Αστάθεια και φαρμακευτική αγωγή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1

    Αστάθεια και φαρμακευτική αγωγή.

    Λοιπόν, μετά την αλλαγή της αγωγής μου σε escitalopram και lyrica, έχω αστάθεια όλη μέρα κάθε μέρα, η οποία εντείνεται μάλιστα καθώς και ήπιες εμβοές, ήπιες γιατί κυρίως μέσα σε κλειστό δωμάτιο τις νιώθω και όταν έχει ησυχία. Αλλά πριν πάρω το αντικαταθλιπτικό είχα ξεκινήσει με lyrica τότε άρχισαν και οι εμβοές, βέβαια τότε είχα αστάθεια αλλά και έντονο άγχος. Τώρα όμως έχω πολύ λίγο άγχος γιατί με έπιασε το αντικαταθλιπτικό, αλλά η αστάθεια γίνεται πιο έντονη, είμαι σίγουρος εξαιτίας του lyrica αν δείτε reviews στο ίντερνετ σε ξένα σάιτ θα καταλάβετε πόσο χάλια φάρμακο είναι.

    Η αστάθεια που νιώθω είναι πως να το περιγράψω, σαν να περπατάω με ξυλοπόδαρα, ή σαν να κουνιέται το σώμα μου δεξιά, αριστερά, μπροστά ή σαν να πετάω, χάλια. Μόνο όταν ξαπλώνω δεν το νιώθω. Το έχει νιώσει κανείς ενώ άρχισε αγωγή με φάρμακα;

    Σύντομα θα δω ψυχίατρο για να μου κόψει το lyrica. Θεωρώ απίθανο να είναι ψυχολογικό αυτό που νιώθω καθώς και το άγχος έχει μειωθεί κατά πολύ και ακόμη πιο απίθανο να έχω κάτι παθολογικό, αφού και σε καρδιολόγο πήγα και εξετάσεις αίματος έκανα πριν δυο βδομάδες. Επίσης αποκλείω τον αυχένα, γιατί δεν έχω ίλιγγο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Με πρεγκαμπαλινη είχα και εγώ αστάθεια, αδεξιότητα στις κινήσεις ζάλη

  3. #3
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Με πρεγκαμπαλινη είχα και εγώ αστάθεια, αδεξιότητα στις κινήσεις ζάλη
    Φίλε Ιωσήφ, το θέμα είναι ότι όταν ένα φάρμακο μας προκαλεί αστάθεια αυτό μπορεί να εντείνει το άγχος. Δεν το καταλαβαίνουν αυτό; Και μπορούσες να είσαι λειτουργικός στην καθημερινότητά σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Σε ΩΡΛ πήγες μήπως έχει να κάνει με τον λαβύρινθο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ακριβώς, αυτά εντείνουν το άγχος αλλά μας τα χορηγούν για αγχωλυση .Ότι να ναι δηλαδή
    Έπαιρνα 75mg δεν ήταν τρομερές οι παρενέργειες, αλλά ήταν αρκετά ενοχλητικές και δημιούργησαν σίγουρα επιπλέον άγχος

  6. #6
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σε ΩΡΛ πήγες μήπως έχει να κάνει με τον λαβύρινθο;
    Φίλε Νιέλς δεν έχω ίλλιγο οπότε το θεωρώ λίγο απίθανο. Έπειτα οι εμβοές ξεκίνησαν με το που άρχισα το lyrica και το lyrica προκαλεί εμβοές και αστάθεια.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Ακριβώς, αυτά εντείνουν το άγχος αλλά μας τα χορηγούν για αγχωλυση .Ότι να ναι δηλαδή
    Έπαιρνα 75mg δεν ήταν τρομερές οι παρενέργειες, αλλά ήταν αρκετά ενοχλητικές και δημιούργησαν σίγουρα επιπλέον άγχος
    Kαλύτερες είναι οι βενζοδιαζεπίνες που τις καταριούνται όλοι παρά η πρεγκαμπαλίνη. Δύο μήνες έπαιρνα λεξοτανίλ και το έκοψα απότομα χωρίς να μου κάνει καμία έξαρση. Πως να πας στην λαική όταν έχεις αστάθεια, θα έχεις ακόμη μεγαλύτερη αστάθεια με τόσο κόσμο που περνάει από τα μάτια σου και απλά δεν θα ψωνίσεις. Καμία κρίση πανικού, πρακτικό είναι το θέμα και τα χαζοφάρμακα που μας δίνουν. Δύο μήνες ταλαιπωρήθηκα με το χαζο zoloft ότι χειρότερο για μένα σε αντικαταθλιπτικό. Επίτηδες να σε ταλαιπωρούν κάποιοι ψυχίατροι για να τα οικονομάνε από σένα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Σε υψηλες δοσεις ειναι γνωστό οτι φερνει ανισορροπία, αν αποφασίσεις να το κοψεις πολύ προσοχη μην το κοψεις αποτομα, πολυ μικρες μειωσεις και σε χρονικο διαστημα μηνων για να μειωσεις οσο μπορεις τις παρενεργειες. Εγω παιρνω Γκαπαπεντινη που ειναι σχεδον το ιδιο με το lyrica και ειχα θεμα οσες φορες προσπαθησα να το κοψω

  9. #9
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Σε υψηλες δοσεις ειναι γνωστό οτι φερνει ανισορροπία, αν αποφασίσεις να το κοψεις πολύ προσοχη μην το κοψεις αποτομα, πολυ μικρες μειωσεις και σε χρονικο διαστημα μηνων για να μειωσεις οσο μπορεις τις παρενεργειες. Εγω παιρνω Γκαπαπεντινη που ειναι σχεδον το ιδιο με το lyrica και ειχα θεμα οσες φορες προσπαθησα να το κοψω
    Worryfree, το έπαιρνες καιρό το φάρμακο; Εγώ το παίρνω μόλις δύο βδομάδες. Αν περιμένω μήνες να το κόψω την κάτσαμε. 100mg παίρνω όχι κάτι φοβερό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Εγω το παιρνω σχεδον 2 χρονια δεν το έχω κοψει ακομα, αλλά εμενα δεν μου έχει κάνει καμια παρενεργεια. Τωρα ειμαι στα 600mg που αυτο ειναι ισοδυναμη δοση με 100mg του lyrica. Οι 2 εβδομάδες ειναι μικρο διαδτημα θα το κοψεις ευκολα αλλα επειδη ειναι περιεργο φαρμακο πιστευω θα σου κανει παρρνεργειες και ετσι.

  11. #11
    Ελπίζω να είναι μικρές. Στην τελική ίσως πάρω καμια βενζοδιαζεπίνη για τις παρενέργειες. Πάντως όταν το χα κόψει για τρεις μέρες πριν μου αλλάξουν την αγωγή και μου το ξαναρχίσουν δεν κατάλαβα κάτι. Όπως δεν κατάλαβα κάτι όταν μου έκοψαν τις βενζοδιαζεπίνες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εγώ 75mg Lyrica έπαιρνα κι όταν το έκοψα μέσα σε μια βδομάδα με δέκα μέρες όπως μου είπε ο γιατρός μου είχα συμπτώματα στέρησης, μεγαλύτερο άγχος κι απ'όσο είχα πριν το πάρω. Τη δεύτερη φορά το έκοψα σε δύο μήνες και δεν είχα πρόβλημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    παιρνω 75mg lyrica για να μειωσω τα ζαναξ , και δεν εχω παρενεργεις απο το φαρμακο αυτο, αλλα καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα ...

  14. #14
    Ναι όλα σχετικά είναι. Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα φάρμακα. Επίσης αλλιώς μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός στο σπίτι και αλλιώς σε μια κλινική. Έχει να κάνει και με το αίσθημα ασφάλειας. Όλα παίζουν τον ρόλο τους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    παιρνω 75mg lyrica για να μειωσω τα ζαναξ , και δεν εχω παρενεργεις απο το φαρμακο αυτο, αλλα καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα ...
    Εγώ είχα έντονο πόνο πάνω αριστερά στην κοιλιακή χώρα, μετεωρισμό, παίζει να ήταν από τη δυσκοιλιότητα που μου προκαλούσε. Επίσης όταν το πρωτοξεκινουσα ξεχνούσα λέξεις, τι ήθελα να πω, ονόματα κλπ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 09-08-2018, 21:37
  2. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 20
    Last Post: 06-06-2018, 07:16
  3. Φαρμακευτική αγωγή
    By diamont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2018, 22:53
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •