Προβλήματα στον γάμο με παιδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    1

    Προβλήματα στον γάμο με παιδι

    Καλημέρα στην ομάδα, είμαι καινούργιος και θα ήθελα την γνώμη σας- βοήθειά σας σε αυτό που βιώνουμε όλοι(Εγώ, το παιδί και η γυναίκα μου) στο σπίτι. Συγγνώμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει αλλά θέλω να είναι λίγο πλήρης η περιγραφή μου.

    Με την γυναίκα μου γνωριζόμαστε από μικρά παιδιά, με τα πολλά κάναμε ένα παιδί στην καραντινα, βλέπετε καραντίνα και δεν βλέπαμε τηλεόραση! Λοιπόν μετά παντρυτήκαμε και είπαμε να μείνουμε στο σπίτι της πάνω από τους δικούς της. Λοιπόν τα πράγματα από την αρχή πήγαιναν περίεργα δηλαδή, ενω τα είχαμε κανονίσει ήθελε να το πούμε στον δικό μου τον κουμπάρο νωρίς, της λέω μην αγχώνεσαι έχω συνεννοηθεί. Αυτή όχι να το πούμε νωρίς κλπ, στο δικό μου κουμπάρο θα μου πεις ποτέ κλπ; Τέλος πάντων πάμε να γεννησουμε ήθελε να μπει και η πεθερά μου, θα αντέξεις εσύ μου έλεγε κλπ. Όταν της λέω της γυναίκας μου ότι αυτό με αγχώνει με έβαλε στον αυτόματο δηλαδή ενώ μου έδωσε 'δικιο' αλλά μου έλεγε αν δεν μπορείς εσύ να μπει αυτή. Που δηλαδή μου έδωσε το δικιο μόνο αυτή το ξέρει! Γεννάει με το καλό, 26 ώρες γεννά και δυο μέσα δεν μασίσαμε.

    Πάμε σπίτι με το καλό, και φτιάχνουμε λίγο το πρόγραμμα με το παιδί, έπρεπε να πάμε και οι δυο δουλειά κατευθείαν οπότε είπαμε ποιες μέρες θα το έχουν οι δικοί μου και ποιες μέρες οι δικοί της. Ξεκινάμε, μετά από λίγο η μάνα της θέλω το πρόγραμμα να είναι αυστηρό και δεν μπορώ να εξαρτομαι στην περίπτωση που γίνουν αλλαγές! Τις λέω ότι για καλό του παιδιού στους δικούς μου λόγο covid να πηγαίνει ο μικρός όταν θα λείπουν τα ξαδέρφια του! Ναι μου λέει αλλά πρέπει να ξερω! Με τα πολλά έκανα πίσω γιατί ήταν δύσκολη η λύση του ' προβληματος' και τον κραταγε μόνο εκείνη.

    Ανήμερα του Πάσχα, πήγαμε στον Θείο της! Είχα τονίσει ότι αν είναι να πάμε να μην είναι πολλοι!
    Γιατί λόγο covid δεν θέλω να βάλω σε κίνδυνο το παιδάκι μου. Ήμασταν 12 άτομα ένας κιόλας τελικά είχε covid και ευτυχώς δεν κολλήσαμε. Όμως ο πεθερός μου είχε πολλές συναναστροφές εκείνη την ημέρα με αυτόν και μπήκε καραντίνα 14 ημέρες. Παρεξηγήθηκε που του είπε η γυναίκα ότι μας δημιούργησε πρόβλημα και ότι ήταν ανεύθυνο και μας είπε ότι θα αγκαλιάζει όποιον θέλει! Όμως ο καιρός έχει γυρίσματα και φέτος είναι άσχημα και άμα ο μικρός είναι άρρωστος δεν τον φυλάνε γιατί φοβούνται για την υγεία του!

    Το καλοκαίρι ήθελε να το πάρει στις διακοπές μαζί της αφού εμείς θα δουλεύουμε το πρωί και να πηγαίνουμε το απόγευμα γιατί έχει σπίτι στα μεσόγεια. Εννοείτε δεν το επετρεψα γιατί ήθελε να πηγαίνει τον μικρό 10 μηνών για μπάνιο με τον πεθερό μου που έχει πρόβλημα με την καρδιά του σοβαρό! Τσακώθηκα με την γυναίκα μου αλλά τελικά κάτσαμε Αθήνα!

    Είναι και άλλα πολλά όπως, μου λέει η γυναίκα μου κάθε βράδυ κάνουμε τον μικρό μπάνιο και μου λέει τον κάνεις 6 φορές δεν σου φτάνουν, να τον κάνει και μια φορά η μαμά μου!

    Και με όλα αυτά και τους σοβαρούς καβγάδες θέλει και η γυναίκα μου δεύτερο παιδί. Νομίζω αυτό και μόνο δείχνει πόσο προβληματικοί είναι όλοι τους εκεί μέσα!


    Για να μην σας κουράσω, τι λέτε, έχει μέλλον αυτό το πράγμα; Ή θα διογκώνεται συνέχεια μέχρι να φτάσει στο απροχώρητο. Θεωρώ ότι κάνω υπομονή αλλά κουραστικά!

    Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Niavent View Post
    Καλημέρα στην ομάδα, είμαι καινούργιος και θα ήθελα την γνώμη σας- βοήθειά σας σε αυτό που βιώνουμε όλοι(Εγώ, το παιδί και η γυναίκα μου) στο σπίτι. Συγγνώμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει αλλά θέλω να είναι λίγο πλήρης η περιγραφή μου.

    Με την γυναίκα μου γνωριζόμαστε από μικρά παιδιά, με τα πολλά κάναμε ένα παιδί στην καραντινα, βλέπετε καραντίνα και δεν βλέπαμε τηλεόραση! Λοιπόν μετά παντρυτήκαμε και είπαμε να μείνουμε στο σπίτι της πάνω από τους δικούς της. Λοιπόν τα πράγματα από την αρχή πήγαιναν περίεργα δηλαδή, ενω τα είχαμε κανονίσει ήθελε να το πούμε στον δικό μου τον κουμπάρο νωρίς, της λέω μην αγχώνεσαι έχω συνεννοηθεί. Αυτή όχι να το πούμε νωρίς κλπ, στο δικό μου κουμπάρο θα μου πεις ποτέ κλπ; Τέλος πάντων πάμε να γεννησουμε ήθελε να μπει και η πεθερά μου, θα αντέξεις εσύ μου έλεγε κλπ. Όταν της λέω της γυναίκας μου ότι αυτό με αγχώνει με έβαλε στον αυτόματο δηλαδή ενώ μου έδωσε 'δικιο' αλλά μου έλεγε αν δεν μπορείς εσύ να μπει αυτή. Που δηλαδή μου έδωσε το δικιο μόνο αυτή το ξέρει! Γεννάει με το καλό, 26 ώρες γεννά και δυο μέσα δεν μασίσαμε.

    Πάμε σπίτι με το καλό, και φτιάχνουμε λίγο το πρόγραμμα με το παιδί, έπρεπε να πάμε και οι δυο δουλειά κατευθείαν οπότε είπαμε ποιες μέρες θα το έχουν οι δικοί μου και ποιες μέρες οι δικοί της. Ξεκινάμε, μετά από λίγο η μάνα της θέλω το πρόγραμμα να είναι αυστηρό και δεν μπορώ να εξαρτομαι στην περίπτωση που γίνουν αλλαγές! Τις λέω ότι για καλό του παιδιού στους δικούς μου λόγο covid να πηγαίνει ο μικρός όταν θα λείπουν τα ξαδέρφια του! Ναι μου λέει αλλά πρέπει να ξερω! Με τα πολλά έκανα πίσω γιατί ήταν δύσκολη η λύση του ' προβληματος' και τον κραταγε μόνο εκείνη.

    Ανήμερα του Πάσχα, πήγαμε στον Θείο της! Είχα τονίσει ότι αν είναι να πάμε να μην είναι πολλοι!
    Γιατί λόγο covid δεν θέλω να βάλω σε κίνδυνο το παιδάκι μου. Ήμασταν 12 άτομα ένας κιόλας τελικά είχε covid και ευτυχώς δεν κολλήσαμε. Όμως ο πεθερός μου είχε πολλές συναναστροφές εκείνη την ημέρα με αυτόν και μπήκε καραντίνα 14 ημέρες. Παρεξηγήθηκε που του είπε η γυναίκα ότι μας δημιούργησε πρόβλημα και ότι ήταν ανεύθυνο και μας είπε ότι θα αγκαλιάζει όποιον θέλει! Όμως ο καιρός έχει γυρίσματα και φέτος είναι άσχημα και άμα ο μικρός είναι άρρωστος δεν τον φυλάνε γιατί φοβούνται για την υγεία του!

    Το καλοκαίρι ήθελε να το πάρει στις διακοπές μαζί της αφού εμείς θα δουλεύουμε το πρωί και να πηγαίνουμε το απόγευμα γιατί έχει σπίτι στα μεσόγεια. Εννοείτε δεν το επετρεψα γιατί ήθελε να πηγαίνει τον μικρό 10 μηνών για μπάνιο με τον πεθερό μου που έχει πρόβλημα με την καρδιά του σοβαρό! Τσακώθηκα με την γυναίκα μου αλλά τελικά κάτσαμε Αθήνα!

    Είναι και άλλα πολλά όπως, μου λέει η γυναίκα μου κάθε βράδυ κάνουμε τον μικρό μπάνιο και μου λέει τον κάνεις 6 φορές δεν σου φτάνουν, να τον κάνει και μια φορά η μαμά μου!

    Και με όλα αυτά και τους σοβαρούς καβγάδες θέλει και η γυναίκα μου δεύτερο παιδί. Νομίζω αυτό και μόνο δείχνει πόσο προβληματικοί είναι όλοι τους εκεί μέσα!


    Για να μην σας κουράσω, τι λέτε, έχει μέλλον αυτό το πράγμα; Ή θα διογκώνεται συνέχεια μέχρι να φτάσει στο απροχώρητο. Θεωρώ ότι κάνω υπομονή αλλά κουραστικά!

    Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!
    πολυ μπερδεμενα εκφραζεσαι.
    ΠΟΙΟ πραμα να πειτε στον κουμπαρο "σου";
    ποιος σου ειπε οτι χρειαζεται να μπει καποιος στην γεννα κι αν δεν εισαι εσυ θα ειναι η πεθερα και μαλιστα μπηκατε και οι δυο;;;
    επετρεψε ο γιατρος τετοιο πραμα; ανδρας και πεθερα μεσα στην γεννα; τι ηταν; σωου;
    τι δουλεια ειναι αυτη που δεν δινει αδεια μητροτητας, ουτε για λιγους μηνες;

    δηλαδη, εσεις κανετε παιδια με τον ορο να τα μεγαλωσουν οι δικοι σας;
    τοτε την πεθερα σου πρεπει να ρωτησει αν θα κανετε δευτερο παιδι, οχι εσενα. αφου της το εχετε παρκαρει κανονικα...

    στο τραπεζι του πασχα, εχεις απολυτο αδικο. τι λιγοι και πολλοι ρε παιδι μου; επρεπε να ειναι 12 για να κολλησετε; με 8 δεν κολλαει; δικη σας ηταν η ευθυνη. πολυ κακως σερνατε μωρο παιδι μεσα στην πανδημια σε τετοιο τραπεζι. δεν φταιει ο πεθερος σου. εσυ φταις. ας καθοσασταν σπιτι σας...

    δεν ξερω ποιοι ειναι οι προβληματικοι και ποιοι οι απροβληματιστοι. αυτο που φαινεται ειναι οτι υπαρχει τεραστια ασυνεννοησια μεταξυ σας, οτι δεν εχετε χρονο να μεγαλωσετε παιδια και μπορει να γινει μονο αν αναλαβει η πεθερα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ δουλεια με το παιδι, συζητατε για δευτερο , ενω ειναι προς διερευνηση αν ειναι ενταξει η μεταξυ σας σχεση κι εχει λογο υπαρξης ο γαμος σας.
    πρεπει να λυσετε πολλα πριν αποφασισετε αν θελετε δευτερο παιδι, κατα την γνωμη μου.

    καλυτερα να πας σε εναν ψυχοθεραπευτη να τα συζητησεις η ακομα καλυτερα να πατε μαζι σε εναν συμβουλο γαμου να τα πειτε ολα αυτα.
    δεν βλεπω να υπαρχει κανενος ειδους αρμονια μεταξυ σας..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Την τελευταία παράγραφο διάβασα μόνο, καθότι όμως το εχω ζήσει το έργο σου λεω το εξής... ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.
    Δεν σώζεται ετσι ενας γάμος.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74
    θα έλεγα να μιλήσετε ανοιχτά και να πειτε τι πραγματικά σας φταίει...γιατί δεν είναι αυτά.....και βρείτε τρόπο μεταξύ σας να ρυθμίσετε τα του παιδιού. αφήστε τους γονείς απέξω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ποτε δεν μπορουν να συμφωνουν και οι δυο για ολα σε εναν γαμο. απο εκει και περα εσυ κανονισε να μην καβγαδιζεις με την συζυγο για τετοια πραματα. οτι εχετε να πειτε, και οι δυο σας σε χαμηλους τονους και ηρεμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    ασχετος τι εχει συμβει στο γαμο μεταξύ του ζευγαριού τα παιδια πρεπει να ειν ουδέτερη ζώνη κι ενωση για να υπάρξει αρμονική συνέχεια το μεγάλωμα αυτων .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Θα την πιάσεις και θα της τα πεις όλα αυτά.
    Θα της πεις πώς αισθάνεσαι, και πώς αναρωτιέσαι πώς θα κάνετε δεύτερο παιδί εφόσον δεν μπορείτε να συμφωνείτε και αισθάνεσαι να υποχωρείς ή ότι θεμα έχεις.
    Και θα κάτσετε να γράψετε από κοινού κάποιους κανόνες που θα αισθάνεστε και οι δύο ισότιμοι σε αυτή τη σχέση.
    Θα βρείτε λύση μαζί.
    Δεν θα βρεις μονος σου εάν έχει μέλλον η σχέση σας, μαζί θα το ανακαλύψετε.

Similar Threads

  1. Replies: 213
    Last Post: 23-02-2019, 04:21
  2. Προβληματα στο γαμο μου
    By Angenik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 27-04-2015, 21:59
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ!!!!
    By ΝΙΚΙ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 06-03-2013, 13:35
  4. Έντονο πρόβλημα σε γάμο με παιδί...
    By gus1973 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2010, 16:41
  5. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 01:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •