EΠΙΓΝΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82

Thread: EΠΙΓΝΩΣΗ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148

    EΠΙΓΝΩΣΗ

    Θεωρώ πως αν αυτό το γραπτό μπορούσε να κραυγάσει, θα έσπαγε ακαριαία τις γυάλινες οθόνες των κινητών και των υπολογιστών σας κι εσείς ολότελα αποσβολωμένοι θα κοιτούσατε το αποτέλεσμα. Έχουν περάσει γύρω στις 80 μέρες όπου αποπειρώμαι για μια ακόμη φορά να πετάξω το δηλητηριώδες αλκοόλ από την ψυχή μου. Στο πρόγραμμα Ερμιόνη η χοντρή Κυρία με τα ογκώδη γυαλιά μυωπίας με συμβούλεψε με τσιριχτή φωνή : « Ο στόχος είναι μια μέρα Κυρία μου. Κάθε μέρα μια μέρα. Όχι ποτό μια μέρα άρα νίκη για μια μέρα». Συμφώνησα σιωπηλά γνέφοντας καταφατικά στις συμβουλές της. Έφυγα σκυφτή.
    Τις ώρες που δεν πίνω, βγαίνω έξω στους δρόμους και περιπλανιέμαι σαν την τρελή της γειτονιάς. Κάθε μέρα περπατάω γύρω στις 4 ώρες. Τα παπούτσια μου έλιωσαν. Μετά τις 4 ώρες, στο σπίτι ξεψυχισμένη πια, χτυπιέμαι στο σχοινάκι μέχρι ο ιδρώτας να τσούξει τα μάτια μου. Κάποια στιγμή πέφτω στον καναπέ. Στρέφω το βλέμμα στην λεμονιά έξω που φωτίζεται από τον φανοστάτη και περιφέρεται από την δίνη του ανέμου. Κι έτσι, αγκομαχώντας μένω σιωπηλή. Δεν τρώω πολύ. Δεν καπνίζω πολύ. Δεν υπάρχω πολύ. Το μόνο που κάνω είναι να σκέφτομαι πολύ. Καμιά φορά χτυπάω με την παλάμη μου τα μηνίγγια μου διατάζοντας δυνατά τον εαυτό μου «ΣΤΑΜΑΤΑ».
    Χθες βγήκα έξω στην βροχή κατά τις εννιά. Πήρα την ομπρέλα μου αλλά μετά από κανα δίωρο ‘τα φτύσε’ κι έτσι την πέταξα στην άκρη του πεζοδρομίου συνεχίζοντας ακάθεκτη τον περίπατο μου μέσα στην βροχή. Σύντομα τα ρούχα μου μούσκεψαν. Νερό έσταζε από το πρόσωπο μου και παραχώνονταν μέσα την μπλούζα μου. Δεν υπήρχε κίνηση στους δρόμους. Μόνο μερικά αμάξια. Φαντάζομαι πως θα με λυπήθηκαν όσοι οδηγοί με συναπάντησαν τυχαία στο δρόμο. Κάποια στιγμή έστρεψα από όσο ενθυμούμαι, τη ματιά μου στην βιτρίνα ενός ζαχαροπλαστείου. Η μάσκαρα από τα μάτια μου είχε κυλίσει ως χαμηλά στα μάγουλα. Την σκούπισα με την αναστροφή του χεριού μου μουτζουρώνοντας ακόμη περισσότερο εκείνη τη γελοία φάτσα. Γέλασα δυνατά καγχάζοντας. Μια νεαρή δεσποινίδα προσεγμένα ντυμένη άλλαξε πεζοδρόμιο αντικρίζοντας με. Την κοίταξα επίμονα, μόνο και μόνο για να την αγχώσω. Με κοίταξε έντρομη και σε μια στροφή εξαφανίστηκε.
    Καμώνοντας μερικές ακόμη φούρλες μέσα στα στενά της τσιγγανογειτονιάς μου πέρασα έξω από το προπατζίδικο για 20η φορά εκείνη την ημέρα γιατί ξέρετε, κάνω συνεχώς τις ίδιες διαδρομές αυστηρά και απαράκλητα. Δεν γνωρίζω τον λόγο. Μην με ρωτήσετε. Φαντάζομαι πως κάπως έτσι τρελαίνεται ο άνθρωπος. Παρατήρησα έναν ξερακιανό, ρακένδυτο, ψαρομάλλη που έβριζε την οθόνη του Κίνο, καπνίζοντας νευρικά. Ακριβώς παραδίπλα κάτω από τον νέον “Pizza Ravenna” ένας ντελιβεράς, κοντός με κουκούλα κοιτούσε το νερό της βροχής να καταπίνεται με λύσσα από τις αποχευτεύσεις της ασφάλτου. Είχε μιαν απερίγραπτη θλίψη το πρόσωπο του. Σκέφτηκα πως εκείνου η φάτσα είναι πιο θλιβερή από την δική μου. Ένιωσα προς στιγμήν καλύτερα με τον εαυτό μου.
    Κινήθηκα ψηλά. Πέρα από την Αγιά Τριάδα κι ακόμη πιο πέρα από τα Προσφυγικά. Χώθηκα στα περιβόητα Γύφτικα. Εδώ τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τα σπίτια ήταν καμωμένα για νάνους. Οι άνω των 1, 80 ύψους φαντάζομαι πως έσκυβαν για να περάσουν μα και για να παραμείνουν σε εκείνα τα «σπίτια». Καμία καμινάδα δεν άχνιζε. Κανένα Χριστουγεννιάτικο λαμπιόνι δεν έκαιγε. Αμυδρό φως ξεχύνονταν από τα σπασμένα βιτρό εισόδου που καθώς παρατήρησα, καλύπτονταν από φθαρμένα και σχισμένα παραπετάσματα. Ήξερα που εξυπηρετούσαν. Όπως κι εσείς. Δρόμοι δεν υπήρχαν εκεί. Μόνο ασφυκτικά στενά σοκάκια που καθώς περνούσες, το σακάκι σου έγλυφε τα τοιχώματα εκείνων των νανόσπιτων. Πράγματι ένας άλλος κόσμος ξεδιπλώθηκε μπρος στα μουτζουρωμένα μάτια μου. Όλως τυχαίως στριμώχτηκα σε ένα τέτοιο στενοσόκακο με έναν γύφτο. Κολλήσαμε τις πλάτες μας στο στενό σοκάκι ώστε να προσπεράσουμε ο ένας τον άλλο. Τα πρόσωπα μας πλησίασαν. Λίγο έλειψε οι μύτες μας να αγγιχτούν ανεπαίσθητα. Τα βλέμματα διασταυρώθηκαν παγωμένα. Μου χάρισε ένα σιδερένιο χαμόγελο. Από ευγένεια κι εγώ με την σειρά μου, ένα γλυκόπικρο νεύμα γεμάτο σεβασμό, το οποίο εκπορεύοταν από έναν ενδόμυχο φόβο. Επιτάχυνα τον βηματισμό μου. Ο άνεμος λυσσομανούσε. Παράσερνε συρφετούς από πεσμένα φύλλα σχηματίζοντας στροβίλους που χόρευαν ακανόνιστα έμπροσθεν μου. Έστριψα γρήγορα στην Ιωνίας και βγήκα από τον βούρκο της απέραντης κι απερίγραπτης φτώχειας και δυστυχίας. Δεν θα αποπειραθώ να περιγράψω τα σκηνικά φτώχειας και δυσωδίας εκείνης της μικρούλας συνοικίας που αντίκρισα.
    Κι έτσι με διάχυτες σκέψεις οδηγήθηκα στο σπίτι μου για να συνεχίσω τον αγώνα μου με το σχοινάκι αυτή τη φορά. Στον δρόμο προς την επιστροφή το μόνο που με απέσπασε από τις βαθιές σκέψεις μου ήταν ο ήχος από μια κούνια μιας παιδικής χαράς που κινούντο άδεια από το στροβίλισμα του ανέμου. Την κοίταξα αδειανή να σαλεύει. Οι μουριές που πλαισίωναν το σκηνικό, σχεδόν γυμνές, ανέπαυαν τα τελευταία φύλλα τους στο έδαφος της γης. Κι εκείνη μου φάνηκε έτοιμη να τα καταπιεί για να τα γεννήσει ξανά την Άνοιξη. «Τι αδηφάγος κόσμος ετούτος!» ψέλλισα μέσα από τα ξερά χείλη μου.
    Ολοκληρώνοντας ετούτο το ηλίθιο γραπτό σκέφτομαι πως αν συνεχίσω να πίνω θα χάσω την ψυχή μου. Μα αν συνεχίσω να μην πίνω μάλλον θα χάσω το μυαλό μου. Υπάρχει κάποια συνάφεια μεταξύ αυτών, φίλοι μου; Αυτή η απορία δημιουργήθηκε καθώς κοίταξα για μιαν στιγμή τον εαυτό μου στον καθρέφτη του σαλονιού καθώς ανέβαζα το φερμουάρ του παντελονιού μου, προτού το εναποθέσω στο ηλεκτρονικό χαρτί. Μολαταύτα δεν έλαβα απάντηση. Το μόνο που παρατήρησα ήταν μια κηλίδα αίματος στην δεξιά γκρι κάλτσα του ποδιού μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Απαντήστε υπάρχει συνάφεια μεταξύ ΨΗΧΗΣ ΚΑΙ ΝΟΥ;ή μόνο για ερωτικά - σεξουαλικά θέματα ενδιαφέρεστε σε αυτό το φορουμ; Αν είναι ετσι έχω καλό και πικάντικο story με έναν γκόμενο μου που φορούσε τα εσώρουχα μου. Βέβαια αυτό συνέβη το 2012, λίγο μπαγιάτικο αλλά για εσάς θα είναι ενδιαφέρον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Απαντήστε υπάρχει συνάφεια μεταξύ ΨΗΧΗΣ ΚΑΙ ΝΟΥ;ή μόνο για ερωτικά - σεξουαλικά θέματα ενδιαφέρεστε σε αυτό το φορουμ; Αν είναι ετσι έχω καλό και πικάντικο story με έναν γκόμενο μου που φορούσε τα εσώρουχα μου. Βέβαια αυτό συνέβη το 2012, λίγο μπαγιάτικο αλλά για εσάς θα είναι ενδιαφέρον.
    Ας αρχίσουμε με το αν μπορείς να περιγράψεις τι είναι ψυχή και πως αποδεικνύεις την υπαρξη της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Απαντήστε υπάρχει συνάφεια μεταξύ ΨΗΧΗΣ ΚΑΙ ΝΟΥ;ή μόνο για ερωτικά - σεξουαλικά θέματα ενδιαφέρεστε σε αυτό το φορουμ; Αν είναι ετσι έχω καλό και πικάντικο story με έναν γκόμενο μου που φορούσε τα εσώρουχα μου. Βέβαια αυτό συνέβη το 2012, λίγο μπαγιάτικο αλλά για εσάς θα είναι ενδιαφέρον.


    νομιζω οτι ειναι γειτονες, αλλα δεν εχουν παντα καλες σχεσεις.
    για πες κι αυτο με τον κροσντρεσερ, μηπως γλυτωσεις καμια ωρα, σχοινακι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE

    Θα ωφελήσει όλους μας να διαβάσουμε τί είναι Ψυχή
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE

    Θα ωφελήσει όλους μας να διαβάσουμε τί είναι Ψυχή
    Μλκιες λέει.
    Μπορώ να διαφωνήσω απο τις πρώτες λέξεις του άρθρου.
    Κανένας δεν έχει αποδείξει την ύπαρξη της ψυχής... Κ Α Ν Ε Ν Α Σ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Μλκιες λέει.
    Μπορώ να διαφωνήσω απο τις πρώτες λέξεις του άρθρου.
    Κανένας δεν έχει αποδείξει την ύπαρξη της ψυχής... Κ Α Ν Ε Ν Α Σ
    αποδειξη οτι δεν διαβασες το αρθρο, το οποιο λεει ξεκαθαρα, οτι η αποψη της επιστημης ειναι οτι δεν εχει ποτε αποδειχθει αν υπαρχει ψυχη και τι ειναι...
    δηλαδη, εχει ολες τις ικασιες το αρθρο.
    διαλεγεις και παιρνεις τι αντεχεις να πιστεψεις...

    για εμενα προσωπικα, το οτι η πλειοψηφια του παγκοσμιου πληθυσμου διαλεγει την ικασια καποιας θρησκειας ή φιλοσοφιας, που ολως τυχαιως ειναι απολυτα ανακουφιστικη για την υπαρξιακη του αγωνια, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ενδειξη οτι ειναι παραπλανημενος...

    υ.γ.
    για εμενα, το μονο ερωτημα περι ψυχης, ειναι αν παραμενει μετα θανατον, ή παει καπου αλλου, ή κανει βολτες κλπ.
    διοτι το αν υπαρχει δεν το αμφισβητω, για τον απλουστατο λογο, οτι αν εμεις ονομασουμε καποιες λειτουργιες "ψυχη" (πχ το συναισθημα, μαζι με την επιθυμια και μαζι με την νοηση), τοτε, αυταποδεικτα υπαρχει, γιατι εμεις ονομασαμε ετσι, κατι υπαρκτο.
    Last edited by Remedy; 23-11-2022 at 14:40.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εδώ φυσικά ταιριάζει και ορισμός του Νου

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%BF%CF%85%CF%82


    Η έννοια του νου είναι κατανοητή σε πολλούς διαφορετικούς τρόπους από πολλές διαφορετικές πολιτισμικές και θρησκευτικές παραδόσεις. Κάποιοι βλέπουν το μυαλό ως μια ιδιότητα αποκλειστικά για τους ανθρώπους, ενώ άλλοι περιγράφουν τις ιδιότητες του νου σε μη ζωντανές οντότητες (π.χ. παμψυχισμός και ανιμισμός), σε ζώα και σε θεότητες. Σε μερικές από τις πρώτες ιδιότητες, καταγράφονται οι εικασίες που συνδέονται με το νου (που μερικές φορές περιγράφονται ως ταυτόσημοι με την ψυχή ή το πνεύμα) σε θεωρίες σχετικές τόσο στη ζωή μετά το θάνατο, όσο και στη κοσμολογική και φυσική τάξη, όπως για παράδειγμα, στα δόγματα του Ζωροάστρη, του Βούδα, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη και άλλων αρχαίων Ελλήνων, Ινδών και, αργότερα, ισλαμικών και μεσαιωνικών ευρωπαίων φιλοσόφων.

    Ο νους του ανθρώπου, σύμφωνα με τον Μέγα Βασίλειο τον Γρηγόριο Παλαμά και τη Νηπτική Πατερική Διδασκαλία είναι ο οφθαλμός της ψυχής, ο οποίος, κατά ορά τον Δημιουργό του Θεό.Είναι η ενέργεια εκείνη της ψυχής, μέσω της οποίας ο άνθρωπος αποκτά την εμπειρία της Θεανθρώπινης πορείας και ζωής. Αυτή η εμπειρία διατυπώνεται και εκφράζεται μέσω της λογικής
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αποδειξη οτι δεν διαβασες το αρθρο, το οποιο λεει ξεκαθαρα, οτι η αποψη της επιστημης ειναι οτι δεν εχει ποτε αποδειχθει αν υπαρχει ψυχη και τι ειναι...
    δηλαδη, εχει ολες τις ικασιες το αρθρο.
    διαλεγεις και παιρνεις τι αντεχεις να πιστεψεις...

    για εμενα προσωπικα, το οτι η πλειοψηφια του παγκοσμιου πληθυσμου διαλεγει την ικασια καποιας θρησκειας ή φιλοσοφιας, που ολως τυχαιως ειναι απολυτα ανακουφιστικη για την υπαρξιακη του αγωνια, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ενδειξη οτι ειναι παραπλανημενος...

    υ.γ.
    για εμενα, το μονο ερωτημα περι ψυχης, ειναι αν παραμενει μετα θανατον, ή παει καπου αλλου, ή κανει βολτες κλπ.
    διοτι το αν υπαρχει δεν το αμφισβητω, για τον απλουστατο λογο, οτι αν εμεις ονομασουμε καποιες λειτουργιες "ψυχη" (πχ το συναισθημα, μαζι με την επιθυμια και μαζι με την νοηση), τοτε, αυταποδεικτα υπαρχει, γιατι εμεις ονομασαμε ετσι, κατι υπαρκτο.
    Το τι λέει το άρθρο ΕΙΝΑΙ εικασίες οπότε το αγνόησα επιδεικτικα, ειδικά μετά τις 3-4 πρώτες γραμμές.

    Επίσης το άρθρο χρησιμοποιεί ψευδοεπιστημονικους ορους ώστε να στηρίξει το αστηρικτο.

    Ομως ΕΣΥ πως τεκμηριωνεις την ύπαρξη ψυχης?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Εδώ φυσικά ταιριάζει και ορισμός του Νου

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%BF%CF%85%CF%82


    Η έννοια του νου είναι κατανοητή σε πολλούς διαφορετικούς τρόπους από πολλές διαφορετικές πολιτισμικές και θρησκευτικές παραδόσεις. Κάποιοι βλέπουν το μυαλό ως μια ιδιότητα αποκλειστικά για τους ανθρώπους, ενώ άλλοι περιγράφουν τις ιδιότητες του νου σε μη ζωντανές οντότητες (π.χ. παμψυχισμός και ανιμισμός), σε ζώα και σε θεότητες. Σε μερικές από τις πρώτες ιδιότητες, καταγράφονται οι εικασίες που συνδέονται με το νου (που μερικές φορές περιγράφονται ως ταυτόσημοι με την ψυχή ή το πνεύμα) σε θεωρίες σχετικές τόσο στη ζωή μετά το θάνατο, όσο και στη κοσμολογική και φυσική τάξη, όπως για παράδειγμα, στα δόγματα του Ζωροάστρη, του Βούδα, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη και άλλων αρχαίων Ελλήνων, Ινδών και, αργότερα, ισλαμικών και μεσαιωνικών ευρωπαίων φιλοσόφων.

    Ο νους του ανθρώπου, σύμφωνα με τον Μέγα Βασίλειο τον Γρηγόριο Παλαμά και τη Νηπτική Πατερική Διδασκαλία είναι ο οφθαλμός της ψυχής, ο οποίος, κατά ορά τον Δημιουργό του Θεό.Είναι η ενέργεια εκείνη της ψυχής, μέσω της οποίας ο άνθρωπος αποκτά την εμπειρία της Θεανθρώπινης πορείας και ζωής. Αυτή η εμπειρία διατυπώνεται και εκφράζεται μέσω της λογικής
    Αντε πάμε ξανα...

    ΤΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΥΠΑΡΞΗΣ.

    Εγω θελω να μου πει κάποιος με ποιο επιστημονικό τρόπο μπορούμε να έχουμε επαναλαμβανομενα σταθερά αποτέλεσματα για την ύπαρξη της.

    Υπάρχει? Οχι... End of story.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Θέλω να μοιραστώ και αυτό το άρθρο

    https://www.cognifit.com/gr/mind
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Το τι λέει το άρθρο ΕΙΝΑΙ εικασίες οπότε το αγνόησα επιδεικτικα, ειδικά μετά τις 3-4 πρώτες γραμμές.

    Επίσης το άρθρο χρησιμοποιεί ψευδοεπιστημονικους ορους ώστε να στηρίξει το αστηρικτο.

    Ομως ΕΣΥ πως τεκμηριωνεις την ύπαρξη ψυχης?
    λαθος κανεις.
    δεν ειναι ικασιες ΤΟΥ αρθρου.
    περιγραφει ΤΙΣ ικασιες περι υπαρξης ψυχης, των διαφορων θρησειων και φιλοσοφιων . και οντως υπαρχουν (οι ικασιες αυτες).
    το αρθρο δεν εχει τοποθετηθει.
    αναφερει τις πληροφοριες περι της συζητησης περι ψυχης..

    πολυ απλα το τεκμηριωνω. στο ειπα ηδη.
    αν εγω, ονομασω "ψυχη" το συνολο που αποτελειται απο τον τροπο που σκεφτεται, που λειτουργει, που επιθυμει και που αισθανεται καποιος, , τοτε για μενα αυτο ειναι "ψυχη".
    οι ανθρωποι ονομασαμε "ψυχη" καποιες ανθρωπινες λειτουργιες.

    το αν "αυτο" ειναι αιωνιο, προαιωνιο και υπαρκτο μετα θανατον, ειναι για μενα το μονο ερωτημα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λαθος κανεις.
    δεν ειναι ικασιες ΤΟΥ αρθρου.
    περιγραφει ΤΙΣ ικασιες περι υπαρξης ψυχης, των διαφορων θρησειων και φιλοσοφιων . και οντως υπαρχουν (οι ικασιες αυτες).
    το αρθρο δεν εχει τοποθετηθει.
    αναφερει τις πληροφοριες περι της συζητησης περι ψυχης..

    πολυ απλα το τεκμηριωνω. στο ειπα ηδη.
    αν εγω, ονομασω "ψυχη" το συνολο που αποτελειται απο τον τροπο που σκεφτεται, που λειτουργει, που επιθυμει και που αισθανεται καποιος, , τοτε για μενα αυτο ειναι "ψυχη".
    οι ανθρωποι ονομασαμε "ψυχη" καποιες ανθρωπινες λειτουργιες.

    το αν "αυτο" ειναι αιωνιο, προαιωνιο και υπαρκτο μετα θανατον, ειναι για μενα το μονο ερωτημα..
    Αρα λοιπόν έχουμε πρόβλημα με τον ορισμό του τι είναι ψυχη!

    Αν ο καθένας δίνει και ενα δικό του ορισμό αυτο δεν αποτελεί απόδειξη ύπαρξης.

    Θα πρέπει να αποδείξεις με κάποια μέθοδο ότι υπάρχει ψυχή και το "σκέφτομαι αρα εχω ψυχή" η παρεμφερή απάντηση είναι μη απάντηση.

    Η πχ να ονομάσεις την ενέργεια ψυχή ούτε αυτό αποτελεί valid εξήγηση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Αρα λοιπόν έχουμε πρόβλημα με τον ορισμό του τι είναι ψυχη!

    Αν ο καθένας δίνει και ενα δικό του ορισμό αυτο δεν αποτελεί απόδειξη ύπαρξης.

    Θα πρέπει να αποδείξεις με κάποια μέθοδο ότι υπάρχει ψυχή και το "σκέφτομαι αρα εχω ψυχή" η παρεμφερή απάντηση είναι μη απάντηση.

    Η πχ να ονομάσεις την ενέργεια ψυχή ούτε αυτό αποτελεί valid εξήγηση.
    δεν τον εδωσα εγω τον ορισμο, με προλαβαν αλλοι...
    ωστοσο, ΝΑΙ αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ειναι θεμα ορισμου.
    οποιος απο τους παραπανω και να ειναι ο ορισμος, μπορουμε ευκολα να παραδεχτουμε οτι υπαρχει η ψυχη.

    το ΜΕΓΑΛΟ θεμα, ειναι τι ιδιοτητες εχει...

    γιατι ειναι πιο "valid" η ενεργεια; ποια ενεργεια; η Η/Μ ενεργεια, ειναι ψυχη;
    δεν χρειαζεται εμβιο ον για να υπαρξει ψυχη;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν τον εδωσα εγω τον ορισμο, με προλαβαν αλλοι...
    ωστοσο, ΝΑΙ αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ειναι θεμα ορισμου.
    οποιος απο τους παραπανω και να ειναι ο ορισμος, μπορουμε ευκολα να παραδεχτουμε οτι υπαρχει η ψυχη.

    το ΜΕΓΑΛΟ θεμα, ειναι τι ιδιοτητες εχει...

    γιατι ειναι πιο "valid" η ενεργεια; ποια ενεργεια; η Η/Μ ενεργεια, ειναι ψυχη;
    δεν χρειαζεται εμβιο ον για να υπαρξει ψυχη;
    Οκ, αν λοιπόν είναι θέμα ορισμού τότε κυριολεκτικά μιλάμε διαφορετική διάλεκτο και άρα δεν υπάρχει καν περίπτωση συνεννόησης.

    Το ίδιο πρόβλημα εντοπίζεται και στην περίπτωση του Θεού, ο καθένας δίνει μια δικιά του ερμηνεία για το τι είναι θεός.

    Αν η ψυχη was a thing δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα όπως δεν υπάρχει πχ οταν μιλάμε για την ύπαρξη οξυγόνου.

    Δεν ξερω αν χρειάζεται εμβιο ον για να υπάρξει ψυχή διότι πολύ απλά εξ ορισμού δεν πιστεύω στην ύπαρξη ψυχής.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •