αλλά το ρημάδι το μυαλό μου τριγυρνάει ξανά και ξανά γύρω απο αυτόν.
    Δεν έχουμε δεσμό, ποτέ δεν είχαμε απλά περνάγαμε κάποιες ερωτικές στιγμές μαζί και μόνο αυτό, ούτε παρέα ούτε εξόδους ούτε τίποτα. Γνωριστήκαμε πριν καμιά δεκαετία, πριν 4 χρόνια ξεκίνησε το ερωτικό παιχνίδι ανάμεσά μας, 1 χρόνο ''ξέφυγα'' απο αυτόν επειδή ήμουν με ένα παιδί αλλά υπήρχε πάντα στις σκέψεις μου και τους τελευταίους 2 μήνες έχει ξεκινήσει πάλι όλο αυτό.
    Νιώθω να πνίγομαι, να μην αντέχω μακρυά του, να τρελαίνομαι στην σκέψη οτι δεν θα τον ξαναδώ, να πεθαίνω μέσα μου στην υποψία οτι κάνει σεξ με άλλες γυναίκες αλλά οχι με εμένα επειδή δεν τον προκαλώ και δεν δείχνω οτι θα περάσουμε καλά αν βρεθούμε. Μου κάνει ψυχολογικό πόλεμο πως δεν θα τον ξαναδώ, πως είμαι κουραστική και βαριέται να ασχολείται μαζί μου, πως για να καταφέρω έστω να τον δω θα πρέπει να τον προκαλέσω ερωτικά και μετά να βρεθούμε απο κοντά, τιμωρίες με εξαφανίσεις κλπ κλπ κλπ.

    Αντιλαμβάνομαι ΠΛΗΡΩΣ σε τι κατάσταση είμαι, αλλά δεν μπορώ να τον βγάλω εντελώς απο το μυαλό μου, σαν να μην τον γνώρισα ποτέ. Δεν μπορώ και ξέρω οτι μου καταστρέφει την ψυχή μου....

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Αγάπη μου...βρίσκεσαι σε μια κατάσταση που ο άλλος σε εκμεταλλεύεται με όλους τους τρόπους.

    Από ότι καταλαβαίνω, αν και δεν το αναφέρεις είναι ότι εκείνος δεν ήθελε εξαρχής να κάνει κάποια σοβαρή σχέση μαζί σου. Και ότι εσύ ήσουν εκείνη που τον γούσταρες περισσότερο.

    Παρόλα αυτά πήρες το ρισκο, ενεδωσες παίζοντας το παιχνίδι του και με αποτέλεσμα τώρα να σε πιέζει, έχοντας βγει κερδισμένος.

    Πραγματικά δεν ξέρω πώς μπορεί κάποιος να θέσει τα όρια του σε μια τέτοια κατάσταση. Συνήθως είτε από την αρχή φεύγεις και δεν ενδιδεις , δείχνοντας σεβασμό στα θέλω σου....αλλιώς μετά το παιχνίδι χάνεται.

    Εσύ όμως τι είναι αυτό που θες....; θες γενικά μια ολοκληρωμένη σχέση; θες αυτόν με όποιο τίμημα ; θες αυτόν σε σοβαρή σχέση;

    Σου δημιουργεί ενοχές με τη στάση του, μη ψαρώνεις, μια χαρά γυναίκα είσαι, στον κατάλληλο άντρα θα είσαι η καλύτερη παρέα, φυσικό είναι να παραπονιέσαι εφόσον δεν ικανοποιούνται οι ανάγκες σου και φυσικό είναι να σου λέει ότι εισαι λίγη από τη στιγμή που δεν σε θέλει. Το αφύσικο είναι που προσπαθεί να βγάλει εσένα τρελή και προσπαθεί να σε φιμώσει... του έχεις δώσει την εικόνα ότι γινεσαι χαλί να σε πατήσει, ότι δεν έχεις αυτοεκτίμηση, έχεις ρίξει η ίδια την αξία σου και έτσι και αυτός δεν σε βλέπει ελκυστική, σε θεωρεί δεδομένη..

    Όμως δεν φταις εξολοκλήρου εσύ...απλα επέλεξες το δρόμο του "συναισθήματος" και να ενδωσεις. Παρόλα αυτά όμως μάλλον εγωισμός είναι πάρα συναίσθημα. Ίσως έχεις όμως μερίδιο ευθύνης στο ότι όταν ζοριστηκες δεν έβαλες τα όρια σου.

    Μπορείς να βάλεις τα όρια σου ακόμα και τώρα. Όχι για να αποδείξεις σε εκείνον ότι αξίζεις, αλλά για να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου και να βρεις το δρόμο σου όσο και αν αυτό στην αρχή πονέσει....

    Αυτός γενικά τι στυλ αντρα είναι; πως ήταν σε προηγούμενες σχέσεις του;

  3. #3
    Honorata, μα ξέρω πολύ καλά σε τι κατάσταση βρίσκομαι, δεν με κοροιδεύει αυτός αλλά εγω κοροιδεύω τον εαυτό μου.
    Ένας φίλος του που έτυχε να γνωρίσω, μου είπε πως είναι καλός άνθρωπος αλλά κλείνεται πάρα πολύ στον εαυτό του και οτι πρόβλημα έχει δεν θέλει να το λέει πουθενά αλλά να το αντιμετωπίζει μόνος του.
    Πάντα θα βγαίνει κερδισμένος απο την στιγμή που έχω βάλει μόνη μου τον εαυτό μου σε αυτήν την διαδικασία, βλάκας είναι να πει όχι;;;

    Με ρωτάς αν θέλω μια ολοκληρωμένη σχέση ή αυτόν με οποιοδήποτε τίμημα και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω... Τον θέλω στην ζωή μου αλλά αρκετές φορές σκέφτομαι πως αν υπήρχε κάποιος άλλος στην ζωή μου, τότε θα ήμουν με τον άλλον. Έχω πίστη σε εμένα, όσο απίθανο και να ακούγεται αυτό, αλλά ίσως ο φόβος της μοναξιάς να με γυρνάει ξανά και ξανά σε αυτόν...

    Δεν ξέρω πως ήταν στις προηγούμενες σχέσεις του, δεν με έχει ρωτήσει για τις δικές μου και δεν με αφήνει να ρωτήσω για τις δικές του.

  4. #4
    Honorata
    Guest
    Νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθούσε αν καταλάβαινες τι θες..
    Αν θες σοβαρή σχέση μαζί του , καλό θα ήταν να το πάρεις απόφαση πως αυτό δεν θα συμβεί. Αν θες αυτόν , ακόμα και έτσι τότε είναι θέμα χρόνου, θα το ζήσεις σε σημείο να σιχαθείς τον εαυτό σου και εκείνον και θα πεις τέρμα. Αν πάλι θες σχέση σοβαρή και ένα άτομο να ενδιαφέρεται για σένα τότε πάλι είναι θέμα χρόνου να σε φθείρει αυτή η σχέση.

    Τι σου άρεσε σε αυτόν που κόλλησες; είναι κάτι στην προσωπικότητα του ή κάποια στοιχεία του ως άντρας ή είναι απλά το γεγονός ότι αδιαφορεί για σένα;

    Λες ότι δεν θες να τον διαγράψεις σαν να μην τον γνώρισες ποτέ......
    Αν δεν θες, δεν θα τον διαγράψεις, απλά θα προσπεράσεις για να συνεχίσειςτη ζωή σου και αργότερα αν νιώθεις ότι αξιζε και ότι το θες μπορείς να τον φέρνεις στο μυαλό σου μπορείς να τον αναπολείς που και που (δεν ξέρω βέβαια αν θα θες τότε και ποσο καλό θα σου κάνει αυτό)

    Πάντως με αυτό που λες ότι δεν θες να τον διαγράψεις εμένα απλά με παραπεμπει στο ότι κολλάς μαζί του επειδή φοβάσαι την άλλαγη στη ζωή σου και επειδή σε τρομάζει το άγνωστο. Πέρα από το ότι κολλάς επειδή αδιαφορεί, έχει γίνει μια συνήθεια για σένα....κάτι που υπάρχει σταθερά στη ζωή σου στα χρόνια ανεξάρτητα από το πώς εισαι στη ζωή σου. Μαθαίνουμε να προχωράμε μπροστά όταν δεν φοβόμαστε τις αλλαγές, όταν δεν μας τρομάζει το άγνωστο αλλα όταν καταλαβαίνουμε πως η άλλαγη είναι το μόνο βήμα για να βρούμε αργότερα αυτό που θέλουμε για να είμαστε ευτυχισμένοι

    Αυτό που λέει ότι δεν θέλει να μιλάτε για σχέσεις σας ούτε ρωτάει για τις δικές σου είναι η απόδειξη ότι σε βλέπει καθαρά σεξουαλικά, επίσης άνετα αυτός ο άντρας μπορεί να έχει είτε άλλη σοβαρή είτε άλλες περιστασιακές σχέσεις.........

    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Honorata, μα ξέρω πολύ καλά σε τι κατάσταση βρίσκομαι, δεν με κοροιδεύει αυτός αλλά εγω κοροιδεύω τον εαυτό μου.
    Ένας φίλος του που έτυχε να γνωρίσω, μου είπε πως είναι καλός άνθρωπος αλλά κλείνεται πάρα πολύ στον εαυτό του και οτι πρόβλημα έχει δεν θέλει να το λέει πουθενά αλλά να το αντιμετωπίζει μόνος του.
    Πάντα θα βγαίνει κερδισμένος απο την στιγμή που έχω βάλει μόνη μου τον εαυτό μου σε αυτήν την διαδικασία, βλάκας είναι να πει όχι;;;

    Με ρωτάς αν θέλω μια ολοκληρωμένη σχέση ή αυτόν με οποιοδήποτε τίμημα και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω... Τον θέλω στην ζωή μου αλλά αρκετές φορές σκέφτομαι πως αν υπήρχε κάποιος άλλος στην ζωή μου, τότε θα ήμουν με τον άλλον. Έχω πίστη σε εμένα, όσο απίθανο και να ακούγεται αυτό, αλλά ίσως ο φόβος της μοναξιάς να με γυρνάει ξανά και ξανά σε αυτόν...

    Δεν ξέρω πως ήταν στις προηγούμενες σχέσεις του, δεν με έχει ρωτήσει για τις δικές μου και δεν με αφήνει να ρωτήσω για τις δικές του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    φτυστωνα εντελως , μην ενδωσεις σε καμμια του προταση , καλα τα λεει η honorata , και αν δεν σε κυνηγησει επι μακρον , ξεχνα τον , ειναι δυσκολο, αλλα εχοντας μεγαλη πειρα απο γυναικες , μονο αυτο μπορει να δωσει καποια αποτελεσματα , αν και ταχεις κανει ( ψιλο) θαλασσα ........εχεις προσπαθησει ηδη αρκετα , αλλα με λαθος ανθρωπο.....η τροπο.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Λυπηρή ταύτιση. Καλά ξεμπερδέματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θα τον ξεπερασεις οπως τον ξεπερασες και την προηγουμενη φορα.
    βρισκοντας καποιον αλλον..
    δενε χεις καποιο ερωτικο ενδιαφερον και ομφαλοσκοπεις και πελαγοδρομεις.
    κανε νεες γνωριμιες.

  8. #8
    Γεια σας. Θα απαντήσω εδω για όλους σας.

    -Honorata, λέω πως θέλω να τον ξεχάσω σαν να μην τον γνώρισα ποτέ αλλά δεν μπορώ να τον διαγράψω, απο το μυαλό μου πρωτίστως.
    Ακόμα και κάτι παραπάνω να γίνει μαζί του, κάτι σοβαρό, πως θα του έχω εμπιστοσύνη οτι θα μείνει δίπλα μου ή οτι θα είναι καλός μέσα στην σχέση;
    Αυτό που μουάρεσε σε αυτόν ήταν η προσωπικότητά του αλλά και σαν άνδρας. Όταν είχαμε πρωτογνωριστεί έβλεπα έναν άνδρα σοβαρό, μετρημένο, ευγενικό, έξυπνο αλλά όταν ξεκίνησε το ερωτικό εκεί ήταν κάτι άλλο.
    Γράφεις οτι μπορεί να φοβάμαι την αλλαγή αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

    Γράφεις πως ''...άνετα αυτός ο άντρας μπορεί να έχει είτε άλλη σοβαρή είτε άλλες περιστασιακές σχέσεις.........'', για το αν έχει σοβαρή σχέση, δεν το ξέρω (σίγουρα ΔΕΝ είναι παντρεμένος), αλλά περιστασιακές σχέσεις φυσικά και έχει... Είμαι χαζούλα αλλά οχι τόσο χαζούλα για να πιστεύω πως υπάρχω μόνο εγω στην ζωή του.... Και όταν απο ένα σημείο και μετά, τότε που ξύπνησα λίγο, και άρχισα και εγω να κάνω τα ίδια με αυτόν δλδ να βλέπω και έναν άλλον άνδρα, τότε άρχιζε να τον τσούζει και να λέει πως ''δεν με θέλει'' και δεν του αρέσει να ψάχνομαι, χαχαχαχα...


    -Macgyver, και τι θα αλλάξει αν τον φτύσω; Θα με κυνηγήσει αυτός; Αφού ξέρει οτι είμαι χαλάκι, γιατί να αλλάξει κάτι τώρα; Το θέμα ήταν να υπήρχε διαφορετική αρχή και ΙΣΩΣ να υπήρχε και διαφορετική συνέχεια/κατάληξη.
    Αν και σαν άνδρας, είναι της άποψης πως αν δεν θέλει κάποια, τότε υπάρχουν άλλες 10 που θελουν.


    - tommorello, πως θα έρθουν όμως τα ξεμπερδέματα, αφού ξέρω την λύση αλλά τρώγομαι με τα ρούχα μου;


    - Remedy, νομίζω οτι αυτό είναι το πρόβλημά μου, οτι δεν υπάρχει κάποιος να με ενδιαφέρει.
    Αλλά αυτό κρύβει και μια παγίδα: αν πρέπει πάντα να υπάρχει κάποιος άνδρας για να ασχολούμαι και να με ενδιαφέρει, τότε εγώ το έχω το πρόβλημα, και δεν μπορώ να μείνω μόνη μου οπότε ίσως και να πέσω και σε χειρότερα. Άρα απο εμένα πρέπει να ξεκινήσω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post

    -Macgyver, και τι θα αλλάξει αν τον φτύσω; Θα με κυνηγήσει αυτός; Αφού ξέρει οτι είμαι χαλάκι, γιατί να αλλάξει κάτι τώρα; Το θέμα ήταν να υπήρχε διαφορετική αρχή και ΙΣΩΣ να υπήρχε και διαφορετική συνέχεια/κατάληξη.
    Αν και σαν άνδρας, είναι της άποψης πως αν δεν θέλει κάποια, τότε υπάρχουν άλλες 10 που θελουν.

    ..

    μηπως ειναι ελλειψη αυτοεκτιμησης ? τι θα πει ' αλλες 10 τον θελουν ' , εσυ δεν εισαι υπολογισημη ? σιγουρα εχεις συμπεριφερθει σαν κατωτερη , το οποιο εχει καταστροφικες συνεπειες , και ισως ειναι αργα να το διορθωσεις , παρε μαθηματα για την επομενη σχεση σου .........

  10. #10
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μηπως ειναι ελλειψη αυτοεκτιμησης ? τι θα πει ' αλλες 10 τον θελουν ' , εσυ δεν εισαι υπολογισημη ? σιγουρα εχεις συμπεριφερθει σαν κατωτερη , το οποιο εχει καταστροφικες συνεπειες , και ισως ειναι αργα να το διορθωσεις , παρε μαθηματα για την επομενη σχεση σου .........
    Έλλειψη αυτοεκτίμησης, αυτοσεβασμού, αξιοπρέπειας, αυτοπεποίθησης... Έλλειψη σε όλα!
    Είμαι υπολογίσημη και ίσως για αυτό να φέρεται έτσι, να προσπαθεί να με κρατήσει με την υποτίμηση, την χειραγώγηση και τα ψυχολογικά κόλπα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Ρε συ Περγαμόντο αφού τα ξέρεις τα φωνήεντα και έχεις επίγνωση της κατάστασης σου. Εμείς τι περιμένεις να σου πούμε; Ότι είσαι άξια της μοίρας σου;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Έλλειψη αυτοεκτίμησης, αυτοσεβασμού, αξιοπρέπειας, αυτοπεποίθησης... Έλλειψη σε όλα!
    Είμαι υπολογίσημη και ίσως για αυτό να φέρεται έτσι, να προσπαθεί να με κρατήσει με την υποτίμηση, την χειραγώγηση και τα ψυχολογικά κόλπα.

    εισαι τοσο υπολογισημη οσο εκτιμας/υπολογιζεις η ιδια τον εαυτο σου .......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Έλλειψη αυτοεκτίμησης, αυτοσεβασμού, αξιοπρέπειας, αυτοπεποίθησης... Έλλειψη σε όλα!
    Είμαι υπολογίσημη και ίσως για αυτό να φέρεται έτσι, να προσπαθεί να με κρατήσει με την υποτίμηση, την χειραγώγηση και τα ψυχολογικά κόλπα.
    δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα. απλα σε θελει μονο για το κρεββατι.
    να το θεωρεις κοπλιμεντο. αλλες δεν τις θελουν ουτε για αυτο.
    απο κει και περα να σταματησεις να θεωρεις οτι με καποιον τροπο φταιει αυτος γιατι γιατι και γιατι.
    για ολα φταις μονο εσυ.

    οταν το καταλαβεις θα βρεις και μια λυση

  14. #14
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Ρε συ Περγαμόντο αφού τα ξέρεις τα φωνήεντα και έχεις επίγνωση της κατάστασης σου. Εμείς τι περιμένεις να σου πούμε; Ότι είσαι άξια της μοίρας σου;
    Ίσως και αυτό να περιμένω μπας και ταρακουνηθώ κάπως και ξυπνήσω...



    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εισαι τοσο υπολογισημη οσο εκτιμας/υπολογιζεις η ιδια τον εαυτο σου .......
    Εμφανισιακά είμαι υπολογίσημη αλλά μάλλον στα υπόλοιπα νομίζω οτι δεν είμαι :-/



    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα. απλα σε θελει μονο για το κρεββατι.
    να το θεωρεις κοπλιμεντο. αλλες δεν τις θελουν ουτε για αυτο.
    απο κει και περα να σταματησεις να θεωρεις οτι με καποιον τροπο φταιει αυτος γιατι γιατι και γιατι.
    για ολα φταις μονο εσυ.

    οταν το καταλαβεις θα βρεις και μια λυση
    Εννοείς οτι φταίω μόνο εγω επειδή ανέχομαι αυτήν την κατάσταση...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ναι, βεβαια αυτο ακριβως. αφου δεν σου δινει αυτο που θελεις, φευγα. αν θες μονο το σεξακι κατσε.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τοξική ή όχι σχέση;
    By optimusprime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-2022, 16:33
  2. Τοξική αδελφική σχεση-διατροφικες διαταραχες
    By Εβη2020 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2020, 22:29
  3. Τοξικος ανθρωπος ή τοξικη σχεση?
    By GeorgeGr1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2017, 01:50
  4. Τοξική φίλη ΙΙ
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2017, 13:06
  5. κατάθλιψη απο τοξική σχέση
    By nikitin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 29-11-2013, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •