Πως μπορώ να βελτιώσω το φλερτ μου ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21

    Πως μπορώ να βελτιώσω το φλερτ μου ;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Καταρχάς πριν φτάσουμε στο θέμα, καλό πιστεύω είναι να σας περιγράψω τον εαυτό μου και την ιστορία μου για να καταλάβετε λίγο καλύτερα την προσωπικότητα μου.

    Είμαι 22Α. Δεν μπορώ να πω ότι μεγάλωσα σε μια σωστή οικογένεια, πολλή απιστία από τον πατέρα μου στη μάνα μου, σωματική και ψυχολογική βία, όλα αυτά να τα βλέπω και να με επηρεάζουν μέχρι τα 15 μου περίπου όπου και πήραν διαζύγιο και βρήκα την ησυχία μου.

    Μέχρι και το δημοτικό δεν θεωρώ ότι πέρασα καλά στη ζωή μου, δεν είχα παρέες, δεν έβγαινα έξω να παίξω με τα άλλα παιδιά, δεν με έβγαζαν οι γονείς μου, γενικά δεν έχω κάποια θετική ανάμνηση. Θεωρώ ότι αυτό το γεγονός παίζει μεγάλο ρόλο στην μη σωστή διαμόρφωση των κοινωνικών μου δεξιοτήτων. Η κοινωνική μου ζωή ξεκίνησε στο γυμνάσιο, όπου έκανα παρέα (μέχρι σήμερα είμαστε με τα παιδιά), άρχισα να βγαίνω να παίζω μπάσκετ, ποδόσφαιρο, για κανα καφέ με την παρέα.

    Στα 15 μου έκανα κάτι πρώτη φορά με μια κοπέλα. Απο εκεί και πέρα στα χρόνια του λυκείου είχα κάποιες εμπειρίες με κοπέλες, κάποιες προχώρησαν παραπάνω, κάποιες δεν πήγαν καθόλου καλά με πολύ άβολες στιγμές. Κοινός παράγοντας ήταν ότι από τότε θεωρούσα ότι ήμουν "παράξενος" στα ραντεβού. Δηλαδή, ότι είμαι ντροπαλός, ότι δεν έχω σωστή γλώσσα του σώματος, δεν μπορώ να έχω μια σωστή ροή συζήτησης, δεν μπορώ να φτιάξω ατμόσφαιρα για να κάνω κίνηση. Βέβαια τότε επειδή ήμασταν μικροί και άπειροι αυτό δεν πείραζε πολύ, κανένας τότε δεν ήξερε πως να κάνει σωστό φλερτ. Η καλύτερη εμπειρία μου (μέχρι και σήμερα) είναι μια πολύμηνη ολοκληρωμένη σχέση που είχα στα 17 μου. Αυτή η σχέση τελείωσε γιατί τότε άφησα τα προσωπικά μου προβλήματα να μπουν στη σχέση μας, και σήμερα που το σκέφτομαι καλά έκανε και με χώρισε.

    Στο πανεπιστήμιο γενικά δεν έκανα μεγάλη φοιτητική ζωή. Πέρασα πληροφορική Αθήνα άρα δεν πήγα επαρχία μόνος (άρα τι φοιτητική ζωή να κάνω :Ρ). Δεν ήμουν σπιτόγατος, έβγαινα αλλά δεν γνώρισα αρκετό κόσμο και δεν κοινωνικοποιήθηκα. Δεν εξάσκησα τις ήδη ελλειπείς (τουλάχιστον κατ εμένα) κοινωνικές δεξιότητες μου και το φλερτ μου με τις κοπέλες. Ήταν και μία πολύ δύσκολη περίοδος για μένα, γιατί με βασάνιζαν κρίσεις πανικού, έκανα και κάποια χειρουργεία που έπρεπε να γίνουν, ήρθε και η καραντίνα και η απόλυτη απομόνωση. Το καλό ήταν ότι διάβασα πολύ γενικά, έκαψα πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή γιατί πραγματικά γουστάρω το επάγγελμα και από το 2ο έτος μπήκα και κανονικά στην αγορά εργασίας. Σήμερα εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία πληροφορικής με πολύ καλές αποδοχές. Θυσίασα τη "ξένοιαστη φοιτητική ζωή" γιατί πραγματικά χωρίς δικά μου χρήματα δεν θα μπορούσα να βγω ούτε για ένα ποτό.

    Τα ερωτικά μου στο πανεπιστήμιο πήγαν αρκετά πίσω, μόνο μια (κακή) εμπειρία έχω. Είχα ερωτευτεί πολύ μια κοπέλα αλλά είχε σχέση. Έκανα παρέα μαζί της γιατί πραγματικά ήμουν κολλημένος και στα τέλη του 1ου έτους όταν χώρισαν έκανα κίνηση (πάλι άγαρμπα θεωρώ κάτι που μου το έλεγε κιόλας) αλλά επειδή αυτή ψαχνόταν να ξεπεράσει τον γκόμενο εξελίχθηκαν πολύ γρήγορα τα πράγματα μεταξύ μας. Η διαφορά με αυτήν ήταν ότι της είχα πει πράγματα για μένα, για τις κρίσεις πανικού που είχα τότε, για τα προβλήματά μου και λανθασμένα ένιωθα μια παραπάνω σύνδεση. Πέρναγα πολύ καλά σε όλους τους τομείς, ένιωθα ότι είχα κάποια που με άκουγε και με καταλάβαινε ενώ πέρναγα καλά και στο σεξουαλικό κομμάτι. Εννοείται ότι μετά από 1.5 μήνα μου το ληξε για να επιστρέψει στον πρώην :Ρ. Μετά ήρθε η καραντίνα, ήμουν και απογοητευμένος και αφοσιώθηκα πολύ στη σχολή και τα επαγγελματικά.

    Απο κει και πέρα εδώ και 3 χρόνια, 2-3 ραντεβού που έχω βγει όλα έχουν καταλήξει σε απόρριψη. Ενω δέχονται να βγουν μαζί μου, θεωρώ ότι χάνω το παιχνίδι στη διαδικασία του φλερτ και γενικότερα της προσέγγισης. Θεωρώ ότι επειδή δεν έβγαινα αρκετά, δεν φλέρταρα με αρκετές κοπέλες κατά τα φοιτητικά μου χρόνια, το ότι δεν ήμουν και ποτέ καλός έτσι κι αλλιώς στο φλέρτ σε συνδυασμό με την προσωπικότητα μου και όλα αυτά που έχω περάσει και με έχουν διαμορφώσει, ότι δεν με κάνουν ελκυστικό και έχει πέσει σοβαρά η αυτοπεποίθησή μου σε αυτό το θέμα. Πλέον πιστεύω ότι δικαίως μια κοπέλα δεν θέλει κάποιον ή τουλάχιστον υποσυνείδητα δεν ελκύεται από κάποιον που δεν διαθέτει βασικές ικανότητες πάνω στο φλερτ ή να τις κάνει να νιώσουν άνετα.

    Ψάχνω συμβουλές και γνώμες πάνω στο θέμα, πως μπορώ να βελτιώσω το φλερτ μου; Με την εξάσκηση θα μου πείτε αλλά δεν είμαι ο τύπος που θα πάει να μιλήσει σε 20 κοπέλες και κάποια στιγμή θα το βρει. Δεν νομίζω ότι έχει και νόημα αυτό αν και κάποιοι το κάνουν. Τα 2-3 ραντεβού που βγήκα σε αυτά τα 3 χρόνια ήταν με κοπέλες που είχα γνωρίσει λίγο (δεν θεωρώ ότι ήμουν friendzone) και πραγματικά με ενδιέφεραν και μου στοίχησε έστω και λίγο ψυχολογικά η απόρριψη τους. Θέλω να βγω ένα ραντεβού και να νιώσω εγώ ο ίδιος ότι έκανα τα πάντα σωστά και ας φάω και απόρριψη, με ενοχλεί περισσότερο το γεγονός ότι μόνος μου αναγνωρίζω ότι δεν τα πάω καλά στα ραντεβού. Πάντα στο τέλος όπως δικαιολογούσαν τον λόγο απόρριψης ένιωθα σαν να έλεγαν έμμεσα: "Ωραίος είσαι καλό παιδί αλλά δεν είχαμε χημεία στο ραντεβού μας ένιωθα άβολα". Κορίτσια και εσείς δείξτε λίγο κατανόηση, δεν είμαστε όλοι Αλεν Ντελον :Ρ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    καλησπερα, καταρχην να σου πω οτι το φλερτ ειναι απλα κοινωνικες δεξιοτητες. αυτες πρεπει να προσπαθησεις να βελτιωσεις και αυτο γινεται μονο επι του πεδιου!
    δευερον οι κοινωνικες δεξιοτητες σου μικρη σημασια εχουν στο φλερτ αρκει να μην εχεις σοβαρο προβλημα, γιατι εαν αρεσεις σε καποια το πιθανοτερο ειναι οτι θα σε βλεπει σαν πριγκιπα σε λευκο αλογο κτλ
    τελευταιο θα σου γραψω οτι οταν καποια δεν σε θελει δεν πρεπει να ψαχνεις για ελλατωματα σου που την αποτρεψαν απο κατι περισσοτερο απλα ψαχνεις για καποια αλλη που θα σου αρεσει.

    αυτο για τον αλεν ντελον ηταν πολυ σοφο, οι περισσοτερες απο εδω μεσα ηταν μικρα κοριτσακια οταν αγοραζαν το ρομαντζο για τις αφισες του ντελον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    καλησπερα, καταρχην να σου πω οτι το φλερτ ειναι απλα κοινωνικες δεξιοτητες. αυτες πρεπει να προσπαθησεις να βελτιωσεις και αυτο γινεται μονο επι του πεδιου!
    δευερον οι κοινωνικες δεξιοτητες σου μικρη σημασια εχουν στο φλερτ αρκει να μην εχεις σοβαρο προβλημα, γιατι εαν αρεσεις σε καποια το πιθανοτερο ειναι οτι θα σε βλεπει σαν πριγκιπα σε λευκο αλογο κτλ
    τελευταιο θα σου γραψω οτι οταν καποια δεν σε θελει δεν πρεπει να ψαχνεις για ελλατωματα σου που την αποτρεψαν απο κατι περισσοτερο απλα ψαχνεις για καποια αλλη που θα σου αρεσει.

    αυτο για τον αλεν ντελον ηταν πολυ σοφο, οι περισσοτερες απο εδω μεσα ηταν μικρα κοριτσακια οταν αγοραζαν το ρομαντζο για τις αφισες του ντελον
    Άσε ρε κυδώνι που δίνεις και συμβουλές χαχα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    έλα οκ πλάκα κάνω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Άσε ρε κυδώνι που δίνεις και συμβουλές χαχα..
    Χα χα
    Η απαντηση μου στηριζεται σε εμπειρια αλλων και οχι δικη μου παντως αυτα που εγραψα ειναι σωστα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ημουν σιγουρη οτι ΕΣΥ θα ερχοσουν να μας πεις πως γινεται το επιτυχημενο φλερτ.... :) :) :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω σε πιστευω νικο πιστευω οτι εχεισ κατι που δεν το βγαλεσ ακομα κατι ωραιο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ημουν σιγουρη οτι ΕΣΥ θα ερχοσουν να μας πεις πως γινεται το επιτυχημενο φλερτ.... :) :) :)
    ευχαριστω, καλοσυνη σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω σε πιστευω νικο πιστευω οτι εχεισ κατι που δεν το βγαλεσ ακομα κατι ωραιο
    ελις απο το επομενο καλοκαιρι σκεφτομαι να ξεκινησω γυμνισμο!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2022
    Location
    Athens
    Posts
    32
    Δεδομένου ότι είχες καταφέρει να κάνεις "πράγματα" από 15 χρονών μόλις, φτάνοντας μάλιστα στα 17 στο να βρεις και κανονική γκόμενα, αυτό δείχνει πως δεν έχεις κάποιο χοντρό πρόβλημα στο φλερτ. Όσοι έχουν τέτοια προβλήματα μπορεί να φτάσουν εικοσιτόσο ή και παραπάνω για να κάνουν κάτι με γυναίκα. Οκ μπορεί να μην είσαι και το σούπερ καμάκι με την ανετίλα για το οποίο λιώνουν οι γυναίκες αλλά είσαι στο σωστό δρόμο. Αυτό που ανέφερες όμως ότι θες ραντεβού όπου "όλα θα τα κάνεις σωστά" λέγεται σκέψη δυσλειτουργική που λένε και οι ψυχολόγοι γιατί σε εμποδίζει. Είναι εξωπραγματικό και ψυχαναγκαστικό να περιμένεις να τα κάνεις όλα σωστά. Και αλήθεια πώς ορίζεται το "όλα σωστά"; Χαλάρωσε γιατί ρίχνεις την αυτοπεποίθηση σου (που είναι το μόνο που μετράει στις γυναίκες) χωρίς λόγο. Σημασία έχει ότι καταφέρνεις να βγαίνεις ραντεβού. Δεν έκατσαν τα 2-3 τελευταία, κάποιο από το επόμενα θα κάτσει. Και να θυμάσαι ότι ξεκίνησες νωρίς άρα μπορείς σίγουρα να πείσεις και κάποια επόμενη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Partalio View Post
    Χαλάρωσε γιατί ρίχνεις την αυτοπεποίθηση σου (που είναι το μόνο που μετράει στις γυναίκες) χωρίς λόγο. Σημασία έχει ότι καταφέρνεις να βγαίνεις ραντεβού. Δεν έκατσαν τα 2-3 τελευταία, κάποιο από το επόμενα θα κάτσει. Και να θυμάσαι ότι ξεκίνησες νωρίς άρα μπορείς σίγουρα να πείσεις και κάποια επόμενη.
    Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες, η αυτοπεποίθηση μετράει και μάλλον τελευταία την έχω χάσει, όσο για το άλλο μάλλον με μένα ισχύει το ανάποδο, όσο μεγαλώνω τόσο δυσκολεύομαι χαχαχαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ελις απο το επομενο καλοκαιρι σκεφτομαι να ξεκινησω γυμνισμο!!
    Ναι δεν ενοουσα αυτο ενοουσα στον τροπο που εκφραζεσε δεν ξερω πωσ εισαι εμφανισιακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Φλερτ
    By Anna_44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2022, 10:29
  2. Πως να βελτιώσω τη σχέση μου με την μητέρα μου
    By laour in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 24-09-2019, 22:50
  3. Φλερτ
    By MartinH97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 02-06-2019, 18:37
  4. ''φλερτ''
    By cdeleted29517 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 37
    Last Post: 02-09-2016, 11:25
  5. Φλερτ στο fb
    By Χρίστος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2013, 01:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •