«Σαν την μύγα μέσα στο γάλα»;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    «Σαν την μύγα μέσα στο γάλα»;

    Όπως θα ξέρουν κάποιοι/ες βρήκα την δύναμη και πηγαίνω σε ένα κεκ. Ιδιαίτερα ακανθώδες το θέμα των σχέσεων φιλικών ή μη. Τελικά γιατί πάει κανείς σε ένα κεκ για τα χρήματα; Εννοείται. Για να μάθει κάτι; Παίζεται αυτό. Για να συνδεθεί με άλλα άτομα; Μπορεί. Γιατί πάμε σχολείο; Γιατί σπουδάζουμε; Για την γνώση; Κι αν η κοινωνικοποίηση είναι πιο σημαντική από την γνώση ή στο ίδιο επίπεδο; Αυτό που με κουράζει είναι οι ψιλοκουβέντες...αερολογίες. ..στερεότυπες συζητήσεις. Όχι, δεν πιστεύω ότι πρέπει να φιλοσοφούμε 24ώρες το 24ωρο, θα πεις και την ελαφράδα σου και ναι ίσως είναι καλό να αφήνεσαι και λίγο, από το να προσπαθείς να αλλάξεις τον κόσμο, πράγμα μάταιο. Εξάλλου κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετικό στάδιο στη ζωή του και δεν έχουμε όλοι τα ίδια κοινά. Αλλά κάποιες φορές νιώθω σαν την μύγα μέσα στο γάλα, ενθουσιάζομαι και δημιουργώ εύκολα προσδοκίες, ως αμετανόητα εσωστρεφής και ιδεαλιστής.
    Οκ να μην κρίνουμε μέσα μας τους άλλους, να μην θυμώνουμε, να τους καταλαβαίνουμε. Και μετά τι...ο κάθε ένας στον δικό του κόσμο.

    Δεν έχω γεράσει αλλά από ένα σημείο και μετά γερνάς και από σεβασμό σε λένε Κύριε τάδε. Όλα υποκριτικά. Μια κοινωνία ρόλων.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 13-12-2022 at 01:27.

  2. #2
    Ενδιαφέρον που δεν σχολίασε κανείς ως τώρα.

  3. #3
    Honorata
    Guest
    Άσε το γιατί κάνουν κάτι οι άλλοι....
    Βρες εσύ τον δικό σου προσωπικο λόγο που κάνεις κάτι. Το κίνητρο σου. Δεν είναι απαραίτητα κακο να έχεις προσδοκίες....αν δεν έχεις προσδοκίες τότε σταματάς να κάνεις όνειρα και όποιος σταματάει να κάνει όνειρα δεν έχει λόγο για να ζει....

    Εσύ μάλλον αναφέρεσαι στο γεγονός ότι ίσως νιώθεις πως σε απογοητεύουν οι άνθρωποι και οι σχέσεις. Από τη στιγμή που εσύ έχεις πολλά να δώσεις και ξέρεις ποια είναι τα καλά σου στοιχεία, τότε θα νιώσεις κάποια στιγμή ότι δεν ταιριάζεις ή ότι δεν ανταποκρίνονται στα θέλω σου.....
    μπορει να νιώσεις ότι και κάποιοι άνθρωποι σε παίζουν.

    Αλλά και εμεις δεν φταίμε λίγο σε αυτό; άμα πάμε και εμπιστευόμαστε ανθρώπους που δεν ξέρουμε και τους ανοιγομαστε με την ελπίδα ότι θα εκτιμήσουν τις καλές προθέσεις μας και αυτό που είμαστε......ενω εκείνοι μας χρησιμοποιούν για να καλύψουν τα δικά τους κενα και εκμεταλλεύονται την ευαισθησία μας. Δεν γινόμαστε αφελείς και εν δυνάμει θύματα;.....

    Καλή η ευαισθησία, καλή και η καλοσύνη αλλα κάπου πρέπει να βάζουμε την λογική και τον εαυτό μας παραπάνω από άτομα και καταστάσεις όταν νιώθουμε αδικία για να είμαστε καλά και να βρούμε αυτό που αξίζουμε.

    Προσωπικά αν με ρωτήσεις κατατασσω τον εαυτό μου στα καλά παιδιά. Έχουν υπάρξει όμως και συναναστροφές με άλλους που δεν ήμουν απολυτως εντάξει.και το αναγνωρίζω. Όλοι κάνουν λάθη. Και καλοί και κακοί. Πότε όμως δεν γύρισα σε αυτή τη περίπτωση να πω ότι ήμουν ειλικρινής και εντάξει απέναντι τους. Αυτό το κάνω εκεί που ξέρω ότι ήμουν εντάξει και από κει και πέρα η συνείδηση είναι καθαρή.

    Αυτό να έχεις σαν δύναμη στις περιπτώσεις που απογοητευονται οι προσδοκίες σου και νιώθεις αδικημένος. Τη καθαρή συνείδηση σου.
    Last edited by Honorata; 13-12-2022 at 17:06.

  4. #4
    Honorata
    Guest
    Μια κοινωνία ρόλων.....και μια κοινωνία των τύπων και του φαίνεσθαι. Αλλά εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα πως από όλα τα καλά και τα κακά κάτι θα πάρεις στο τέλος της ημέρας. Ακόμα και να συναναστραφεις με κάποιον που ξέρεις ότι δεν ταιριάζεις, πάλι κάτι θα πάρεις.....ακομα και την αερολογια σου να πεις πάλι κάτι μπορεί να μάθεις ή να γίνει τροφή για να σκεφτείς κάτι άλλο που θα σου είναι χρήσιμο.....(αν εισαι άτομο που σκέφτεται)
    Και στα καλά αν πέσεις το καλύτερο θα πάρεις...και στα σκατα αν πέσεις γνώση θα λάβεις και θα εκτιμήσεις τα καλύτερα που έχει η ζωή....
    Δεν θα ήταν βαρετή η ζωή αν ήταν όλα του γούστου μας και όλα τέλεια;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αν μπορούσα θα έκανα κι εγώ κάτι ανάλογο. είναι μια αρχή. κάπως έτσι ξεκινάνε συνήθως οι επιτυχίες, ξερωγω.

  6. #6
    Όλα όσα λες Ηonorata είναι σωστά. Να προσθέσω, ίσως δίνουμε/νω περισσότερη βαρύτητα σε ανθρώπους ή καταστάσεις από όσο χρειάζεται ή ανάποδα ίσως να δίνω και λιγότερη κάποιες φορές.
    Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο δραματικά όσο νομίζουμε, αλλά δεν είναι και εύκολα πάντα.
    Το θέμα είναι έχοντας ως προτεραιότητα την προάσπιση του εαυτού μας να βρούμε αυτό που αξίζει και αυτό που έχουμε κάθε φορά έχουμε ανάγκη.
    Η ζωή είναι υπενθυμητής, μας επιλέγει δεν την επιλέγουμε. Αλλά όλα περνάνε. Όλα είναι ένα, χαχαχαχαχα.

    Σωστός user, και να γελάμε όσο γίνεται, κάνει καλό.

  7. #7
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Όλα όσα λες Ηonorata είναι σωστά. Να προσθέσω, ίσως δίνουμε/νω περισσότερη βαρύτητα σε ανθρώπους ή καταστάσεις από όσο χρειάζεται ή ανάποδα ίσως να δίνω και λιγότερη κάποιες φορές.
    Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο δραματικά όσο νομίζουμε, αλλά δεν είναι και εύκολα πάντα.
    Το θέμα είναι έχοντας ως προτεραιότητα την προάσπιση του εαυτού μας να βρούμε αυτό που αξίζει και αυτό που έχουμε κάθε φορά έχουμε ανάγκη.
    Η ζωή είναι υπενθυμητής, μας επιλέγει δεν την επιλέγουμε. Αλλά όλα περνάνε. Όλα είναι ένα, χαχαχαχαχα.

    Σωστός user, και να γελάμε όσο γίνεται, κάνει καλό.
    Αυτό που λες ότι δίνουμε περισσότερη ή λιγότερη βαρύτητα σε κάτι έχει να κάνει με τις προτεραιότητες που βάζουμε ως άνθρωποι. Θα δώσεις βαρύτητα εκεί που νιώθεις ότι παίρνεις πράγματα και νιώθεις ότι κάτι είναι σημαντικό για σένα. Δεν θα δώσεις βαρύτητα εκεί που νιώθεις ότι δεν παίρνεις πράγματα και δεν το θεωρείς και τόσο σημαντικό για να εστιάσεις.

    Μπράβο σου πάντως για την αισιοδοξία σου φαίνεται ότι όσο και να ταλαιπωρείσαι κρατάς δύναμη μέσα σου.
    Και πολύ ωραίο το ψευδώνυμο που επέλεξες. Ταυτίζομαι

  8. #8
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Αυτό που λες ότι δίνουμε περισσότερη ή λιγότερη βαρύτητα σε κάτι έχει να κάνει με τις προτεραιότητες που βάζουμε ως άνθρωποι. Θα δώσεις βαρύτητα εκεί που νιώθεις ότι παίρνεις πράγματα και νιώθεις ότι κάτι είναι σημαντικό για σένα. Δεν θα δώσεις βαρύτητα εκεί που νιώθεις ότι δεν παίρνεις πράγματα και δεν το θεωρείς και τόσο σημαντικό για να εστιάσεις.

    Μπράβο σου πάντως για την αισιοδοξία σου φαίνεται ότι όσο και να ταλαιπωρείσαι κρατάς δύναμη μέσα σου.
    Και πολύ ωραίο το ψευδώνυμο που επέλεξες. Ταυτίζομαι
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Θέλω με νύχια και με δόντια να είμαι καλά γιατί πιστεύω μου αξίζει. Δεν γνωρίζω την περίπτωση σου αλλά εύχομαι να είσαι και συ καλά. Οφείλουμε όλοι στον εαυτό μας να κάνουμε αυτό που χρειάζεται και να μην το βάζουμε κάτω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    το χιουμορ είναι ένας υγιής μηχανισμός άμυνας και πάντα σε βγάζει απο την αυτολύπηση, πιστεύω.

  10. #10
    Η αλήθεια είναι πως βαρέθηκα να ζω με την αυτολύπηση κάθε λίγο και λιγάκι, να νιώθω καλά και μετά πάλι τα ίδια. Θα τολμάω, θα εκφράζομαι όσο μπορώ με όποιον τρόπο μπορώ και σε όποιον αρέσει. Δεν βρισκόμαστε σε αυτόν τον κόσμο για να γίνουμε αποδεκτοί από κάποιους. Βρισκόμαστε εδώ για να μάθουμε. Πιστεύω πως ένα παρακλάδι της αγχώδους διαταραχής μου είναι και αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Σοφά λογια λες thelwnamekala. Ελπιζω να εισαι καλά και να γινεις συντομα ακομα καλυτερα!

Similar Threads

  1. Γάλα σόγιας
    By marianta in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 20-12-2022, 19:50
  2. Έριξα γάλα στις σκάλες και η κυρία της διπλανής πόρτας...
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 17:03
  3. Τα ψυχολογικά μου μέσα....
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-05-2019, 09:30
  4. Γαλα - κι ομως το κανουν ανακυκλωσιμο!!!το γνωριζετε?
    By angelaorangel in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 26
    Last Post: 16-10-2011, 13:48
  5. γαλα
    By lessing_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 12
    Last Post: 04-01-2011, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •