Λίγο πριν την πρωτοχρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    13

    Λίγο πριν την πρωτοχρονια

    Ειμαστε λιγο πριν αλλάξει αυτος ο χρόνος. Κ θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου.
    Κάθε χρόνο λοιπόν θα έλεγε κανείς ότι βρισκόμαστε αντιμέτωποι με την Πρωτοχρονιά κι αναμένεται να πάρουμε αποφάσεις για το πώς σχεδιάζουμε να βελτιώσουμε τον εαυτό μας και τι θέλουμε να κάνουμε την επόμενη χρονιά , οι περίφημοι στόχοι .Μπορεί να σκεφτόμαστε κάθε περσυ κ καλύτερα ή ότι φέτος θα είναι καλύτερη χρονιά. Ίσως το 2022 να ήταν μια δύσκολη χρονιά. Αλλά έτσι είναι η ζωή. Αυτές οι εμπειρίες έγιναν αναμνήσεις που μας βοηθουν να γίνουμε το άτομα που είμαστε.
    Ισως καποιοι αναρωτιουνται γιατί πέρασε ακόμη ένας χρόνος κι δεν έχουν γνωρίσει το ταίρι τους ή γιατί τελείωσε τόσο άδοξα η προηγούμενη σχέση τους ή γιατί δεν εχουν υλοποίηθει όλοι οι στόχοι που είχαν βάλει ή γιατί πήραν τις αποφάσεις που πήραν και άλλα χιλιάδες γιατί, γιατί, γιατί που κατακλύζουν το μυαλο με διάφορες σκέψεις.
    Ίσως ειναι πολύ εύκολο να πιστέψουμε ότι κάτι λείπει από τη ζωή μας. Συχνά μαλιστα αναζητούμε ανθρώπους με την πεποίθηση ότι μόλις βρούμε αυτό που ψάχνουμε, θα νιώσουμε πιο ολοκληρωμένοι. Ίσως τώρα θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο ευγνώμονες με οτι έχουμε και να μην ψάχνουμε την ευτυχία στους αλλους αν δεν την ψάξουμε μέσα μας.
    Θυμάμαι ότι παλαιοτερα συνήθιζα να κάνω λίστες για το δώρο που θα ζητούσα τις γιορτές ή με πράγματα που ονειρευόμουν να έχω ή με πραγματα που θέλω να κάνω την επόμενη χρονια.. Και τώρα μετά βίας ξέρω τι θέλω. Ίσως γιατί αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι η ζωή μου είναι γεμάτη με υλικά αγαθά που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικη επιθυμία που λαχταράει η καρδιά μου. Πλέον ξερω οτι δεν χρειάζομαι ένα τυλιγμένο δώρο για να κάνει την καρδιά μου να πετάξει ξανά στα ύψη. Χρειάζομαι μόνο ένα συναίσθημα. Νομιζω ότι αυτό που πραγματικά επιθυμεί και λαχταρά η καρδιά μου είναι η αγάπη.. να νιώσω πλήρης.. μπορει να είναι δύσκολο ν’ αναζητήσεις την αγάπη όταν δεν μπορείς καν να τη βρεις μέσα σου..
    Μπορει να μην ξερω πολλά ξερω όμως ότι δεν θέλω να μένω στα παλιά σκεπτόμενη τι έκανα λάθος ή γιατί με απέρριψε ο «έρωτας της ζωής μου» ή γιατί τα πράγματα δεν ήρθαν όπως εγ τα ήθελα. Φέτος νομίζω ότι θα υποσχεθω ότι θα φροντίζω περισσοτερο τον εαυτό μου ακόμα κ αν ακούγεται εγωιστικό.
    Ίσως ειναι η ώρα ν’ αποδεχτω ότι αυτό που έκαβα φέτος ήταν αρκετό. Να πείσω τον εαυτό μου οτι ημουν αρκετη κι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα εκείνες τις στιγμές. Οτι επέλεξα να κανω κάποια πράγματα ακόμα κ αν ηταν λάθος ακόμα κ αν επρεπε να κλείσω κάποια κεφάλαια πριν ξεκινήσει η νέα χρονιά. Ακομα κ αν πέρασα δύσκολες στιγμές και μοναχικές νύχτες με δάκρυα και μέρες που έμοιαζαν μήνες. Έτσι λοιπόν μπορεί να ηρθε η ώρα να πω αντίο σε ανθρώπους που ήρθαν στη ζωή μου και δεν άφησαν κανένα θετικό σημάδι αντιθέτως μ άφησαν πληγές.
    Με τον νέο χρόνο υπόσχομαι κι εγώ ν’ αφήσω πίσω τον πόνο, τις ελπίδες. Αυτή την ανεκπλήρωτη αγάπη, τα μονόπλευρα συναισθήματα. Με τον νέο χρόνο θα σταματήσω να σηκώνω το τηλέφωνό μου περιμένοντας να δω το όνομά του. Θα σταματήσω ν’ αναπολώ τις στιγμές μας. Θα είμαι ρεαλίστρια. Θα σταματήσω να προσπαθώ να καταλάβω. Γιατί αν το κάποιος θέλει να είναι μαζί σου.. Θα είναι.
    Για τον καινούργιο χρόνο λοιπον θα σας πω να γελάτε περισσότερο. Να τραγουδάτε να αγκαλιαζεστε κ να έχετε θετική ενέργεια. Να περιτρυγιριζεστε από ανθρώπους που σας αγαπάνε κ αγαπάτε κ σας δείχνουν έμπρακτα την αγαπη τους.
    Χρόνια πολλά σε όλους! Εύχομαι ο νέος χρόνος να φέρει μόνο καλα κ οτι επιθυμεί ο καθένας σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΝ ΧΡΟΝΙΑ . ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟ ΔΥΣΤΥΧΩς ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΜΙΑΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥς ΓΙΑΤΙ ΑΛΙΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΉΣΕΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥς. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΛΙΓΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝ ΜΟΝΟς ΚΙ ΖΗΤΑ ΛΙΓΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Crashdown λίγο πριν τις εξετάσεις για μεταπτυχιακό
    By ChrKa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-10-2015, 20:01
  2. Λιγο πριν τον υπνο
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2015, 13:15
  3. ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΔΙΕΞΕΔΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By Μερμηγκας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 18-05-2015, 14:28
  4. Λίγο πριν τον χωρισμό
    By penlix in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2014, 13:08
  5. αγχοσ λιγο πριν τις εξετασεις
    By manosthegreek in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-04-2007, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •