Αστάθεια και φαρμακευτική αγωγή. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Με πρεγκαμπαλινη είχα και εγώ αστάθεια, αδεξιότητα στις κινήσεις ζάλη
    Για πόσο καιρό σου κράτησε η ζάλη...μετά την διακοπή;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Για πόσο καιρό σου κράτησε η ζάλη...μετά την διακοπή;
    1 μέρα αν θυμάμαι καλα αλλά το έπαιρνα ένα μήνα μόνο σε χαμηλή δόση 75mg

    Αλλα και παλαιότερα που το είχα πάρει ως κύρια αγωγή για άγχος 150mg δεν θυμάμαι να κρατησε πάνω απο 1-2 μέρες.

    πόσες μέρες έχει που το έκοψες;

  3. #33
    Χτες το βράδυ φίλε πήρα την τελευταία προβλεπόμενη δόση των 50mg. Άκουσα ότι θέλει μερικές μέρες. Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    λογικά θα είσαι μην αγχώνεσαι

  5. #35
    Το ξανάρχισα με την καινούργια γιατρό μου, με έπεισε, όσο κι αν δεν μ αρέσει, γιατί άρχισα να έχω ψυχοσωματικά με την διακοπή. Είμαστε έρμαια των γιατρών. Η αλήθεια όμως είναι ότι κουράστηκα να ζω με άγχος, θα παίρνω τα φάρμακα όσο χρειαστεί κι ότι γίνει. Σήμερα έκανα άλλη μια άσκοπη επίσκεψη σε πνευμονολόγο λόγω δύσπνοιας που εμφάνισα με την διακοπή του lyrica, άσκοπη γιατί δε μου βρήκε τίποτα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Τα ψυχοσωματικά που εβγαλες ειναι απο την διακοπή του φαρμακου, το peak ειναι μεταξυ 3-5 μερες και μπορει να κρατησει πανω απο εβδομάδα, χωρις αυτο να σημαίνει ότι το αγχος που εχεις απο την αγχωδη διαταραχη (εαν εχεις) δεν θα επιστρέψει οπως ηταν και χωρις το φάρμακο.

  7. #37
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    χωρις αυτο να σημαίνει ότι το αγχος που εχεις απο την αγχωδη διαταραχη (εαν εχεις) δεν θα επιστρέψει οπως ηταν και χωρις το φάρμακο.
    Γι' αυτό από δω και πέρα θέλω να είμαι στο safe side με τα φάρμακα μέχρι να σταθεροποιηθώ, γιατί η δύσπνοια είναι το πιο κοινό ψυχοσωματικό που έχω εδώ και κάποια χρόνια. Μιλώντας για το άγχος κακώς το σταμάτησα απότομα με τον νοσοκομειακό και γιατί με ενοχλούσαν οι παρενέργειες.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το λυρικα το έχω κόψει δύο φορές. Την πρώτη ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού μου και σταμάτησα τη δόση των 75mg σε οκτώ ημέρες. Πήγα να τρελαθώ από το άγχος. Τέτοιο άγχος δεν είχα ποτέ μέχρι τότε. Τη δεύτερη φορά την ίδια δόση των 75 mg την έκοψα σε διάστημα δύο με δυόμισι μηνών. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

  9. #39
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το λυρικα το έχω κόψει δύο φορές. Την πρώτη ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού μου και σταμάτησα τη δόση των 75mg σε οκτώ ημέρες. Πήγα να τρελαθώ από το άγχος. Τέτοιο άγχος δεν είχα ποτέ μέχρι τότε. Τη δεύτερη φορά την ίδια δόση των 75 mg την έκοψα σε διάστημα δύο με δυόμισι μηνών. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Δηλαδή περίπου από 25mg το τριβδόμαδο. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
    Τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλά που συναίνεσα να παίρνω ξανά το lyrica. Είμαι λίγο καλύτερα από την πρώτη φορά ωστόσο η ζάλη και η αστάθεια παραμένουν.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλά Χριστούγεννα. Κάνε υπομονή, δεν είσαι μόνος σου. Καθημερινά παλεύουμε. Μακάρι να μην είχαν παρενέργειες.

  11. #41
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλά Χριστούγεννα. Κάνε υπομονή, δεν είσαι μόνος σου. Καθημερινά παλεύουμε. Μακάρι να μην είχαν παρενέργειες.
    Σε ευχαριστώ φίλε. Καλά Χριστούγεννα και σε σένα.

  12. #42
    Τώρα νιώθω και ναυτία και λίγους πονοκεφάλους. Να κάνω εξετάσεις αίματος; Πάλι; Πριν 1.5 μήνα έκανα σε νοσοκομείο.

    Σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάποια νεύρωση στομάχου λόγω άγχους.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 31-12-2022 at 13:57.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 09-08-2018, 21:37
  2. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 20
    Last Post: 06-06-2018, 07:16
  3. Φαρμακευτική αγωγή
    By diamont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2018, 22:53
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •