Τοξική ''σχέση''. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 67 of 67
  1. #61
    Quote Originally Posted by ozric82 View Post
    Έχεις ποτέ σκεφτεί, γιατί συνεχίζεις να θέλεις σεξ μαζί του αφού κατά δική σου ομολογία:
    α. δεν ήταν και ό,τι καλύτερο είχες στον τομέα αυτόν,
    β. είναι χειριστικός σκατοχαρακτήρας που σε μεταχειρίζεται σα σκουπίδι.
    Αν βρεις την αιτία θα βρεις και τη λύση. Λογικά σκεφτόμενος άνθρωπος πάντως, με αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση, θα τον έκανε πάραυτα ctrl+alt+del.
    Μήπως το γεγονός ότι έχεις μια προβληματική, μη-σχέση, σε ικανοποιεί κατά βάθος; Τί σε γεμίζει η παρουσία του στη ζωή σου και ξαναπέφτεις, δεν μας είπες;
    Καλός είναι στο κρεβάτι απλά δεν έχει την τρυφερότητα που θέλω, κάποιες κινήσεις γίνονται μηχανικά.
    Ίσως να μην έχω αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση και να το έχει καταλάβει αυτό και έτσι παίζει μαζί μου.
    Κάποιος μου είχε πει πως ''αν ήθελα μια σοβαρή σχέση στην ζωή μου, θα την είχα ήδη'' και αυτό με είχε βάλει σε σκέψεις. Ίσως και να ασχολούμαι με αυτόν επειδή παίρνω ''ζωή'' μέσα απο το δράμα αλλά και επειδή έτσι καθυστερώ τον εαυτό μου μου στο να βρω κάτι σοβαρό, αφού είμαι κολλημένη με αυτόν τότε ζω όλα τα στάδια της ερωτικής απογοήτευσης ξανά και ξανά και ξανά.


    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Καταρχάς ο δικός σου δεν θέλει σχέση από σένα.

    Αλλά και να ήθελε ο συγκεκριμένος σχέση από σένα , γιατί να σε βάλει αυτός σε δοκιμασίες για το αν αξίζεις και να μην τον βάλεις εσύ σε δοκιμασία για το εάν αξίζει εκείνος να είναι δίπλα σου στη τελική ; γιατί να επιλέξει αυτός εσένα και όχι εσύ αυτόν; ποιο έξυπνος είναι αυτός; που αυτός δεν σε βάζει σε καμία δοκιμασία για να σε επιλέξει, απλά σου φέρεται έτσι για να γουστάρει.

    Αλλά για το κρεβάτι τόσος χαμός;
    Σου έχω νέα...πουλί όλοι οι άντρες έχουν, και καρδιά έχουν ορισμένοι και μάλιστα μεγαλύτερη από τη δική του...
    Σιγά το κελεπούρι...
    μα το ξέρω οτι δεν θέλει σχέση απο εμένα και ούτε θα κολλήσει με φτηνά κολπάκια, ούτε με αδιαφορία, ούτε με τίποτα. Το οτι τον άφησε στο ''διαβάστηκε'', πραγματικά ήταν στα @ρχίδια του.
    Αν τον βάλω εγω σε δοκιμασίες, τότε δεν θα κάνει κάτι για εμένα για να με κερδίσει ή οτιδήποτε άλλο. Και όσες φορές το παίζω αδιάφορη, για να καταφέρει το δικό του το γυρνάει στην ζήλια δλδ να με κάνει να ζηλέψω με άλλες γυναίκες που στο παρελθόν έπιανε 100%.
    Πουλί όλοι οι άνδρες έχουν, και έχω ''γνωρίσει'' και καλύτερα πουλιά απο το δικό του αλλά είναι και ο μόνος που ασχολείται μαζί μου. Να γνωρίσω εύκολα ανδρες δεν γίνεται, να βγω με κάποιον δεν γίνεται αφού δεν ξέρω πως να βρω κάποιον για να βγω, οπότε γυρνάμε στα παλιά και γνώριμα μέρη μας. Αφού μένω που μένω @γ@μητη, τουλάχιστον να ασχολούμαι μαζί του μπας και κάποια στιγμή δεήσει και θελήσει να με δει. Αν και όταν του κάνω αυτό το παράπονο, μου λέει πως ξέρει οτι κάθε βράδυ βγάζω τα μάτια μου με διάφορους....



    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Περίμενες να τον αφήσεις στο "διαβάστηκε" και να σε κυνηγήσει?!
    Με το "διαβάστηκε" ακύρωσες κάθε επιχείρημα που θα είχε για να το κάνει.
    Μα αυτό ήθελα και εγω, να ακυρωθεί κάθε επιχείρημα για να με κηνυγήσει, όπως και το έκανε. Οπότε η αδιαφορία σε αυτόν τον άνδρα, δεν πιάνει.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Μα αυτό ήθελα και εγω, να ακυρωθεί κάθε επιχείρημα για να με κηνυγήσει, όπως και το έκανε. Οπότε η αδιαφορία σε αυτόν τον άνδρα, δεν πιάνει.
    Εννοούσα πως με το “διαβάστηκε”, δείχνεις στον άλλο πως δε νιώθεις τίποτα για εκείνον, άρα δεν έχει λόγο να σε κυνηγήσει.

    Το “διαβάστηκε”, πέρα από ανώριμη συμπεριφορά, δεν είναι “αδιαφορία” αλλά “απαξίωση”.. και δυστυχώς, ότι δίνεις παίρνεις.

  3. #63
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Καλός είναι στο κρεβάτι απλά δεν έχει την τρυφερότητα που θέλω, κάποιες κινήσεις γίνονται μηχανικά.
    Ίσως να μην έχω αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση και να το έχει καταλάβει αυτό και έτσι παίζει μαζί μου.
    Κάποιος μου είχε πει πως ''αν ήθελα μια σοβαρή σχέση στην ζωή μου, θα την είχα ήδη'' και αυτό με είχε βάλει σε σκέψεις. Ίσως και να ασχολούμαι με αυτόν επειδή παίρνω ''ζωή'' μέσα απο το δράμα αλλά και επειδή έτσι καθυστερώ τον εαυτό μου μου στο να βρω κάτι σοβαρό, αφού είμαι κολλημένη με αυτόν τότε ζω όλα τα στάδια της ερωτικής απογοήτευσης ξανά και ξανά και ξανά.




    μα το ξέρω οτι δεν θέλει σχέση απο εμένα και ούτε θα κολλήσει με φτηνά κολπάκια, ούτε με αδιαφορία, ούτε με τίποτα. Το οτι τον άφησε στο ''διαβάστηκε'', πραγματικά ήταν στα @ρχίδια του.
    Αν τον βάλω εγω σε δοκιμασίες, τότε δεν θα κάνει κάτι για εμένα για να με κερδίσει ή οτιδήποτε άλλο. Και όσες φορές το παίζω αδιάφορη, για να καταφέρει το δικό του το γυρνάει στην ζήλια δλδ να με κάνει να ζηλέψω με άλλες γυναίκες που στο παρελθόν έπιανε 100%.
    Πουλί όλοι οι άνδρες έχουν, και έχω ''γνωρίσει'' και καλύτερα πουλιά απο το δικό του αλλά είναι και ο μόνος που ασχολείται μαζί μου. Να γνωρίσω εύκολα ανδρες δεν γίνεται, να βγω με κάποιον δεν γίνεται αφού δεν ξέρω πως να βρω κάποιον για να βγω, οπότε γυρνάμε στα παλιά και γνώριμα μέρη μας. Αφού μένω που μένω @γ@μητη, τουλάχιστον να ασχολούμαι μαζί του μπας και κάποια στιγμή δεήσει και θελήσει να με δει. Αν και όταν του κάνω αυτό το παράπονο, μου λέει πως ξέρει οτι κάθε βράδυ βγάζω τα μάτια μου με διάφορους....





    Μα αυτό ήθελα και εγω, να ακυρωθεί κάθε επιχείρημα για να με κηνυγήσει, όπως και το έκανε. Οπότε η αδιαφορία σε αυτόν τον άνδρα, δεν πιάνει.
    Βασανίζεσαι να κάνεις έναν άντρα που δεν σε θέλει να σε θέλει με το ζόρι....
    Δεν γίνεται. Αφού έχεις δει ότι δεν......
    Τι το παιδεύεις...; κάποια πράγματα δεν γίνονται με πίεση...δεν γίνονται έτσι και αλλιώς...
    Φυσικά και θα σου γυρίσει το φταίξιμο και θα σου πει ότι είσαι ανώριμη και εύκολη για να έχει το πάνω χέρι και να εξακολουθεί να παίρνει αυτό που θέλει από σένα...δεν θα γυρίσει να σου πει ποτέ με ειλικρινεια δεν κάνω σχέση μαζί σου επειδή δεν σε θέλω. Γιατι τοτε θα σταματήσει να σε χρησιμοποιεί. Χαζός είναι;

    Λίγο απελπισμένο αυτό το δεν βρίσκω άντρα. Καταλάβαινω ότι οι σωστοί άντρες για σχέση βρίσκονται σε έλλειψη. Πίστεψε με το κατανοώ και ας είμαι μικρότερη σου αρκετά και το κατανοούν και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου.
    Αλλά φταίνε και οι γυναίκες σε αυτό. Όταν πολλές ρίχνουν τα στάνταρ τους και κάθονται και παρακαλάνε και γίνονται το παιχνίδι του καθενός όπως εσύ κάνεις καλή ώρα......τοτε και οι άντρες δεν έχουν λόγο να μπαίνουν σε μια πιο ολοκληρωμένη σχέση.

    Γιατί ο δικός σου να κάτσει να ψάξει μια σχέση πιο σοβαρή από τη στιγμή που έχει βρει εσένα και παίρνει αυτό που θέλει; χωρίς να πιέζεται;;; εφόσον του καλύπτεις τη σεξουαλική του ανάγκη οποιαδήποτε ώρα και στιγμή και τη συναισθηματική του ανάγκη δίνοντας του προσοχή χωρίς να ζητάς τίποτα παραπάνω ;;;; γιατί ο οποιοσδήποτε άντρας να μπει στη διαδικασία της δεσμευσης;

    Ανέβαστε τα στάνταρ σας και μείνετε και λίγο μόνες, δεν θα πάθετε κάτι. Γνώμη μου.
    Ευτυχώς για σένα νομίζω πως δεν είσαι ευαίσθητη ούτε ευάλωτη. Άρα μπορείς να ξεπεράσεις τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις και να βγεις από το ρόλο του θύματος. Ανασφάλεια είναι από μεριάς σου και χαμηλή αυτοπεποίθηση.

    Πάντως για να λέμε και την αλήθεια ο δικός σου έχει πολλά θέματα για να μπει σε κανονική σχέση.

  4. #64
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Εννοούσα πως με το “διαβάστηκε”, δείχνεις στον άλλο πως δε νιώθεις τίποτα για εκείνον, άρα δεν έχει λόγο να σε κυνηγήσει.
    Το “διαβάστηκε”, πέρα από ανώριμη συμπεριφορά, δεν είναι “αδιαφορία” αλλά “απαξίωση”.. και δυστυχώς, ότι δίνεις παίρνεις.
    Καλά αυτός χέστηκε για τα συναισθήματα, δεν νομίζω να έχει καν ανθρώπινα συναισθήματα οχι συναισθήματα αγάπης.
    Δεν παίρνουν όλοι οτι δίνουν. Κάποιοι δίνουν τα πάντα και παίρνουν τα @ρχίδι@ τους και άλλοι δίνουν τα @ρχίδι@ τους και παίρνουν τα πάντα.


    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Βασανίζεσαι να κάνεις έναν άντρα που δεν σε θέλει να σε θέλει με το ζόρι....

    Φυσικά και θα σου γυρίσει το φταίξιμο και θα σου πει ότι είσαι ανώριμη και εύκολη για να έχει το πάνω χέρι και να εξακολουθεί να παίρνει αυτό που θέλει από σένα...δεν θα γυρίσει να σου πει ποτέ με ειλικρινεια δεν κάνω σχέση μαζί σου επειδή δεν σε θέλω. Γιατι τοτε θα σταματήσει να σε χρησιμοποιεί. Χαζός είναι;

    Λίγο απελπισμένο αυτό το δεν βρίσκω άντρα. Καταλάβαινω ότι οι σωστοί άντρες για σχέση βρίσκονται σε έλλειψη.
    Αλλά φταίνε και οι γυναίκες σε αυτό. Όταν πολλές ρίχνουν τα στάνταρ τους και κάθονται και παρακαλάνε και γίνονται το παιχνίδι του καθενός όπως εσύ κάνεις καλή ώρα......τοτε και οι άντρες δεν έχουν λόγο να μπαίνουν σε μια πιο ολοκληρωμένη σχέση.

    Γιατί ο δικός σου να κάτσει να ψάξει μια σχέση πιο σοβαρή από τη στιγμή που έχει βρει εσένα και παίρνει αυτό που θέλει; χωρίς να πιέζεται;;; εφόσον του καλύπτεις τη σεξουαλική του ανάγκη οποιαδήποτε ώρα και στιγμή και τη συναισθηματική του ανάγκη δίνοντας του προσοχή χωρίς να ζητάς τίποτα παραπάνω ;;;; γιατί ο οποιοσδήποτε άντρας να μπει στη διαδικασία της δεσμευσης;

    Ανέβαστε τα στάνταρ σας και μείνετε και λίγο μόνες, δεν θα πάθετε κάτι. Γνώμη μου.
    Ευτυχώς για σένα νομίζω πως δεν είσαι ευαίσθητη ούτε ευάλωτη. Άρα μπορείς να ξεπεράσεις τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις και να βγεις από το ρόλο του θύματος. Ανασφάλεια είναι από μεριάς σου και χαμηλή αυτοπεποίθηση.

    Πάντως για να λέμε και την αλήθεια ο δικός σου έχει πολλά θέματα για να μπει σε κανονική σχέση.
    Μα για αυτό τρώγομαι και εγω, πως αν μου πει οτι δεν με θέλει τότε θα σταματήσω αλλά τρώγομαι επειδή δεν το λέει και οταν καταλαβαίνει οτι πάω να φύγω, με τραβάει πίσω!
    με έχει αποκαλέσει τσουλ@κι, πουτ@νακι κλπ και για αυτό ήθελε και τις εξετάσεις... Για να σταματήσουν οι άνδρες να χρησιμοποιούν τις γυναίκες, θα πρέπει και οι γυναίκες να σταματήσουμε να τους κάνουμε τα χατήρια... Αλλά πρέπει να γίνει απο όλες, διαφορετικά αν το κάνουν μόνο οι 10 τότε οι άλλες 10 θα συνεχίσουν τα ίδια οπότε γιατί και οι άνδρες να αλλάξουν;

    Ανασφάλεια, χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό... Όλα χαμηλά!!

    όσο για το τελευταίο, μπορεί ναι αλλά μπορεί και οχι και να έχει μια όμορφη σχέση και να μην το ξέρω και για αυτόν τον λόγο να με αποφεύγει.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Για να σταματήσουν οι άνδρες να χρησιμοποιούν τις γυναίκες, θα πρέπει και οι γυναίκες να σταματήσουμε να τους κάνουμε τα χατήρια...
    Δε θα παει καλά αυτό και το ξέρεις!

  6. #66
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Δε θα παει καλά αυτό και το ξέρεις!
    Να τους κάνουμε τα χατήρια εννοώ να ανεχόμαστε συμπεριφορές σαν αυτές που ανέχομαι εγω και άλλες γυναίκες με αντίστοιχα παραδείγματα.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Περγαμοντο... View Post
    Να τους κάνουμε τα χατήρια εννοώ να ανεχόμαστε συμπεριφορές σαν αυτές που ανέχομαι εγω και άλλες γυναίκες με αντίστοιχα παραδείγματα.
    Η συμπεριφορά του είναι αντίδραση στη δική σου συμπεριφορά..
    ας μη μπούμε στη διαδικασία να αναρωτηθούμε αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό έκανε την κότα..

    Έχασες μια μάχη (τον συγκεκριμένο) αλλά όχι τον πόλεμο (θα βρεις άλλον).
    Το θέμα είναι να καταλάβεις τι έκανες λάθος, και να το διορθώσεις στον επόμενο..
    γιατι και ο επόμενος, τα ίδια μυαλά με αυτόν θα έχει.. διαφορετικά θα τον βαρεθείς.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Τοξική ή όχι σχέση;
    By optimusprime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-2022, 16:33
  2. Τοξική αδελφική σχεση-διατροφικες διαταραχες
    By Εβη2020 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2020, 22:29
  3. Τοξικος ανθρωπος ή τοξικη σχεση?
    By GeorgeGr1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2017, 01:50
  4. Τοξική φίλη ΙΙ
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2017, 13:06
  5. κατάθλιψη απο τοξική σχέση
    By nikitin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 29-11-2013, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •