Τσεχωφ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Τσεχωφ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    Τσεχωφ

    προκειται για μια ταινια των 70s,' συμμορια Σικελων ' , που το αντικειμενο της ειναι μια εξυπνη ληστεια , ληστεια ολκης , την εχω δει καμμια 50αρια φορες , Alain Delon , Jean Gabin , Lino Ventoura .............η απορια μου ειναι οτι στην αρχη της ταινιας εχει στη οθονη την εκφραση του Τσεχωφ ' οταν δειχνω αλογοκλεφτες δεν εννοω οτι ειναι κακο να κλεβεις αλογα , αυτο ειναι δουλεια των δικαστων κι οχι δικη μου '
    τι εννοει κατ εσας ο Τσεχωφ με αυτην την εκφραση ? .......δεν εχω καταλαβει ποτέ .....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Καλημέρα Μακ,
    Δεδομένου ότι η Σικελία είναι η φτωχότερη περιοχή της Ιταλίας, ίσως εδώ υπονοείται ότι όταν είσαι φτωχός και για να ζήσεις πρέπει να κλέψεις τότε δεν είναι καταδικαστέο να κλέβεις. Επίσης καταδεικνύει την δικαστική εξουσία σαν εξυπηρετητές του συστήματος εξουσίας του κατεστημένου της πλουτοκρατίας.

    Ίσως ο Τσέχωφ να υποστηρίζει κοινοκτημοσύνη.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλημερα homebod , ενδιαφερουσα η αποψη σου , οντως η Σικελια ειναι η φτωχοτερη περιοχη της Ιταλιας , αν και νομιζα οτι ειναι η Ναπολη, η η νοτια Ιταλια γενικως , εγω λεω οτι μιας και αναφερει αλογοκλεφτες ( αλλες εποχες , παλιες ) , και οχι τα χρηματα που κλεβουν κατα εκατομμυρια , η δις πλεον, μπες στην θεση του αλλου να δεις ποσο χρειαζεται τα αλογα , και μετα καταδικασε τον...

    ισως ο Τσεχωφ να υποστηριζει κοινοκτημοσυνη ....οντως θα επρεπε η δικαστικη εξουσια να ειναι εξυπηρετητης του συστηματος , και να μην βγαιναι ο εκαστοτε Κουγιας , που μου φερνει εμετο, οταν υποστηριζει τον μπατσο που σκοτωσε το 16χρονο παιδακι , λεγοντας οτι θα μπορουσε να τουχε ριξει 13 σφαιρες αντι για 2 .....1 χρειαζεται για να σκοτωσεις καποιον , οχι 2 .....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •