Πρόβλημα με σχέση και πως αυτό με έχει επηρεάσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4

    Πρόβλημα με σχέση και πως αυτό με έχει επηρεάσει

    Γεια σε όλους! Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει. Ζω στην Αθήνα μόνος μου και έχω μια σχέση όπου εκείνη έχει ένα μικρό παιδάκι. Τα τελευταία 4 χρόνια πηγαίναμε πολύ καλα, γνώρισα και το μικρό και με συμπάθησε πολυ. Τον Απρίλη εκείνη έμεινε έγκυος και χαρήκαμε πολύ. Δυστυχώς το μωράκι δεν τα κατάφερε και κάναμε απόξεση. Από τότε πολλά έχουν αλλάξει. Προς το χειρότερο. Για να μην μακρυγορώ, πριν μια εβδομάδα εκείνη με αγκάλιασε και με ρώτησε αν είμαι χαρούμενος και της είπα οτι είμαι. Ρωτώντας την το ίδιο μου απάντησε "Όχι όσο θα ήθελα". Ταράχτηκα λίγο και της είπα πάω μέχρι το περίπτερο και έκατσα για ένα τσιγάρο. Όταν γύρισα είχε φύγει από το σπίτι. Τις επόμενες μέρες με πήρε 2 φορές τηλέφωνο και μερικά "καλημέρα αγάπη μου" στο whatsapp.
    Έχει μέρες να επικοινωνήσει κι εγώ κάθομαι και αναρωτιέμαι. Πως να φερθώ; Τι να κάνω; Έχω βυθιστεί στη θλίψη και σκέφτομααι διάφορα σενάρια. Όμως δεν ξέρω πως να φερθώ.
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Quote Originally Posted by tkosmi View Post
    Γεια σε όλους! Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει. Ζω στην Αθήνα μόνος μου και έχω μια σχέση όπου εκείνη έχει ένα μικρό παιδάκι. Τα τελευταία 4 χρόνια πηγαίναμε πολύ καλα, γνώρισα και το μικρό και με συμπάθησε πολυ. Τον Απρίλη εκείνη έμεινε έγκυος και χαρήκαμε πολύ. Δυστυχώς το μωράκι δεν τα κατάφερε και κάναμε απόξεση. Από τότε πολλά έχουν αλλάξει. Προς το χειρότερο. Για να μην μακρυγορώ, πριν μια εβδομάδα εκείνη με αγκάλιασε και με ρώτησε αν είμαι χαρούμενος και της είπα οτι είμαι. Ρωτώντας την το ίδιο μου απάντησε "Όχι όσο θα ήθελα". Ταράχτηκα λίγο και της είπα πάω μέχρι το περίπτερο και έκατσα για ένα τσιγάρο. Όταν γύρισα είχε φύγει από το σπίτι. Τις επόμενες μέρες με πήρε 2 φορές τηλέφωνο και μερικά "καλημέρα αγάπη μου" στο whatsapp.
    Έχει μέρες να επικοινωνήσει κι εγώ κάθομαι και αναρωτιέμαι. Πως να φερθώ; Τι να κάνω; Έχω βυθιστεί στη θλίψη και σκέφτομααι διάφορα σενάρια. Όμως δεν ξέρω πως να φερθώ.
    Σας ευχαριστώ
    περάσατε τραυματική εμπειρία , το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με κάποιον ψυχολόγο για να σε βοηθήσει να το διαχειριστεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα ήταν τραυματικό και για τους δυο μας. Πηγαίνω σε ψυχολόγο εκτοτε και σε ψυχίατρο με ειδική αγωγή. Απλά δεν καταλαβαίνω τη σιωπή της. Υποτίθεται είμαστε ομάδα σε όλο αυτό. Προσπάθησα να την προσεγγίσω αλλά βρήκα τοίχο. Δεν τσακωθήκαμε, ούτε λογομαχήσαμε. Απλά δεν μπορω να διαχειριστώ τη σιωπή της.

  4. #4
    Quote Originally Posted by tkosmi View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα ήταν τραυματικό και για τους δυο μας. Πηγαίνω σε ψυχολόγο εκτοτε και σε ψυχίατρο με ειδική αγωγή. Απλά δεν καταλαβαίνω τη σιωπή της. Υποτίθεται είμαστε ομάδα σε όλο αυτό. Προσπάθησα να την προσεγγίσω αλλά βρήκα τοίχο. Δεν τσακωθήκαμε, ούτε λογομαχήσαμε. Απλά δεν μπορω να διαχειριστώ τη σιωπή της.
    Μήπως σου έχει μιλήσει για πράγματα που την ενοχλούσαν στη σχέση σας πριν φύγει και δεν δώσατε τόση σημασία?

    Αφού δεν θέλει να σου μιλήσει δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Μπορεί να θέλει να μείνει μόνη της λογω της εγκυμοσύνης που έχασε, ή μπορεί να έχει μαζί σου το θέμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by tkosmi View Post
    Γεια σε όλους! Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει. Ζω στην Αθήνα μόνος μου και έχω μια σχέση όπου εκείνη έχει ένα μικρό παιδάκι. Τα τελευταία 4 χρόνια πηγαίναμε πολύ καλα, γνώρισα και το μικρό και με συμπάθησε πολυ. Τον Απρίλη εκείνη έμεινε έγκυος και χαρήκαμε πολύ. Δυστυχώς το μωράκι δεν τα κατάφερε και κάναμε απόξεση. Από τότε πολλά έχουν αλλάξει. Προς το χειρότερο. Για να μην μακρυγορώ, πριν μια εβδομάδα εκείνη με αγκάλιασε και με ρώτησε αν είμαι χαρούμενος και της είπα οτι είμαι. Ρωτώντας την το ίδιο μου απάντησε "Όχι όσο θα ήθελα". Ταράχτηκα λίγο και της είπα πάω μέχρι το περίπτερο και έκατσα για ένα τσιγάρο. Όταν γύρισα είχε φύγει από το σπίτι. Τις επόμενες μέρες με πήρε 2 φορές τηλέφωνο και μερικά "καλημέρα αγάπη μου" στο whatsapp.
    Έχει μέρες να επικοινωνήσει κι εγώ κάθομαι και αναρωτιέμαι. Πως να φερθώ; Τι να κάνω; Έχω βυθιστεί στη θλίψη και σκέφτομααι διάφορα σενάρια. Όμως δεν ξέρω πως να φερθώ.
    Σας ευχαριστώ
    εσυ πας σε ψυχολογο, εκεινη παει;
    γιατι ξεκινησες ψυχολογο; σε εριξε τοσο πολυ το γεγονος της αποξεσης;
    αν θελετε παιδια, μπορειτε να κανετε.
    να ξερεις οτι τα εμβρυα που χανονται μονα τους (προσεξε, τα εμβρυα δεν ειναι μωρακια, ειναι εμβρυα), πολλες φορες ειναι προβληματικα και γι αυτο χανονται. μπορει να γλυτωσατε μια βασανιστικη ζωη με ενα παιδι με σοβαρα προβληματα υγειας και κυριως να γλυτωσε εκεινο απο τετοια βασανα.
    εφοσον εισασταν τοσα χρονια μαζι, ξερατε καλα ο ενας τον αλλον και πσοο καλη ηταν η δεν ηταν η σχεση σας.
    η απομακρυνση της, σιγουρα με την απωλεια του εμβρυου σχετιζεται και με οτι ακολουθησε.
    για να πας σε ψυχολογο γι αυτον τον λογο, η κατασταση σου πρεπει να αλλαξε σημαντικα.
    ισως αυτη η αλλαγη ειχε επιρροη και στην σχεση σας.
    εγω προτεινω να ακολουθησεις τους ρυθμους της. να πεικοινωνεις κι εσυ, αλλα οχι φορτικα.
    αν αντιδραει στην δικη σου θλιψη, δεν μπορεις να κανεις κατι παρα να συνεχισεις την θεραπεια σου. αν ειναι κι εκεινη πολυ θλιμμενη, προετρεψε την να κανει κι εκεινη ψυχοθεραπεια.
    βλεποντας και κανοντας.
    ο χρονος θα δειξει..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Ένα από τα ζητούμενα ήταν πως πάντα φερόταν σαν να είναι χαρούμενη και ευτυχισμένη. Ο ίδιος έμπαινα στη διαδικασία που και που να τη ρωτήσω αν την ενοχλεί κάτι, αν την πείραξε κάτι. Ούτε καν με ζήλευε στο ελάχιστο, ή τουλάχιστον δεν το έδειξε ποτέ.
    Να σημειωθεί ότι βλεπόμασταν σπαστά, λίγες μέρες μαζί λίγες με το παιδάκι της στο πατρικό.
    Θα ήθελα πραγματικά να μου πει τι νιώθει και εξαφανίστηκε.
    Ευχαριστώ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Το γνωρίζω ότι η φύση έπραξε σωστά και δεν άφησε αυτό το μωράκι να γεννηθεί. Εγώ δεν πήγα στον ψυχολόγο μόνο γι αυτό απλά ανακάλυψα ότι η σερετονινη μου δε φτάνει εκεί που θα έπρεπε. Με βοήθησε η αγωγή και η θεραπεία παράλληλα. Μου είχε πει πως θα κάνει ότι μπορεί για να με βοηθήσει. Δεν της ζήτησα εγώ άμεσα βοήθεια γιατί ξέρω ότι έχει υποχρεώσεις με το παιδάκι της.
    Σαφώς και στεναχωρέθηκα σαφώς και έκλαψα, και οι δυο μας. Αλλά περίμενα να βγούμε πιο δυνατοί από αυτό και όχι να απομακρυνθεί από εμένα χωρίς κάποια σαφή εξήγηση.
    Σας ευχαριστώ και πάλι

Similar Threads

  1. Με έχει επηρεάσει πολύ
    By Merlot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 12-09-2021, 18:23
  2. ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ?
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 24-08-2018, 14:00
  3. Πιο θέμα του Forum, σας έχει επηρεάσει πιο έντονα;;
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2018, 22:07
  4. πόσο μπορεί να επηρεάσει την σχέση ένας καβγάς????
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-06-2012, 04:15
  5. Το εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο?
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 30-04-2011, 02:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •