EΠΙΓΝΩΣΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 82

Thread: EΠΙΓΝΩΣΗ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Απαντήστε υπάρχει συνάφεια μεταξύ ΨΗΧΗΣ ΚΑΙ ΝΟΥ;ή μόνο για ερωτικά - σεξουαλικά θέματα ενδιαφέρεστε σε αυτό το φορουμ; Αν είναι ετσι έχω καλό και πικάντικο story με έναν γκόμενο μου που φορούσε τα εσώρουχα μου. Βέβαια αυτό συνέβη το 2012, λίγο μπαγιάτικο αλλά για εσάς θα είναι ενδιαφέρον.
    Παίζεις με τις λέξεις ή να το πω καλύτερα, έχεις την ικανότητα να χειρίζεσαι τη γλώσσα άψογα, οπότε ξέρεις τι προβληματισμους θετεις. Εγώ που δεν έχω αυτή την ικανότητα θα σου πω την άποψη μου πολύ απλά. Αν ρωτήσω 100 ιατροδικαστές σε 100 νεκροτομές που έχετε κάνει έχετε βρει το όργανο ψυχή; Ολοι θα μου πούνε όχι. Υπάρχει λοιπόν; Σαν όργανο όχι. Και η σκέψη που παράγει ο νους, δηλαδή ο εγκέφαλος, δεν υπάρχει. Η σκέψη είναι ένα άυλο παράγωγο του εγκεφάλου. Και σε ερωτώ τώρα εγώ, η σκέψη με την ψυχή έχει συνάφεια;

    Καλή δύναμη εκει που είσαι ήμουνα με πολύ χειρότερες επιλογές το αλκοολ ήταν το λιγότερο, εδώ που είμαι εύχομαι να έρθεις!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Παίζεις με τις λέξεις ή να το πω καλύτερα, έχεις την ικανότητα να χειρίζεσαι τη γλώσσα άψογα, οπότε ξέρεις τι προβληματισμους θετεις. Εγώ που δεν έχω αυτή την ικανότητα θα σου πω την άποψη μου πολύ απλά. Αν ρωτήσω 100 ιατροδικαστές σε 100 νεκροτομές που έχετε κάνει έχετε βρει το όργανο ψυχή; Ολοι θα μου πούνε όχι. Υπάρχει λοιπόν; Σαν όργανο όχι. Και η σκέψη που παράγει ο νους, δηλαδή ο εγκέφαλος, δεν υπάρχει. Η σκέψη είναι ένα άυλο παράγωγο του εγκεφάλου. Και σε ερωτώ τώρα εγώ, η σκέψη με την ψυχή έχει συνάφεια;

    Καλή δύναμη εκει που είσαι ήμουνα με πολύ χειρότερες επιλογές το αλκοολ ήταν το λιγότερο, εδώ που είμαι εύχομαι να έρθεις!
    Ολα τα παράγωγα του εγκεφάλου είναι αποτέλεσμα χημικών διεργασιών που γίνονται μεσα σε αυτον.

    Ως εκ του εκει ψυχη δεν υπάρχει, αλλα ούτε και πουθενά αλλού, αυτό φυσικά μέχρι κάποιος να μου αποδείξει το αντίθετο κάτι που μέχρι στιγμής τραβάνε ζόρι να το πράξουν οι οπαδοί του "υπάρχει ψυχή"

    Προσοχή, δεν τραβάω ζόρι να υπάρχει ψυχή η θεός, απλά θέλω να μου το αποδείξουν με τρόπο που να μην αφήνει καμία σκια αμφιβολίας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έκατσα λεπτομερώς να διαβάσω όλες τις παραπομπές αλλά θα το κάνω. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα γίνω καλά για πάντα; Θα γιατρεύω εντελώς; Έχω ως στόχο να μη θυμάμαι κάποια στιγμή το αλκοόλ. Δηλαδή να πηγαίνω σε ένα μαγαζί και να παίρνω ένα χυμο και να τον πίνω δίχως να σκέφτομαι τίποτα άλλο. Πόσα χρόνια λέτε θα χρειαστούν;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έκατσα λεπτομερώς να διαβάσω όλες τις παραπομπές αλλά θα το κάνω. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα γίνω καλά για πάντα; Θα γιατρεύω εντελώς; Έχω ως στόχο να μη θυμάμαι κάποια στιγμή το αλκοόλ. Δηλαδή να πηγαίνω σε ένα μαγαζί και να παίρνω ένα χυμο και να τον πίνω δίχως να σκέφτομαι τίποτα άλλο. Πόσα χρόνια λέτε θα χρειαστούν;
    Η δικιά μου απάντηση είναι πως όχι, ποτέ δεν θα γίνει κάνεις μας εντελώς "καλα" απ ότι τον βασανίζει.

    Βασικα δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που είναι εντελώς "καλα".

    Ομως εν καιρώ θα καταφέρεις να δαμασεις εν μέρη το θεριό που κρυβεις μεσα σου και να μην σε ενοχλεί τόσο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Και τώρα στα δύσκολα...


    Η θεωρία του Roger Penrose για την προέλευση της συνείδησης

    Υπάρχει μια ερμηνεία της κβαντικής μηχανικής που επινοητής της είναι ένας από τους διάσημους φυσικούς, ο Roger Penrose και ίσως εξηγεί το πεδίο της επιστήμης που είναι ακόμη πιο μυστηριώδες από την κβαντική μηχανική: την προέλευση της συνείδησης.

    Σύμφωνα με τον Penrose, υπερθέσεις διαφορετικών κβαντικών καταστάσεων δεν καταρρέουν λόγω της πράξης της μέτρησης, της παρουσίας ενός παρατηρητή με συνείδηση, ή ακόμη και λόγω της αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον. Αντίθετα, ο Penrose πιστεύει ότι η διαδικασία λαμβάνει χώρα ακόμη και σε ένα απομονωμένο σύστημα μέσω μίας φυσικής διεργασίας που συνδέεται με τη φύση του χωροχρόνου. Η αντικειμενική αναγωγή, ή κατάρρευση, της κυματοσυνάρτησης συμβαίνει λόγω των διαφορετικών γεωμετριών του χωροχρόνου σε κάθε κατάσταση της υπέρθεσης. (Άρα, αν ένα σωματίδιο βρίσκεται σε υπέρθεση του να είναι σε δύο θέσεις, η καμπυλότητα του χωροχρόνου θα διαφέρει ανάλογα με το πού είναι πιο πιθανό να βρίσκεται η μάζα του).

    Από τη στιγμή που η διαφορά στις γεωμετρίες γίνει κρίσιμη, όπως όταν το σωματίδιο εμπλακεί με το περιβάλλον του, η υπέρθεση γίνεται ασταθής και καταρρέει σε μία από τις πιθανές καταστάσεις. Βέβαια, κανείς δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες αυτού του μηχανισμού αφού δεν διαθέτουμε ακόμη μία πλήρη θεωρία της κβαντικής βαρύτητας.

    Αυτή η ερμηνεία έχει εφαρμοστεί από τον Penrose και τον Στιούαρτ Χάμεροφ και να εξηγηθεί πώς η συνείδηση ενεργοποιείται στον εγκέφαλο. Οι δύο επιστήμονες προσφεύγουν στην κβαντική μηχανική καθώς πιστεύουν ότι ο τρόπος που σκεφτόμαστε είναι θεμελιωδώς διαφορετικός από τον τρόπο που ένας υπολογιστής εφαρμόζει τους αλγορίθμους. Ισχυρίζονται ότι αυτή η μη υπολογισιμότητα της συνειδητής σκέψης χρειάζεται κάτι πέρα από την κλασική φυσική - σκιαγραφώντας την κβαντική φυσική. Πιστεύουν επίσης ότι έχουν βρει τη σωστή βιολογίκή θωράκιση για να προστατέψουν από το εξωτερικό περιβάλλον την εύθραυστη κβαντική συνοχή στο εσωτερικό του εγκεφάλου.

    Οι νευρώνες του εγκεφάλου περιέχουν κοίλα κυλινδρικά πολυμερή που ονομάζονται μικροσωληνίσκοι. Αυτοί με τη σειρά τους αποτελούνται από πρωτεΐνες γνωστές ως τουμπουλίνες, οι οποίες μπορούν να υπάρχουν σε μία υπέρθεση δύο ελαφρώς διαφορετικών σχημάτων. Οι Penrose και Χάμεροφ ισχυρίζονται ότι οι μικροσωληνίσκοι έχουν ακριβώς τις κατάλληλες ιδιότητες για να διατηρηθεί αυτή η υπέρθεση, και να εξαπλωθεί στις γειτονικές τουμπουλίνες. Μια υπέρθεση με συνοχή διατηρείται έτσι για σημαντικό χρονικό διάστημα, επιτρέποντας να εμφανιστούν προσυνειδητές διεργασίες. Η αντικειμενική αναγωγή της υπέρθεσης συμβαίνει όταν φτάσουμε στο κρίσιμο κατώφλι του Penrose και ενεργοποιηθεί η συνείδηση. Αυτό συμβαίνει διαρκώς στον εγκέφαλο. Ίσως δεν χpειάζετaι τελικά να κατασκευάσουμε έναν κβαντικό υπολογιστή. Κάθε άνθρωπος μεταφέρει έναν μέσα στο κεφάλι του!

    http://www.physics4u.gr/articles/qbrain1.html

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...83%CE%B7%CF%82
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έκατσα λεπτομερώς να διαβάσω όλες τις παραπομπές αλλά θα το κάνω. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα γίνω καλά για πάντα; Θα γιατρεύω εντελώς; Έχω ως στόχο να μη θυμάμαι κάποια στιγμή το αλκοόλ. Δηλαδή να πηγαίνω σε ένα μαγαζί και να παίρνω ένα χυμο και να τον πίνω δίχως να σκέφτομαι τίποτα άλλο. Πόσα χρόνια λέτε θα χρειαστούν;
    καλημερα.
    πιστευω οτι θα γινεις καλα!! δεν θα πινεις. θα χαιρεσαι να πινεις τον χυμο σου και το νερο σου. αλλα το αλκοολ θα το θυμασαι για παντα, για να γινεις καλα.
    οχι με την εννοια να τρεχεις 5 ωρες και να κανεις σχοινακι για να μην πινεις. θα μπορεις να εισαι ηρεμη και χαρουμενη, να κανεις ο,τι αλλη δραστηριοτητα θελεις, αλλα παντα θα θυμασαι, οτι ειναι μια καθημερινη αποφαση το να μην ξαναπιεις αλκοολ. οχι βασανιστικη αποφαση.
    συνειδητη αποφαση.
    ποτε δεν θα γινει φιλος σου. δεν πρεπει να γινει φιλος σου. για να μην μπορει να μπει στην ζωη σου ξανα.

  7. #22
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έκατσα λεπτομερώς να διαβάσω όλες τις παραπομπές αλλά θα το κάνω. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα γίνω καλά για πάντα; Θα γιατρεύω εντελώς; Έχω ως στόχο να μη θυμάμαι κάποια στιγμή το αλκοόλ. Δηλαδή να πηγαίνω σε ένα μαγαζί και να παίρνω ένα χυμο και να τον πίνω δίχως να σκέφτομαι τίποτα άλλο. Πόσα χρόνια λέτε θα χρειαστούν;
    Δεν θα το ξεχάσεις ποτέ! Αλλοιώς δεν θα το νικήσεις. Κάθε μέρα που θα του γυρίζεις ενσυνείδητα τη πλάτη θα είναι και μια ΔΙΚΗ ΣΟΥ νίκη.

    Με το καιρό και τη βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης, το να μην το σκέφτεσαι έντονα θα έρθει από μόνο του. Ένα χόμπι με το οποίο θα αναπτύξεις μια σχέση "πάθους" θα βοηθήσει πολύ. Το μυαλό είναι ο καλύτερος φίλος σου, είναι η πόρτα που επικοινωνείς με το σύμπαν, ποτέ μη το ξεχνάς αυτό.

    Ψυχή δεν υπάρχει. Είναι όλα θέμα χημείας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ευχαριστώ και πάλι παιδιά που μπαίνετε στο κόπο να γράψετε δυο λόγια. Μα σας πω πως δεν έχω κοινωνικές σχέσεις πέρα της εργασίας μου κι αυτό οφείλεται στη προσπάθεια μου να κόψω το ποτό. Έχω πολύ καιρό να μεθύσω γερά. Μια φίλη από τα παλιά μου ζητάει να βγούμε. Δεν μπορώ ρε παιδιά ακόμα να βγω με ανθρώπο και να μην πιω. Δεν γίνεται ακόμα αυτό. Όπως και το ότι δεν πάω σε καφέ, ταβερνάκια, μπαράκια (εννοείται) αλλά ούτε φέρνω κάποιον στο σπίτι μου. Το καλοκαίρι είχα υποτροπή. Έπινα κάθε μέρα. Όχι σκληρό αλκοόλ, αλλά... Αλλά... Το Σεπτέμβρη έφτασα στο σημείο πάλι να μετράω ώρες νηφαλιότητας κι όχι μέρες ή βδομάδες. Αυτή τη φορά τα χω πάει καλά. Δεν είναι το πρόγραμμα που βοήθησε όσο μια ξαδέλφη μου που ήρθε από το εξωτερικό και έμεινε μαζί μου 2μηνες. Δεν έχω σωματικά στερητικά όπως πέρυσι το Δεκέμβριο. ( Είχα τρέμουλο). Τα χω πάει καλά. Δεν καυχιέμαι αλλά ακόμα δεν μπορώ να κάνω παρέα με άλλον άνθρωπο δίχως να πιω.τι να κάνω με τη φίλη? Θέλω να την δω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Δεν μου έκανε καλο που έγραψα στο φορουμ παιδιά. Με έπιασε τρέμουλο στη καρέκλα, και σκέφτηκα τι καλά που θα τανε να είχα ένα jack Daniels σκέτο στο ποτήρι με βαρύ πάτο. Γράφω και τρέμω. Σκέφτηκα πριν ότι έχω δέκα ευρώ στο πορτοφόλι. Η ώρα είναι 22:19 και το περίπτερο είναι ανοιχτό στην πλατεία. Έφτασα μέχρι τη πόρτα και έβγαλα το κλειδί και το μάσησα. Γύρισα εδώ να γράψω. Δεν θα πάω. Θεέ μου βοηθά με.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Καταγραφή: 23:03. Το τρέμουλο περιορίστηκε στα χέρια και στους ώμους. Συνοδά χαρακτηριστικά: ψευδή τάση για διάρροια κι ακανόνιστος βήχας, σιελόρροια έντονο σφίξιμο στα δόντια.. Παρόμοια συμπτώματα απεξάρτησης από την κοκαινη, μόνο που εκείνα είχαν ένταση όχι όμως διάρκεια. Τα συμπτώματα του αλκοόλ έχουν μικρή ένταση(αναλογικά με τα προαναφερθέντα) αλλά διάρκεια.
    Συλλογισμοί: το περίπτερο έκλεισε, αλλά πάντα μπορώ να βρω να πιω. είτε στου Παναγιώτη, είτε στη πιτσαρία απέναντι. Από ότι φαίνεται η ημέρα θα κλείσει με νίκη. Αύριο είναι Παρασκευή. Τις Παρασκευές και το Σάββατο τα πράγματα είναι πιο καλά, γιατί παίρνω το αμάξι και ταξιδεύω γύρω στα 80χιλιομετρα.( Για να μην πιω, έτσι?).
    Κάθομαι στην πολυθρόνα. Όλα είναι ήσυχα εξωτερικά. Μόνο η ψυχή μου κοχλάζει.

  11. #26
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    ακόμα δεν μπορώ να κάνω παρέα με άλλον άνθρωπο δίχως να πιω.τι να κάνω με τη φίλη? Θέλω να την δω.
    Μπορείς απλά, από τη στιγμή που είναι καλή σου φίλη, να τη δεις εξηγώντας της ότι απόψε ΔΕΝ θέλεις να πιείς και να μην σε αφήσει αν το επιχειρήσεις. Ή εναλλακτικά, καλεσέ τη σπίτι σου (οπου δεν υπάρχει ποτό), μαγείρεψε και περάστε ένα όμορφο βράδυ.

    Όλα είναι θέληση. Ξέρω τί σου λέω. Πέρασα από την ίδια πίστα πριν από πολλά, πολλά χρόνια. Πλέον ντράγκια, αλκοόλ, ακόμα και τσιγάρο είναι οριστικό παρελθόν εδώ και 23 χρόνια. Σε βάθος ενάμισυ χρόνου είχα ξεμπερδέψει και με τα τρία (έχοντας περίπου μια 15ετία κατάχρησης φορτωμένος στη πλάτη).

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα, κοριτσακι.
    πως εισαι σημερα;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έκατσα λεπτομερώς να διαβάσω όλες τις παραπομπές αλλά θα το κάνω. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα γίνω καλά για πάντα; Θα γιατρεύω εντελώς; Έχω ως στόχο να μη θυμάμαι κάποια στιγμή το αλκοόλ. Δηλαδή να πηγαίνω σε ένα μαγαζί και να παίρνω ένα χυμο και να τον πίνω δίχως να σκέφτομαι τίποτα άλλο. Πόσα χρόνια λέτε θα χρειαστούν;

    Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει διαφορετικά την εξάρτηση. Εγω για παραδειγμα διαφωνώ με τα κεντρα απεξάρτησης που σου λένε το μοτο μια μέρα ή το πάμε μέρα με τη μέρα, γιατί δεν είναι όλα για όλους το ίδιο.

    Το να μη θυμάται κάποιος ένα μεγάλο μέρος της ζωής του ή ένα μέρος έστω της ζωής του το θεωρω αδύνατο. Είναι ένα μέρος της ζωής που έζησε κάποιος και δεν μπορεί να διαγραφεί έτσι απλά από τον εγκέφαλο. Είναι σαν να μην θυμαται καποιος που έπινε κοκες στη ζωή του και δεν πινει πια ότι καποτε έπινε. Δεν γίνεται.

    Η απεξάρτηση θέλει προετοιμασία για να ειναι επιτυχής και θα είναι και λιγότερο ανώδυνη. Απεξάρτηση μπορει να κάνει καποιος αν του δεσουν τα χερια πισθάγκωνα για ένα χρονο οποτε δεν θα μπορει να πιασει το ποτηρι και να πιει απεξάρτηση μπορει να κάνει κάποιος που διάφορες ασχολίες στη ζωή του θα του γεμίσουν τον εγκέφαλο και δεν θα του αφήσουν χώρο για να σκέφτεται το πάθος του. Απεξάρτηση κάνει ο πρωτος που θα το περάσει επώδυνα απεξάρτηση κανει και ο δευτερος που θα το περασει ανωδυνα. Απλως ο δευτερος δεν θα εχει πυροδοτήσεις ενώ ο πρωτος θα έχει συνεχώς

    Δεν έχει νόημα να μην θυμασαι ενα μερος της ζωής σου, νόημα έχει να κάνεις μια ζωή χωρις αλκοολ πηγαίνοντας σε μπαρ εχοντας κλεισμενο το κεφαλαιο αλκοολ.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Σήμερα είναι Δεκέμβρης. Ένας από τους χειρότερους μήνες. Σκοτεινός. Ζοφερός. Ομιχλώδης. Ο Δεκέμβρης παίζει ζάρια. Θέλει να φανεί σκληρός. Κραυγάζει μέσα από τα συνοφρυωμένα φρύδια του. Μα ακολουθεί ο Γενάρης και τα βάζει όλα στα μέτρα του. Ο Γενάρης δεν παίζει. Σκοτώνει. Κι όσοι έχετε ζήσει χωρίς την παραμικρή θέρμανση, γνωρίζετε για τι πράγμα μιλάω. Πλησιάζω εγώ όπως κι εσείς στην πιο σκοτεινή μέρα του χρόνου. Λίγο ακόμη και σε λίγο θα αρχίσει η αναγέννηση. Κι η αναγέννηση αρχίζει στην πιο σκληρή μορφή της. Αυτή του απόλυτου ψύχους. Απομένουν μόνο 60 μέρες για να αρχίσουν οι αμυγδαλιές να ανθίζουν. Κι εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά.
    Σήμερα σχόλασα στις 20:00. Συνάντησα στην Βορείου Ηπείρου τη Νίκη. Είχα χρόνια να την δω. Δεν την αγκάλιασα. Ήμουν χαρούμενη που την έβλεπα. Μην χρονοτριβούμε. Ας πάμε να ζωγραφίσουμε το πορτρέτο της ώστε να καταστεί σαφής η προσωπογραφία της, σε εσάς τους αγαπητούς αναγνώστες. Σε ένα οβάλ πρόσωπο με εξαίσια χάρη φανταστείτε δύο μάτια μαύρα και πάνω τους δύο φρύδια όχι απόλυτα τοξωτά μα κάπως καμπυλωτά. Σκεπάστε αυτά τα μάτια με πυκνές μαύρες βλεφαρίδες που όταν χαμήλωναν έριχναν την σκιά τους στα ωχρά μάγουλα της. Χαράξτε τώρα μια ασύμμετρα μεγαλωπή αρχαιοελληνική μύτη με ρουθούνια που πάλλονταν ελαφρά από μια φλογερή αναπνοή. Στόμα υπερμεγεθές. Σαρκώδες. Όλο ερωτισμό. Χρωματίστε παρακαλώ, το δέρμα με το χνούδι ενός άγουρου ροδάκινου πριν ακόμη το αγγίξει χέρι κι έτσι θα έχετε μιαν κάποιαν ιδέα από εκείνο το χαριτωμένο κεφάλι. Μόνο ένα πράγμα δεν ήταν όμορφο σε εκείνη. Το χαμόγελο της. Το γνώριζε κι η ίδια κι έτσι απέφευγε τις χαρωπές διαχύσεις, σχηματίζοντας πάντοτε μιαν σοβαρή κι αυστηρή έκφραση. Πορευτήκαμε ως την πλατεία Υψηλών Αλωνίων. Καθίσαμε. Παρήγγειλα. Μια Kaiser. Προτού την βυθίσω στο στόμα μου, αφιέρωσα βαθιές εισπνοές πάνω από το ποτήρι. Μύριζε σαν τον Διάβολο. Την ήπια την *******. Με σύνεση, όμως.
    Ήμουν χαλαρή. Κεφάτη. Την έκανα να γελάει. Περνούσε όμορφα μαζί μου. Μιλήσαμε για τα παλιά. Ο χρόνος κυλούσε όμορφα, αλλά δεν γνωρίζω αν προερχόταν από την παρέα ή από το γεγονός ότι έπινα μια Kaiser. Κάθισα 95 λεπτά με την Νίκη. Ήτο υπεραρκετά για μένα. Κάποια στιγμή άρχισε να τρέμει. Εγώ δεν έτρεμα. Ήταν τέτοια η έκσταση από την Kaiser! Όταν τελείωσε το μπουκάλι, την προέτρεψα να φύγει. Είχε αρχίσει ψιλόβροχο. Της χάρισα την ομπρέλα μου. Την συνόδευσα ως την άκρη του δρόμου και την αγκάλιασα σφιχτά. Της είπα πως θα πήγαινα σπίτι. Μόλις είδα τη φιγούρα της να ξεμακραίνει, άρχισα με πελώριους δρασκελισμούς να κατευθύνομαι πίσω προς το μαγαζί. Μπήκα μέσα. Κάθισα στη μπάρα. Με ένα αλλώτινο μα γνώριμο θράσος.
    –« Έχεις Jamenson;» ρώτησα την μικρούλα στο μπαρ.
    «Ναι κυρία».
    «Βάλε ένα διπλό σκέτο». Χαμογέλασε συναινετικά. Το σέρβιρε. Ήπια μια γερή γουλιά. Ο Χριστός και η Παναγία. Πόσο έκαιγε ο Διάβολος. Το αισθάνθηκα να κυλάει στον οισοφάγο και να καταλήγει στο στομάχι. Αναπόλησα με απορία πως έπινα ένα κιλό ουίσκι την ημέρα και την επόμενη δούλευα. Παράχωσα ακόμη μια γουλιά. Την μισή την έφτυσα διακριτικά μέσα στο ποτήρι. Δεν μπορούσα. Καλό σημάδι. Ήπια το διπλό σε μια ώρα, καπνίζοντας δύο τσιγάρα. Σαν ωραία κυρία πλέρωσα κι έφυγα. Όση ώρα περίμενα την μικρούλα να μου δώσει την απόδειξη παρατήρησα πως όλα τα μπουκάλια της κάβας στραφτάλιζαν κάτω από το φως του μπαρ. Ένιωσα πως τα ξέρω. Ένιωσα πως με ξέρουν. Μόνο η μικρούλα δεν ήξερε τι Διάβολο έχει πίσω από την πλάτη της.
    Κατά την επιστροφή, είδα πως οι πόρτες της Αγίας Φωτεινής ήταν ανοιχτές. Πλησίαζε 00:00. Μπήκα μέσα ανασκουμπωμένη, έχοντας ένα τσιγάρο καρφωμένο στα δόντια. Οι πιστοί γύρισαν τα κεφάλια τους, που πιθανόν να ήτο παραχωμένο με σανό. Με κοίταξαν με γουρλωμένα μάτιά. Κανείς δεν έβγαλε τσιμουδιά. Τους κοίταξα υπεροπτικά. Αναπόλησα τα παλιά μου μεθύσια, όπου Κυριακή ξημερώματα παραχωνόμουν σε κάποια εκκλησία , μόνο και μόνο για να μυρίσω τις αναθυμιάσεις του λιβανιού και να πιώ μια γουλιά μαυροδάφνη από το ιερό δισκοπότηρο. Που σκατά προσεύχονταν όλοι τούτοι; Βγαίνοντας έξω από τον ναό, ύψωσα το βλέμμα στη σελήνη. Για μένα ο θεός ήταν αυτό που έβλεπα. Η φύση που εκπορεύει και εκπορεύεται. Η φύση που γεννάει και γεννάται. Ευχαρίστησα νοερά, για τα μάτια που έχω ακόμη κι έτσι μπορώ να την αντικρύζω.
    Ξέρετε κάτι φίλοι μου; Εδώ τώρα που καθόμαστε και τα καλολέμε, ήσυχοι μέσα στα δωμάτια μας, αυτό δεν ήταν υποτροπή. Αυτό ήταν μια μέγιστη νίκη. Το ήπια το ********. Δεν με ήπιε. Πέρασα από δύο περίπτερα και μια κάβα και δεν μπήκα μέσα. Νταξ. Κάπνισα και ένα τσιγάρο απέξω σκεπτόμενη. Όχι. Πήγα σπίτι σκέτη. Και ξέρετε κάτι; Θέλω να πιάσω από το γιακά την χοντρή από το Πρόγραμμα Ερμιόνη, να την σύρω κοντά στο πρόσωπο μου και να της ουρλιάξω, φτύνοντας σάλια στο μαλλιαρό πιγούνι της , κραυγάζοντας πως : « Η νίκη δεν είναι μια μέρα χωρίς ποτό. Η νίκη είναι να πίνεις και να επιβάλλεσαι σε αυτό». Μα δεν είναι και εύκολο να το κάνει κανείς. Θέλει αρχίδια γερά, κι εγώ δεν κάμω τον καμπόσο, γιατί από γνωρίζω είμαι αισχρή στην επιρρέπεια. Αλλώστε «ΕΠΙΓΝΩΣΗ» δεν ήταν ο τίτλος του thread;
    Kατακτώντας αργά και μακρόσυρτα την επίγνωση, παραθέτω την ψυχή μου σε εσάς. Μπορείτε να την σχολιάσετε δυσμενώς ή ασμενώς.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εισαι εξυπνη κοπελα.
    κατσε και σκεψου αν υπαρχει περιπτωση κανεις ΜΑΣ να ανακαλυψει την πυριτιδα.
    υπαρχει λογος για τους τροπους απεξαρτησης που προτεινονται ως επιτυχημενοι.
    κι αυτος, δεν ειναι για να υποτιμησουν τα αρχιδι@ σου η να σου τριψουν κατι στην μουρη..

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •